Votati pentru mentinerea religiei in scoli

Quoted post

emanuel

#1644 Da pentru religia in scoli!

2014-11-25 11:13

Offf! Cand romanii doreau sa sublinieze succint despre cineva ca e in afara regulilor de convietuire, in afara perceptelor etice si morale, spuneau ca acela este " un om fara Dumnezeu".

Nu a trecut mult de atunci, insa iata cat s-a schimbat lumea, incat se doreste ca sa ramanem toti "fara Dumnezeu"!

Mare vorba la parintele Arsenie Boca: "in mintea stramba si gandul bun se stramba" - asa se face ca dorim mai degraba sa legalizam casatoriile intre persoane de acelasi sex (adica sa scoatem la lumina ca fiind folositoare, o hiba sociala), sa aprobam marsurile acestora pe arterele cele mai populate din oras ca o etalare a unui nou trend in materie de traire a vietii...Dar nu e de ajuns, daca ridicam cele de mai sus la rangul de virtuti, urmatorul pas este sa calcam in picioare moralitatea pe care o mai avem de la stramosii nostri. Ei inchinau orice victorie lui Dumnezeu ca expresie a celei mai inalte gratitudini ca cei ce se vor naste pe aceste meleaguri vor duce o viata libera, buna, si ca vor putea convietui in legea crestina seculara. De unde sa stie ei ce pui de vipere se vor naste in urma lor, si ca vor trada moartea martirica a parintilor lor....;

Probabil ca a ajuns hilar sa spui copilului tau ca e bine sa "intorci si obrazul celalalt" acum cand e la moda sa promovam tupeismul manelist aducator de bani si prosperitate, e clar, alfel vor rade colegii de el; Sau cum sa-i spui : "vinde averile si da-le saracilor si urmeaza lui Hristos" - o nebunie, nu? Ce sa mai vorbim despre rugaciunile pentru vrasmasi si despre "Ca oricine se uita la femeie, poftind-o, a si savarsit adulter cu ea in inima lui"- e deja prea mult sa accepti asa o umilinta in zilele noastre! (citatele de mai sus reproduse conform Evangheliei dupa Matei capitolul 5);

Nu stiu cine are dreptate in toata chestiunea, dar am auzit multi care au pierdut averi, case, bani sau, mai rau, care s-au aflat la capataiul vreunui copil decedat si nu l-au dorit pe Dumnezeu in viata lor in clipele lor infloritoare. La greu insa, s-au retras umiliti si dosaditi in biserica si au zis: "Doamne, cu ce ti-am gresit ca sa patimesc tocmai eu, acum, in halul acesta!".

Acestora ar trebui sa le spunem ca in momentul tragediei au fost "fara de Dumnezeu";

Fratilor nu e bine sa fii "Fara Dumnezeu" - religia noastra trebuie sa raman in scoli. Si unii dintre voi ati facut religie si nu sunteti indoctrinati. Cu atat mai putin copiii vostri nu vor fi! Vor discerne ei la momentul potrivit, dar trebuie sa aiba zestrea cunoasterii adevarului stramosesc! Sa faci rau nu trebuie sa inveti, dar sa devii mai bun iti ia o viata intreaga!

Doamne ajuta!

Raspunsuri


Musafir

#1657 Re: Da pentru religia in scoli!

2014-11-25 18:13:56

#1644: emanuel - Da pentru religia in scoli! 

 Hiba a societatii sunt divorturile. Hiba a societatii sunt casatoriile pentru avere. Nu vad cu ce deranjeaza daca 2 oameni de acelasi sex care se iubesc se casatoresc. Vin peste tine in casa si iti fura totul? Sau ce? E intimitatea lor, nu o forteaza nimeni nimanui pe gat.