Respectaţi Legea Educaţiei Naţionale la UMF Tg. Mureş!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Respectaţi Legea Educaţiei Naţionale la UMF Tg. Mureş!


Musafir

#1151

2012-03-21 13:06

A törvény mindenkire vonatkozik!
Nimeni nu e mai presus de lege!


Musafir

#1152

2012-03-21 13:32

Minoritateta maghiară care ACTUAL trăieşte în Romănia lucrează in Romănia nu doreşte RĂU nimănui dorinţa lui e atît ca studenţii din UMF Tg.-Mureş să inveţe medicina în limba maghiară,iar cineva venit din Oltenia i se interzice dreptul de a învăţa în limba maternă .În secolulXXI acest act este total disciminativ şi fascist.
Sunt total tulburat cînd am aflat de acsetea intenţii dicriminative aduse impotriva minorităţii maghiare.

Musafir

#1153 Re: PRM

2012-03-21 13:36

#1146: PRM - PRM

Dute si spala te la buda


Musafir

#1154

2012-03-21 14:08

Remélem sikeres lesz és továbbra is lesz magyar oktatás!!!
Judex

#1155 Re: Re 1067

2012-03-21 14:31

#1105: Mesi - Re 1067

N-aţi fost mutaţi cu nici un pămînt. Ungurii v-au forţat să le învăţaţi limba lor şi v-au trimis pe un pămînt străin să le păziţi poarta de intrare a altor migratori asiatici ca şi voi. Noi am fost întotdeauna pe acesta pămînturi şi n-am venit de nicăieri. Vechii istorici confirmă lucrul acesta, dacii (geţii) au fost cei mai viteji şi mai drepţi dintre traci, care (traci) era neamul cel mai numeros din cîte cunoştea Herodot la vremea aceea în tot cuprinsul Peninsulei Balcanice şi în Asia Mică. Tot Herodot apreciază că era atît de numeros încît ca mărime era al doilea după inzi!

Unde a dispărut acel neam numeros? S-a făcut nevăzut, aşa deodată? Ca-n poveştile ştiinţifico fantastice? Iar neamul valah a apărut din senin, culmea(!),  pe aceleaşi teritorii pe care vechii istorici îi semnala ca fiind spaţiul traco-geţilor. Însă vouă vă lipseşte logica. Auzi imbecilitate infantilă?!!!, secuii au fost aduşi aici cu pămîntul cu care au fost înzestraţi de unguri în pusta maghiară!

Să-ţi plesnească capul, nu alta! O mai mare trăsnaie nu mi-a fost dat să aud de cînd sunt!

Plecaţi fraţilor şi lăsaţine în pace, luaţi-vă şi pămîntul cu voi, dacă puteţi, numai lăsaţi-ne în pace! Nu mai veniţi cu strîmbe din acestea că ni s-a acrit de voi. V-am tolerat şi pe voi o mie de ani, i-am tolerat şi pe migratori, şi pe ţigani, şi pe jidani. Numai voi v-aţi dovedit a fi mai răi decît toţi!.


Musafir

#1156

2012-03-21 14:45

Örvendek, hogy elindult ez a gyűjtés, hátha segíthetünk!

Musafir

#1157

2012-03-21 14:53

Respectati legea Educatie NATIONAE LA U.M.F. Tg.Mures.
Judex

#1158 Re:

2012-03-21 15:04

#1152: -

Ce nu înţelegeţi voi aceştia care o ţineţi gîrbă cu medicina voastră în limba maghiară, este că noi nu vă interzicem să învăţaţi această specialitate în orice limbă aţi vrea voi, însă s-o faceţi PE BANII VOŞTRI! Voi reprezentaţi cam în jur de 5% din populaţia ţării, adică unul din 20 locuituriu ai acestei ţări e maghiar. Vrem ca acel medic ieşit pe cheltuiala  celor 20 să fie medic pentru toţi cei 20 de contribuabili, nu numai pentru unul singur. Tot aşa cum un medic român este medic pentru toţi cei 20 de contribuabili, INCUSIV ŞI PENTRU CEL MAGHIAR! Ighen?

