Spune NU desfiintarii SMURD!RESPECT RAED ARAFAT!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Spune NU desfiintarii SMURD!RESPECT RAED ARAFAT!


Musafir

#126

2011-12-30 19:11

oamenii au nevoie de SMURD

Musafir

#127

2011-12-30 19:13

nu vreau desfiintatea...de unde pana unde??? asta avem si noi bun!!!

Musafir

#128

2011-12-30 20:11

nu trebuie sa ne mai lasam calcati in picioare...trebuie sa ne opunem categoric!

Musafir

#129 Re:

2011-12-30 21:16

#101: -

e sanatos ca si tine.Doi prostovani ,cu pestele inca in izmene de pe vremea cand navigati pe Dunare.Ma mir cum de va mai suporta si apa.Si daca tot vb de FSN PDL-Partidul distrusilor lunatici


Musafir

#130 Re: Re:

2011-12-30 21:40

#122: I-am Ciuruit - Re:

Pentru voi dragii mei pdl-isti ,ca vad ca voi sunteti cei care politizati subiectul aparand chiar o "javra ordinara" vorba politistilor cu care banuiesc ca ati vazut ce sa intamplat dupa protest, nu stiu ce cautati pe acest site.Daca aveati ceva lumina in scorbura aia pe care o purtati pe umeri si pe care voi o numiti a fi cap, puteati observa numai din discursul chelului pe care il lingeti atat in cur incat ia cazut parul,ca are ceva impotriva sistemului SMURD si al lui Arafat(cel mai mare dusman al introducerii unor alte sisteme private)care de altfel nu ar trebui nici macar mucii sa-i dea pe hotul care a vandut FLOTA,Alro Slatina,a pus CFR pe butuci,spitalele si multe alte fapte de mare bravura.Puteti sa-mi rastalmaciti si mie cuvintele chiorului de la alegeri?Am iesit din recesiune!!Salariile profesorilor vor fi marite cu 50%!Nu l-am lovit cu pumnul,doar l-am impins!Salariile nu vor scadea,cu pensiile nu se va intampla nimic.Poate imi faceti o traducere.Nu vedeti ca sunteti decat 2 dobitoci care il sustin fata de cei 700 care banuiesc ca au vazut si declaratia chelului.ASA CA VA RECOMAND SA VA DUCETI LA INSTRUIRE LA SCOALA DE VARA A PDL CA E CONSTIPAT PRESEDINTELE VOSTRU SI ARE NEVOIE URGENTA DE UN SERVICIU PRIVAT DIN PARTEA VOASTRA!


Musafir

#131 Re: Re:

2011-12-30 21:58

#122: I-am Ciuruit - Re:

Dragi pretenasi! Cititi asta si vedeti cu ce se ocupa SMURD!Binenteles daca stiti sa cititi si daca nu va oboseste creierasul acela minuscul dedicat in totalitate politicii PDL:

DUPA CE O SA CITITI CU ATENTIE VA MAI GANDITI CAT FACE O FIRMA CU 2 AMBULANTE SI CATIVA OAMENI PENTRU SANATATEA VOASTR, BASCA SI GRAMADA DE BANI PE CARE O SA O COTIZATI LUNAR CA DOAR BENEFICIATI DE SERVIUCIU PRIVAT.DACA IN SUA ACEST SERVICIU A DAT GRES IN ROMANIA CARE ARE 100 ANI IN URMA CE SANSE IN AFARA DE AIA DE IMBOGATIRE A UNOR SMECHERI DIN GUVERN CREDETI CA ARE?SI LA TOPICUL VOSTRU "I-AM CIURUIT! SE VEDE CA AVETI MENTALITATEA FOCHISTULUI DE LA MOTORUL VAPORULUI.PROBLEMA ESTE CA O SA VA VINA RANDUL LA STALPUL EXECUTIEI SI CRED CA O SA AVETI LIMBA USCATA DAR NU E PROBLEMA FIINCA MIE IMI PLACE SA PRACTIC URINOTERAPIA CU VOI!

