Votati pentru mentinerea religiei in scoli

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Votati pentru mentinerea religiei in scoli


Musafir

#1651

2014-11-25 16:49

Religia este esentiala in scoli,multi copii nu au o educatie religioasa in familie,si este bine sa cunoasca credinta noastra stramoseasca, credinta Ortodoxa pentru care stramosi nostri au aparato cu pretul vieti.

Musafir

#1652

2014-11-25 17:05

Studierea religiei în școală TREBUIE sa fie obligatorie atât pentru școală cât și pentru copii/părinti. Altfel valorile morale ale acestei societăți - deja diminuate mult prin contextul socio-politic în care trăim - se vor pierde cu totul. Suntem o țară ortodoxa și dorim ca și copiii noștri sa traiască în aceasta religie.
Pentru a nu încălca Drepturile Omului și Convenția cu privire la Drepturile Copilului, copiii/părinții de alta religie trebuie sa aibă posibilitatea de a învăța religia proprie, dacă solicita în mod expres.

Musafir

#1653 Re: Depravare

2014-11-25 18:03

#1650: oarecare - Depravare 

 Serios? Educatia sexuala indeamna la homosexualitate? De-aia exista in spitalele romanesti o gramada de copile de 13-14 ani care nasc la asa varsta tanara, pentru ca NU primesc educatie sexuala din nicio directie. Homosexualitatea nu este o alegere. Daca crezi ca este o alegere, te rog sa te gandesti cand ai ales tu sa fii straight. Daca crezi ca o poti schimba, incearca tu sa alegi sa te faci homosexualitatii pentru doar 1 luna, sa vedem daca poti. E normal sa fii gay, da, e normal. Exista in peste 3000 de specii de animale. Homofobia exista doar intr-una. Trage tu concluziile.

Sper ca ti-am schimbat macar putin gandirea fata de homosexualitate. Sa ma anunti cand gasesti raspunsurile la intrebarile pe care ti le-am pus si dupa ce te-ai "convertit" pentru 1 luna la homosexualitate (doar ca sa vezi ca NU e posibil, asa cum NU e posibil nici sa te "convertesti" de la homosexualitate).


Musafir

#1654 Re:

2014-11-25 18:05

#1648: -  

 Suedezii si francezii sunt morti... exact. De aceea sunt unele dintre tarile care conduc Europa de secole.


Musafir

#1655 Re:

2014-11-25 18:07

#1647: -  

 De ce Halloween-ul? De ce sa nu dispara Pastile? Nu vad ce aveti impotriva Halloween-ului; e o sarbatoare veche care nu face niciun rau, ci chiar aduce fericire in randul oamenilor.


Musafir

#1656

2014-11-25 18:11

Doamne ajutã-ne pe noi pacatosii!

Musafir

#1657 Re: Da pentru religia in scoli!

2014-11-25 18:13

#1644: emanuel - Da pentru religia in scoli! 

 Hiba a societatii sunt divorturile. Hiba a societatii sunt casatoriile pentru avere. Nu vad cu ce deranjeaza daca 2 oameni de acelasi sex care se iubesc se casatoresc. Vin peste tine in casa si iti fura totul? Sau ce? E intimitatea lor, nu o forteaza nimeni nimanui pe gat.


Musafir

#1658

2014-11-25 18:21

Se scoate religia pentru orele de sexologie? Oare e mai important sa cunoasca copii acestei tari sa puna prezervative ......sau ca in lumea asta, plina de rele ,se poate trai frumos , linistit , cu pace si bucurii  alaturi de Hristos?

Eu zic ..sa se desfiinteze scoala ....sa fim o tara de analfabeti ..ca doar sunt atatia oameni in UE care sunt destepti si ne pot conduce ...noi pentru ce sa mai invatam!!!!!


