Votati pentru mentinerea religiei in scoli

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Votati pentru mentinerea religiei in scoli


Musafir

#3151

2015-02-25 21:22

Religia in scoala este o necesitate, nu un moft al Bisericii asa cum il considera unii. O viata care nu are la baza credinta este o viata lipsita de sens, vine de nicaieri si se indreapta spre nicaieri. Copii trebuie invatati de mici ce este credinta, acest lucru fiind la egalitate cu deprinderile de a vorbi, de a gandi, de a avea grija de sine, etc., toate acestea un om le invata din copilarie.

Musafir

#3152

2015-02-26 05:37

Comentariul este inutil ! Argumentele din petitie sunt suficiente .
Desteaptate Romane

#3153 Re:

2015-02-26 07:48

#3151: -  

 Bun, de acord, dar RELIGIA este o CREDINTA  a fiecarui om nu o MATERIE, adica daca un copil ia nota 4 la relige asta inseamna ca el crede mai putin in Dumnezeu decat unul care ia nota 10?

Oameni buni desteptati-va Biserica este o institutie de facut bani, majoritatea Preotilor vand religie totul e contra cost , NU TREBUIE SA TE DUCI LA BISERICA , CA SA CREZI IN DUMNEZEU.


Musafir

#3154

2015-02-26 08:30

"Nu numai cu pâine va trăi omul, ci cu tot cuvântul care iese din gura lui Dumnezeu" (Matei 4, 4)
musafir

#3155 Re:

2015-02-26 08:32

#11: -  

 e foarte bine k nu se mai face e o ora care nu are sens. mai nine stai acasa sau faci o ora mai importanta decat religia . cn vrea sa faca religie sa mearga la biserica!!


Musafir

#3156

2015-02-26 12:51

Vom muri cu toți dacă vom pierde religia ortodoxă, pe care o avem din neam în neam si care a ținut în viață din tot timpul acest popor român, nu putem crește fără religie, fără Dumnezeu.
Este singurl lucru care îl mai avem și care ne mai ține în viață.
DA sutinem religia în viață noastră, a copiilor noștri și binenteles în școli.
Doamne ajută.

Musafir

#3157 Re: Re:

2015-02-26 13:43

#3155: musafir - Re:  

 Copii au dreptul de a paricipa la ora de religie,are sens.Nu suntem in COMUNISM ca sa luati dreptul copiilor de a participa  la ora de religie.


Musafir

#3158 Re: Re:

2015-02-26 13:45

#3153: Desteaptate Romane - Re:  

 Cam greu cu limba română, darămite cu religia.

Școala este un spațiu deschis și echidistant, cultural, formativ și informativ.

Pe băncile ei eu pot învăța, FĂRĂ SĂ FIU OBLIGAT SĂ FIU UN CREȘTIN PRACTICANT, ci doar un receptor al informației, ceea ce un român trebuie să știe despre spiritualitatea ortodoxă, dacă este ortodox sau orice altă confesiune sau religie înscrisă în cele 18.

De ce trebuie să nu știu ce importanță a avut și are cultul și cultura bisericească în istoria României? Este ca și cum nu vreau să-mi știu rădăcinile, nu vreau să-mi cunosc strămoșii.

25 de țări din spațiul european sunt deschise învățământului religios și confesional prin ore de religie în școala de stat.

De exemplu în Irlanda se face 1/2 oră de religie în fiecare zi. În Germania se dau chiar și examene. 

Unele țări dau posibilitatea renunțării la studiul religiei ( prin cerere), altele nu.

Deci să nu crezi că Romania este mai catolică decât papa, cum se spune. Nu este nici înapoiată, nici ultraortodoxă.

Pe de altă parte este treaba ta dacă nu vrei să știi de Dumnezeu. Cunoștințele elementare nu le poți afla decât dacă stuidiezi la școală sau mergi la biserică. Iar acolo trăiești ceea ce știi. 

Ceea ce spui tu, este ca și cum îmi place muzica, dar n-o ascult!


Musafir

#3159 Re: Re:

2015-02-26 13:48

#3155: musafir - Re:  

 Musafirule, dai dovadă că nu vrei să știi mai nimic. Și ca să combați ceva, trebuie să știi ceva foarte bine, și nu din auzite. Oricum, pentru unii dacă s-ar putea, ar fi bine să nu se mai facă nimic la școală.

Sau să fie toate opționale...


Musafir

#3160

2015-02-26 14:09

eliminarea religiei este o ofensă adusă Divinităţii
religia pune în evidenţă moralitatea

Musafir

#3161

2015-02-26 17:05

Doamne ajuta pentru ceea ce ati initiat!Sa intelepteasca Dumnezeu poporul roman crestin-ortodox,si sa plecam genunchii in fata sfintelor icoane,iar raspunsul nu se va lasa asteptat!

