INGRIJITOARELE DE BATRANI DIN AUSTRIA SCLAVE SI TEPUITE

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția INGRIJITOARELE DE BATRANI DIN AUSTRIA SCLAVE SI TEPUITE


Musafir

#1

2015-01-29 18:05

Buna seara.Ar trebui ca toate ca toate colegele noastre sa semneze aceasta petitie fara nici o retinere deoarece altfel vom fi tot timpul trate ca si pina acum.Poate cineva,vreodata se va ocupa si de noi sa ne apere drepturile,macar pt simplu fapt ca aducem o gramada de bani in tara.

Musafir

#2

2015-01-29 18:06

ingrijitoarele sa lucreze cu contract de munca, cu asiguare medicala platita la plecare din tara...iar firmele fantoma care i au comisioane nejustificat sa mearga la puscarie....
Firmele de intermediere sa fie inregistrate la finante si sa plateasca impozit pe acel comision.

Musafir

#3

2015-01-29 18:24

a venit vremea sa muncim pentu noi

Musafir

#4

2015-01-29 18:24

Daca ne unim cu totii si mergem pana la capat dar asta trebuie sa ne fie clara de tot avem o sansa, sa nu uitam ca asta este o mafie bine organizata,.DOAMNE AJUTA. !!!

Anonymous

#5

2015-01-29 19:03

sa fie intr-un ceas bun ...unite vom reusi


Musafir

#6

2015-01-29 19:06

Sa luptam sa fim platite la nivelulLcehoaicelor,slovacitelor,unguroaucelor etc,
Am de recuperat 900 euro de la o familie de aproape 1 an.

Musafir

#7

2015-01-29 20:28

Va felicit din toata inima pt. luarea acestei initiative. Trebuie sa se inceteze odata cu abuzurile asupra ingrijitoarelor.
ELENA POPA
Autorul acestei petitii

#8

2015-01-29 22:14

NU MAI VREM SA DAM COMISIOANE SI SA FIM TRATATI CA SCLAVII

Musafir

#9

2015-01-30 07:18

Respecta ca sa fi respectat!

Musafir

#10

2015-01-30 07:51

Doamne ajuta si sper ca cineva sa ia masuri si sa se termine odata cu acesti intermediari care castiga mai mult decat ingrijitoarele.Nu inteleg dece nimeni nu controleaza aceste firme care incaseaza o gramada de bani si nu dau chitanta pe absolut nimic,aici ar trebuii sa intervina Vama si Finantele !!!
Orientare inspre succes si armonie!

#11 Ingrijtoare batrani la domiciliu in Austria

2015-01-30 09:05

Ca in oricare alta meserie, exista diferenta intre persoanele care practica aceasta meserie. O buna vorbitoare de germana, cu diploma in domeniu, carnet de conducere, nu va merge niciodata acolo unde plateste comisioane mari. Poate este si absolventa a unei Universitati, o persoana cu studii superioare, care este in stare sa poarte o conversatie si cu persoane educate si cu persoane simple. S-a plecat din tara la gramada...fara sa supar pe nimeni. Uitati-va unde va situati. Ce puteti oferi. Ne bucuram cand se trece cu vederea asupra faptului ca limba germana aproape este desfiintata cand este vorbita de ingrijitoare...

Repet ca sa fiu bineinteleasa ca in orice domeniu ceea ce tu poti oferi face diferenta. Invata, educa-te si ai dupa aceea pretentii. Cand stii putin sau absolut deloc limba esti bucuroasa ca ai plecat din tara..dupa scurt timp in loc sa te concentrezi pe oferi tu te oftici de comisioane. Am inceput de la 1000 eu/luna, cu toate ca stiam foarte bine germana...si am ajuns la 2500 eu/luna. Fiindca nu aveam ce este piata aceasta de munca, la inceput. Educatia da aripi! Deschide porti si usi inchise. Nu pierdeti vremea barfind, uitandu-va la emisiuni fara noima. Concentrati-va sa cresteti calitatea serviciilor oferite, renuntati sa judecati pacientii dupa ce au facut si  nu au facut in tinerete, orientati-va pe cat se poate la acele firme care iau comisioane doar la inceput sau si dupa aceea dar, foarte mici. 

Si sa nu uitam ca interviurile sunt dure pentru locurile de munca din tara. Competitivitatea si valori morale se cer pretutindeni!

Orientandu-ne spre acele firme care iau comisioane mici, celalalte dispar de la sine.

Sa dovedim tututor care sunt valorile noastre personale fiecare dintre noi fiindca imaginea fiecaruia dintre noi, creaza o imagine generala. Si pana acuma stam bine la capitolul imagine. Fiindca concuram cu slovace, unguoroaice, poloneze! Succes, tuturor!

ARGA

#12 PFLEGERINE ROMANCE!