Musafir

#1659

2014-11-25 18:32

Lasati religia in scoli

Musafir

#1660

2014-11-25 18:33

Vrem religia în scoli

Musafir

#1661

2014-11-25 18:33

Religia este comunicarea noastra libera cu Dumnezeu. Sa ramana in scoala aşa cum si noi vrem sa rămână alături de noi.

Musafir

#1662 Re:

2014-11-25 18:38

#1658: -  

 E important sa cunoasca faptul ca la 13-14 ani nu se fac copii, in conditiile in care in Romania sunt pline spitalele de astfel de specimene; ar trebui sa invete asta, nu ca un batran cu barba conduce tot universul de sus, si ca fiul lui care s-a nascut dintr-o femeie virgina poate schimba starea chimica a substantelor, sa transforme materia dupa bunul plac si sa treaca peste una dintre fortele fundamentale: gravitatia si faptul ca omul cu barba ne-a iertat pacatele pentru ca un sarpe vorbitor i-a spus "primului om" sa manance dintr-un fruct. E important sa cunoasca faptul ca prin sex neprotejat se pot lua boli care iti pot aduce moartea. Religia ar trebui sa fie ceva intim, sa nu ne intereseze ce religie are celalalt. E treaba ta, relatia ta cu dumnezeul tau, daca ai.

Crede-ma ca la orele de religie nu te invata sa traiesti frumos, linistit cu pace si bucurii intr-o lume plina de rele. Ba chiar ti se imprima faptul ca trebuie sa-ti urasti aproapele in unele cazuri.

Observ ca toata lumea are o impresie foarte gresita in legatura de cum se desfasoara orele de religie.

silviu

#1663

2014-11-25 18:51

Intr-o societate secularizata si consumista singurul factor care mai  cultiva valorile morale era religia..dar ca tot ce e bun in tara asta trebuie sa dispara...  pacat!


Musafir

#1664

2014-11-25 19:28

nihil sine deo

Musafir

#1665 Re: Re:

2014-11-25 19:38

#1655: - Re:  

 Cand dispare Pastele,dispari si dumneata cu totul. Te duci la cei pe care-i sarbatoresti.

 

 


Musafir

#1666 Re:

2014-11-25 19:43

#1626: Mălin Ginkur -  

 Oare dumneata esti om? Eu cred ca esti o maimuta .

 

 

Maria

#1667 Predarea RELIGIEI este foarte importantă!!!

2014-11-25 19:55

     Omul nu poate face singur fapte bune, ci numai cu ajutorul lui Dumnezeu. Faptele bune sunt dovada văzută a credinței din sufletul omului. Așadar, cei care s-au hotărât să scoată religia din școli L-au pierdut pe Dumnezeu sau poate nici nu L-au cunoscut vreodată cu adevărat. 

      Părinții care sunt de acord cu scoaterea religiei din școli să nu se plângă mai târziu de comportamentul copiilor lor, iar la bătrânețe să nu fie mirați dacă copiii lor le vor lua banii și îi vor interna în anumite cămine pentru persoane vârstnice și apoi vor uita de ei; sau mai rău îi vor arunca în stradă nepăsându-le de soarta lor. Astfel de părinți își vor merita soarta.

      Copiii de azi sunt adulții de mâine; așadar, să fim atenți la educația lor. O educație sănătoasă nu se realizează în lipsa lui Dumnezeu.

       Să ne rugăm cu toții lui Dumnezeu ca să le lumineze mințile celor care iau astfel de decizii, pentru că ceea ce nu este cu putință la oameni, este cu putință la Dumnezeu.


Musafir

#1668 Re: Re: Depravare

2014-11-25 20:12

#1653: - Re: Depravare 

 Felul in care ne traim viata este alegerea noastra si ne influienteaza pe noi , pe urmasii nostri si pe cei din jurul nostru , chiar daca nu ne sint rude . Poporul unei tari este un tot la fel ca si corpul uman : daca se imbolnaveste un organ sufera tot trupul; de aceea vorbele dumneavoastra ma mihnesc si ma ingrijoreaza. Mi-e frica de ceea ce a devenit poporul nostru


Musafir

#1669

2014-11-25 20:13

1.Ce treaba aveti cu Halloween-ul? In esenta, este foarte asemanator cu sarbatoarea de Sf. Andrei cand se spune ca umbla strigoii si ca se pune usturoi pentru protectie. Intalnim sarbatori asemanatoare si la sud americani (dia los muertos) si la germani si alte popoare.

