Elevii au nevoie de manuale!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Elevii au nevoie de manuale!


Musafir

#76

2015-06-06 21:14

Elevii zilelor noastre nu au nevoie doar de manuale, ci de o programa noua, actualizată la noile generatii si care sa le satisfacă nevoia de cunoastere ,inteligenta și curiozitatea.

Musafir

#77

2015-06-07 03:59

Elevii au nevoie de manuale!

Musafir

#78

2015-06-07 04:28

Nu se rezolva mimic cu aceste petition.
La fel am facut petitii si pt scaderea notei LA definitivat ,de fapt revenirea LA nota 7 sau 6 cum s a dat in anii trecuti siiiii Mimic.oricum am semnat

Musafir

#79

2015-06-07 04:50

Am semnat aceasta petitie pentru ca baietelul meu, pana acum nu a avut manuale adecvate materiei. La clasa a II-a au ajuns manualele in februarie, asa ca nu le-au mai folosit. Si va urma clasa a III-a tot fara manuale, se pare. Trei ani la rand au lucrat doar dupa auxiliare. Suntem prima generatie care a inceput cu clasa pregatitoare la scoala, totodata cea mai defavorizata.

Musafir

#80

2015-06-07 06:32

Elevii care vor veni anul scolar viitor in clasa a III-a sunt in scoala din 2012. In acest timp ministerul nu a avut timp sa organizeze licitatii pentru manuale? Este bataie de joc la adresa copiilor, a parintilor si a cadrelor didactice care predau la aceste clase!

Musafir

#81

2015-06-07 07:08

Copii au nevoie de manuale conforme cu programa scolara pt.a nu mai fi nevoiti sa care in ghiozdane zeci de carti si auxiliare ajungand sa duca in spate zilnic cel putin 5-6 kg la clasa a 2-a.

Musafir

#82

2015-06-07 08:20

Copiii sufera, invatatorii si parintii transpira, iar ministrul si ceilalti din minister se dau " in barci" cu reforma!

Musafir

#83

2015-06-07 08:44

Semnez aceasta petitie deoarece sunt profund nemultumita de decizia d.lui ministru de retiparire a vechilor manuale de clasa a III-a. Cine nu lucreaza, efectiv la catedra, este rupt de de ceea ce ce se petrece acolo. Cati ani de sacrificiu pentru copiii acestia, pentru parintii lor si pentru dascali? Nu ajung 3 ani? Oricine poate intelege ca nu esti bine pregatit in primul an dupa ce ai "inventat" si vrei sa pui in practica ceva nou, dar nici dupa 3 ani de lipsuri, nu esti in stare sa finalizezi niste licitatii si sa tiparesti niste manuale in conformitate cu noua programa?

Musafir

#84

2015-06-07 09:35

La anul urmator voi avea clasa a III-a.

Musafir

#85

2015-06-07 10:34

Nu sunt de acord ca elevii să nu primească manuale noi, conform programei, în prima zi de școală!

Musafir

#86

2015-06-07 10:51

Este neconcordanta intre programa noua si manualele vechi!

Musafir

#87

2015-06-07 11:12

Mă bucur că însfârșit a reușit cineva să pună problema manualelor, absente de foarte mulți ani ori depășite de și mai mulți ani !Lipsa lor  sau neconcordanța cu programele școlare au solicitat mai mult buzunarul cadrelor didactice și al părinților, care , de multe ori au făcut front comun ca elevii să nu aibă de suferit!   Mulțumesc și sper să aibă ecou petiția !      


Musafir

#88

2015-06-07 11:39

Am lucrat cu elevii clasei a II-a un semestru si jumatate fara manuale si stiu ce greu mi-a fost. Multumesc celor de la Editura Art care ne-au trimis un set promotional de manuale dupa care am xeroxat textele la CLR si exercitiile la MEM si celor de la Editura Carminis pentru auxiliarul conceput dupa programa noua

Musafir

#89

2015-06-07 11:43

Deoarece mi se pare corect ca elevii sa primeasca manuale gratis la inceputul anului scolar si nu sfarsitul primului semestru, ca doar invatatoarea trebuie sa se descurce cu ce are. De ce nu se descurca MINISTRU si suita sa cu problemele de organizare?
Steluta Cornea
Autorul acestei petitii

#90 Re:

2015-06-07 11:48

#87: -  

 Vă mulțumim pentru susținere! Părerea fiecăruia dintre noi este foarte importantă! 


