Votati pentru mentinerea religiei in scoli

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Votati pentru mentinerea religiei in scoli

Hâtru

#226 Re:

2014-11-14 22:02

#28: -  

 Ce ți-a luat CCR-ul de te-a discriminat ? Sau crezi că dacă pentru majoritate 2+2=4 (și aici sunt unii care nu „cred”) și Dumnezeu trebuie să fie unica credință ! Păi atunci de ce nu dispar de pe pământ budiști, musulmani etc. Sau datorită rugilor voastre ne suportă pamântul pe toți ? Despre îndemnul pe cine să votez (spus în biserică !!!) al preoților .....??? Nimic ? Profesori din licee și facultăți de ce n-ar proceda la fel ???

Breaking news de la BOR

#227 ....

2014-11-14 22:04

abcdef abcdef

 

Conflict în stil mafiot între două clanuri de serafimi şi heruvimi

Având reputaţia unui loc al liniştii şi al păcii, Raiul a fost, cu puţin timp în urmă, scena unui atac nemaiîntâlnit. Fiind înarmaţi cu săbii Jedi, câţiva membri ai clanului Serafimilor, au descins într-un loc de reuniune al rivalilor din clanul Heruvimilor. Disputa a izbucnit din cauza neînţelegerii generate de banii obţinuţi în urma pelerinajului organizat la moaştele făcătoare de minuni ale ciocănitoarei Woody. Până la momentul intervenţiei trupelor speciale de apostoli, Bătaia Cea Ruptă din Rai a avut unele consecinţe nefaste pentru ambele tabere: veşminte sfâşiate, aureole sparte şi aripi fracturate.

Printre cei reţinuţi se numără şi Cuviosul Arsenie Cămătarul, temut membru al clanului Serafimilor, dat în urmărire generală pentru un lung şir de minuni comise cu sânge rece folosind sfântul Levier. “De fiecare dată s-a bazat pe relaţiile lui la Muntele Athos pentru a ocoli legea divină, dar iată că am reuşit să-l arestăm. Va posti şi va face canoane aspre pentru mult timp de acum încolo. Mai pe scurt, a dat de Đracu’.”, a declarat Sfântul Gheorghe.

Părintele Boschetarie, purtător de cuvânt al Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, susţine că mulţumită capturării membrilor celor două clanuri, Viaţa de Apoi a Raiului va putea reveni, în sfârşit, la normalitate.

Hâtru

#228 Re: Re:

2014-11-14 22:05

#177: - Re:  

 Tare argumentația !!!

Hâtru

#229 Re: Religie

2014-11-14 22:09

#179: Un parinte - Religie 

 Verifică-ți țiglele de pe „casă” ! Au n u pricepi că oriunde în lumea asta 2+2=4 ? Dar nu peste tot în lume există numai Dumnezeu ? Ce ne facem cu budiștii, musulmanii ...

Poate pricepi de ce unele lucruri, fapte trebuie alese, cernute ..


Musafir

#230

2014-11-14 22:10

HRISTOS A BIRUIT LUMEA ȘI DIAVOLUL ...SĂ LUPTĂM ȘI NOI PT DREPTURILE NOASTRE DE CREȘTINI ORTODOCSI ,DECI PENTRU RELIGIE !
Valentina

#231 Nimic n-ati inteles

2014-11-14 22:12

Religia ramane in scoala doar ca nu vor mai fi inscrisi toti automat ci doar cei care vor sa faca. Nu poti sa obligi oamenii sa adere la o religie si nici nu e etic sa bagi toti copiii la religie automat. Parintii nici macar nu erau informati ca pot sa isi retraga copiii.

Voua cum v-ar placea daca situati ar fi cumva pe dos, adica copiii vostri sa fie inscrisi automat la ceva religie de care nu apartineti si nici macar sa nu vi se spuna ca puteti refuza? Dimpotriva, sa vi se spuna ca e obligatoriu. Si mai rau, apoi sa va treziti ca copiii vin acasa cu tot felul de obiceiuri contrare valorilor familiei. 

