APEL CĂTRE NAŢIUNE: Forţaţi societatea civilă să se organizeze!

terente

#26 terente va fute bine

2013-10-24 08:51

o amd e 22 si trag bine la buci
aste[t societatea civila si hipsterizdele

Musafir

#27

2013-10-24 09:13

Foarte buna initiativa. Numai oamenii inteligenti si curajosi mai pot sa scape aceasta tara. Statul nu ne mai reprezinta pe noi, cetatenii de rand. De-asta trebuie sa ne unim pentru a gasi solutii de aparare a ceea ce a mai ramas - viata. Razboiul e in desfasurare.

Musafir

#28

2013-10-24 20:53

Doamne ajuta!
TARA poate fi salvata numai cu oameni ca dl.prof.Colceag! Sa-i ascultam sfaturile si sa ajutam adevaratele creiere sa preia fraiele acestei tari binecuvantate. Reveniti acasa toti cei ce v-ati format la firme straine si ajutati la redresarea economiei pe baze cinstite. Inlaturati hotii dela conducerea tarii!

Musafir

#29

2013-10-24 21:22

Nu am renuntat la increderea ca oamenii din Romania se vor trezi, si folosindu-si resursele interioare vor trce la reconstructie, schimbind modelele care falsifica viata. Toata admiratia fata de directiile sugerate de D-ul Colceag. Este nevoie de axe sustinatoare ale acestei schimbari.

Musafir

#30

2013-10-25 06:41

Foarte bine punctat si trebuie cu orice pretz indepartarea corporatiilor din tzara!Corporatiile sunt moartea statelor si implicit a popoarelor !

Musafir

#31

2013-10-25 16:45

Este cineva capabil in Romania, sa trimita o scrisoare Ambasadei Statelor Unite si sa le aduca la cunostinta ca Romanii sunt satui de ei ???

Musafir

#32

2013-10-26 09:56

Multumesc pentru lansarea acestei petitii atat de bine documentata si argumentata.

Musafir

#33

2013-10-26 15:00

Voi discuta cu cat mai multe persoane despre aceasta petitie si o voi trimite si prietenilor de pe Facebook.

Musafir

#34

2013-11-04 16:10

Nu stiu ce sanse mai sunt,cand tara a facut compromisul cu Oculta mondiala..
Trezirea si dezvoltarea constiintei de neam ,acest sentiment care a fost strategic distrus in acest sfert de veac,trebuie sa primeze.
ROMANIA TREZESTE- TE!!!

Musafir

#35

2013-11-05 06:38

Este greu ca mai intai sa oferi, si abia apoi sa ceri, atunci cand majoritatea romanilor traiesc intr-o saracie crunta si nu am cum sau ce sa ofere.Este greu sa te implici in probleme care nu te privesc in mod imediat si direct, atunci cand nu ai siguranta zilei de maine. Eu, spre exemplu, mi-am propus sa ma duc la fiecare protest de duminica pentru Rosia Montana. Evident, nu am reusit intotdeauna. Motivul: uneori a trebuit sa lucrez duminica seara, pentru ca nu pot spune la servici ca nu vreau sa lucrez ca sa ma duc la protest. O data de exemplu, nu a trebuit sa lucrez, dar din cauza saptamanii extenuante pe care am avut-o din mai multe motive, am fost pur si simplu prea obosita ca sa mai ies din casa si sa ma duc la protest. Problema e ca viata in Romania e extenuanta. Cu toate astea... nu trebuie sa te dai batut niciodata. Daca esti obosit de viata, fa o pauza, mai lunga sau mai scurta, nu conteaza. Fa o pauza, dar nu renunta de tot. Orice ai face, orice ai avea de oferit, chiar daca este foarte putin, e mai bine decat nimic. Nu te lasa descurajat de cei care spun ca puterea ta e atat de mica incat nu conteaza. Cum sunt de exemplu cei care spun ca oamenii care vin la protestele pt Rosia Montana sunt prea putini ca sa-si impuna punctul de vedere. Caci descurajarea e singura arma pe care coruptii si hotii in parteneriat cu corporatiile o au impotriva noastra. Suntem multi, inteligenti si creativi. Doar descurajarea si frica au puterea de a ne anihila aceste calitati.

In concluzie... One for all and all for one! Together we stand, divided we fall. :)
MUSAFIR

#36 Re:

2013-11-17 20:30

#35: -

Excelent comentariu.

1234

#37 Cu respect pentru cei curajosi!!!

