Votati pentru mentinerea religiei in scoli

Quoted post


Musafir

#465 Re: tineti-va religia in familie si lasati-ma pe mine sa decid cum ii educ copiii

2014-11-16 08:08

#464: - tineti-va religia in familie si lasati-ma pe mine sa decid cum ii educ copiii 

 multa prostie in capul unui ateu.

1- Suntem crestini in proportie de 98%

2 - Ca atare platim 98% din impozite

3- Religia era optionala pentru tine ca ateu, iti semnai hartia si iti scoteai copilul de la ore, dar nu ne obligi pe noi sa semnam pentru ca asa vrei tu.

4- multa prostie e pe aici...ai zis bine, uita-te la pozele uploadate de atei cu batai de joc la adresa crestinilor.

5 - de ce voi ateii sunteti niste oameni asa rai si intoleranti??? de ce nu respectati libertatea noastra de a fi crestini? de ce ne jigniti?

Raspunsuri


Musafir

#473 Re: Re: tineti-va religia in familie si lasati-ma pe mine sa decid cum ii educ copiii

2014-11-16 09:23:24

#465: - Re: tineti-va religia in familie si lasati-ma pe mine sa decid cum ii educ copiii 

 De aceeea nu functioneaza sistemul romanesc de invatamant cum trebuie,pt. ca sunt parinti in aceasta tara care ii indoctrineaza pe copii sa invete doar romana si matematica si apoi cand ajung la liceu sunt ofensati ca ''puisorii" lor au luat un 5 la fizica sau engleza sau franceza. DrAGI PARINTI, AVETI GRIJA CUM VA EDUCATI COPILASII. NICIO MATERIE NU ESTE DE PRISOS. DIN TOATE AVEM CATE CEVA DE INVATAT.

andrei

#475 Re: Re: tineti-va religia in familie si lasati-ma pe mine sa decid cum ii educ copiii

2014-11-16 09:44:58

#465: - Re: tineti-va religia in familie si lasati-ma pe mine sa decid cum ii educ copiii 

 Musafire, 98 % din romani sunt ortodocsi asa cum 99% din israelieni sunt evrei, 99 % din arabi sunt musulmani si cum poate 80 - 90% din asiatici sunt budisti. Religia ta nu este altceva decat rezultatul hazardului geografic si cultural al zonei in care te-ai nascut. Esti credincios / credincioasa pentru ca asa ti s-a zis, pentru ca asa ai fost invatat, pentru ca asa fac toti... dar nu despre asta e vorba. Iti respect alegerea si libertatea ta de a fi crestin.. ai dreptul sa iti educi copilul asa cum consideri in schimb nu ai dreptul de a imi educa (a se citi indoctrina) copii mei prin obligativitatea orelor de religie. Tine-ti credintea in familie si perminte-mi si mie dreptul de a-mi educa copii sa gandeasca liber si rational. Iti garantez ca la sfarsit ai mei copii vor fi cel putin la fel de civilizati, bine crescuti, respectosi, buni si fericiti ca ai tai... Cat despre pozele postate pe aici, iti dau dreptate si consider ca nu au ce cauta pe niciunde...