Votati pentru mentinerea religiei in scoli

Julina

/ #3253 Re: Re: Re: Re: Re: 3195

2015-03-06 11:30

#3246: - Re: Re: Re: Re: 3195 

 Aici gresiti. Nu am plecat cu ideei preconcepute pentru ca nu am avut posibilitatea sa cunosc altceva inainte. Am facut religie la scoala din clasa a I-a pana in a 12-a pentru ca nu am stiu efectiv ca pot renunta. Sau mai bine zis, cand am vrut sa renunt pentru ca nu m-am mai regasit in tot ce se intampla la ora de religie, nu mi-sa dat voie. Singura scuza pe care scoala o accepta era o adeverinta de la un alt cult religios care sa garanteze faptul ca eu renunt "motivat"la ora de religie. 

Si asta nu se intampla in vre-un sat uitat al tarii, ci chiar aici in Bucuresti in cadrul unui liceu ce astazi este considerat de top.

Sunt insa de acord cu dvs. cand spuneti ca este bine ca toti sa aibe sansa de a studia religia. Nu am suflat nici un cuvant impotriva, pentru ca sunt adepta cunoasterii. Totodata sunt adepta respectarii drepturilor omului si este imperios necesar ca acest studiu al religie sa fie complet si prezentat elevului intr-o oferta educationala care sa satisfaca toate nevoile. In timp ce avem ora de religie confesionala, ar trebui sa avem ca optiune si  istoria religiilor, etica, sau derivate ale acestor materii alcatuite in asa fel incat sa fie pe intelesul celor mici. Caci desi de partea parintilor "pro-ora de religie" se striga in gura mare ca noi ceilalti care nu vrem suntem fie atei, fie vrem sa fie scoasa religia din scoala cu totul, nu este adevarat. 

Ce drept am eu sa va spun dvs sa nu va inscrieti copilul la religie confesionala?

Ce drept aveti dvs sa imi spuneti sa imi inscriu copilul la religie confesionala?

Si ce drept au directorii de scoli sa ne ameninte pe noi parinti ca daca nu optam pentru religie, atunci ne vor lasa copii pe holuri in timpul acestei ore?

Cine iese in pierdere aici?

Noi, cei care nu avem optiuni viabile. Cei carora nu li-se ofera optiuni de a ne inscrie copii la alte materii care sa ii tina ocupati in timp ce colegii lor studiaza religia in forma confesionala. Deci in final se vorbeste despre o lupta absolut gratuit.