Votati pentru mentinerea religiei in scoli

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Votati pentru mentinerea religiei in scoli

M

#101 Re: Re: PONTA PRESEDINTE!

2014-11-14 14:14

#98: john - Re: PONTA PRESEDINTE! 

 Te scapa pe tine ASUR?

Natalia

#102 Re: Re: REligie?!?!

2014-11-14 14:20

#50: oana - Re: REligie?!?!  

 E copilul meu,deci eu hotarasc daca il educ religios sau nu,nu tu,nu statul roman si in nici un caz bor-ul compus din preoti securisti,cei mai inversunati comunisti ai epocii trecute,comunism de care chipurile vreti sa scapati voi toti acum,pupand sutane poleite cu aur.Cat despre educatia religioasa sunteti liberi sa va trimiteti copiii la biserica,eu vreau educatie civica,istoria artelor,stiinta pt. copilul meu,si potrivit drepturilor omului sunt liber s-o aleg,asa ca nu-i bagati copilului meu pe gat ce vor muschii vostri de ortodocsi.


Musafir

#103

2014-11-14 14:22

Iata ca incet incet incepe prigoana impotriva crestinilor. Oricum nu putem opri aceste valuri care vor veni asupra noastra, insa trebuie sa luptam sa nu ne pierdem sufletele. Trebuie sa fim tari in credinta. Doamne fii cu noi!!!

Musafir

#104

2014-11-14 14:27

ce lovita e Biserica, din toate partile de tot felul de grupari anticrestine....

 

M

#105 Re:

2014-11-14 14:33

#84: Cuviosul Portofenie -  

Iti raspund la intrebari:

-  serviciul de "popa" este unul de interes public: ajuta o gramada de oameni care ajung in depresii severe (si nu au 400 lei /sedinta la psiholog si vin pe gratis la "popa", da, PE GRATIS), majoritatea (= peste 50%, da) fac actiuni caritabile, se implica in comunitatile care apartin de ei pentru salariul enorm de 800 lei/luna. 

- nu iau bani din mainile copiilor. Adultii le dau cat vor ei.

- preotul nu poate alunga pe nimeni care intra in biserica. Presa prezinta in prime time la ce biserica se duc politicienii. (daca presa ar respecta intimitatea participarii la rugaciune a politicienilor, probabil ca am mai scapa de niste ipocriti )

- BOR nu indeamna pe nimeni. Judecarea in bloc dupa unele cazurile izolate nu arata o atitudine inteligenta sau cel putin echidistanta.

 


Musafir

#106 Re: Re: Re: REligie?!?!

2014-11-14 14:35

#102: Natalia - Re: Re: REligie?!?!  

 Corect, ai dreptul sa il retragi de la ora de religie! Este un drept individual al tau doar pentru tine si copilul tau. Ceilalti romanai au dreptul la cunoasterea traditiei si religiei propriului popor.


Musafir

#107

2014-11-14 14:50

Doresc sa propun un atestat eliberat de scoala pentru cei care participa la ora de religie, cultul caruia ii apartin, pe care Biserica sa il ceara atunci cand ne cununam, botezam, etc. Consider ca trebuie sa cunosc ceea ce fac, altfel ma transform intr-un analfabet d. p.d.v. al credintei in care m-am botezat. Daca ma declar ateu atunci nu am nevoie de Biserica in general
VALI

#108

2014-11-14 14:52

Se elimină tot ce este valoros în sistemul de învăţămînt. Dirigenţia ce avea rolul de a modela elevul, acum religia cu rolul ei de a învăţa pe elev binele şi răul. Doctrinare cu forţa? Doamne fereşte!

 

raul
Musafir

#109

2014-11-14 14:57

ceea ce a facut CCR dovedeste ineficienta ei in Romania, este pentru a nu stiu cata oara cd CCR discredizeaza institutiille publice din Romania, in mod special invatamantul romanesc, ca sa distrugi un popor ii distrugi cultura, si credinta, iar CCR face acest lucru, ea nu reprezinta interesele poporului!!!!!!!!!!

Cuviosul Portofenie

#110 Re: Re:

2014-11-14 15:06

#105: M - Re:  

- E apă de ploaie ceea ce spui. Ce calificare are un popă pentru a oferi consiliere psihologică unei persoane ce suferă de sindrom depresiv ? Are măcar idee în ce constă, ce anume îl generează, în ce context apare, cum se manifestă şi cum poate fi combătut ? Ceea ce face în realitate este să îndruge nişte incantaţii şi fonfăieli la nivel de coafeză telenovelistă. În plus, dacă e dispus să ofere "consiliere" atunci înseamnă că o face din proprie iniţiativă, deci finanţarea din bani publici nu este justificată.