Dacă vroiai să tragi o concluzie cu o conotaţie mai gravă decît ai spus-o, ar fi trebuit să zici aşa:

"În secolul XXI acest act este cu totul discriminatoriu (sau discrimunator) şi hortist".  Numai Horthy a venit în Ardeal cu honvezii săi însoţiţi de localnici turmentaţi şi a făcut crimelee abominabile pe care le cunoaşte o lume. (Moisei, Tresnea, Ip şi multe, multe alte localităţi ardelene)

Corect, româneşte se spune "discriminatorii", iar nu "discriminative". Dar acesta nu e cel mai grav lucru, deşi, făcînd şcoală românească ar fi trebuit să-l ştii!


Musafir

#1159

2012-03-21 15:05

Legea e lege!Vá rugám sá respectati!
Judex

#1160 Re:

2012-03-21 15:19

#1127: -

Medicul român sau maghiar (inclusiv din Ungaria) care profesează în Germania, M. Britanie, America sau în altă parte, pentru a avea dreptul de a profesa medicina în ţara respectivă, trebuie să susţină acolo un examen de atestat, cuprinzînd o serie de domenii ale medicinei, inclusiv un examen de limbă. Altfel, angajatorul s-ar putea trezi cu o serie de neaveniţi care au obţinut diploma de medic la cîrciumă, aprobarea fără verificare constituind un risc major.


Musafir

#1161

2012-03-21 15:23

Szeretném a44/960/2001sz.kormányhatározat módosításáról
szóló kormányhatározat tervezet azonnali elfogadását és
és tiszteletben tartását!

Musafir

#1162 Re: Re:

2012-03-21 15:25

LOL

#1163 Re: Re: Re 1067

2012-03-21 15:27

#1155: Judex - Re: Re 1067

Care ti-e problema? Nu ai cu cineva vorbi?

Ce tot stai aici si faci 'scandal'? N-ai stiut ca poti sa faci lepra daca vorbesti cu ungurii?

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2012-03-21 15:42


Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2012-03-21 15:44



Musafir

#1166

2012-03-21 15:51

-

Musafir

#1167 Re:

2012-03-21 16:02

#1151: -

A törvény mindenkire vonatkozik!
Nimeni nu e mai presus de lege!

No bozmeg! (scuzati grafia). Dar nici mai prejos.


Musafir

#1168

2012-03-21 16:16

Mi zavar draga barataim, az ollo ugyanugy vag... Orvosin ilyenbe beleakadni...Hol marad a tudomany, ez csak nationalista szeszely, vagy egyenesen marhasag, az epuletet sem ti epitettetek, akkorjaba cseppet maskepp es masmilyenek voltak a zaszlok....
Judex

#1169 Re: Re:

2012-03-21 16:18

#1147: - Re:

Baci Pişta, aici îţi dau perfectă dreptate. Un medic, fie român, fie secui sau de altă etnie, care este trimis într-o comunitate care nu cunoaşte atît de bine limba oficială a statului, cum ar fi secuimea, de ex., pe lîngă limba ţării - pe care trebuie s-o ştie necondiţionat - trebuie să cunoască şi limba populaţiei pe care o serveşte. Aici e un lucru în primul rînd de bun simţ. Chiar dacă cineva dintre aceştia nu cunoaşte limba statului din motive obiective sau pur şi simplu că e şovin şi o urăşte. Chiar dacă e aşa, trebuiesc tratati şi aceştia omeneşte.

Dar mă întreb şi eu, aşa, ca omul neştiutor, tinerii secuilor refuză să urmeze medicina? Nu există printre absolvenţii de medicină, unde limba de predare este l. română, absolvenţi secui? Dacă există, să fie trimişi aceştia acolo, pentru că ei pot să vorbească mai bine ca oricine cu pacientul. Doar n-o să vorbească medicul secui, absolvent de medicină în l. română cu baci Janosz în termeni de specialitate ai medicinei, ci lucruri simple, ca de la om la om. Nu e deloc necesar ca tînărul secui să urmeze medicina în limba maghiară pe care o cunoaşte Baci Janosz, poate s-o urmeze şi-n română, şi-n engleză şi-n franceză, germană, sau altă limbă. Ighen?

În concluzie. Vreau să spun că această tevatură cu necesitatea unei facultăţi cu limba de predare în maghiară ESTE PUR ŞI SIMPLU UN MOFT CU TÎLC. Nu faptul că baci Janosz nu ştie româneşte este cauza, ci necesitatea de a mai crea un motiv de discordie între români şi maghiari, ca separatismul să fie cît mai adîncit astfel ca pescuitorii în ape, tulburate la momentul oportun, să tragă cît mai multe foloase pentru ei, nu pentru comunitatea lor.

