AMANAREA CONCURSULUI PENTRU DIRECTORI

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția AMANAREA CONCURSULUI PENTRU DIRECTORI


Musafir

#51

2016-10-09 13:22

nerespectarea metodologiei, bulversare sistem...

Musafir

#52

2016-10-09 13:26

Mult succes!

Musafir

#53

2016-10-09 13:26

Metodologia incalca LEN si este abuziva.


Musafir

#54

2016-10-09 13:30

Deoarece metodologia este foarte restrictiva

Musafir

#55

2016-10-09 13:35

Sustin social dorin

Musafir

#56

2016-10-09 13:37

Pentru ca imi pasa! Educatia nu este un joc!

Musafir

#57

2016-10-09 14:04

Imi doresc sa incepem sa schimbam ce e de schimbat si sa nu mai fim nepasatori la mismasurile politice.
elena

#58 Re: o parere

2016-10-09 14:04

#26: un oarecare - o parere 

 Nu mai generalizati ca nu este chiar asa.Nu am fost pusa politic,ci pentru munca desfasurata zi de zi.M-am luptat cu politicul care imi impunea contracte cu sume uriase...Voia sa ma schimbe pentru ca nu semnam acele documente. Lucrarea care s-a facut a fost de 10 ori mai mica in final.As fi cheltuit bugetul scolii pe un an financiar.Poate ca azi as fi fost in puscarie.A VRUT apoi sa ma schimbe cu alti colegi din scoala,dar acestia au refuzat.Vedeti- suntem o echipa de oameni cinstiti.Asta se intampla in 2011-2012!

  Nici cealalta guvernare n-a fost grozava,dar nu ne-au impus astfel.E greu sa-i convingi ca scoala este cea mai important in mediul rural!

 In scoala in care sunt cred ca s-au format oameni pentru a prelua functia.Nu concursul in sine ma nemultumeste,ci felul in care este facut,graba asta suspecta. Suntem oameni ,nu supraoameni sa rezistam atator situatii.

Adevarat ca in Occident este altfel,dar de ce nu s-a grabit nimeni pana acum?Ma tem ca este doar o campanie ieftina pentru a abate atentia de la marile probleme ale tarii.Astfel de agitatie a fost si la noi in localitate pana s-a ales primarul!apoi incet-incet focul s-a stins.

 POLITICA in scoala? cum sa-ti permiti sa manipulezi creierele in formare?noi avem misiunea de a le lumina mintea,de a sti sa aleaga sa nu fie masa de alegatori dependenta de mila politicienilor.Cu cat avem mai multi oameni luminati ,consider ca viitorul comunitatii va fi mai bun.Niciodata nu m-am gandit sa-i las in ignoranta,sa ramana asa neinstruti...Dimpotriva! unii asta vor,multa prostie pentru a putea fi supusa,manipulata.

 Sper ca va trece si acest val. Mai importanta este sanatatea omului inainte de toate.

 

 


Musafir

#59

2016-10-09 14:12

Consider ca se face nedreptate unor directori care din cauza programului aglomerat nu au reusit sa isi depuna toate documentele pentru a participa la concurs.

Musafir

#60

2016-10-09 14:21

Concursul trebuie organizat în alta perioada .

Musafir

#61

2016-10-09 15:27

Pentru ca acest director de la scola generala nr162 giulesti antradevar a facut ceva pt aceasta scoala si gradinita ce o are an subordine dumnealui . Ori ce problema ai fi avut si mergeai la dumnealui erai antot deauna primit si fara nici o programare si erai ajutat an acea situatie

Musafir

#62 Re: o parere

2016-10-09 15:35

#26: un oarecare - o parere 

Domnule "oarecare" chiar crezi ca toți directorii au fost numiti politic? Că nu există chiar nici un director de școală în România asta competent, apolitic, care a încercat să facă aproape tot ce s-a putut în activitatea sa, care să fie corect și obiectiv? Te înșeli amarnic. Află că nu sunt toți așa cum spui. Eu, unul, nu am ce să îmi reproșez. Sunt director la un club sportiv școlar de 6 ani, numit în 2010 fără să fi cerut eu acest lucru, NU SUNT membru sau simpatizant al vreunui partid și sunt convins că sunt destul de competent. Altfel nu puteam să elaborez peste 50 de programe școlare, să fac parte din anumite grupuri de lucru la nivelul ministerului în domeniul sportului școlar, să îmi fac cu responsabilitate datoria și ca profesor-antrenor, să fiu promovat ca antrenor la lotul național și să particip în ultimii doi ani la Campionate Mondiale si Europene cu sportivii mei.

Ba mai mult de atât am și o experiență nefericită cu implicarea politicului; în 2008, când eram pe o altă funcție, de director la Direcția pentru Sport, am fost schimbat de dna. Ritzi, de la PDL, daca iți aduci aminte, cu un portar (paznic), care nici nu știa să scrie. Așa că bănuiești de ce imi e SCÂRBĂ de toate partidele politice din România!

Te rog domnule "oarecare" nu mai băga pe toți în aceeași oală și dacă te intrebi de ce nu sunt de acord cu concursul am sa iți motivez.

În afară de motivele enunțate în Petiție, în ceea ce mă priveste pe mine:

1. Metodologia este ambiguă, incompletă și ilegală pe alocuri. Conform acesteia NICIUN  candidat nu va putea fi numit in functia de director de club sportiv scolar, CHIAR DACA PROMOVEAZA CONCURSUL, intrucat metodologia nu prevede cu cine semneaza contractul. Ce zici asta? Ce scăpare!