TITLUL V
SISTEMUL NAŢIONAL DE ASISTENŢĂ MEDICALĂ DE URGENŢĂ ŞI DE PRIM AJUTOR CALIFICAT
Cap. 1
Dispoziţii generale
Art. 64
(1) In sistemul naţional de asistenţă medicală de urgenţă şi de prim ajutor calificat, termenii şi noţiunile folosite au următoarea semnificaţie:
a) sistemul naţional de asistenţă medicală de urgenţă şi prim ajutor calificat – ansamblul de structuri, forţe, mecanisme şi relaţii, organizate după aceleaşi principii şi reguli, care utilizează proceduri integrate de management specializat şi/sau calificat;
b) asistenţă integrată de urgenţă – asistenţa asigurată de instituţiile medicale omologate de către Ministerului Sănătăţii pentru participarea la sistemul naţional de asistenta medicala de urgenta şi de prim ajutor calificat, instituţii ale Ministerului Administraţiei şi Internelor şi/sau din structura autorităţilor publice locale, precum şi de Serviciul de Telecomunicaţii Speciale prin Direcţia pentru apel unic de urgenţă 1-1-2. Ea include ansamblul de măsuri şi activităţi cu caracter logistic, tehnic şi medical, destinate în principal salvării şi păstrării vieţii
c) asistenţă medicală de urgenţă – ansamblul de măsuri şi activităţi cu caracter logistic şi medical furnizate în situaţiile în care amânarea acestora sau lipsa furnizării lor pot cauza moartea sau deteriorarea permanentă a stării de sănătate a persoanei care necesită îngrijire;
d) primul ajutor de bază – efectuarea unor acţiuni salvatoare de viaţă unor persoane care au suferit o accidentare sau îmbolnăvire acută, de către persoane fără pregătire medicală, fără utilizarea unor echipamente specifice acestui scop.
e) primul ajutor calificat – efectuarea unor acţiuni salvatoare de viaţă unor persoane care au suferit o accidentare sau îmbolnăvire acută, de către personal paramedical care a urmat cursuri speciale de formare şi care are în dotare echipamentele specifice acestui scop, funcţionând sub formă de echipe de prim ajutor într-un cadru instituţionalizat;
f) urgenţă medicală – accidentarea sau îmbolnăvirea acută, care necesită acordarea primului ajutor calificat şi/sau a asistenţei medicale de urgenţă, la unul sau mai multe niveluri de competenţă, după caz. Ea poate fi urgenţă medicala cu pericol vital, unde este necesară/sunt necesare una sau mai multe resurse de intervenţie în faza prespitalicească, continuând îngrijirile într-un spital, sau urgenţă medicala fără pericol vital, unde îngrijirile pot fi efectuate, după caz, cu sau fără utilizarea unor resurse prespitaliceşti, la un furnizor de servicii medicale autorizat sau, după caz, la un spital.
g) Personalul paramedical – personalul fără pregătire medicală, instruit special la diferite niveluri în acordarea primului ajutor calificat, utilizând echipamente specifice, inclusiv defibrilatoarele semiautomate externe, activând în echipe de prima ajutor într-un cadru instituţionalizat.

Cap. 2
Primul ajutor de baza şi primul ajutor calificat
Art. 65
(1) Acordarea primului ajutor de baza, fara echipamente specifice, se efectuează de catre orice persoana instruita in acest sens sau de catre persoane fara instruire prealabila, acţionând la indicaţiile personalului specializat din cadrul dispeceratelor medicale de urgenta sau al serviciilor de urgenta prespitaliceasca de tip SMURD şi serviciului de ambulanta având ca scop prevenirea complicaţiilor şi salvarea vieţii pana la sosirea unui echipaj de intervenţie.
(2) Fiecare cetatean are obligaţia sa anunţe direct sau sa se asigure ca un caz de urgenta a fost anunţat deja, la numărul unic de urgenta 1-1-2, înainte sau concomitent cu acordarea primului ajutor, fiind obligat sa respecte indicaţiile specializate oferite de personalul dispeceratului de urgenta.
(3) Persoanele fara pregătire medicala care acorda primul ajutor de baza in mod voluntar, pe baza indicaţiilor furnizate de un dispecerat medical sau a unor cunoştinţe in domeniul primului ajutor de baza, acţionând cu buna-credinţa şi cu intenţia de a salva viata sau sănătatea unei persoane, nu răspund penal sau civil.
(4) Primul ajutor calificat se acorda intr-un cadru instituţionalizat, de echipe aflate sub coordonarea inspectoratelor pentru situaţii de urgenta, in colaborare cu autorităţile administratiei publice locale şi structuri ale Ministerului Sănătăţii
(5) Formarea şi certificarea personalului specializat in acordarea primului ajutor calificat se va efectua pe baza unei metodologii stabilite de catre Ministerul Sănătăţii şi Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenta.
(6) Salvamontul, Salvamarul, Jandarmeria Montana, Unitatea Speciala de Intervenţie in Situaţii de Urgenta din subordinea Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenta şi alte instituţii publice similare pot avea personal instruit in primul ajutor calificat, care acţionează in cadrul misiunilor specifice de salvare asigurate de aceste instituţii.
(7) Personalul paramedical nu răspunde penal ori civil, după caz, daca se constata, potrivit legii, îndeplinirea de către acesta, cu buna-credinţa, a oricărui act in legătura cu acordarea primului ajutor calificat, cu respectarea competentei acordate, protocoalelor şi procedurilor stabilite in condiţiile legii.
(8) Primul ajutor calificat şi asistenta medicala de urgenta se acorda fara nici o discriminare legata de, dar nu limitata la, venituri, sex, vârsta, etnie, religie, cetăţenie sau apartenenţa politica, indiferent daca pacientul are sau nu calitatea de asigurat medical.

