Votati pentru mentinerea religiei in scoli

Quoted post

Desteaptate Romane

#3153 Re:

2015-02-26 07:48

#3151: -  

 Bun, de acord, dar RELIGIA este o CREDINTA  a fiecarui om nu o MATERIE, adica daca un copil ia nota 4 la relige asta inseamna ca el crede mai putin in Dumnezeu decat unul care ia nota 10?

Oameni buni desteptati-va Biserica este o institutie de facut bani, majoritatea Preotilor vand religie totul e contra cost , NU TREBUIE SA TE DUCI LA BISERICA , CA SA CREZI IN DUMNEZEU.

Raspunsuri


Musafir

#3158 Re: Re:

2015-02-26 13:45:37

#3153: Desteaptate Romane - Re:  

 Cam greu cu limba română, darămite cu religia.

Școala este un spațiu deschis și echidistant, cultural, formativ și informativ.

Pe băncile ei eu pot învăța, FĂRĂ SĂ FIU OBLIGAT SĂ FIU UN CREȘTIN PRACTICANT, ci doar un receptor al informației, ceea ce un român trebuie să știe despre spiritualitatea ortodoxă, dacă este ortodox sau orice altă confesiune sau religie înscrisă în cele 18.

De ce trebuie să nu știu ce importanță a avut și are cultul și cultura bisericească în istoria României? Este ca și cum nu vreau să-mi știu rădăcinile, nu vreau să-mi cunosc strămoșii.

25 de țări din spațiul european sunt deschise învățământului religios și confesional prin ore de religie în școala de stat.

De exemplu în Irlanda se face 1/2 oră de religie în fiecare zi. În Germania se dau chiar și examene. 

Unele țări dau posibilitatea renunțării la studiul religiei ( prin cerere), altele nu.

Deci să nu crezi că Romania este mai catolică decât papa, cum se spune. Nu este nici înapoiată, nici ultraortodoxă.

Pe de altă parte este treaba ta dacă nu vrei să știi de Dumnezeu. Cunoștințele elementare nu le poți afla decât dacă stuidiezi la școală sau mergi la biserică. Iar acolo trăiești ceea ce știi. 

Ceea ce spui tu, este ca și cum îmi place muzica, dar n-o ascult!


Musafir

#3162 Re: Re:

2015-02-26 17:59:58

#3153: Desteaptate Romane - Re:  

 După cum spui tu, se pare că faci parte din categoria "am și eu dumnezeul meu". E așa o entitate, pe undeva și pe care îl chem la nevoie-Doamne ajută-ma, sau îl mai cert "Da' de ce Doamne, eu, că n-am făcut nimic rău? "

Cam acestea sunt cele două situații în care mă adresez Lui. Și pentru mine toate religiile și credințele sunt la fel.

Nu-i absolut deloc așa. Și religia mozaica și crestinismul și islamul au la bază Vechiul Testament.  Dar deosebirea dintre ele este foarte mare.

Când vei cunoaște Sfânta Scriptura, abia atunci vei înțelege și rolul Bisericii și al preoților. 

Altfel suntem niște diletanți în materie de credință. Și de mântuire. 


Musafir

#3172 Re: Re:

2015-02-28 12:41:14

#3153: Desteaptate Romane - Re:  

 Ai mare drepatate ... cred ca cel mai bine , ar fi ca religia sa se studieze optional ... cine vre si cine nu vrea ... eu unul as refuza sa fac religia daca as mai fi pe bancile scolii ...