Votati pentru mentinerea religiei in scoli


Musafir

/ #3158 Re: Re:

2015-02-26 13:45

#3153: Desteaptate Romane - Re:  

 Cam greu cu limba română, darămite cu religia.

Școala este un spațiu deschis și echidistant, cultural, formativ și informativ.

Pe băncile ei eu pot învăța, FĂRĂ SĂ FIU OBLIGAT SĂ FIU UN CREȘTIN PRACTICANT, ci doar un receptor al informației, ceea ce un român trebuie să știe despre spiritualitatea ortodoxă, dacă este ortodox sau orice altă confesiune sau religie înscrisă în cele 18.

De ce trebuie să nu știu ce importanță a avut și are cultul și cultura bisericească în istoria României? Este ca și cum nu vreau să-mi știu rădăcinile, nu vreau să-mi cunosc strămoșii.

25 de țări din spațiul european sunt deschise învățământului religios și confesional prin ore de religie în școala de stat.

De exemplu în Irlanda se face 1/2 oră de religie în fiecare zi. În Germania se dau chiar și examene. 

Unele țări dau posibilitatea renunțării la studiul religiei ( prin cerere), altele nu.

Deci să nu crezi că Romania este mai catolică decât papa, cum se spune. Nu este nici înapoiată, nici ultraortodoxă.

Pe de altă parte este treaba ta dacă nu vrei să știi de Dumnezeu. Cunoștințele elementare nu le poți afla decât dacă stuidiezi la școală sau mergi la biserică. Iar acolo trăiești ceea ce știi. 

Ceea ce spui tu, este ca și cum îmi place muzica, dar n-o ascult!