Dorim ridicarea masinilor oprite neregulamentar

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Dorim ridicarea masinilor oprite neregulamentar


Musafir

#26

2015-11-25 11:28

De unde trafic pietonal fluid mai ales pe refugiile de tramvai înguste lipsite de garduri de protecție unde traficul pietonal e cel mai paralizat?Faceți ceva să dispară de pe fața capitalei.Trebuie la un moment dat să ieșim în carosabil pe astfel de refugii neavând loc unii de alții pe ele și neavând unde să ne facem loc.


Musafir

#27

2015-11-25 11:30

Transportul subteran.În el să ne punem baza să se

dezvolte.


Musafir

#28 Re:

2015-11-25 11:33

#26: -  

 Numai în condiții de siguranță nu suntem pe ele.Trăim permanent cu senzația că putem oricând să ne pierdem echilibrul căzând victime accidentelor rutiere.


Musafir

#29

2015-11-25 11:36

Poate formulați cu altă ocazie și-o petiție pentru primăria capitalei să cereți să scăpăm definitiv de coșmarul refugiilor de tramvai ale RATB înguste lipsite de garduri de protecție.


Musafir

#30

2015-11-25 18:29

cum spatiul pentru trotuare ramine din ce in ce mai mic ,se parcheaza din lipsa de respect si educatie si in poarta de intrare sau iti blocheaza iesirea din curte ar fi necesara o astfel de lege

Musafir

#31

2015-11-25 21:35

Poate incepem si noi sa ne civilizam…de frica, deoarece cu vorba buna, nu este posibil!

Musafir

#32

2015-11-26 12:14

A inceput sa se parcheze neregulamentar pe mai multe artere si in intersectii unde era de neconceput sa se parcheze atunci cand se ridicau masinile parcate neregulamentar. Daca acum cateva luni se putea parca regulamentar este clar ca pe linga pe langa lipsa locurilor de parcare este si o problema de indisciplina .
Politiile rutiera & locala nu au putut/ dorit sa compenseze anularea masurii de ridicare a autovehiculelor parcate neregulamentar.

Musafir

#33

2015-11-26 13:54

+++ Masuri ferme pentru masinile oprite neregulamentar "pe avarii" !!!

Anonymous

#34 Re:

2015-11-26 16:14

#33: -  

 dislike


Musafir

#35 Re: Re:

2015-11-26 16:17

#5: - Re:  

 Nu e absurd deloc.Dacă există de-a gata subtraversări de ce să îngreunezi fără rost viața conducătorilor auto?ori e trecere de pietoni ori e subtraversare.


Musafir

#36 Re: Re:

2015-11-26 16:27

#5: - Re:  

 Dacă la Piața Victoriei nu există trecere de pietoni pe Bulevardul Lascăr Catargiu colț cu Bulevardul Iancu De Hunedoara și există subtraversare,la Aviatori nu există trecere de pietoni pe Bulevardul Aviatorilor colț cu Calea Dorobanților,la Universitate la fel pe cele 4 laturi imaginare ale intersecției de ce nu se poate proceda și la Gara De Nord la fel pe Calea Griviței colț cu Strada Gheorghe Polizu și pe cele două laturi imaginare ale Căii Griviței de la intersecția cu Bulevardul Gheorghe Duca și în Piața Gării De Nord și la Basarab pe Calea Griviței colț cu Șoseaua Nicolae Titulescu?Care-i logica?Dacă s-ar renunța la ele înscrierea de pe Bulevardul Gheorghe Duca pe Calea Griviței s-ar face mult mai cursiv cu mașina renunțându-se la trecerile de pietoni.Doar e la mintea cocoșului.


Musafir

#37 Re: Re:

2015-11-26 16:31

#5: - Re:  

 Special sunt puse trecerile de pietoni la intersecția Căii Griviței cu Bulevardul Gheorghe Duca pe Calea Griviței și-n piața Gării De Nord să stânjenească traficul rutier în intersecție și să tocească nervii conducătorilor auto.