Spuneţi-o fraţilor clar: Vrem separatism, şi gata! Acesta-i scopul nostru, iar nu binele lui Bacsi Janosz. Motivaţia e de faţadă, pentru proşti.


Musafir

#1170 Re: Nincsen semmi baj!!

2012-03-21 16:22

Judex

#1171 Re: Re: Re: Re 1067

2012-03-21 16:28

#1163: LOL - Re: Re: Re 1067

Eu ştiam că maghiarii sunt oameni politicoşi, nu sunt bădărani. Credeam că am de-a face cu oameni civilizaţi, nu cu brute.

Să ştii că şi eu pot fi dur, chiar mai dur ca voi cei ce vreţi să tulburaţi apele, fără însă a folosi cuvinte triviale.

Dacă aveţi ceva de spus, spuneţi-o ca nişte oameni raţionali, iar nu colportînd minciuni şi sofisme!

Eu nu i-am considerat niciodată pe unguri leproşi cum cu obrăznicie îi faci tu.

Să-ţi fie ruşine! Dacă la oameni ca tine mai există aşa ceva.


Musafir

#1172

2012-03-21 16:31

Dacă suntem în Europa să fim europeni

Musafir

#1173 Re: Re: Nincsen semmi baj!!

2012-03-21 16:33

#1170: - Re: Nincsen semmi baj!!  

 Dute-n oltenia sa inveti az orvosi szakma, de ce va doare, puteti alege din atatea facultati de medicina. Oare care ar fi motivul sa veniti in Mures???Cei care stau impreuna cu ungurii din Ardeal, poate nu sunt chiar atat de indignati, oricum profesorii nu se prea schimba.... La cine nu-i convine, menjen mashova, adica Iasi, Bucuresti, Arad, Cluj, Timisoara, ETC, cred ca nu numai in Mures se poate invata in romana, mai cautati si voi sa fiti mai aproape de casa!!!nu terbuie sa veniti din Moldova pana aici sa faceti caz, daca dorinta voastra e sa invatati in romana, asta nu vi se ia, Sau stimati ochiosi, prea cu mintea ascutita, ati refuza a bursa in Franta, pentru ca trebuie sa invatati in franceza, nu ati dori, sa faceti facultate romanesaca si din facultatile din, Marea Britanie, Germania, si as putea numi orice stat din lume???

Chiar nu observati ca nu are rost sa va impotriviti?

Care ar fi beneficiul vostru???

Dreptul la a studia in limba materna, unde este? Cate si cate lucruri sau promis din partea guvernului??

ETC, Cugito, si poate vei fi


Musafir

#1174

2012-03-21 16:39

>Valamikor vilaghiru MAGYAR NYELVU volt....!!!!

Musafir

#1175 Re: Re: Re: Nincsen semmi baj!!

2012-03-21 16:41

#1173: - Re: Re: Nincsen semmi baj!!

Dute-n oltenia sa inveti az orvosi szakma, de ce va doare, puteti alege din atatea facultati de medicina. Oare care ar fi motivul sa veniti in Mures???Cei care stau impreuna cu ungurii din Ardeal, poate nu sunt chiar atat de indignati, oricum profesorii nu se prea schimba.... La cine nu-i convine, menjen mashova, adica Iasi, Bucuresti, Arad, Cluj, Timisoara, ETC, cred ca nu numai in Mures se poate invata in romana, mai cautati si voi sa fiti mai aproape de casa!!!nu terbuie sa veniti din Moldova pana aici sa faceti caz, daca dorinta voastra e sa invatati in romana, asta nu vi se ia, Sau stimati ochiosi, prea cu mintea ascutita, ati refuza a bursa in Franta, pentru ca trebuie sa invatati in franceza, nu ati dori, sa faceti facultate romanesaca si din facultatile din, Marea Britanie, Germania, si as putea numi orice stat din lume???

Chiar nu observati ca nu are rost sa va impotriviti?

Care ar fi beneficiul vostru???

Dreptul la a studia in limba materna, unde este? Cate si cate lucruri sau promis din partea guvernului??

ETC, Cugito, si poate vei fi

 

 

Aoleu, cazul tau e patologic! Du-te si te cauta la sanatate, pana nu e prea tarziu. Te contrazici singur, amesteci limbile...Cum ai procedat, ai scris in maghiara si ai tradus cu google translate? Ca daca asa a iesit din capul tau, atunci e grav, grav...fara scapare