Votati pentru mentinerea religiei in scoli

Quoted post


Musafir

#3059 Re: copiii nu sunt indobitociti indeajuns de scoala, ca sa fie complet idioti au nevoie de religie

2015-02-09 19:39

#3058: Storin - copiii nu sunt indobitociti indeajuns de scoala, ca sa fie complet idioti au nevoie de religie 

 Eu nu am vazut nici un copil idiot care umbla la ora de religie.Sunt copii mai buni ,mai respectuosi,si mai ales sunt ascultatori.Impreuna cu profesorii de religie  parintii poate sa creasca o generatie care o sa fie respectos.sa stiti ca cunosc copii care au terminat TEOLOGIA si nu sunt asa rai cum vorbiti dumneavoastra.

Raspunsuri

Sorin

#3060 Re: Re: copiii nu sunt indobitociti indeajuns de scoala, ca sa fie complet idioti au nevoie de relig

2015-02-09 20:03:34

#3059: - Re: copiii nu sunt indobitociti indeajuns de scoala, ca sa fie complet idioti au nevoie de religie 

 idioți sunt după ce se dau cu capul de realitate, sunt cetîțenii iubiți de clasele conducătoare și de șefi, umili, supuși, nu au opinie, nu au personalitate, cer milă... întemeiază familii, cresc copii la fel de docili... citez din filmul American Sniper - oamenii sunt oi (turma, cei care nu văd răul decât atunci când le intră în casă și sunt incapabili să reacționeze), sunt lupi (cei răi de dragul răului, care îi mănâncă pe primii) și cîinii ciobănești care apără dezinteresat turma de lupi... turma nu se poate apăra, e blocată mental în supunere și în suferință oarecum masochistă... iar prospeții absolvenți de teologie de care vorbiți sunt „oițe”. se vor însura, se vor lupta să ia o parohie și se vor lupta cu popii bîtrâni „lupi” pentru asta, le vor crește cheltuielile, nevoile familiei... se vor înhăita cu lupii... duceți-vă la un congres de popi să vedeți turma de merțane și bmw-uri, să auziți ca mine discuții între doi colegi de seminar după 20 de ani „ai luat parohia cutare, e buna, faci bani mulți acolo!”. am avut ca preot de parohie în Colentina parcă Stan, avea tarife fixe la orice, bârfea tot cartierul, bea de rupea cu membrii comitetului parohial, venea beat pe la înmormântări și se lăuda cum a afurisit o pizzerie că nu i-a dat decât 50 de lei... dacă nu mă mutam de acolo cream dezlegare de patriarhie să aparțin altei parohii (enoriații împărțiți ca vitele, pe numere, nu cumva să fii liber să-ți alegi preotul), noroc că descoperisem un preot pe Fundeni cu har, care dacă îi dădeam ceva ere bine, la fel și dacă nu, care nici la o nuntă nu vroia să primească bani... dar biserica (,) ca instituție e departe de ce ar trebui să fie...