Cap. 3
Asistenta medicală de urgenta

Art. 66
(1) Asistenta integrata de urgenta prespitaliceasca include misiunile de salvare terestra,aeriana şi navala.
(2) Asistenţa medicală de urgenţă prespitalicească terestra din cadrul sistemului naţional integrat de asistenţă medicală de urgenţă şi de prim ajutor calificat este asigurată de servicii de ambulanţă omologate de Ministerul Sănătăţii, precum şi de echipajele integrate ale Serviciilor mobile de urgenţă, reanimare şi descarcerare (SMURD), aflate în structura inspectoratelor pentru situaţii de urgenţă, a autorităţilor administratiei publice locale şi a spitalelor omologate prin ordin al ministrului sănătăţii in acest sens
(3) Organizarea şi funcţionarea serviciilor de ambulanta ce nu se încadrează in prevederile de la alineatul (2) se aproba de către Ministerul Sănătăţii.
(4) Ministerele şi instituţiile cu reţele sanitare proprii pot avea in administrarea lor servicii proprii de ambulanta. Modul de organizare a acestora se stabileşte prin norme aprobate de către ministerul sau instituţia in structura căreia funcţionează serviciul de ambulanta, cu avizul ministerului sănătăţii
(5) In spitale pot opera unitati proprii de transport sanitar medicalizat, pentru transportul interclinic al pacienţilor proprii, precum şi al nou-născuţilor aflaţi in stare critica. Modul de organizare şi funcţionare a acestor unitati se va stabili prin norme aprobate de catre Ministerul Sănătăţii.
(6) Echipajele de salvare aeriana şi navala funcţionează conform reglementarilor specifice prevăzute de lege.
(7) Asistenta de urgenta prespitaliceasca din cadrul sistemului naţional integrat de asistenţă medicală de urgenţă şi de prim ajutor calificat este coordonata de dispeceratele medicale specializate, utilizând infrastructura Sistemului naţional unic pentru apeluri de urgenta, in conformitate cu prevederile legale in vigoare
(8) Asistenta medicala de urgenta spitaliceasca din cadrul sistemului naţional integrat de asistenţă medicală de urgenţă şi de prim ajutor calificat este asigurata in unitati şi compartimente de primiri urgente din structura spitalelor. Ministerul Sănătăţii omologheza periodic UPU şi CPU incluse in structura sistemului naţional integrat de asistenţă medicală de urgenţă şi de prim ajutor calificat.
(9) Spitalele care nu se încadrează in prevederile de la alineatul (8), indiferent de forma de organizare a structurilor de urgenţă (UPU, CPU sau camera de gardă) sau forma de proprietate, au obligaţia de a acorda, in limitele competentelor, asistenta medicala de urgenta pentru pacienţii ce prezintă o urgenta medicala, pana la rezolvarea stării de urgenţă, sau după caz, pana la internarea sau transferul acestora în condiţii de siguranţă la un spital care are competenţa de diagnostic şi tratament a afecţiunilor prezentate de pacienţi.
(10) Asistenta medicala de urgenta se asigura, gratuit, tuturor pacienţilor indiferent de statutul de asigurat al acestuia.
(11) Spitalele din cadrul sistemului de asigurări sociale de sănătate au obligaţia de a accepta transferul pacienţilor aflaţi in stare critica, daca spitalul sau centrul unde se afla pacientul respectiv nu are resursele umane şi/sau materiale necesare acordării asistentei de urgenta in mod corespunzător şi definitiv şi daca transferul este necesar in vederea salvării vieţii pacientului. Protocoalele de transfer interclinic al pacientului critic se aproba prin ordin al ministrului sănătăţii.
(12) Furnizorii de servicii medicale din cadrul sistemului naţional de asistenta medicala de urgenta pot achiziţiona echipamente, autospeciale şi alte mijloace de intervenţie direct, in sistem leasing sau contractând credite având ca sursa de finanţare veniturile proprii şi/sau bugetul de stat, precum şi alte surse prevăzute de lege, inclusiv donaţii şi sponsorizări.
(13) Organizarea şi funcţionarea sistemului naţional de asistenţă medicală urgenţă şi prim ajutor calificat se reglementează prin hotărâre de guvern la propunerea ministerului sănătăţii în termen de 30 de zile de la intrarea în vigoare a prezentei legi.