Si la urma urmei nu Halloween-ul se preda in scoli. Este o zi pe an si nu te obliga nimeni sa il sarbatoresti.

 

2.Educatia sexuala nu te invata sa fii homosexual. Esti homosexual daca asa te nasti, nu pentru ca vrei. Din cauza voastra, a crestinilor, si a urii voastre ajung tinerii homosexuali sa se sinucida. Voi va invatati copii sa urasca. De asta copii vostri se iau de cei homosexuali si ii chinuie. Imaginati-va un pusti de 14-15 ani batut de alti pusti doar pentru ca e gay. Nu  homosexualii fac copii pe banda rulanta si ii abandoneaza. Sa nu va intereseze pe voi ce fac altii. Cat despre marsurile gay...acestea sunt colorate si sar in ochi tocmai pentru a atrage atentia asupra intolerantei, batailor, injuriilor si discriminarilor. Multi dintre acestia se poarta normal in societate. Cine stie cati gay cunoasteti si voi nu stiti ca sunt gay. Majoritatea se feresc sa isi afirme sexualitatea lor din cauza ca stiu ca oamenii ii resping.

 

3.Educatia sexuala nu te invata sa faci sex. Te invata riscurile sexului si felul in care trebuie sa te protejezi. Sunt destule copile tampite care raman gravide la 14-15 ani pentru ca nu stiu ce e aia protectie. Apoi copilul e abandonat la container,orfelinat sau e ucis si aruncat. Si la noi in Romania lumea nu prea e educata. Lucram la o revista si primeam adesea intrebari de genul

'daca ma masturbez cu dusul raman insarcinata?' la sectiunea despre problemele adolescentilor.

Sa nu mai vorbim de SIDA si alte boli venerice. Decat gravida si cu SIDA, mai bine cu protectie!

 

4. Religia sa fie pentru cine o vrea.


Musafir

#1670 Re: Predarea RELIGIEI este foarte importantă!!!

2014-11-25 20:24

#1667: Maria - Predarea RELIGIEI este foarte importantă!!! 

 Te asigur ca un om poate face fapte bune fara sa fie religios. Sunt ateu si fac voluntariat la crucea rosie, am facut si la orfelinate si la padoc.

Doar pentru ca nu am religie nu inseamna ca nu am compasiune pentru cei din jurul meu. Tocamai aceasta compasiune m-a indrumat catre medicina. De multe ori poate mi-am dat ultimii bani pentru o babuta garbovita.

Doar pentru ca sunt ateu nu inseamna ca imi voi parasi parintii la batranete. Am deja grija de bunica mea si voi avea in continuare. Iar copii pe care ii voi avea vor primi aceeasi educatie ca mine.

Astea sunt niste prejudecati gresite si este trist ca inca exista. Una e sa faci bine pentru ca asa simti tu, si alta e sa faci bine ca sa primesti recompensa de la dumnezeu (loc in rai) sau sa faci bine doar de frica sa.


Musafir

#1671 Re: Re:

2014-11-25 20:45

#1662: - Re:  

 Majoritatea are o impresie gresita despre religia pentru ca ei nu au facut pe vreamea lor...deci nu stiu cum e. Am avut profe crizate care iti puneau note de 7-8 daca aflau ca esti ateu. Si mediile astea iti scadeau media generala.


