Votati pentru mentinerea religiei in scoli

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Votati pentru mentinerea religiei in scoli

Legiunea şi Căpitanul Planet

#451

2014-11-15 23:07

Păcătoşilor, rugaţi-vă şi ascultaţi-l pe părintele Arsenie.

Nadrag Marius

#452 Re:

2014-11-15 23:14

#451: Legiunea şi Căpitanul Planet -  

 Du-te mai baietica si inscrie-te in MISA si nu mai compune mesaje d-astea.Sau cauta-ti o femeie ca prea disperat esti dupa placerea trupului.

Nadrag Marius

#453 Re:

2014-11-15 23:16

#451: Legiunea şi Căpitanul Planet -  

 Fa cu mana aia ce faceai inainte de a debita mesajul!

Iustin Pârţu

#454

2014-11-15 23:21

Fiilor, nu vă mai autosatisfaceţi cu însemne ce-l au pe Mântuitorul nostru.

Nadrag Marius

#455 Re:

2014-11-15 23:30

#454: Iustin Pârţu -  

 Caricatura asta seamana cu Renus Cernea,par lung,ochi albastri,tricou(la tricou tre sa mai lucrezi putin).Esti destept mai baietica,ai o clasa mai mult ca trenul.


Musafir

#456

2014-11-16 00:09

Mantuirea are un rol important in existenta umana .
Toti copii trebuie sa afle despre importanta vietii vesnice.

Musafir

#457 Re:

2014-11-16 00:22

#3: -  

Dumnezeu poate să fie alături de el indiferent dacă face religie în școală sau nu.


Musafir

#458 Re:

2014-11-16 02:39


Musafir

#459

2014-11-16 04:07

Am semnat, dar descrierea care insoteste petitia e plina de patetism si fraze sforaitoare. Lucrurile puteau fi prezentate simplu si la obiect.

Musafir

#460

2014-11-16 05:25

Romania incotro? Atat de mult a deranjat aceasta ora de religie in scoala incat au hotarat sa o scoata. De ce a deranjat? Nu avem nevoie de copii morali care sa stie despre Dumnezeu? De ce trebuit sa fie eliminata si nu lasata posibilitatea ca cei care nu doreau sa faca religie sa faca ei o cerere si nu invers? De ce o minoritate poate hotara asupra majoritatii?Rusine!!! Ne declaram un popor ortodox dar in realitate am devenit pagani si sa nu ne miram ca tara nu mai merge spre bine.

Musafir

#461

2014-11-16 05:38

Religia in scoala!!!!NU VREM COPII FARA DUMNEZEU!!

Musafir

#462

2014-11-16 07:01

Dupa ce ne-au demolat biserici in perioada comunista, acum urmasii "tovarsilor"vor sa ne transformam copiii in atei!

Musafir

#463

2014-11-16 07:37

VIRULENTE SI NEAVENITE SUNT PROGRAMELE DIFUZATE LA TV CARE PROMOVEAZA :LENEA,IMORALITATEA,PROSTITUTIA,DELASAREA,MANIPULAREA,LIPSA DE RESPECT,ETC.RELIGIA NU VINE DECAT SA NE INDREPTE PUTIN ATENTIA SPRE FELUL IN CARE AR TREBUI SA SE COMPORTE ORICE MURITOR .TREBUIE SA REPUNEM MORALITATEA ,MUNCA, DRAGOSTEA FATA DE CEL DE LANGA NOI,MAI PRESUS DE ORICE.CUM FIECARE COMUNITATE ARE UN CARMUITOR,ASA SI UNIVERSUL TREBUIE SA FIE MONITORIZAT DE CINEVA. NU CRED CA OMUL A LUAT FIINTA LA INTAMPLARE,DOAR PT A FI EXPLOATAT SI MANIPULAT .FIECARE OM ARE O MENIREA SA TRANSMITA DRAGOSTE,ALTRUISM,IARTARE,INTRAJUTORARE .DZEU NE AJUTA SA NE MENTINEM LA O LINIE DE PLUTIRE .UN POPOR FARA DE DZEU ,ESTE UN POPOR RATACIT SI FARA CARMA. NOI AVEM ACEASTA EXPERIENTA SI AR TREBUI SA TINEM MINTE SI SA INVATAM CE TREBUIE SAU NU PROMOVAT. IN ROMANIA FIECARE ESTE LIBER SA PRACTICE ORICE FEL DE CULT DORESTE . NU AVETI DREPTUL SA NI-L FURATI PE DZEU !DNE AJUTA !

Musafir

#464 tineti-va religia in familie si lasati-ma pe mine sa decid cum ii educ copiii

2014-11-16 08:05

Multa prostie mai e pe aici.... crestine vrei ca plozii tai sa creasca cu frica de dumnezeu, educa-i in acest sens...dar lasat-i pe ai mei in pace. Permite-mi dreptul sa imi invat copii, diferenta dintre bine si rau fara sa ii amenint cu focurile iadului... putem crea o societate mai buna mai civilizata si mai frumosa fara ajutorul religiei..credinta e un lucru personal asa ca tineo-ti-va in familie si nu mai incercati sa ii convertiti si  pe altii...

 


Musafir

#465 Re: tineti-va religia in familie si lasati-ma pe mine sa decid cum ii educ copiii

2014-11-16 08:08

#464: - tineti-va religia in familie si lasati-ma pe mine sa decid cum ii educ copiii 

 multa prostie in capul unui ateu.

