Impotriva noilor reglementari privind legalizarea traducerilor

Quoted post


Musafir

#69 Re: Re: CUM POATE FI DEMONTATA PETITIA DVS. FOARTE CONCRET. DRAGI COLEGI, REFUZATI SA SEMNATI PETITI

2013-06-17 11:57

#17: alina - Re: CUM POATE FI DEMONTATA PETITIA DVS. FOARTE CONCRET. DRAGI COLEGI, REFUZATI SA SEMNATI PETITIA !!

Veti emite o singura factura/un singur bon fiscal, pentru suma cumulata, iar in incheierea dvs. veti mentiona acelasi numar de bon fiscal/factura.

Raspunsuri


Musafir

#80 Re: Re: Re: CUM POATE FI DEMONTATA PETITIA DVS. FOARTE CONCRET. DRAGI COLEGI, REFUZATI SA SEMNATI PE

2013-06-17 15:25:47

#69: - Re: Re: CUM POATE FI DEMONTATA PETITIA DVS. FOARTE CONCRET. DRAGI COLEGI, REFUZATI SA SEMNATI PETITI 

Dumneavoastra cunoasteti textul din lege? Acesta spune: "S-a incasat onorariul de ... lei, cu chitanta / bon fiscal / ordin de plata nr. ... / zz.ll.aaaa." Scrie undeva factura?!! Scrie chitanta/bon fiscal/ordin de plata. Sint niste instrumente de plata care CONFIRMA INCASAREA BANILOR. Cum pot eu, traducator autorizat PFA sa completez aceasta rubrica, mai exact sa declar sub semnatura ca am incasat niste bani daca ei nu au fost incasati? Textul e facut de niste oameni care habar nu au ce e acela Ordin de Plata. Cum pot sa completez eu numarul ordinului de plata cind plata se face la termen?!! Mie anumite firme (clienti directi) imi platesc la 15-30 zile. Cum vreti sa stie firma respectiva ce numar va avea ordinul de plata? Aaa.. daca acolo scria "factura", da, era altceva. Scrie insa "chitanta, bon fiscal, ordin de plata". Niste profesionisti adevarati astia de la UNTAR!