Nu va ia nimeni religia doar va opreste din a-i obliga pe altii sa o adopte. 


Musafir

#232

2014-11-14 22:13

Este trist ce se intampla in Romania, ca o tara crestin ortodoxa sa renunte la religia ei, sa ne luptam sa avem limba religie in scoli, sa ne lovim de birocratie.Trist, asta este sfarsitul.
Hâtru

#233 Re: Re: Re:

2014-11-14 22:15

#212: - Re: Re:  

 Se cam simte că ești doar prin cer !

CCR reacționează și răspunde la cereri, sesizări, plângeri ... Dacă întrebai de ce timp de 25 de ani nimeni n-a cerut acest lucru .. mai ziceam. Oricum nu avea cum s-o facă că legea a intrat în vigoare în 84 respectiv 2006 !

Să nu uiți, deocamdată ai picioarele (altele nu știu !) pe pământ !


Musafir

#234

2014-11-14 22:16

NOI TREBUIE SA NE GANDIM PENTRU CE AU LUPTAT STRAMOSI NOSTRI,PENTRU APARAREA ACESTUI PAMANT SI PENTRU CREDINTA MOSTENITA.DACA BRANCOVEANU AMPREUNA CU FII LUI SE LEPADA DE CREDINTA MOSTENITA ACUM ERAM SIGUR ALT CEVA DECAT CE SUNTEM ACUM

Musafir

#235 Re:

2014-11-14 22:20

#232: -  

 Păi eu mă lupt să se bage budismu ! Iar de renunțat nu ne pune nimeni să renunțăm. Dar așa vă place să faceți țânțarul .. elefant. Te roagă doar să ceri, soliciți să o faci ! Nu să renunți.


Musafir

#236

2014-11-14 22:20

Faceti publica aceasta petitie!!!
Hâtru

#237 Re:

2014-11-14 22:26

#157: -  

 Da ! Ai dreptate ! Tu ești una dintre cele abia apărute ! Cât a fost Ceașcă pe aici și nu s-a făcut religie în școli ... am ajuns maimuțe ?! Dacă te simți .. nu pune pe toată lumea pe aceeași cracă cu tine !


Musafir

#238

2014-11-14 22:31

Binenteles ca trebuie sa se predea Religia in scoli! ... SUNTEM ORTODOXI !!! Ma adresez in primul rand mamelor : Ce educatie dati copiilor vostri si ce exemplu, daca acceptati atat de usor sa se predea Sexualitatea in scoli, dar cand auziti de Religie va deranjeaza foarte tare?! Va mai mirati de ce vi se sinucid copiii sau ajung sa comita fapte regretabile! Ce ,, semanati " , aia culegeti! Cresteti-va copiii aproape de Dumnezeu ca sa izbandeasca in viata, sa fie buni crestini! Nu uitati ca Dumnezeu este Cel care v-a dat viata si va iubeste neconditionat!

Musafir

#239 Re:

2014-11-14 22:35

#6: -  

 Din capul tău o scoate cineva ? Din școli sigur nu ! De unde ai tras tu concluzia asta ...???!!!

Pas

#240 Re: Re:

2014-11-14 22:38

#52: oana - Re:  

 Tu ... Pardon ! Dumneavoastră, în schimb, sunteți o bună creștină !!! Neîndobitocită !


Musafir

#241

2014-11-14 22:43

Romania nu este o tara ortodoxa; in Romania nu exista o religie oficiala, ci doar un numar de culte recunoscute de stat. Legal, religia ortodoxa este perfect egala cu iudaismul sau cu orice cult neo-protestant recunoscut.
Va agitati degeaba. Religia nu a fost scoasa din scoli, dar trebuie s-o cereti in scris daca vreti s-o faceti. Fiind atat de credinciosi, presupun ca a completa o cerere nu este cine stie ce efort, nu-i asa? Nici macar atat nu sunteti dispusi sa faceti pentru ortodoxia pe care spuneti ca o iubiti atat de mult?


