Respectaţi Legea Educaţiei Naţionale la UMF Tg. Mureş!

Quoted post


Musafir

#224 Re: Re:

2012-03-16 14:00

#216: Lukács István-Paul - Re:

Domnule Lukacs, nu are nici un sens sa comentati in limba maghiara unuia care evident nu intelege. Limba comuna pe acest for este romana, ar fi bine daca toata lumea ar scrie in romana iar daca acesta nu este posibil din anumite motive, recomand folosirea limbii engleze.

Raspunsuri

Lukacs Istvan -Paul

#229 Re: Re: Re:

2012-03-16 14:10:43

#224: - Re: Re:

Am scris in limba maghiara pt ca nu vreau ca tu sa intelegi. N-are rost. Daca totusi esti curios foloseste un dictionar


Musafir

#244 Re: Re: Re:

2012-03-16 15:05:46

#224: - Re: Re:

Eu de exemplu nu inteleg si nici nu stiu si nici nu vreau limba engleza. N-am de a face cu ei.

Am invatat -dupa parerea romanilor- foarte bine romana, si mai stiu germena, dar nu folosesc.

Desi locuiesc intrun oras 98% maghiar!

Am invatat de la gradinita la facultate in limba maghiara, dar cand am avut nevoie am insusut repede expresiile specifice in limba romana. Invatand in limba maghiara am reusit sa iinsusesc meseria foarte bine, iar apoi am fost trimis in Moldova, unde nimeni nu vorbea maghiara. Am avut pacienti romani. Cand am plecat de acolo toti au plans, si nu au vrut sa -i parasesc!

Si acum am multi pacienti de alte romani si sasi. N-am avut niciodata probleme cu comunicarea.

Kovács-Szabó Levente

#820 Re: Re: Re:

2012-03-19 14:43:32

#224: - Re: Re:

Amennyire én tudom, itt egy magyar felhívást beszélünk át, úgy hogy teljesen jogos a magyar nyelv használata. Ha van va laki román annyira süleltlen, hogy kommentálni akarja, akkor tegye meg nyugodtan, de ne várja el azt, hogy egy magyar vélemény rovatban románul beszéljünk az ő kedvéért, mert nem képes megtanulni a mi nyelvünket. Ahogy más idegen nyel veket megtudtak és megtudnak tanulni, úgy a magyart is megtudnák, ha akarnák. Én biztos vagyok benne, hogy sok dol got értenek, mert például Marosvásárhelyen egyesek évtizedek óta élnek magyar szomszédokkal körülvéve, csakhogy van nak annyira ,,jóindulatúak,, hogy nem beszélnek velük magyarul. Észrevettem azt, hogy nagyon sokan utalnak a történel mi dolgokra - nekem csak az a kérésem, hogy olvassatok és művelődjetek ezt illetően, de se nem magyar, se nem román szerzők műveiből, hanem a külföldiekéből. Ha Románia történeleme annyira igaz, akkor miért van, hogy sok külföldi akadé miai körörkben bizonyos fenntartásokkal kezelik azt? Túlságosan nagy megértést nem várok a román lakosságtól, hiszen ők még sokszor az állampolgárság és nemzetiség között sem tudnak különbséget tenni, nem is beszélve az anyanyelv és az állam hivatalos nyelve közötti különbségről.

Din cîte ştiu eu, aici commentăm o petiţie formulată în limba maghiară, aşa că este pe deplin justificabil folosirea limbii maghiare. Dacă este vreun român care are îndrăzneala să comenteze ceva aici, să-l facă liniştit, chiar în limba lui, dar să nu aibă vreo pretenţie ca doar de dragul lui să vorbim exclusiv româneşte, deoarece el nue este capabil sau nu vrea să înveţe limba noastră. Cum au ştiut şi ştiu şi aztăzi să înveţe alte limbi, la fel ar şti să înveţe şi limba maghiară, dacă chiar ar dori acest lucru. Dar în privinţa acestui lucru sunt plini de ,,bunăvoinţă,,. Şi ştiu foarte bine despre ce vorbesc, pentru că de exemplu în Tîrgu-Mureş sunt mulţi români care stau acolo de decenii întregi, înconjuraţi de vecini maghiari sau de colegi de lucru maghiari, dar ei se prefac că nu înţeleg absolut nimic din ceea ce vorbesc maghiarii între ei pe limba lor maternă. Şi în că un lucru - am văzut că mulţi fac referiri la trimiteri istorici. Rugămintea este următoarea - citiţi căt mai mult şi documenta ţi-vă, dar nu de la istoricii maghiari sau români, ci de la cei externi. Dacă istoria României este atât de adevărată, oare de ce nu este recunoscută în multe locuri din lume? Dar nu mă aştept la foarte multă înţelegere din partea unui popor ai căror fii de multe nu poate face diferenţa între naţionalitate şi cetăţenie, sau între limba oficială de stat şi limba maternă.


Musafir

#872 Re: Re: Re:

2012-03-19 17:45:26

#224: - Re: Re:

Da am putea , dar cat de limitat esti nu-i sigur ca vei intelege !