Lipsa crasa de profesionalism a Ambasadei Romaniei in Japonia

Tokyo

/ #62

2017-02-06 15:12

Prima oară când am fost la Ambasada României in Japonia(acum mai bine de 15 ani) eram primiți intr-o camera mare, cu o masa mare de boier. Mai  completai un act ,mai vorbeai cu o fata frumoasa ,mai o glumă cu don Consul.Pe vremea aceea era un don Consul din Moldova.Rapid si eficient. Ce programare , ce telefoane , el era acolo la program,zilnic.

Miss you don Consul !

Am fost din nou acum 6 ani.Camera mare era închisă . Am fost primit si am discutat cu doamnele la intrare, deci ambasada care ma reprezintă ma primește in hol.Era si acolo o masa , de Boier fără B(oier)si  niște copii de boieri (tot fără b) alergau , țipau , niște babe încercau sa-i calmeze.Babe cu nasul pe sus care nici buna ziua nu știu sa dea si te tratează de parca ești invizibil. Cred ca acea camera mare  au transformat-o in camera de joaca pt odraslele lor lipsite de educație , deh aschia nu sare departe de trunchi.

M-am simțit ca intr-un lagăr de evrei , oameni care vin aici sa ne reprezinte țara ,cu nepoți, bunici, copii,purcel si cățel .Galagie,copii care nu aveau ce cauta acolo , babe barfind , cred ca erau si surde ca așa țipau de credeam ca urmează sa fim gazați . Ghetou ,nu ambasada Oameni care sunt plătiți sa fie de ajutor romanilor din Japonia.

Oameni lipsiți de educație . Stau intr/un bloc de 5 etaje aici, bloc pentru care statul roman plătește chirie milioane de euro.Iar tu ești primit in hol. Vii aici pentru niște acte importante iar copiii de boieri, fără b , urla si aleargă in creierii tai,babele cu b, furioase ca niște samurai ieșiți la pensie, îți înlocuiesc cele 10 cafele pe care nu ai avut timp sa le bei.

Cat despre ceilalți angajați , ascunși prin camere la taclale .

Ambasada asta pentru cine este? Pentru noi sau pentru ei? Explicați-mi si mie va rog?

De ce sunt plătiți acești oameni?

sa-si aducă familiile aici in vacanta?

Pe banii cui?

Eu zic sa desființați ambasada ,ne facem toți Pașapoarte japoneze ! 

 

Acum nici la telefon nu-ti mai raspund

Te duci acolo poarta este închisă , nu te primesc fără programare 

dar unde sa-ti faci programarea 

sa va fie rusine

 

cu toate neamurile pe care vi le aduceți aici

toti needucații care nu știu o boaba in engleza sau in japoneza , măcar de-ar vorbi limba romană corect 

luati-va purceii si cățeii si plecați acasa

trimite-ti oameni profesioniști aici care au habar de aceasta meserie , nu acești  incapabili. Avem oameni inteligenți in România , oameni care au terminat o facultate de limba japoneza si au studiat obiceiurile si Tradițiile acestui popor.

De ei avem nevoie aici. Trăind printre japonezi , încet, incet am devenit si noi ca ei.

Avem nevoie de profesioniști , oameni care ne înțeleg si ne respecta . Ne-a fost greu sa ne adaptam aici, sa învățam aceasta limba grea pentru a ne putea descurca in aceasta țara.

Vrem sa fim tratati intr-un mod civilizat , la fel ca țara in care trăim!

Nu am venit aici cu pluta sau cu pile.

Ne-a fost greu dar am încercat sa ne descurcam

statul roman ce face pentru noi?

trimite niște oameni lipsiți de educație care nici măcar propria limba nu o stăpânesc 

ia scoate-i pentru o luna afara din ambasada si lasa-i in Japonia singuri sa vedem de ce sunt in stare ?

de nimic ! Îți spun eu 

si au tupeul sa vorbească cu noi de sus?

pune-i sa-ti scrie si sa-ti citească in Japoneza

 când vor reuși atunci putem sa vorbim de la egal dar până atunci cred ca ies la pensie si o sa-si privească pantofii prăfuiți de vreme si incompetenta 

zarzavagii si crescători de bovine, porcine si alte rase ,din România ajunși la Tokyo si se cred aici in vacanța pe banii statului 

platiti regește din banii poporului , țața Floarea si țața Veta , ajunse cu prazul in Japonia .

Ce sa mai zic de nea Marin? E portar acum in Tokyo , duhnește a palinca si șunca cu mustar

si o ceapa zdrobită de masa de Boier (fără B) ca acolo de unde vine , deh tradiții , nu e frumos sa ne uitam obiceiurile !

pam pam !

iertati-ma ca nu sunt prazangiu venit la Tokyo cu pile !