Patrimoniul istoric national între profesionism si amatorism

Quoted post

EU SUNT DANUTZ

#142

2014-02-12 23:27

Se pare ca domnii arheologi se confunda cu istoria in sine si de aici aceste temeri ca cineva le strica ritmul. Poate ei nu stiu ca aproape in toate domeniile profesionale a aparut si latura de hobby, e adevarat ca in acest domeniu, la noi a intarziat destul de mult, dar totusi a aparut. Si uite ca pe langa alte domenii cum ar fi astronomia(domeniu in care multi astronomi amatori si-au adus aportul, si nimeni nu i-a blamat spunand ca acele stele sau constelatii puteau ramane acolo nedescoperite pana le gaseau nepotii lor), fizica, domeniu in care s-a ajuns la performante prin unele descoperiri de amatori(hobby) si altele.Pana si condusul automobilului propriu este o activitate de amator dar nu am auzit ca soferii profesionisti de autobuz sa faca vreo petitie sa fim scosi de pe strazi si urcati in autobuzele lor ca sa platim bilet.
Cat despre denumirea de ,,cautator de comori" si nu de arheologi amatori(cea desfiintata de arheologi), le-as sugera,prin analogie, sa ceara de asemenea ca pescarii amatori sa se numeasca cautatori de capturi, vanatorii amatori sa se numeasca cautatori de trofee, si de ce nu, alpinistii amatori sa fie denumiti cataratori de ocazie. Pai nu?...

Raspunsuri


Musafir

#144 Re:

2014-02-12 23:35:39

#142: EU SUNT DANUTZ -

domnule danutz, diferenta este ca intr-o sapatura arheologica, daca nu se face cum trebuie, erorile nu mai pot fi reparate. nu poti pune la loc pamantul si sa fie ca nou.