Musafir

#242

2014-11-14 22:46

Mars in pula mea. Religia la biserice.

Sfântul Aşteaptă

#243 .

2014-11-14 22:50

abcdef abcdef

 

 

Fiindcă nu are încredere în băncile de spéŕmã, un preot a decis să-şi ţină spéŕma în sfântul potir

 

O consecinţă directă a crizei este că tot mai puţini oameni au încredere în bănci, inclusiv băncile de spéŕmã, arată un sondaj recent. Astfel, un preot inventiv a decis să-şi păstreze spéŕma în sfântul potir, departe de privirile curioase ale credincioşilor sau de eventualele enoriaşe care poftesc la boaşele părintelui.

“Să-mi depun spéŕma la bancă ? Aţi înnebunit ? Nu mi-aş depune nici măcar banii pe care-i obţin prin jupuirea fraierilor care vin să-mi asculte sporovăiala duminicală.” a spus părintele Maricel Pedofileanul. “Ăia de la bancă sunt nişte incapabili, poţi să te trezeşti că îţi pierzi în câteva clipe spéŕma de-o viaţă. Eu fac muncă manuală la fiecare rugăciune, nu vreau să mă trezesc că pleacă vreunul cu toată averea mea într-o valiză.”

Pe de altă parte, există preoţi care aleg să-şi păstreze spéŕma în cădelniţă sau în sticlele cu vin liturgic: “Credincioşii sunt de-a dreptul înnebuniţi după vinul liturgic. Într-adevăr, unii se mai întreabă din când în când de ce are gust bizar şi consistenţă cleioasă, dar le spunem că acest lucru se petrece datorită credinţei noastre bimilenare, vii şi nealterate. Intenţionăm ca în viitorul apropiat să introducem în parohii moaşte marinate în spéŕmã, dar acestea vor fi rezervate enoriaşilor premium, acelora care ne fac reclamă pe net sau postează pe Facebook citate din Arsenie Boca, Ilie Cleopa, Iustin Pârvu şi Petre Ţuţea.”

JOHNNY

#244 DA RELIGIA IN SCOALA

2014-11-14 23:02

AM AJUNS UN POPOR DE HANDICAPATTI!


Musafir

#245 Re: Re:

2014-11-14 23:03

#197: printre cei 87% - Re:  

 NU și dacă se încalcă constituția. 

Dacă ar fi așa cum spui, azi ar exista încă sclavie...Treziți-vă!

Profesor de Religie

#246 Petitia se refera la religia ortodoxa sau la cea a altor confesiuni?

2014-11-14 23:11

         De unde stim ca aceasta petitie are legatura cu religia ortodoxa si nu este din contra o petitie impotriva Bisericii Ortodoxe Romane, facand referire la religie in contextul general, fiind folosita de alte confesiuni pentru a-si impune propriile credinte (dogme) si practici privind sentimentul divinitatii care ii uneste? Biserica Ortodoxa Romana nu este amintita sub nici o forma, care este oare motivul !? Carei autoritati din BOR va supuneti, daca nu este mentionata nici macar una !? Astept un raspuns clar si concis de la cel care a initiat aceasta petitie si de la cei care semneaza inconstient petitia!!!


Musafir

#247

2014-11-14 23:22

Vrem Religia in scoala romaneasca

Musafir

#248

2014-11-14 23:28

Copii nostri trebuie sa invete despre Dumnezeu, trebuie sa stie ca suntem un popor crestinat in mod direct de apostolul Andrei, trebuie sa isi cunoasca radacinile si sa le duca mai departe
madalina

#249

2014-11-14 23:29

„Lasati copiii sa vina la Mine“

B.

#250 Re: Re:

2014-11-14 23:32

#164: - Re:  

 "Se vede ca nu stii cat de mult indragesc copiii ora de religie in scoli!"
Dar cine anume îi opreşte să o urmeze ?