Musafir

#38 Re: Re:

2015-11-26 16:36

#5: - Re:  

 Și la Gara De Nord se poate proceda la fel ca la Universitate dacă țin cu adevărat la ușurarea vieții conducătorilor auto.Măcar să renunțe la una din cele două treceri de pietoni pe Calea Griviței de la intersecția cu Bulevardul Gheorghe Duca.


Musafir

#39 Re: Re:

2015-11-26 16:41

#5: - Re:  

 Tocmai de-asta există pasajele pietonale subterane.Să ușureze traficul auto.Și la Gara De Nord se poate construi sens giratoriu .


Musafir

#40 Re: Re:

2015-11-26 16:42

#5: - Re:  

 Dislike.


Musafir

#41 Re: Re: Re:

2015-11-26 16:47

#6: - Re: Re:  

Mai ales la Piața Victoriei.Acolo trebuia gândită o prelungire a trotuarului dintre Șoseaua Pavel Kiseleff și Bulevardul Aviatorilor până la limita direcției Bulevardul Iancu De Hunedoara Șoseaua Nicolae Titulescu și direcția Bulevardul Aviatorilor Bulevardul Lascăr Catargiu nu s-ar mai fi suprapus cu direcția Șoseaua Pavel Kiseleff Calea Victoriei în dreptul guvernului.


Musafir

#42

2015-12-02 01:07

M-am saturat de ele pana peste cap, imi vine sa le ...! Luati-le pana nu mi se pune pata pe ele!!!

Musafir

#43

2015-12-09 18:28

Deoarece parcarea neregulamentara a masinilor incurca circulatia mijloacelor de transport in comun, pietonilor, vehiculelor de salvare si pompieri si chiar a celorlalti automobilisti.

Musafir

#44

2015-12-20 11:29

Vreau civilizatie in Romania!

Musafir

#45

2016-01-10 09:52

Sunt si sofer, si mama, si (ocazional) biciclist. Este o rusine ce se intampla cu masinile parcate neregulamentar in Bucuresti. Mie mi-a fost ridicata masina o data pentru ca am parcat prea aproape de o statie de autobuz. Dar aceasta practica ar trebui sa fie una curenta. Nu ajunge amenda. Iar in ceea ce priveste prevederea aceea ridicola cu 1m de la zid, aceasta nici nu e respectata, nici nu e implementata. E, de n-ar mai fi. Mi se pare ca existenta bolarzilor in care ne rupem gaturile si ca pietoni si ca biciclisti sunt inac o dovada a incapacitatii politiei si jandarameriei din Bucuresti de a APLICA LEGILE TARII si de a-si proteja cetatenii. O dovada de IMPOTENTA INSTITUTIONALA.

Musafir

#46

2016-01-10 11:20

Eu personal doresc nu doar ridicarea masinilor parcate ilegal dar si desfiintarea parcarilor de pe trotuare si interzicerea conduceriipe trotuare. Acum o saptamana, in zona Lizeanu, m-a claxonat, pe trotuar, soferul unei masini care rula cu viteza . MI se pare ca suntem ca in filmul Cars! Toata lumea se preocupa de masini, la oameni nu se mai gandeste nimeni.

Musafir

#47

2016-01-10 12:25

poate asa ne mai civilizam si noi...

Musafir

#48

2016-01-10 13:53

Masinile sunt parcate peste tot, pe trotuare pe trecerile de pietoni, in statiile Ratb, in intersectii, pe spatiul verde de pe mijlocul bulevardului. Si in nici unul din aceste cazuri autoritatile nu aplica legea. Masinile parcate ilegal au devenit o problema pentru cetateni si este nevoie de disciplinarea soferilor care cred ca le este permis orice.

Musafir

#49

2016-01-10 18:23

Pentru ca m-am saturat de masinile din cauza carora sunt nevoit sa merg pe carosabil in loc sa imi vad de treaba, in siguranta. Pentru ca sunt satul de nesimtiti. Pentru ca legislatorii sunt nesimtiti si doresc sa inceteze sa se mai comporte asa.

Musafir

#50

2016-01-11 06:49

Pai dacă tot sa votat pentru oprirea hingheri - lor de mașini , de ce sa nu semnam pentru Bizonii din trafic.