INGRIJITOARELE DE BATRANI DIN AUSTRIA SCLAVE SI TEPUITE

Quoted post

Orientare inspre succes si armonie!

#11 Ingrijtoare batrani la domiciliu in Austria

2015-01-30 09:05

Ca in oricare alta meserie, exista diferenta intre persoanele care practica aceasta meserie. O buna vorbitoare de germana, cu diploma in domeniu, carnet de conducere, nu va merge niciodata acolo unde plateste comisioane mari. Poate este si absolventa a unei Universitati, o persoana cu studii superioare, care este in stare sa poarte o conversatie si cu persoane educate si cu persoane simple. S-a plecat din tara la gramada...fara sa supar pe nimeni. Uitati-va unde va situati. Ce puteti oferi. Ne bucuram cand se trece cu vederea asupra faptului ca limba germana aproape este desfiintata cand este vorbita de ingrijitoare...

Repet ca sa fiu bineinteleasa ca in orice domeniu ceea ce tu poti oferi face diferenta. Invata, educa-te si ai dupa aceea pretentii. Cand stii putin sau absolut deloc limba esti bucuroasa ca ai plecat din tara..dupa scurt timp in loc sa te concentrezi pe oferi tu te oftici de comisioane. Am inceput de la 1000 eu/luna, cu toate ca stiam foarte bine germana...si am ajuns la 2500 eu/luna. Fiindca nu aveam ce este piata aceasta de munca, la inceput. Educatia da aripi! Deschide porti si usi inchise. Nu pierdeti vremea barfind, uitandu-va la emisiuni fara noima. Concentrati-va sa cresteti calitatea serviciilor oferite, renuntati sa judecati pacientii dupa ce au facut si  nu au facut in tinerete, orientati-va pe cat se poate la acele firme care iau comisioane doar la inceput sau si dupa aceea dar, foarte mici. 

Si sa nu uitam ca interviurile sunt dure pentru locurile de munca din tara. Competitivitatea si valori morale se cer pretutindeni!

Orientandu-ne spre acele firme care iau comisioane mici, celalalte dispar de la sine.

Sa dovedim tututor care sunt valorile noastre personale fiecare dintre noi fiindca imaginea fiecaruia dintre noi, creaza o imagine generala. Si pana acuma stam bine la capitolul imagine. Fiindca concuram cu slovace, unguoroaice, poloneze! Succes, tuturor!

Raspunsuri

Ralia

#16 Re: Ingrijtoare batrani la domiciliu in Austria

2015-02-02 19:13:48

Ralia

#17 Re: Ingrijtoare batrani la domiciliu in Austria

2015-02-02 19:17:24

#11: Orientare inspre succes si armonie! - Ingrijtoare batrani la domiciliu in Austria 

 Total de acord!.....Nu stiu daca se ajunge la 2500....eu insa am inceput cu 800 de eur....castig acum 1200 plus cheltuieli si asigurari de sanatate pe Germania....salariul  variaza ....iar faptul ca nu creste mai mult este si datorita faptului ca firmele stiu ca romancele pleaca pe putin .De fapt nu este o concurenta intre noi si celelalte nationalitati .


Musafir

#129 Re: Ingrijtoare batrani la domiciliu in Austria

2018-02-01 21:37:43

#11: Orientare inspre succes si armonie! - Ingrijtoare batrani la domiciliu in Austria 

Imi pare rau ca spui aceste cuvinte ..Dar limba germana in Austria este stalcita de ei nu de noi...Nu vei gasi pe teritoriul austriei nici un vorbitor de limba germana ,ci doar de dialecte...In aceasta meserie degeaba ai facultate si mii de diplome daca nu ai inima ...aici e vorba de batrani nu de masini...Draga mea in aceasta meserie trebuie sa iubesti oameni nu sa le spui cata scoala ai ...apoi la spalat de rahat( sa mi fie cu iertare limbajul) nu inteleg ce ar cauta diploma de faciltate...Intr un cuvant trebuie sa fii om ...sa ti vezi de lucru...dar comisioanele te omoara ....as vrea sa vad ce faci tu si unde muncesti fara comision in austria la ingrijit batrani? Sa fii fara firma singura si sa dai de o familie care la sfarsit iti spune mersi si te scoate pe usa si mai cheama si politia ...s au intamplat si astfel de lucruri ...Da trebuie sa stii cat de cat limba dar facultate ? Sa fim seriosi .Sa vezi facultate la pfelegrine austriece ? Foste femei de serviciu de prin spitale dar au pretentii de 3000;3500€ luna transport si darile platite .asta la 8 ore pe zi nu la 24 si o luna cu o luna

 


Musafir

#132 Re: Ingrijtoare batrani la domiciliu in Austria

2018-09-25 18:46:44