Impotriva noilor reglementari privind legalizarea traducerilor

Quoted post

alina

#17 Re: CUM POATE FI DEMONTATA PETITIA DVS. FOARTE CONCRET. DRAGI COLEGI, REFUZATI SA SEMNATI PETITIA !!

2013-06-10 13:32

#2: - CUM POATE FI DEMONTATA PETITIA DVS. FOARTE CONCRET. DRAGI COLEGI, REFUZATI SA SEMNATI PETITIA !!!!

cate o factura pentru fiecare doc? unul din colaboratorii mei constanti legalizxeaza cel putin 5-6 acte pe zi traduse de mine. o sa emit numai acestui colaborator 5-6 facturi pe zi? eu nu am tarif de notar, ca sa-mi permit secretara.

Raspunsuri

xx

#28 Re: Re: CUM POATE FI DEMONTATA PETITIA DVS. FOARTE CONCRET. DRAGI COLEGI, REFUZATI SA SEMNATI PETITI

2013-06-12 06:28:44

#17: alina - Re: CUM POATE FI DEMONTATA PETITIA DVS. FOARTE CONCRET. DRAGI COLEGI, REFUZATI SA SEMNATI PETITIA !!

Chiar nu inteleg cine te opreste sa faci o singura factura comuna, detaliata, pentru 5-6 lucrari, pentru acelasi client. Oricum, folosind un program de facturare nu-ti va lua mai mult de 5 minute sa emiti 5 facturi. Iar facturile se pot trimite pe mail, fara stampila si semnatura cu mentionarea legii conform careia nu mai exista obligativitatea stampilarii si semnarii facturilor emise.

Daca nu vor mai exista intermediari intre traducator si client, vei putea cere un pret mai mare. Toti traducatorii o vor putea face.

Daca in momentul de fata intre tine si client nu exista un intermediar, e doar vina ta ca ceri un tarif prea mic, si a firmelor de traduceri care intermediaza si traducerile autorizate.

In plus, clientii/colaboratorii nostri nu sunt zeii nostri. Nu noi trebuie sa ne facem programul in functie de necesitatile lor, ci ei trebuie sa-si faca programul in functie de programul nostru. Ei au nevoie de tine si de serviciile tale. Am vazut ca multi spun ca ar trebui sa se plimbe zilnic la notar... De ce? Ca asa vrea clientul? Eu vreau, de exemplu, sa ma duc la notar doar miercurea si vinerea si imi informez clientul. Nu are decat sa-mi trimita documentele care trebuie traduse in functie de programul meu, nu de necesitatile lui. Sunt o gramada de clienti inconstienti care isi trimit documentele la tradus in ultimul moment. Nu v-ati saturat de chestia asta? De ce sa ma agit eu sa fac ceva in regim de urgenta si sa-mi scot sufletul, cand asta e de fapt problema clientului, nu a mea? Nu-si trimite lucrarile la tradus, la timp, sa sufere.... Chiar nu vreti sa fiti platiti la justa valoare si sa aveti o viata normala, cu un program de lucru absolut normal?!

In schimb, partea cu arhivarea si cu stampilatul pana la nemurire consider ca e oarecum stupida. Eu oricum am pastrat in format electronic toate documentele pe care le-am tradus in mai bine de 10 ani, insa mi s-ar parea stupid sa le pastrez printate, in dosare.

 


Musafir

#69 Re: Re: CUM POATE FI DEMONTATA PETITIA DVS. FOARTE CONCRET. DRAGI COLEGI, REFUZATI SA SEMNATI PETITI

2013-06-17 11:57:12

#17: alina - Re: CUM POATE FI DEMONTATA PETITIA DVS. FOARTE CONCRET. DRAGI COLEGI, REFUZATI SA SEMNATI PETITIA !!

Veti emite o singura factura/un singur bon fiscal, pentru suma cumulata, iar in incheierea dvs. veti mentiona acelasi numar de bon fiscal/factura.