Musafir

#3162 Re: Re:

2015-02-26 17:59

#3153: Desteaptate Romane - Re:  

 După cum spui tu, se pare că faci parte din categoria "am și eu dumnezeul meu". E așa o entitate, pe undeva și pe care îl chem la nevoie-Doamne ajută-ma, sau îl mai cert "Da' de ce Doamne, eu, că n-am făcut nimic rău? "

Cam acestea sunt cele două situații în care mă adresez Lui. Și pentru mine toate religiile și credințele sunt la fel.

Nu-i absolut deloc așa. Și religia mozaica și crestinismul și islamul au la bază Vechiul Testament.  Dar deosebirea dintre ele este foarte mare.

Când vei cunoaște Sfânta Scriptura, abia atunci vei înțelege și rolul Bisericii și al preoților. 

Altfel suntem niște diletanți în materie de credință. Și de mântuire. 


Musafir

#3163

2015-02-26 20:32

Consider că religia este un lucru bun pentru copii. Nu putem lua dreptul de a-L cunoaste pe Dumnezeu acestor îngerași. Poate acest popor își mai amintește ca în piața revoluției acum 25 ani în urmă cereau și libertate de exprimare a religiei,rosteau rugăciunea Domească ,,Tatăl nostru,, pe lângă transportoare, tabloul lui Ceaușescu ,,înlocuit,, cu sfintele icoane în sălile de clasă. Ar fi o nedrepatate față de Dumnezeu....și dacă Dumnezeu este bun, blând și milostiv,....Dumnezeu nu se lasă batjocorit. Să nu uitam ca popor am mai ,,scapat,,și legea avortului. Dacă Sfântul apostol Pavel vorbește ca vom fi judecați dupa neamuri, atunci vai de acest popor român și de acestă tară numită atât de frumos Grădina Maicii Domnului.

Musafir

#3164

2015-02-26 21:22

Dumnezeu sa ne aiba in grija... e trist ce fac oamenii acestia fara de Dumnezeu...


Musafir

#3165

2015-02-26 21:52

Mergeti in Statul Islamic, habotnicilor! Acolo va e locul cu prietenii vostri islamisti. Doar denumirea va desparte, ca la fel de fanatici sunteti. Copiii nostri nu vor creste intr-un stat religios !


Musafir

#3166 Re:

2015-02-27 06:29

#3165: -  

 Dacă ai ochii deschişi, ai să vezi că nu creştinii sunt extremişti, ci ceilalţi. Pentru că nu suportă simbolurile creştine, nu-i suportă pe „habotnici”, nu-L suportă pe Dumnezeu. 

În plus, nimic nu-i opreşte să arate extremism verbal faţă de ceilalţi.

Exemplele sunt cu miile pe net.

 


Musafir

#3167

2015-02-27 13:58

Religia in scoala este un bun necesar pentru cultura oricarui om! Un om fara identitate, fara religie si istorie nu exista!

Musafir

#3168

2015-02-27 21:40

Mentineti ce e bun !
Sergiu

#3169

2015-02-27 21:41

....Dumnezeu e tot ce conteaza .....

 


Musafir

#3170

2015-02-28 10:45

Nu uitati ce inseamna sa nu ai pe Dumnezeu langa tine !

Musafir

#3171

2015-02-28 11:11

Macar atata avem datoria sa facem pentru viitoarea generatie.

Musafir

#3172 Re: Re:

2015-02-28 12:41

#3153: Desteaptate Romane - Re:  

 Ai mare drepatate ... cred ca cel mai bine , ar fi ca religia sa se studieze optional ... cine vre si cine nu vrea ... eu unul as refuza sa fac religia daca as mai fi pe bancile scolii ...


Musafir

#3173 Re:

2015-02-28 12:43

#3156: -  

 Ce ti- a adus tie religia ? Vorbesti numai aberatii ... religia este o afacere pe paln global , si in acelasi cea mai mare sursa de manipulare in masa a mintii umane ...


Musafir

#3174 Re: Re:

2015-02-28 13:02

#3173: - Re:  

 Nu aveti dreptate.Religia este un lucru foarte bun.Multe lucruri mi a adus exemplu CREDNTA si uni care nu doresc nu au dreptul de a lua de la noi!


Musafir

#3175

2015-02-28 16:07

 Eu inca "Ma lupt" sa-mi retrag fetita de la ora de religie, mi se cer tot felul de hartii de la biserica, iar "doamna" aproape m-a pus "la colt" ca am indraznit sa fac acest lucru. Rezultatul: sunt data exemplu negativ iar fetita sta in clasa in timpul orei de religie si se uita pe pereti.  Dar nu se fac "presiuni" si ora de religie este optionala.