2013-11-18 14:19

Din pacate romanul se teme in ziua de astazi pentru ziua de maine,am ajuns sa fim sluge la cei ce i-am ales..toti sunt o apa si un pamant din cei ce ne conduc tara acum si vinovati suntem pentru tot raul ce ne inconjoara acum..Suntem sluge la straini pentru ca aici am ales sa venim [prin tari straine] si nu ne-am gandit la cei ce vor ramane acasa,sau daca ne-am gandit la ei,ne-am gandit doar la familiile noastre a celor ce am plecat peste hotare si atat.Putini sunt cei ce se gandesc si la ceilalti romani,avem insa nerusinarea sa ne negam tara,sa ne facem neamul de ras,sa furam si suntem priviti precum niste animale salbatice aici peste hotare..Ne facem rau unul altuia intre noi romanii,insa nu uitati k cei adevarati sunt cei ce lupta pentru tara lor in tara lor ..Sunt unul dintre acei romani kre am plecat s muncesc in strainatate pentru a-mi face o situatie mai buna financiar pentru k in ROMANIA nu reuseam sa-mi fac o familie,o casa,sa-mi iau o masina din salariul ce-l castigam...Acum insa dupa 10 ani ma intorc acasa sa-mi construesc o casa,sa am o masina de cateva mii de euro,sa port haine scumpe,si in jurul tau sa ai oameni ce nu au o bucata de paine sa-si puna pe masa la copii..suntem egal cu cei ce ne conduc tara cu cei ce ne-au furat si ne-au adus in starea in care suntem acum...Chear daca aici mi-a fost greu sa-mi strang un ban..si toti o stim cum este strainatatea,dar ce folos sa te intorci acum in tara cu bani printre cei saraci? Avem insa puterea sa spunem STOP coruptiei,STOP mafiei,stopSTOP guvernantilor STOP GRESELILOR si sa ne salvam tara punand mana de la mana si ajutandu-i si pe cei anevoiosi? Si sa nu uitam ca cei ce acum nu au un colt de paine sa dea la copii sunt cei ce au ramas cu greul de 20 ani in spate,ei sunt romanii care au curajul sa lupte in continuare,ei stiu adevarul in ROMANIA,iar noi cei plecati peste hotare ar trebui sa ne intoarcem si sa ne aparam neamul de hotii si mafiotii care nevand acum tara ,si sa fim alaturi de cei saraci si nu sa ne LAFAIM IN VILE SI RESTAURANTE,MASINI DE LUX,VACANTE LA MUNTE SAU MARE,PLASME,LAPTOPURI,IF in ROMANIA umplundu-le buzunarele patronilor care candva au fost cu functii prin partide,guverne si fosti securisti,comunisti ai epocei Ceausiste,e.t.c..Sa ne trezim la realitate,pentru ca asta facem de fapt noi cei plecati in strainatate,atunci knd ne intoarcem acasa! RESPECT PENTRU Patronii cinstiti din Romania,si STIMA pentru toti romanii cuviinciosi,harnici,si drepti,de la tara sau de la oras !


Musafir

#38

2013-11-24 09:23

Cel mai bun exemplu este cel Islandez.

Musafir

#39

2013-11-24 15:53

Forta Romania!

Musafir

#40

2013-11-24 20:18

Domnilor, aceasta petitie trebuie sa ne faca pe noi persoane cu putere de decizie. Daca-i lasam tot pe cei care au fost, unii sau altii, nu realizam nimic ! Trebuie sa ne organizam exact pe structura unei armate cu conducatori noi, dupa care sa trecem la masuri extreme : arestarea clasei politice din ultimii 23 de ani si preluarea puterii economico administrative. Nu va fie frica ! Nu au ce sa faca unei tari intregi ! Vor incerca sa fuga, pentru ca au banii afara... Nu trebuie lasati ! Haideti sa initiem discutii cu conducerea actuala a Ministerului de Interne si cu ceea ce mai avem din armata. Haideti sa incepem odata !

Musafir

#41

2013-11-26 07:20

Subscriu.
SALVATI OLTCHIM

#42 URMEAZA FALIMENTUL? OLTCHIM LA FIER VECHI ... CU "DRUJBA" PRIN OLTCHIM.

2013-11-27 20:23

https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQXIB32rjtiQEey4e9VVB40cUmu...

 

Atentie, OLTCHIM - ARPECHIM in INSOLVENTA! Urmeaza FALIMENTUL?

SALVATI OLTCHIM - ARPECHIM!

SEMNATI APELUL PENTRU SALVAREA OLTCHIM:
http://www.petitieonline.com/salvati_oltchim_si_arpechim


Musafir

#43

2013-11-29 18:31

Respect domnule Florian Colceag pentru initiativa!