Cap. 4
Asistenta de urgenta in caz de accidente colective, calamitaţi şi dezastre
Art. 67
(1) Asistenta de urgenta in cazul accidentelor colective, calamitaţilor şi dezastrelor va fi coordonata de catre inspectoratele judeţene pentru situaţii de urgenta, respectiv al municipiului Bucureşti, sau direct de catre Inspectoratul General pentru Situaţii de Urgenta conform planurilor naţionale aprobate.
(2) In cazul epidemiilor şi/sau pandemiilor, coordonarea activităţii de intervenţie se face de către comitetele judeţene pentru situaţii de urgenta sau de Comitetul pentru Situaţii de urgenta al Ministerului Sănătăţii, după caz, potrivit legii.
(3) Pentru situaţii de accidente colective, calamitati sau dezastre, cu urmări deosebit de grave, se vor întocmi planuri de acţiune comune şi cu celelalte instituţii cu atribuţii in domeniu, care vor fi puse in aplicare la solicitarea Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenta.
(4) In situaţii de accidente colective, calamitati sau dezastre, cu urmări deosebit de grave, acordarea asistentei medicale de urgenţă la nivel spitalicesc se va face şi in unităţile spitaliceşti aparţinând ministerelor şi instituţiilor cu reţea sanitara proprie.
(5) În caz de accident colectiv, calamitaţi naturale sau dezastre, serviciile de ambulanta şi spitalele indiferent de modul de organizare sau proprietate ce nu au contract pentru servicii medicale cu asiguratori din sistemul asigurărilor sociale de sănătate au obligaţia de a efectua servicii medicale de urgenta, la solicitarea comitetelor judeţene/al municipiului Bucureşti, respectiv Comitetului pentru Situaţii de Urgenta al Ministerului Sănătăţii ori Comitetului Naţional pentru Situaţii de Urgenţă. Contravaloarea cheltuielilor prestate ca urmare a acestor solicitari va fi decontata, la tarifele din sistemul de asigurari sociale de sanatate, din FNUASS, din bugetul de stat ori din bugetul local, potrivit dispoziţiilor legale.

Cap. 5
Finatarea asistentei medicale de urgenta
Art. 68
(1) Finanţarea structurilor şi serviciilor medicale din cadrul sistemului naţional integrat de asistenţă medicală de urgenţă şi de prim ajutor calificat, inclusiv a UPU şi CPU din spitalele omologate de către Ministerul Sănătăţii se face de la bugetul de stat, bugetul autoritatilor locale şi din alte surse in condiţiile legii; criteriile si procedura de omologare sunt stabilite prin ordin al Ministrului Sanatatii
(2) UPU, CPU din structura spitalelor ce nu se incadreza in prevederile de la alineatul (1) sunt finanţate din veniturile spitalului obţinute din contractul cu asiguratorul de sănătate în condiţiile legii.

Cap. 6
Dispoziţii finale
Art. 69
(1) Normele de aplicare a prevederilor prezentului titlu se aproba prin hotărâre a guvernului la propunerea ministrului sănătăţii şi al ministrului administraţiei şi internelor, in termen de 30 zile de la intrarea in vigoare a prezentului titlu, şi se publica in Monitorul Oficial al României, Partea I.
(2) In scopul apararii dreptului cetăţenilor la sănătate, securitate şi viata, precum şi in scopul prevenirii şi limitării consecinţelor unei calamitaţi naturale sau ale unui dezastru, personalului din cadrul serviciilor omologate de urgenta spitaliceşti şi prespitaliceşti i se interzice participarea la greve sau la alte acţiuni revendicative menite sa afecteze activitatea prin scăderea capacitatii de intervenţie sau a calităţii actului medical, organizate de sindicate sau de alte organizaţii, in timpul programului de lucru, normal sau prelungit.
(3) Nerespectarea prevederilor prezentului titlu atrage răspunderea juridica a persoanelor vinovate, in condiţiile legii.
(4) Legislaţia secundară elaborată în baza Legii nr. 95/2006, cu modificările şi completările ulterioare, rămâne în vigoare în măsura în care nu contravine cu prezentul titlu.


