APEL CĂTRE NAŢIUNE: Forţaţi societatea civilă să se organizeze!


Musafir

/ #35

2013-11-05 06:38

Este greu ca mai intai sa oferi, si abia apoi sa ceri, atunci cand majoritatea romanilor traiesc intr-o saracie crunta si nu am cum sau ce sa ofere.Este greu sa te implici in probleme care nu te privesc in mod imediat si direct, atunci cand nu ai siguranta zilei de maine. Eu, spre exemplu, mi-am propus sa ma duc la fiecare protest de duminica pentru Rosia Montana. Evident, nu am reusit intotdeauna. Motivul: uneori a trebuit sa lucrez duminica seara, pentru ca nu pot spune la servici ca nu vreau sa lucrez ca sa ma duc la protest. O data de exemplu, nu a trebuit sa lucrez, dar din cauza saptamanii extenuante pe care am avut-o din mai multe motive, am fost pur si simplu prea obosita ca sa mai ies din casa si sa ma duc la protest. Problema e ca viata in Romania e extenuanta. Cu toate astea... nu trebuie sa te dai batut niciodata. Daca esti obosit de viata, fa o pauza, mai lunga sau mai scurta, nu conteaza. Fa o pauza, dar nu renunta de tot. Orice ai face, orice ai avea de oferit, chiar daca este foarte putin, e mai bine decat nimic. Nu te lasa descurajat de cei care spun ca puterea ta e atat de mica incat nu conteaza. Cum sunt de exemplu cei care spun ca oamenii care vin la protestele pt Rosia Montana sunt prea putini ca sa-si impuna punctul de vedere. Caci descurajarea e singura arma pe care coruptii si hotii in parteneriat cu corporatiile o au impotriva noastra. Suntem multi, inteligenti si creativi. Doar descurajarea si frica au puterea de a ne anihila aceste calitati.

In concluzie... One for all and all for one! Together we stand, divided we fall. :)