Musafir

#44

2014-01-03 13:13

Dacia, România a fost si este atacatã continuu, între anii 1940-1944-1989-2013. Din interior si din exterior. Românii de origine getã, de origine dacã au fost divizati continuu de Comunismul rusesc si continua sa fie divizati de post-Comunismul românesc.
Din decembrie 2012 si pâna în prezent, România se afla pe mâinile unor teroristi de natiune, bine organizati între ei.
Aici citez membrii guvernului Ponta, membrii Parlamentului, membrii Senatului, multi membrii ai Academiei Române;
multi membrii ai Administratiei Bisericii Ortodoxe Române, ai Politiei si Jandarmeriei Române, ai Serviciilor secrete, persoane din administratiile bancilor si din Administratiile Judetene.

Pe acest fond post-comunist, cu deschidere/obligatii la NATO si la Uniune Europeana, Societatea Civila din interior si din exterior, trebuie sa structureze, treptat, ReFacerea Constiintei individuale a Românului, ReFacerea Familiei românesti, relatiile internationale ale României si ReUnirea Basarabiei cu Tara de origine, sub numele de Dacia.
Spre ReNasterea Daciei în contextul Europei de azi.

Musafir

#45

2014-05-26 10:18

"Consortiul Societatii Civile in Participatiune pentru Dezvoltare Durabila in Romania", inregistrata la OSIM, de mai multi ani, si-a pregatit o Platforma in acest sens. Are baze pragmatice de organizare incepand cu un portofoliu semnificativ de Cercetari Aplicative,continuand cu un program de pregatire in fiecare localitate a tinerilor absolventi de facultate care sa fie formati cu finantare POSDRU ca magaeri de proiect, consultanti prin training pentru accesare fonduri UE indeosebi in zona rurala (sa formam ELITE locale) care trebuie revitalizată, concomitent cu aportul celor din Diaspora Noua plecata la munca inafară si evident sa avem INDEPENDENTII nostri alesi din comunitatile locale pentru orice fel de candidaturi (inclusiv unul la presedintie pe care-l avem in vedere. Militam in aceasta slaba stare de dezvoltare democratica, obligativitatea participarii la vot, eliminandu-se posibilitatea sa ramanem la liberul arbitru prin neparticiparea unora la vot, iar noi cei care producem valori adaugate sa suferim din acest motiv. Se elimina psibilitatea fraudarii voturilor.Militam pentru introducerea votului electronic si pentru milioanele de cetateni romani plecati la munca. Toti cetatenii romani, intr-o definitie mai larga formeaza in fapt grosul Societatii Civile, care in acest mod devine 100% PARTICIPATVA!!!
ing dipl Constantin Burcea

Musafir

#46

2014-05-26 19:29

Sint printre staini de17 ani
,am fost nevoiti sa plecam din tara pentru o viata mai decenta,dar se vede cu trecerea anilor,nimic nu sa indreptat spre bine ba am fost adusi in pragul unei mari prapastii.Ar trebui acum in ultimul ceas sa constietizeze fecare om sa ne reorganizam tara dar inafara organizatilor politice existente azi .As dori sa ne intoacem toti romanii in tarisoara noastra sa punem umarul la reconstructia ei dar intrun nou sistem.

Musafir

#47

2014-05-30 10:48

Sugerez sa se orgenizeze Ca Societate Civila in Participatiune. In curand va aparea un site adecvat acestei actiuni de organizare.

Musafir

#48

2014-08-24 20:17

eu nu mai cred sa se poata schimba ceva in urmatori 15 ani,din cauza asta am plecat din Tara,ca ma cuprins o scârba totala iar de speranta ca va mai fi ceva cat de cat normal in tarisoara noastra jefuita,nici gand. Sa dea Dumnezeu sa Li se intoarca toata suferinta poporului,celor ce ne-au furat linistea si pâinea de pe masa ...

Musafir

#49

2014-08-24 22:18

Pensia de boala , si starea santatii nu ami permite sa pot ajuta  financiar aceasta cauza , cu toate ca mi-as dori!
Poate va voi ajuta mult mai mult prin munca voluntara in folosul cauzei comune !!!

Mentionez ca nu ami este frica de nimeni si de nimic !

Sant constienta ca ceea ce fac este spre binele meu si al natiunii ROMANE !!!

                            DOAMNE AJUTA-NEEEEEEEEE !!!!!!!!!!!


Musafir

#50

2014-08-26 00:21

santem un popor frumos,dar greu incercat,sper ca ne-am invatat lectia,haideti sa ne unim si sa ne ridicam asa cum meritam si sa fim un exemplu si pt.alte popoare.DOAMNE AJUTA POPORUL MEU.