Musafir

#132 Re: Re:

2011-12-30 22:41

#122: I-am Ciuruit - Re:

Si  ca sa vedeti cat de prost este seful vostru si va citez din el:"Am avut o discutie cu Raed Arafat​, cel care a creat sistemul SMURD. Daca este vreun dusman mai mare al aparitiei a inca unui sistem privat de sanatate, el se numeste Raed Arafat, uitand ca el a fost fundatie la Targu Mures, la care si eu am contribuit cu 2% din salariu pentru ca facea un lucru bun", a precizat Basescu.

TARANUL A CONTRIBUIT CU 2% DAR NU DIN SALARIU.DIN IMPOZIT,IMPOZIT CARE SE DUCE LA HOTII PE CARE II PATRONEAZA SI CARE CU RESTUL DE 98% NU AU FACUT NIMIC PENTRU TARA ASTA>PUTETI SA_MI DEMONSTRATI CONTRARIUL?CE AU FACUT CU BANII DIN IMPOZITE?DAR CU CEI DE LA FMI?DAR CU CEI PE CARE I_AU TAIAT DIN SALARIILE BUGETARILOR?HAIDETI CA ASTEPT RASPUNSURI NU ABERATII DE PUPINCURISTI PDL!ARAFAT CU 2% A FACUT CE ASTIA NU FAC NICI CU INCA 10 IMPRUMUTURI FMI si 5 MANDATE LA GUVERN.SUNTETI TARI IN GURA CA TARFELE DE PE CENTURA DAR CRED CA ALEA AU CEVA MAI MULT CARACTER CA VOI.SPER SA FITI ASIGURATI IN BUCURESTI LA UN SERVICIU PRIVAT,SA FACETI ACCIDENT LA ARAD SI SA STATI INTRE FIARE PANA VINE AMBULANTA VOASTRA PRIVATA DE LA BUCURESTI SA VA DUCA LA CLINICA UNDE COTIZATI.

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2011-12-31 00:39



Musafir

#134 Re:

2011-12-31 01:10

#107: -

Lasand la o parte pentru un moment motivul initierii petitiei ... eu va intreb : Cam ce credeti ca se va intampla cu SMURD-ul o data adoptata aceasta lege. Lucrez in sistem cum am mai spus si pot sa va spun un lucru : servicii medicale se pot oferi intr-adevar si la preturi mici, de o calitate net inferioara, lucru de care omul fara pregatire medicala nu isi poate da seama intotdeauna; in conseciinta firmele private vor oferi servicii mai ieftine, de o calitate mai proasta, atragand astfel fondurile care pana acuma reveneau SMURD-ului; pentru ca eu va intreb: aveti cumva impresia ca vreun privat a vazut vreodata interesul clientului deasupra interesului propriu? Eu indraznesc sa afirm ca NU (e o parere personala, din experienta proprie). Astfel SMURD-ul are sa se degradeze incet ... Cireasa de pe tort fiind bineinteles sistemul nenorocit din aceasta tara (pe care Base doar il continua) bazat pe spaga, mita etc ..... Acuma intelegeti de ce spun nu "Desfiintarii SMURD"? Un an nou fericit va doresc. PS: Sanatatea si Invatamantul NU sunt afaceri; ele NU trebiue sa produca bani/valuta; ele produc sanatate si cultura, lucruri nepalpabile. E o prostie sa incercam sa le afacerizam !!!

Andu

#135 Re: Re:

2011-12-31 02:45

#134: - Re:

Bravo.. ai totala dreptate in ce zici. Parca privatizam armata sau sri-ul pe cuvant. E acelasi lucur. Desfiintam SMURD si AMbulanta si UPU si le dam la privati sa se joace cu vietile noastre. De ce nu privatizam si 112 sa raspunde o firma privata la apelul unic de urgenta? poate si Polita? deja avem Politia Calare externalizata la Bucuresti. Zau ca nu mai inteleg nimic!


Musafir

#136

2011-12-31 13:46

Asa suntem noi romani,ce e bun vrem sa desfiintam!