- Actele caritabile despre care vorbeşti reprezintă doar praf în ochi. Oricine poate face caritate într-un anumit cuantum atunci când primeşte din donaţii sau din fonduri publice o sumă de câteva ori mai mare. Asta înseamnă că-şi recuperează "investiţia" iniţială şi rămâne şi cu diferenţa. Şi mie mi-ar conveni să mă ocup de caritate în cuatum de 1000 de euro dacă aş şti că apoi primesc 3000 de euro de la un consiliu judeţean sau o primărie. Pe lângă faptul că îmi rămâne diferenţa de bani fără să fi muncit nici măcar cinci minute pentru a o obţine şi fără să-mi fi asumat vreo responsabilitate, mă aleg şi cu imaginea de om ce se implică în problemele de ordin social ale comunităţii.

- E strict problema preotului dacă permite sau nu accesul cuiva într-o biserică, atât timp cât BOR este dpdv juridic o entitate privată. (toate cultele sunt asimilate unor ONG-uri)

- Dacă s-a înţeles că aş face referire la BOR în totalitatea sa, atunci îmi cer scuze. Ideea era că o suficient de mare parte a preoţilor sunt activişti electorali. Dacă BOR vrea să aibă credibilitate, atunci să se ocupe de curăţenia din propria ogradă şi tocmai apoi să invoce caracterul aşa-zis moral şi educativ al său.


Musafir

#111

2014-11-14 15:23

Aveti griga la ONG-uri , lupii in blana de miel...
anonim

#112

2014-11-14 15:28

sunt inca elev, dar eu consider ca Religia trebui sa ramana in scoli! ce facem fratilor?? il alungam si pe Dzeu din orele copiilor?? aceasta ora pe saptamana poate schimba viata unor tineri in bine, vorbesc din propria mea experienta, aceasta ora mi.a deschis ochii, de ce s-o scoatem din scolii?? vrem niste generatii distruse?? vrem niste copii alcolici?? drogati?? ASTA VRETI OAMENI BUNI?? Deschideti ochii si haideti sa facem ceva ca aceasta ora sa ramana in programul elevilor!!!!


Musafir

#113

2014-11-14 15:28

As propune teologie pe langa religie.

Musafir

#114

2014-11-14 15:28

Nu sunt de acord ,desi sunt ortodox ,din cauza nerusinarii preotilor de a face campanie electorala,de implicarea lor in politica.Nu vreau ca si copii mei sa aibe o asemenea invatatura !!!Asta nu inseamna ca mi-am pierdut credinta in Dumnezeu pe care il venerez cu tot sufletul .Mi-e lehamite de biserica noastra ortodoxa si de invataturile ei !!!


Musafir

#115

2014-11-14 15:38

Religie e o oaza de lumina in intunericul acestei lumi. Fara valori morale si religioase, nu vom mai gasi drumul spre Dumnezeu.


Musafir

#116

2014-11-14 15:41

"Lăsați copiii sa vina la Mine!..."Sa nu-L îndepărtăm pe Dumnezeu de copiii noștri si sa lăsam copiii sa vina nestingheriti la Hristos Pedagogul!

Musafir

#117 Re:

2014-11-14 15:45

#114: -  

 Sa nu confundam lucrurile...Iar invataturile Ortodoxiei va doresc sa ajungeți sa le cunoasteti mai întâi  si sa le iubiti pentru a va mântui.


Musafir

#118

2014-11-14 15:54

Un popor fara radacini, istorie si credinta, devine doar poulatie.


Musafir

#119

2014-11-14 15:56

Suntem un popor crestin ortodox si nu pagan!Copiii trebuie sa invete religia in scoala pentru a primi inca de mici darurile si invataturile lui Hristos. Religia in scoala nu ingradeste nici o libertate ci reda libertate.

Musafir

#120 Re: Re: Re:

2014-11-14 16:04

#75: - Re: Re:  

 Cred si eu ca nu sunt egale între ele disciplinele...toate te pregătesc pentru viata aceasta(mai mult sau mai puțin) si doar religia ne pregătește pentru viata adevarata,viata eterna,vesnic fericita!

Vasile

#121 Religia...

2014-11-14 16:08

E ca o pula. E bine ca o ai, esti liber sa te mandresti cu ea, dar, te rog, nu ti-o flutura in public si, mai ales, n-o baga pe gatul copiilor mei, pervers nenorocit ce esti!


Musafir

#122

2014-11-14 16:09

Important ar fi ca BOR să ia atitudine la nivel de fiecare arhiepiscopie și să se strângă semnături de la enoriași pentru menținerea religiei în școli.Într-un stat majoritar ortodox, am ajuns de râsul râsului!

Musafir

#123

2014-11-14 16:10

Inițiativă excelentă

Musafir

#124

2014-11-14 16:25

Religia este sustinuta de majoritatea parintilor. Restul sunt minciuni.
atentie

#125 Re:

2014-11-14 16:31

#4: -  

 Religia nu este scoasa din scoli! Este doar optionala, cum este si normal. Fiecare isi alege ce religie vrea, nu poate fi impusa de BOR sau guvern.