Musafir

#1672

2014-11-25 20:52

Criminalii comuniști au fost deranjați de Dumnezeu și de religie. Succesorii lor după ce au furat tot ce se putea fura în România, vor acum să ni-L fure și pe Dumnezeu. Dacă nu le sunteți complici, atunci să-i deconspirați și public să vă cereți scuze poporului român pentru sutele de mii de crime pe care le-au
făcut. Aveți curaj? Poporul român a dăinuit în istorie prin Biserica bimilenară Creștin Ortodoxă, drept pentru care Eminescu a numit-o Mama poporului român și în concluzie, dușmanii Bisericii bimilenare sunt dușmanii poporului român. Statul laic pe care îl invocați nu este decât „tagma jefuitorilor”, o minoritate care discriminator pretinde să conducă o majoritate creștină în timp ce doar o batjocorește și o calcă pe gât.

Musafir

#1673 Re: Re: Re: Depravare

2014-11-25 20:58

#1668: - Re: Re: Depravare 

 De acord; alegerile pe care le facem influenteaza pe cei din jur si pe urmasi; aici e vorba de alegeri majore. Nu cred ca intereseaza pe nimeni (cel putin NU ar trebui sa intereseze) daca imi plac persoanele de acelasi sex sau daca doresc sa ma casatoresc cu o persoana de acelasi sex. Nu cred ca afecteaza cu ceva urmasii care, cel mai probabil, nu vor fi urmasii persoanelor de acest tip (din moment ce sunt homosexuale). Desi, prin adoptie poti sa ai urmasi; si da, s-a dovedit prin studii: copiii din familiile homosexuale sunt mult mai fericiti decat cei din familiile heterosexuale.

Problema existenta este ca sunt prea multe organe imbolnavite in Romania. Aici se include partea politica (coruptie), BOR-ul (ce sa mai spun... vedeti cazul arhiepiscopului din Tomis cu datorii imense la statul roman si care a fost acuzat de fapt de coruptie si luare de mita) si multe alte institutii.


Musafir

#1674 Re: Predarea RELIGIEI este foarte importantă!!!

2014-11-25 21:04

#1667: Maria - Predarea RELIGIEI este foarte importantă!!! 

 Din nou... serios? Nu sunt o persoana religioasa, deloc. Sunt agnostic. Consider ca fac fapte bune MULT mai mult decat auto-proclamatele persoane ortodoxe. Am avut o gramada de intamplari cu astfel de persoane, inclusiv in biserici.

Nu fac fapte bune pentru ca e necesar sa ma vada un batran cu barba de sus, ci fac fapte bune pentru ca lumea asta e destul de rea; destul de nepasatoare, prea religioasa (in sensul rau al cuvantului). Si sincer, am un sentiment de bucurie cand reusesc sa ajut pe cineva necunoscut.

Partea cu parintii si copiii tine de educatia si puterile fiecaruia. Daca parintii sunt batrani, la pat si necesita ingrijire permanenta nu vad de ce nu ar fi internati intr-un azil de batrani (ales de mine, normal, cu conditiile cele mai bune). Un comentariu de aici spunea sa ne aducem aminte ca azilele de batrani s-au format pe langa biserica. Eh, acum nu va mai convin azilele de batrani in situatia de acum?


Musafir

#1675 Re:

2014-11-25 21:08

#1672: -  

 Cine te opreste sa fii religios? Ai 18000 de biserici. Daca e sa crezi in divinitatea ta o poti face indiferent de ce se intampla in jurul tau.

Religia e inca in scoli, dar nu mai e obligatorie. O vor face doar copii care isi doresc. Pana acum nici nu se stia ca te poti retrage de la religie. 12 ani am facut religie si eram automat inscrisi toti (mai putin cei de alta religie). Daca erai ateu sau agnostic nu conta. Faceai religie cot la cot cu ortodocsii. Nu s-a spus niciodata nimic despre faptul ca ai fi putut sa te retragi de la aceasta materie. Pentru unii este o corvoada. Regret enorm ca nu era legea asta  pe vremea cand eram eu in scoala.