Musafir

#137

2011-12-31 13:58

In Romania este nevoie de Smurd
I-am Ciuruit

#138 Re: Re: Re:

2011-12-31 14:14

#130: - Re: Re: ...dragii mei..., nu stiu ce cautati pe acest site.

Râdem de sfertodocți ca tine.

Cu exprimări ca ale tale m-ai convins de pregătirea ta de "vuvuzea" care "latră" fără a fi băgat în seamă:

#130: - Re: Re: "incat ia cazut", "sunteti decat 2" ș.a.

#132: Re: Re: "Si  ca sa vedeti cat de prost este seful vostru si va citez..."

Alt "dăștept" cu "și ca să vedeți (...) și vă citez". Bine, mediocrule, nu vezi că se discută despre "desființarea SMURD", iar tu îi dai una-ntr-una, ca o moară stricată, despre PDL, FMI & Co?
Și-atunci cine face politică pe "petiție pro-SMURD"?!
Întrebarea pertinentă a multora care "au trecut" pe la pagina acestei "petiții" este "De unde reiasă că se vrea desființarea SMURD?", o întrebare care nu și-a găsit răspunsul pentru simplul motiv că nu există răspuns. Arată-ne unde zice "SMURD trebuie să se desființeze", iar noi vom semna TOATE petițiile împotriva desființării SMURD.
Nu e cazul.
Un "fasolist" inițiază o petiție pentru o cauză "wannabe" nobilă, dar cu tentă 100% politică subliniată încă de la început prin afirmația "UN PRESEDINTE CARE TINE LOC DE GUVERN,DE POPOR SI DE TOATE CELE" și o încheie cu un "vânt", respectiv "DACA,CONSIDERATI", și-și distribuie "minunata" idee pe care i-a fătat-o mintea printre alte "vuvuzele", care la rândul lor... Înțelegeți voi cum stă treaba. Care înțelegeți...

Vrei să faci o petiție împotriva guvernului sau a președintelui? Fă-o! Dar nu pretinde că susții o altă cauză.

Simona - medic SMURD

#139 Re: Re: Re: Re:

2011-12-31 18:16

#138: I-am Ciuruit - Re: Re: Re:

Simplu.. cineva a pus textul prounerii legislative si daca citesti desteptule ai sa sesizezi ca in noua forma a legii nu mai exista servicii publice si private, exista doar servicii de ambulanta omologate. Comparativ cu vechea lege, s-a desfiintat intregul capitol despre organizarea si functionarea SMURD precum si intregul capitol despre organizarea si functionarea sercviciilor publice de ambulanta. Cum SMURD este un serviciu care functioneaza intre doua ministere, cel al Sanatatii si cel al Administratiei si Internelor, desfiintarea capitolului respectiv de fapt va deregla total modul de functionare a SMURD-ului si poate chiar sa-si piarda baza legala de existanta pentru ca relationarea intre doua ministere se reglementeaza la nivel de lege. Se vor pierde din vechea lege si toate regelemntarile privind finantarea SMURD care este impartita in mod clar intre cele doua ministere . Faptul ca se mentioneaza iar in lege de "Servicii tip SMURD" la unul din articole ne poate indica dorinta autorilor de a desfiinta identitatea SMURD permitand oricarui serviciu privat de ambulanta sa declare ca este "Serviciu tip SMURD" si poate chiar sa scrie acest lucru pe ambulante. Mai mult, prin accesul privatului la bugetul de stat si la fondurile publice, se va reduce finantarea servicilor publice de ambulanta si a SMURD prin transferul fondurilor catre mai multe firme private ce va duce la slabirea SMURD si disparitia lui impreuna si cu ambulanta in cativa ani. Iar prin deschiderea unitatilor de primiri urgenta la competitie comerciala, se va face un transfer de personal catre sectorul privat slabind strucutrile acestor unitati care raspund medical de SMURD si care sufera de lipsa de personal de specialitate. Acest demers implicit va avea impact mai ales pe ambulantele de terapie intensiva a SMURD si pe elicopterele SMURD pentru ca medicii de urgenta se vor imprastia in zeci de false unitati de primiri urgente private obligand cele care asigura acum activitatea SMURD sa-si restranga activitatea lor prin desfiintarea echipajelor de terpaie intensiva ca sa poata asigura activitatile din UPU. Cu alte cuvinte se disfiinteaza si SMURD si Ambulanta si sistemul de urgenta care functioneaza azi si se inlocuieste cu un nou concept al carui impact nimeni nu-l cunoaste. Sfatul meu este sa discutam pe aceasta petitie pornita cu intentii bune de catre cineva din sistem doar despre aspectele tehnice si pacientul si sa nu amestecam politica care poate discredita acest demers bun. Un an nou fericit


Musafir

#140

2011-12-31 21:11

cine cere desfiintarea smurd e un dusman al poporului roman sau un dezaxat mintal.