2015-01-30 17:18

CEEA CE NI SE INTIMPLA NI SE DATOREAZA NOUA ,,,,,,,,,,,,,,,,,,NOI SINGURE RENUNTIND LA EGOISM SI FELUL IN CARE NE TRATAM COLEGELE LA LOCUL DE MUNCA ,DACA VOM FI UNITE VOM SCHIMBA SITUATIA PENIBILA PRIN CARE TRECEM ,,,,,,,,,,,LA VREMURI NOI OAMENI NOI SE CER ,,,,,


Musafir

#13

2015-01-31 00:00

NU SCLAVIEI;NU TEPUITORILOR! CEI CARE DUC PERSOANE LA INGRIJIT DE BATRINI, sa aiba obligatoriu CUNOSTINTE IN DOMENIUUUU:-):-):-):-)

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2015-01-31 00:10



Musafir

#15

2015-02-01 13:22

sper sa fie de ajutor

Ralia

#16 Re: Ingrijtoare batrani la domiciliu in Austria

2015-02-02 19:13

Ralia

#17 Re: Ingrijtoare batrani la domiciliu in Austria

2015-02-02 19:17

#11: Orientare inspre succes si armonie! - Ingrijtoare batrani la domiciliu in Austria 

 Total de acord!.....Nu stiu daca se ajunge la 2500....eu insa am inceput cu 800 de eur....castig acum 1200 plus cheltuieli si asigurari de sanatate pe Germania....salariul  variaza ....iar faptul ca nu creste mai mult este si datorita faptului ca firmele stiu ca romancele pleaca pe putin .De fapt nu este o concurenta intre noi si celelalte nationalitati .


Musafir

#18

2015-02-02 19:48

respect ptr initiativa

Musafir

#19

2015-02-03 09:24

Doresc sa putem schimba in bine lucrurile. Acest grup e minunat si sper sa fim tot mai unite in continuare . Va doresc sanatate si multa putere la toate!!!!
musafira

#20

2015-02-04 20:01

Asa este ,o buna vorbitoare de limba germana poate ajunge oricare dintre noi ,insa numai daca perseveram ......si da este adevarat ca nu toate stim sa ne exprima punctul de vedere in aceasta limba de aici intervenind conflicte si nemultumiri de tot felul.Eu am convingerea si credinta ca daca vom stii sa fim autodidacte ne vom descurca oriunde in lumea asta .Respecta ca sa fii respectat,invata ca sa te poti exprima ,munceste mai mult la propria ta imagine.Doamne ajuta!

ana

#21

2015-02-27 18:32

Nu avem ambasada, nu avem consulat, nu avem institutii in tara care sa verifice aceste abuzuri? Nu mergeti in baza unui contract?


Musafir

#22

2015-03-27 10:30

Pentru ca si in orasul in care lucrez eu s-a intamplat in aceasta saptamana (luni - in data de 26,03,2015) o ingrijitoare sa fie scoasa afara din casa de batrana la care lucra (in varsta de 91 de ani) iar firma cu care a venit aici sa o duca la gara si sa o lase in gara spunandu-i ca sa ia trenul si sa mearga acasa. Trenul pana in tara costa 140 euro, si biata femeie a trebuit sa doarma o noapte la alta ingrijitoare pana cand a venit un microbuz ca sa o ia.

Musafir

#23

2015-03-27 12:40

Din experienta am constatat ca firmele care recruteaza clientii - familiile apartinatorilor, nu cunosc sau ascund situatia reala a nevoilor pacientului, promitand servicii cu mult peste standardele in domeniu, astfel femeile care vin din Romania devin sclave, un volummare de munca, cu mult peste cel normale, salarii mici, fara timp necesar de odihna. Firmele "Pflege24" evita sa puna conditii familiei beneficiare, pentru a nu pierde clientul, ingrijitoarele sunt obligate sa accepte conditiile pentru a nu se intoarce acasa fara bani. Situatia trebuie reglementata la nivel european.
maria

#24

2015-05-12 10:19

Sper sa ramana pe piata muncii doar acele firme care isi asuma si responsabilitati fata de fetele care le duc la munca iar atunci cand o fata face sesizari cu privire la anumite probleme firma sa ia masurile de cuviinta. Deoarece din aceasta cauza pleaca femeile la munca prin firme . Pt a avea un reprezentant legal prin ele , pt a le sustine si apara la nevoie. 

 Totodata firmele de recrutare sa fie cu mai mult bun simt fata de comisionul care il percep sa nu urmareasca imbogatirea peste noapte deoarece la un moment dat va veni si sfarsitul .

Fiecare trebuie sa castigam cu demnitate , cu multumirea lucrului bine facut , femeile ingrijitoare sa dea dovada de multa implicare si daruire in aceasta meserie , iar firmele de asemenea sa dea dovada de mult interes fata de aceste femei . Fara ele , aceste firme nu ar avea sursa venitului usor obtinut . Colaborarea dintre femeia ingrijitoare si firma recrutanta sa fie una buna constructiva .


Musafir

#25

2015-08-09 17:05

Ptr. că vrem să fim respectate și tratate corect de către agențiile la care apelăm și cărora le plătim un comision mare ptr. căutarea unui loc de muncă și dorim ca acel comision să nu fie,,nesimțit'' de mare, să se plătească doar o singură dată la înscrierea în agenție și nu lunar, deoarece plătim comision lunar sau anual și la agenția de intermediere din At.ptr. același loc de muncă!Mulțumesc.