Drum acces Școala Aletheea

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Drum acces Școala Aletheea


Musafir

#1

2015-10-22 13:41

Ne-am bucura sa stim ca aceasta lucrare de asfaltare se poate realiza intr-un timp scurt pentru a asigura copiilor care merg la scoala dar si altor cetateni care locuiesc un acces civilizat. Credem ca initiativele private ale celor care investesc in institutii de invatamant moderne trebuie sa fie sustinute corespunzator si de catre primarie, iar daca investitorul aloca cateva milioane de euro pentru a construi o astfel de facilitate suntem siguri ca si primaria va gasi fondurile necesare pentru a realiza o asfaltare nu foarte costisitoare. Multumesc, Virgil Chirica

Musafir

#2

2015-10-22 14:55

In pofida faptului ca este o scoala particulara am dori sa ne crestem copii independenti si sa se poata deplasa singuri la scoala. Momentan este necesar transportul auto, pentru ca, la drept vorbind, drumul de acces este un maidan. Ioana Bicu


Musafir

#3

2015-10-23 09:03

Am semnat petitia pentru ca IMI PASA.

Musafir

#4

2015-10-25 18:36

Avand in vedere numarul de elevi si utilitatea sociala a scolii Aletheea consider ca efortul bugetar nu este prea mare.

Musafir

#5

2015-10-26 06:13

In orice tara civilizata, atunci cand se fac dezvoltari imobiliare sau se construiesc elemente de utilitate publica, precum o scoala, o gradinita, o policlinica, primaria asigura tot ceea ce este necesar unei bune functionari adica acces, apa, energie, canalizare.
Sper ca si Romania si in special Bucuresti, sectorul 1 in acest caz, pot fi caracterizate prin civilizatie iar primaria va face ceea ce este indrituita sa faca. Anume sa gestioneze zona administrativa si sa deserveasca interesele celor care le-au dat mandat.

Musafir

#6

2015-10-28 11:12

Locuiesc din aprilie 2015 in Drumul Piscul Mosului 4-6, platesc impozite si taxe in sectorul 1, iar drumul este plin de gropi si noroi, un lucru rusinos pentru un sector fruntas.
Drumul este intens practicat atat de proprietarii apartamentelor din complexul Green Residence, cat si de parintii care isi aduc copiii la scoala Aletheea.

Musafir

#7

2015-11-19 11:02

Pentru ca mi se pare inadmisibil ca drumul catre una dintre putinele scoli cu adevarat "model european" din Romania sa fie unul de pamant unde copiii, in afara de faptul ca se umplu de noroi sau praf pe o distanta de cca 1 km, sunt si intr-o situatie de risc major din cauza ca nu exista nici trotuare, putand fi oricand loviti de autovehicule!

Musafir

#8

2015-11-19 11:29

Pentru a reaminti Primarului/cui-ii-tine-locul si CL S1 ca Bucurestiul/"Micul Paris" si partea sa cea mai dezvoltata - S1 au ajuns in anul 2015 si ca administratia locala are minima obligatie sa asfalteze drumuri atat de importante & circulate precum cel semnalat in petitie
Ca nu poate sa fie o problema de bani/fonduri in conditiile in care bugetul S1 pentru panselute & iarba este de 100 milioane RON in fiecare an ...
Onoratii alesi/functionari de la S1 ar putea sa tina cont ca localizarea scolii Aletheea la oarece distanta de bulevard este inclusiv in interesul direct al comunitatii locale pentru motivul evident ca nu se incomodeaza circulatia pe artera principala respectiva la orele de trafic maxim, care este si intervalul in care elevii sunt adusi la scoala - asa cum se intampla prin alte parti ale orasului/S1, pe rabdarea nemarginita/ spezele platitorilor de impozite care se nimeresc calatori prin acele zone
Si nu in ultimul rand, pentru a va asigura, asa cum stiti, ca astfel de asfaltari nu au cum sa fie anchetate de DNA, cel putin pentru partea care raspunde unui interes public elementar, in conditii de maxima necesitate si transparenta ...
VN

Musafir

#9

2015-11-20 12:02

O aberatie a sistemului!!!! O scoala minunata in nordul capitalei, in sectorul 1, la care ajungem pe un drum de tara....

Musafir

#10

2015-11-24 09:24

Am nepotica inscrisa la scoala Aletheea