Votati pentru mentinerea religiei in scoli


Musafir

/ #1881 Re: Re: Re: Re:

2014-12-01 14:53

#1817: - Re: Re: Re:  

 O mica parte din oamenii de stiinta agnostici -- atei:

Enrico Fermi

David Hilbert

Edwin Hubble

Henry Cavendish

Francis Crick

Marie Curie

Charles Darwin

Paul Dirac

Albert Einstein

Rosalind Franklin

Murray Gell-Mann

August Kekule

Michio Kaku

Joseph Louis Lagrange

Henri Poincare

Carl Sagan

Leo Szilard

Edward Teller

--

Paul Broca

James Chadwick

Stephen Hawking

Peter Higgs

Irene Joliot-Curie

John Forbes Nash

Alfred Nobel

Linus Pauling

Erwin Schrodinger

Lee Smolin

Leonard Susskind

Alan Turing

Steve Wozniak

A se observa faptul ca majoritatea sunt oameni de stiinta din ultimul secol/ultimele 2 secole. De ce nu existau si inainte? Pentru ca Biserica Catolica ii omora (din nou, exemplu: Giordano Bruno, el nefiind agnostic/ateu, ci doar sustinea o teorie cosmologica care s-a adeverit)

Nimic nu este dat pentru vesnicie. Aici sunt de acord cu dvs. Nimic nu e vesnic, nici chiar omul. Ne place sa credem ca dupa moarte exista alta viata, ca nu am trait un numar scurt de ani pe Pamant si atat a fost. Consider acest lucru adevarat, cum ca nu exista viata dupa moarte; suntem doar rezultatul unui proces evolutiv ce a durat milioane, miliarde de ani. Gandim, scriem, citim datorita unor procese chimice, fizice - electrice (samd) din organism.

Sa inteleg ca nu ii considerati adevarati intelectuali pe Stephen Hawking, Erwin Schrodinger, Leonard Susskind? E bine... sa inteleg ca intelectual adevarat e patriarhul. Nu am inteles partea cu habotnic. Am crezut ca nu stiu eu definitia exacta pentru cuvant, dar cred ca ati gresit dvs.

Eu accept orice argumente, atat timp cat au o baza stiintifica. Nu imi puteti spune ca 1+1 = 3 fara sa imi demonstrati. Cand imi demonstrati dpdv stiintific (logic), voi crede acest lucru.