Musafir

#141

2011-12-31 21:22

daca mai desfiinteaza si SMURDul iar CASjudetene le privatizeaza .pentru ca asta urmeaza sa le ia baietii destepti vom avea sanatate atit cit ne doreste Basescu boc ala mic si madam Udrea ca ceilalti din guvern fac galerie pe margine voteaza si spun SA TRAITI dar ei nu noi cei obiditi .Trebuie sa facem ceva sa scaoam de ei cit nu este prea tirziu

Musafir

#142 Re: Re: Re: Re:

2011-12-31 21:41

#138: I-am Ciuruit - Re: Re: Re:

FASOLIST E FIUL DOAMNEI CARE TE_A CACAT SI NU TE_A MANCAT!


Musafir

#143 Re: Re: Re: Re:

2011-12-31 21:46

#138: I-am Ciuruit - Re: Re: Re:

SI CA SA VEZI CAT DE VUVUZELA ESTI CHIAR SEFUL TAU CEL CHEL A DESCHIS SUBIECTUL IN EMISIUNEA DE LA TVR1,TELEVIZIUNEA TA SI A CELOR LA CARE INCA NU A AJUNS ADSL SAU FIBRA OPTICA .

Simona - medic SMURD

#144 Re:

2011-12-31 21:55

#140: -

Ar trebui lumea sa stie cine e in spate la aceasta actiune de lichidare a sistemului public de urgenta. Degeaba ii acuzam pe presedinte si pe premier daca nu ne uitam si la cine sunt sfatuitorii lor care trebuie sa fie acuzati primii. Cristian Valdescu (presedintele comisiei prezidentiale pentru intocmirea legii santatii), Virgil Paunescu (consilierul pe sanatate al presedintelui), Lucian Duta (presedintele CNAS). Aceste trei personaje si acolitii lor precum si cel mai probabil si platitorii lor sunt cei care doresc sa introduca "concurenta" si comertul in sistemul de urgenta. In mare parte ei au dezinformat populatia si chiar si decidentii prezentand impactul asupra sistemul de urgenta ca fiind nul. Asa a rezultat si atacul importiva lui Arafat pentru ca Presedintele crede ca Arafat este impotriva reformei corecte in sistemul sanitar cand el de fapt s-a ridicat impotriva celor trei si a zis ca nu este deacord cu dezmembrarea sistemului de urgenta si distrugerea serviciilor publice de urgenta. Presedintelui ii s-a prezentat faptul ca Arafat e impotriva dar nu ii s-a zis de ce si impotriva la ce. Trebuie sa protejam sistemul de urgenta si sa impiedicam cei trei sa si realizeze scopul. In final aici nu il sustinem pe Arafat ca persoana si ne sustinem pe noi ca popor si ca tara. Cu cat semnam mai multi aceasta petitie cu cat se va intelege ca populatia este constienta de ce incearca Vladescu si Paunescu sa faca si poate se ia in ultimul moment o decizie inteleapta. Cineva trebuie sa ceara o dezbatere publica cu media in fata si cu initiatorii propunerii legislative care sa participe in mod obligatoriu. Trebuie sa fie prezenta intreaga comisie care a validat aceasta propuenre legislativa in fata noastra si sa fie o dezbatere reala.

De subliniat si faptul ca Legea actuala scrisa in 2006 permite accesul firmelor private a fondurile publice in cazul transportului si a consultatilor la domiciliu dar nu in cazul urgentelor majore. Totodata firmele private au voie sa presteze servicii de urgenta la cerere si contra cost sau in baza asigurarilor private, deci cu alte cuvinte exista concurenta in sistem cu reglementare clara asupra accesului la fondurile publice si pana la ce nivel poate segmentul comercial sa acceseze fondurile publice. In noua varianta legislativa, nu mai exista nici o regelemtare si nici o limitare. Se deschide sectorul de urgenta ca la piata de legume.


Musafir

#145

2011-12-31 23:06

Alţii da , voi nu.

