Elevii au nevoie de manuale!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Elevii au nevoie de manuale!


Musafir

#1

2015-06-05 19:50

Suntem pionieri de 3 ani, exploram teritorii necunoscute fara lumina! Ne-am saturat! Nu faceti din copiii acestia minunati gen eratie de sacrificiu.

Musafir

#2

2015-06-05 20:09

Din respect pentru mine, pentru copiii mei, pentru parintii acestora , pentru viitor !

Musafir

#3

2015-06-05 20:17

Pt elevii nostri, pt binele societății in care trăim, m-am saturat de atâta prostie!


Musafir

#4

2015-06-05 20:21

Sper ca cine trebuie sa ne vada si sa ne ia in seama. Aceste persoane care iau decizii in acest domeniu, al invatamantului, parca sunt intr-o zona crepusculara...rupti de realitate.
Sper sa vada, sa auda si sa ia decizii bune....
Salut initiativa petitiei!

Musafir

#5

2015-06-05 20:24

Copiii sunt viitorul si merita tot ce e mai bun.Manualele nu sunt un lux sunt o necesitate.Sunt atatea taxe si impozite de unde s ar putea aduna bani pt manuale.

Musafir

#6

2015-06-05 20:29

Sunt cadru didactic si stiu cat de greu ne-am descurcat fara manualele promise in clasa I si a II a ( au venit mai tarziu de inceperea scolii)! Vrem doar respect fata de copiii nostri care au DREPTUL LA EDUCATIE...DAR POATE CA DOMNUL MINISTRU NU CUNOASTE DREPTURILE COPILULUI!

Musafir

#7

2015-06-05 20:51

Nu putem lucra dupa manuale depasite. Ni se cere performanta. Cu ce?Doar de la dascali, fara nici un alt ajutor?

Musafir

#8

2015-06-05 21:05

Am semnat aceasta petitie doarece dreptul la educatie este prin nastere! Educatia inseamna evolutie sociala si fiintiala!

Musafir

#9

2015-06-05 22:13

Datorita faptului ca elevii au nevoie de manuale noi

Musafir

#10

2015-06-06 03:12

Indiferenta guvernantilor (fosti si actuali) in privinta invatamantului isi pune amprenta asupra viitorului tarii, COPIII!
Ia atitudine!
Eu am semnat! Tu ce mai astepti?

Musafir

#11

2015-06-06 03:39

Cea mai buna investitie e cea in educatie.

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2015-06-06 04:03



Musafir

#13

2015-06-06 04:04

Elevii acestia merită mai. mult decât niște simple promisiuni. Răbdarea noastră, a părinților are o limită.

Musafir

#14

2015-06-06 04:14

Nu este pacat de investitia ce s-a facut pana acum ?Oare ceva ce pare a fi facut bine de ce nu poate ramane chiar dc e facut de un alt ministru ?

Musafir

#15

2015-06-06 04:33

Propun sa ne mobilizam si pentru blocarea proiectului de lege privind educatia. Altfel...

Musafir

#16

2015-06-06 04:59

Iată cum se fac ,,economii” prin sistem! Nu-și prea  fac treaba la timp (cei ce au această obligație de serviciu prin stufosul minister), fac apoi cheltuială dublă și noi suferim! Să le fie rușine! De unde vor lua banii. că în buget este doar o singură ,,cheltuială” cu manualele? O fi fost pusă o sumă dublă știind ce vor face? :) :)


Musafir

#17

2015-06-06 05:01

Învățământul este subfinanțat voit de către toți politicienii noștri. De aici și calitatea slabă a acestuia. Dacă nu se pot asigura nici măcar manualele școlare, ce să mai vorbim despre celelalte dotări și despre motivarea dascălilor valoroși de a intra și/sau de a rămâne în sistem?

Musafir

#18

2015-06-06 05:11

Am semnat pentru ca cineva trebuie sa ne auda! Avrm nevoie sa stam de vorba, sa fim intrebati, nu sa vina in control sa vada cate tone de hartie an consumat, dar nu pentru fise, ci pentru planificari, procese verbale etc! Avem nevoie ca generatiile de copii de dupa rrvolutie sa inteleaga ca fac scoala in tara lor pentru ca le place sa fie medici, profesori, avocati, nu prntru ca nu au bani sa plece in strainatate! Avem nevoie de manuale pentru ca nu toti copiii su bani sa isi cumpere auxiliare: unii nu au nici ce sa manance in pauze! Avem nevoie de manuale pentru ca asa scrie in legea educatiei, daca alte motive nu conteaza! Sa se splice legea!

Musafir

#19

2015-06-06 05:16

Sunt dascal la cls. a II-a si stiu cum este sa lucrezi fara manuale!

Musafir

#20

2015-06-06 05:17

Este un dretul copilului de a avea manual. Părinții sunt nevoiți an de an să cumpere caiete auxiliare pe a putea desfășura in bune condiții procesul instructiv educativ.

Musafir

#21

2015-06-06 05:25

Manuale vechi,programa noua?
In fiecare an alte schimbari,bulversare.
Nu se mai poate asa!

Musafir

#22

2015-06-06 05:33

Am semnat această petiție fiindcă predau generației care a început schimbarea. Mi-a fost extrem de greu din clasa pregătitoare până în clasa a II-a fără manuale (și cu material didactic pregătit de mine, că cel de la minister nu s-a dovedit a fi prea util). Am gândit, proiectat și desfășurat 3 ani fără manuale sau primite prea târziu când mai mult ne încurcau decât să ne ajute. Am lucrat după auxiliare care uneori erau nepotrivite, alteori superficiale și deseori am întâlnit erori de conținut în acestea. Simt că generația elevilor mei este o generație de sacrificiu. Copiii noștri de azi sunt viitorul nostru de mâine. Absența manualelor potrivite în clasele următoare va fi un dezastru și pentru mine și pentru elevi și pentru părinții lor.

Musafir

#23

2015-06-06 05:34

  1. Lucrurile se fac cu simt de raspundere intr-o profesie,cu daruire,daca nu sunteti in stare si nu va pasa, lasati locul unor oameni care sunt capabili.Dorim ,sa facem parte dintr-o tara care sa aiba in pepiniera sa, oameni responsabili,care sa aiba coloana vertebrala,nu nevertebrate.Aveti grija de copiii tarii, nu-i mai tratati ca pe resturile menajere!!!!!!

Musafir

#24

2015-06-06 05:40

De la tablete,macar la manuale actualizate conform programelor publicate !

Musafir

#25

2015-06-06 05:44

Doresc o Reforma adevărata a învățământului, mi-aș dori sa ne audă si pe noi cineva! Ne-am saturat si sufocat de atâtea hârtii fara rost! Ce se întâmpla daca la anul va veni un alt ministru? Începe o noua Reforma? Vrem stabilitate, vrem respect!



Publicitate plătită

Vom expune reclama pentru această petiție în atenția unui număr de 3000 de persoane.

Aflați mai multe informații...