INGRIJITOARELE DE BATRANI DIN AUSTRIA SCLAVE SI TEPUITE

Orientare inspre succes si armonie!

/ #11 Ingrijtoare batrani la domiciliu in Austria

2015-01-30 09:05

Ca in oricare alta meserie, exista diferenta intre persoanele care practica aceasta meserie. O buna vorbitoare de germana, cu diploma in domeniu, carnet de conducere, nu va merge niciodata acolo unde plateste comisioane mari. Poate este si absolventa a unei Universitati, o persoana cu studii superioare, care este in stare sa poarte o conversatie si cu persoane educate si cu persoane simple. S-a plecat din tara la gramada...fara sa supar pe nimeni. Uitati-va unde va situati. Ce puteti oferi. Ne bucuram cand se trece cu vederea asupra faptului ca limba germana aproape este desfiintata cand este vorbita de ingrijitoare...

Repet ca sa fiu bineinteleasa ca in orice domeniu ceea ce tu poti oferi face diferenta. Invata, educa-te si ai dupa aceea pretentii. Cand stii putin sau absolut deloc limba esti bucuroasa ca ai plecat din tara..dupa scurt timp in loc sa te concentrezi pe oferi tu te oftici de comisioane. Am inceput de la 1000 eu/luna, cu toate ca stiam foarte bine germana...si am ajuns la 2500 eu/luna. Fiindca nu aveam ce este piata aceasta de munca, la inceput. Educatia da aripi! Deschide porti si usi inchise. Nu pierdeti vremea barfind, uitandu-va la emisiuni fara noima. Concentrati-va sa cresteti calitatea serviciilor oferite, renuntati sa judecati pacientii dupa ce au facut si  nu au facut in tinerete, orientati-va pe cat se poate la acele firme care iau comisioane doar la inceput sau si dupa aceea dar, foarte mici. 

Si sa nu uitam ca interviurile sunt dure pentru locurile de munca din tara. Competitivitatea si valori morale se cer pretutindeni!

Orientandu-ne spre acele firme care iau comisioane mici, celalalte dispar de la sine.

Sa dovedim tututor care sunt valorile noastre personale fiecare dintre noi fiindca imaginea fiecaruia dintre noi, creaza o imagine generala. Si pana acuma stam bine la capitolul imagine. Fiindca concuram cu slovace, unguoroaice, poloneze! Succes, tuturor!