Musafir

#146

2012-01-01 09:33

Este un serviciu necesar umanitatii

Musafir

#147

2012-01-01 10:48

Succes !
medic de la ambulanta

#148 Re: Re:

2012-01-01 15:26

#122: I-am Ciuruit - Re:

Mai jos pe site gasiti explicatiile puse de un medic al SMURD si care cel putin din punctul meu de vedere are dreptate. De fapt nu se desfiinteaza numai SMURD si se desfiinteaza si ambulanta si orice concept al unui serviciu public. Doar nu e atat de prost autorul, marele guru Criatian Vladescu, sa scrie cu litere mari "se desfiinteaza SMURD si Ambulanta". Autorul o face subtil, desfiintand legislatia actuala si introducand o legislatie ambigua care nu mai recunoaste sectorul public ca atare si vrobeste de ambulante omologate, UPU omologat si "servicii tip SMURD". Chiar daca lucrez la ambulanta va pot spune ca desfiintarea SMURD-ului este o mare greseala iar liberalizarea totala a sistemului de urgenta, care oricum permite concurenta si la momentul actual, este sfarsitul evolutiei acestui sector care e unicul care mai merge bine in tarisoara noastra. acum cativa ani s-a liberalizat transportul sanitar si privatii au acaparat aproape integral piata, inclusiv prin practici incorecte si dare de mita catre manegerii spitalelor si catre casele de asigurari. Cu alte cuvinte experienta liberalizarii transportului sanitar este foarte recenta iar eu nu ma supar ca sectorul public a pierdut aproape integral transportul sanitar insa cand este vorba de urgente ar trebui sa privim lucrurile altfe ca este vorba de un domeniu strategic al statului.

medic de la ambulanta

#149 Re: Re: Re:

2012-01-01 15:32

#148: medic de la ambulanta - Re: Re:

de fapt as propune initiatorului acestei petitii sa completeze titlul ei dupa cum urmeaza: "nu desfiintarii SMURD si serviciilori publice de urgenta prin liberalizarea asistentei medicale de urgenta!" cu asta il multumim pe domnul care zice ca nu vede unde scrie ca se desfiinteaza SMURD.

Sorin

#150 De se va intampla cu serviciile private

2012-01-01 18:55

SCENARIU ...Pai cam in scurt timp de la introducerea serviciilor private (unde nu toti privatii vor fi cei alesi, sa fim seriosi!!!) SMURD-ul carre e de stat dar a carui finantare pe consumabile se asigura prin UPU nu va mai primi nimic! Unul din motive ar fi ca seful casei nationale de sanatate nu suporta SMURD si a facut tot posibilul sa impuna privatizarea acestui sector. In scurt timp acele ambulante vor fi trase pe dreapta si probabil un baiat destept din sanatate de data asta se va oferim sa cumpere masinile de la stat ca si asa vor sta. Si gata, se incheie capitolul.
Riscul mare e ca in momentul de fata totul e integrat si functional incepand de la primirea apelului la 112 si terminand cu interventia. Ce te faci insa cand la fata locului unui accident cu victime multiple apar 15 firme de ambulanta, toate cu bune intentii: sa puna repede mana pe cel putin un ranit. Cine va mai coordona pe cine. Cine va mai face un triaj? Va fi o lupta pe victime fara sa mai intereseze pe cineva altceva. Uitati-va la incendiul de la maternitatea Giulesti unde prima grija a ambulantelor BGS a fost sa blocheze ambulantele SMURD fiind nevoie de interventia jandarmilor pt a le debloca. Se vb in nou lege de mai multe dispecerate medicale. E cea mai mare tampenie sa fragmentam dispecerizarea acum. Din toate punctele de vedere. Pana la urma cine va decide unde merge solicitarea pt o urgenta medicala, pt ca eu cred ca doar clculatorul ar fi impartial. Si cheltuielile de modificare a soft-ului cine le va suporta. Mediul privat va veni la o masa pt care nu a platit nimic: totul e facut pe bani publici care acum constituie baza unor bune afaceri private. Totul e de vanzare in tara asta, inclusiv viata si sanatatea oamenilor. In Europa doar 3 tari,din cunostintele mele,au servicii de urgenta medicale private, iar in Slovacia care a optat de curand pentru asa ceva pur si simplu nu merge. Primul ajutor medical de urgenta trebuie sa ramana o atributie a statului altfel cum zicea cineva sa privatizam si apararea si siguranta nationala!!!! In plus cheltuilelile pt SMURD nu sunt mari avand in vedere ca paramedicii deservesc si masinile de pompieri.... De fapt vine o campanie electorala si e nevoie de bani! ASTA E TOTUL! ALTCEVA NU A MAI RAMAS DE VANZARE!!!