Musafir

#91

2015-06-07 12:12

Am semnat această petiție gândindu-mă în primul rând la respectarea drepturilor copiilor de a avea acces la o educație de calitate. Ei au fost deja sacrificați în clasa întâi și a doua pentru că nu au avut manuale la timp. De data aceasta e și mai grav, deoarece vor fi obligați să parcurgă o programă nouă ajutându-se de manuale care nu mai corespund deloc acesteia. Mă întreb dacă e vorba doar de incompetență sau, din nou, de apărarea unor intrrese de grup.

Musafir

#92

2015-06-07 12:36

COPII AU NEVOIE URGENTA DE SPRIJIN....EI SUNT VIITORUL DE MIINE AL ROMANIEI ! SA ACORDAM TOATA ATENTIA ACESTEI GENERATII....DE SACRIFICIU..........SA FIM ALATURI DE PARINTI SI DASCALI.....NU LE FURATI SI...ACST MINIM DREPT AL LOR....MAMUALELE !

Musafir

#93

2015-06-07 13:45

Toti copiii au aceleasi drepturi.

Musafir

#94

2015-06-07 15:27

Nu doresc sa se repete problemele de anul trecut , sa incepem scoala fara manuale. De la reforma invatamantului din 1866 cand A.I. Cuza a adoptat invatamantul primar gratuit si obligatoriu nu s-a mai intamplat sa se inceapa scoala fara manuale.Elevii au fost asteptati mereu cu manualele pe banci ceea ce ne dorim sa se intample si de azi inainte fara alte eschivari.

Musafir

#95

2015-06-07 18:08

Am semnat petitia pentru fetita mea, pentru ceilalti copii de varsta ei si nu in ultimul rand pentru cadrele didactice.

Musafir

#96

2015-06-07 18:58

De TREI ani d-nii din minister stiau de "Marea schimbare din invatamanrul romanesc".Isi bat joc in continuare de o generatie de copii !

Musafir

#97

2015-06-07 19:49

Am semnat deoarece nu mai suport sa vad cum toata ziua trebuie sa platim la scoala tot felul de carti, jucarii prezentate copiilor nostri, nu suport sa platim fondul scolii, etc. Nu este corect! La scoala parca nu se mai merge pentru educatie ci pentru a da bani. Multi, multi bani!!!

Musafir

#98

2015-06-07 20:26

Oare de ce din Giurgiu nu sunt semnatari ai petitiei? Pentru ca Giurgiu este fruntas al neregulilor in educatie si un sustinator neconditionat al actualului ministru-marioneta (un fel de Pinocchio mai sters)! Ar trebui sa vina dumnealui la catedra sau cel care l-a numit si sa predea macar o luna dupa propriile lor legi aberante!! Dar, cand sa mai aiba timp si grija de educatie cand ei sunt bagati in ..... coruptie pana peste cap? Vina, insa, nu este a lor, ci a noastra. Ce ne impiedica sa fim uniti si sa-i infruntam? Poate prostia care ne invadeaza in fiecare an, in urma examenelor de titularizare, suplinire si mai stiu eu ce! Cum este posibil ca un candidat care a luat sub 5 la titularizare sa predea in urma unui simulacru de examen de suplinire? Credeti ca titulatura il face mai destept! TOT PROST RAMANE SI TOT PROSTI VA SCOATE!!!!!!!!!!!


Musafir

#99

2015-06-07 20:42

Consider ca elevul are nevoie de manuale inca de la inceput anului, care sa-l ghideze in invatarea sa. Este inutil sa mai discutam acum despre haosul creat de manualele aparute la sfarsitul primului semestru. Sper din tot sufletul ca acest lucru sa nu se mai repete.

Musafir

#100

2015-06-08 10:36

Invatamantul primar nu este numai obligatoriu, ci si gratuit! Copiii au dreptul la manuale conform programei!! Educatia nu se poate face doar cu... dorinta!!!



Publicitate plătită

Vom expune reclama pentru această petiție în atenția unui număr de 3000 de persoane.

Aflați mai multe informații...