2. Bibliografia este de o maximă imbecilitate. Două carti de autori străini (!). Nu are nimic de a face cu învățământul românesc. Teorie abstractă despre management educațional și leadership. Deși poate sună adecvat nu este nimic practic, sute de definiții inutile, într-un domeniu în care toți autorii din respectivele cărți se contrazic.!!!! (aceste manuale circulă pe internet, poate ai curiozitatea să le citești, deși îți garantez 100% că nu o să ai răbdarea să parcurgi cele 200 de pagini!: "Leadership si management educational -     Tony Bush; Invatarea vizibila - John Hattie") Te rog să îmi scrii după ce le citești!

PS: Te rog din suflet să nu mai crezi că toți incompetenții și hoții s-au strâns la PSD, iar deștepții și corecții s-au strâns în alte partide... ai să fii dezamăgit!

 

... eu am curajul să semnez, domnule "oarecare",

prof. Marius Tătaru

Clubul Sportiv Școlar Călărași

 

 


Musafir

#63

2016-10-09 15:43

Sa luam atitudine! Sa nu ne mai lasam calcati in picioare! Scoala Gimnaziala nr 162 il sustine pe dl. director Stoican Dorin, un om luptator, devotat, muncitor care a investit suflet, pasiune in tot ceea ce a facut in aceasta scoala! Dintr-o eroare de sistem d-lui director i-a fost respins dosarul, nu este corect fata de acest om minunat, merita sansa de a putea sustine examenul! AMANAREA EXAMENULUI PENTRU DIRECTORI!

Musafir

#64

2016-10-09 15:55

Timpul prea scurt, metodologia discriminatorie si confuza, platforma da erori ca de exemplu -opisul (spune ca ai toate documentele si te trezesti ca nu ai nu stiu ce document si esti respins dupa 6 zile de cand te-ai inscris).

Oare ce se vrea?

Musafir

#65 Re: Re: o parere

2016-10-09 18:58

#62: - Re: o parere 

 Bravo domnule. Si eu am replicat individului.

Liviu
Musafir

#66

2016-10-09 19:28

Director sanctionat disciplinar,admis la concurs.


Musafir

#67

2016-10-09 19:33

De ce atata inversunare? E dovedit ca tot ce s-a infaptuit in invatamant pe "repede-inainte" ca si acest examen, s-a dovedit a fi GAFE pe care le-au recunoscut si cei care le-au propus. Tot noi ne-am chinuit cu rezultatele acestor gafe si pe ei nici macar ca nu i-a "miscat". Asa se va intampla si acum. Cui o sa-i pese ca in foarte multe unitati de invatamant se va instala, cel putin pentru o vreme, haosul. Sau poate ca asta se doreste! Vom vedea......


Musafir

#68

2016-10-10 02:58

Am semnat pentru că îl cunosc pe domnul director si am văzut cu ochii mei cât sa schimbat școala 162 de când este dumnealui la conducere

Musafir

#69

2016-10-10 04:15

Fiindcă rezultatele acestui concurs, aplicate a doua zi va declanșa o avalanșă de schimbări în defavoarea elevilor și a întregii organizări de anul acesta (orar, ore efectuate cu un profesor, apoi cu altul, cataloage pline de modificari, suplinirea noilor directori, eliberarea actualilor suplinitori ) . Este un concurs organizat intr-un moment nepotrivit. Măcar de-ar fi avut aplicabilitate începând cu 1 sept. 2017. Toată lumea ar fi știut ce are de făcut.

Musafir

#70

2016-10-10 06:34

Concursul trebuie organizat la sfirsitul unui an scolar si nu la inceput!

Musafir

#71

2016-10-10 08:12

Asta nu este examen este bataie de joc. Nu are nimic care sa testeze capacitate de conducere.

Musafir

#72

2016-10-10 08:17

Fiindcă doresc sa se amâne perioada pentru examenul de directori.

Musafir

#73

2016-10-10 09:35

Cred ca este organizat in graba cu multe vicii de procedura .

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2016-10-10 18:17



Musafir

#75 Re:

2016-11-18 20:48

#2: anonim -  

 domn  priministru  al  INVATAMANTULUI  CE  FACETI  CU  COPIII  NOSTRI  DE LA  SCOALA  PRIMARA  OHABA-JIU  COM.BOLBOSI,JUD.GORJ,SIICU  DMNA  INV. NU  AU  AVUT SCAUNE  SI  AU  STAT  PE  BUTURI     SI  MULTE  PROBLEME NUATI  VAZUT  ZIARUL  GORJANU  DIN  DATA  DE  20.10.2016 FI NCA  SEFUL  DE  LA  INSPECTORATUL  GORJ  APUS  DIRECTOARE UNA DE  SPORT   ABARNARE SE  CEARTA  CU  TOTI NE  JIGNESTE CAND  AFOST  ALEGERILE  A  UMBLAT  PE  LA  TOTI  PARINTI  LAPARTA  NOASTRA  SA  IESE CONSILIERA ,  SI  ACUM  UITE.......IAR  IN  URMA   ARTICOLUI  DE  LA   ZIAR  A  ORGANIZAT  SEDINTA IN  CARE NE  SPUS  CA  VROCERE  ISI  BAGE   DEMISIA   DAR  SIA  ARANJAT  EA   CU  DOMNUL GENERAL  DE  LA  INSPECTORAT AJUTATINEEEE  CA  NE  TERORIZEAZA  COPIII  NOSTRII   SI  PE  DOAMNA  INVATATOARE   ADUCETI  UN  DIRECTOR  DIN  ALTA  PARTE  CA  ACOLO MAJORITATE  ASA  SUNT