1- Suntem crestini in proportie de 98%

2 - Ca atare platim 98% din impozite

3- Religia era optionala pentru tine ca ateu, iti semnai hartia si iti scoteai copilul de la ore, dar nu ne obligi pe noi sa semnam pentru ca asa vrei tu.

4- multa prostie e pe aici...ai zis bine, uita-te la pozele uploadate de atei cu batai de joc la adresa crestinilor.

5 - de ce voi ateii sunteti niste oameni asa rai si intoleranti??? de ce nu respectati libertatea noastra de a fi crestini? de ce ne jigniti?


Musafir

#466

2014-11-16 08:10

Nu inteleg de ce nu furnizati IP-ul aceului nemernic care posteaza aceste mizerii. Stim ca este din partea Asociatiei Secular Umaniste din Romania.


Musafir

#467

2014-11-16 08:11

Dle presedinte CCR,sunt indreptatit sa cred ca cetatean ca va depasiti atributiile,statul roman imi garanteaza dreptul la vot,dar cer acest lucru prin cerere speciala?statul imi da dreptul sa vorbesc liber,dar fac o cerere speciala?imi da dreptul sa nu votez,dar fara o cerere speciala,acelasi drept sa nu vorbesc liber dar fara o cerere speciala!

Acest articol a fost șters de către administratorul acestui website (Arata detaliile)

2014-11-16 08:25


un cetatean cu drepturi incalcate de CCR

#469

2014-11-16 08:27

Daca statul garanteaza un lucru,cum este cu putinta ca sa depun cerere pt ceva garantat,stiu ca cerere se depune daca refuz un lucru,sa ne amintim de pasapiarte biometrice,statul mil ofera insa eu oot sa refuz,deci statul imi garanteaza studuerea religuei cum sa cer eu un lucru garantat de stat,cer  dreptul la libera circulatie?


Musafir

#470

2014-11-16 08:53

Conside esential pentru copii invatarea religiei in scoala.

Musafir

#471

2014-11-16 09:18

Cum sa-l alungam pe Dumnezeu din vietile copiilor nostri? Ce e atat de rau in a-i invata despre sfinti, rugaciuni si cum sa fie cat mai buni? Sau poate ca asta e de fapt problema. Nu trebuie sa fie buni...

Musafir

#472

2014-11-16 09:19

In fiecare zi politicienii nu stiu ce sa mai schimbe la Legea Educatiei. Cum e posibil sa ajungem in situatia sa spuna un parinte daca vrea o materie la scoala sau nu? Atunci ar trebui sa aplicam acest lucru la toate materiile. Nu e nevoie sa stim doar romana si matematica.In Canada se studiaza desen ,muzica, religie si limba engleza, nici vorba de matematica.De aceeea romanii nostri sunt cei mai buni profesionisti peste hotare pt. ca aici se invata orice. Invatam sa avem cultura generala si sa fim practici. Cun sa scoatem religia din scoli?

Musafir

#473 Re: Re: tineti-va religia in familie si lasati-ma pe mine sa decid cum ii educ copiii

2014-11-16 09:23

#465: - Re: tineti-va religia in familie si lasati-ma pe mine sa decid cum ii educ copiii 

 De aceeea nu functioneaza sistemul romanesc de invatamant cum trebuie,pt. ca sunt parinti in aceasta tara care ii indoctrineaza pe copii sa invete doar romana si matematica si apoi cand ajung la liceu sunt ofensati ca ''puisorii" lor au luat un 5 la fizica sau engleza sau franceza. DrAGI PARINTI, AVETI GRIJA CUM VA EDUCATI COPILASII. NICIO MATERIE NU ESTE DE PRISOS. DIN TOATE AVEM CATE CEVA DE INVATAT.


Musafir

#474

2014-11-16 09:28

Cei care sunteti impotriva orei de religie in scoala:

- Sunteti botezati? Aveti stramosi? Religia ortodoxa este ,,legea stramoseasca".

-  Poate fi ,,legea stramoseasca" inafara legii? Sa nu va mai fie ora de religie in scoala pentru a

scoate din fiinta nationala ceea ce este esential?

 

andrei

#475 Re: Re: tineti-va religia in familie si lasati-ma pe mine sa decid cum ii educ copiii

2014-11-16 09:44

#465: - Re: tineti-va religia in familie si lasati-ma pe mine sa decid cum ii educ copiii 

 Musafire, 98 % din romani sunt ortodocsi asa cum 99% din israelieni sunt evrei, 99 % din arabi sunt musulmani si cum poate 80 - 90% din asiatici sunt budisti. Religia ta nu este altceva decat rezultatul hazardului geografic si cultural al zonei in care te-ai nascut. Esti credincios / credincioasa pentru ca asa ti s-a zis, pentru ca asa ai fost invatat, pentru ca asa fac toti... dar nu despre asta e vorba. Iti respect alegerea si libertatea ta de a fi crestin.. ai dreptul sa iti educi copilul asa cum consideri in schimb nu ai dreptul de a imi educa (a se citi indoctrina) copii mei prin obligativitatea orelor de religie. Tine-ti credintea in familie si perminte-mi si mie dreptul de a-mi educa copii sa gandeasca liber si rational. Iti garantez ca la sfarsit ai mei copii vor fi cel putin la fel de civilizati, bine crescuti, respectosi, buni si fericiti ca ai tai... Cat despre pozele postate pe aici, iti dau dreptate si consider ca nu au ce cauta pe niciunde...