Votati pentru mentinerea religiei in scoli


Musafir

/ #2988 Replica # 2980

2015-01-31 13:57

De ce nu luam exemplul unor tari, ca Spania, Marea Britanie? De ce luam doar ce e rau din Europa? Stiu exact ca in aceste tari, deoarece am rude acolo, elevii care vor sa participe la ora de religie nu trebuie sa depuna cerere, ci doar cei care nu vor sa participe (de exemplu copiii romani se retrag deoarece nu vor sa studieze despre cultul catolic), In Spania nici nu se pune problema ca odraslele spaniolilor sa nu studieze religia catolica, desi ei s-au indepartat de Biserica, insa, sunt destul de deschisi la minte, incat sa faca diferenta intre Biserica si educatia religioasa, care completeaza cultura unui om. Iar in Scotia se face Istoria religiilor obligatoriu!! Sa-i schimbe Ministerul Educatiei denumirea, ca sa nu masi aveti ceva de obiectat. Acum ati inteles de ce am avea sanse la CEDO?   

E clar ca aveti ceva impotriva credintei ortodoxe. Nu intelegeti ca nu vrem sa devina optional, pentru ca se urmareste marginalizarea acestei discipline, si in cele din urma scoaterea ei din scoala? Ca asa-i elevul, daca e prima sau ultima ora, nu mai vine, din comoditate, desi stie ca este importanta pentru suflet! Asa cum se intampla cu analizele medicale, pana nu sunt obligatorii, majoritatea oamenilor nu si le fac.

La noi totul e pe dos, gandire ingusta, logic nu era sa faca cerere cei care erau mai putini, de ce sa faca cei multi? Macar daca cei de la CCR, luau in seama problemele birocratice si ecologice, ca se consuma atata hartie si muncesc mai mult si in zadar secretarii scolilor, nu luau asemenea decizie!!! Am ajuns la concluzia ca sunt la mijloc interese meschine, ca ii doare pe ei in cot de drepturile oamenilor!!!