Spune NU desfiintarii SMURD!RESPECT RAED ARAFAT!

Quoted post


Musafir

#134 Re:

2011-12-31 01:10

#107: -

Lasand la o parte pentru un moment motivul initierii petitiei ... eu va intreb : Cam ce credeti ca se va intampla cu SMURD-ul o data adoptata aceasta lege. Lucrez in sistem cum am mai spus si pot sa va spun un lucru : servicii medicale se pot oferi intr-adevar si la preturi mici, de o calitate net inferioara, lucru de care omul fara pregatire medicala nu isi poate da seama intotdeauna; in conseciinta firmele private vor oferi servicii mai ieftine, de o calitate mai proasta, atragand astfel fondurile care pana acuma reveneau SMURD-ului; pentru ca eu va intreb: aveti cumva impresia ca vreun privat a vazut vreodata interesul clientului deasupra interesului propriu? Eu indraznesc sa afirm ca NU (e o parere personala, din experienta proprie). Astfel SMURD-ul are sa se degradeze incet ... Cireasa de pe tort fiind bineinteles sistemul nenorocit din aceasta tara (pe care Base doar il continua) bazat pe spaga, mita etc ..... Acuma intelegeti de ce spun nu "Desfiintarii SMURD"? Un an nou fericit va doresc. PS: Sanatatea si Invatamantul NU sunt afaceri; ele NU trebiue sa produca bani/valuta; ele produc sanatate si cultura, lucruri nepalpabile. E o prostie sa incercam sa le afacerizam !!!

Raspunsuri

Andu

#135 Re: Re:

2011-12-31 02:45:26

#134: - Re:

Bravo.. ai totala dreptate in ce zici. Parca privatizam armata sau sri-ul pe cuvant. E acelasi lucur. Desfiintam SMURD si AMbulanta si UPU si le dam la privati sa se joace cu vietile noastre. De ce nu privatizam si 112 sa raspunde o firma privata la apelul unic de urgenta? poate si Polita? deja avem Politia Calare externalizata la Bucuresti. Zau ca nu mai inteleg nimic!