Votati pentru mentinerea religiei in scoli


Musafir

/ #541 Re: O decizie foarte justa a curtii constitutionale

2014-11-16 16:27

#477: - O decizie foarte justa a curtii constitutionale 

 Comentariului 477, al domnului Remus Cernea

Dupa cate stim noi Romania este o tara cu multi oameni credinciosi. Avand in vedere acest lucru, din punct de vedere moral, Romania nu este o tara laica!

In plus, inainte de perioada comunista, in scoli se studia RELIGIA ORTODOXA si era predata de preoti! Va pun la dispozitie si manualul dupa care se studia atunci, la clasele mici!

Daca profesorii nu mai pot fi angajati permanent, inseamna ca traim intr-o tara care isi bate joc de profesori! Iar eu refuz sa cred ca aceasta decizie apartine cuiva din tara mea!

In legatura cu enuntul "In primul rand in scoli nu s-a studiat niciodata religia in general", as zice sa va mai interesati!

Credeti ca aceasta tevatura este in favoarea profesorilor care ar castiga un ban in plus...se vede ca nu stiti ce salarii au profesorii... ia spuneti-ne, care sunt banii in plus pe care ii castiga un profesor de religie? Ce inseamna acesti bani in plus?

In schimb, aveti si dv. dreptate cu ceva atunci cand afirmati ca "in scoli copiii sa studieze doar disciplinele ale caror adevaruri au fost dovedite", deci copiii au tot dreptul sa studieze Religia ale carei adevaruri au fost mai mult decat dovedite, au fost revelate si ele se dovedesc mereu, dar nu aveti dv. cunostinta de asta!

Daca dv. considerati ca opinia societatii din Romania este inapoiata, de ce nu plecati in alta tara?

Astfel, nu ati mai fi complexat ca nu ajungem la nivelul dv, pe de o parte iar pe de alta parte, am avea si noi mai multa liniste!

Studierea religiei nu ar trebui interzisa, din contra! O tot tineti ca ce se studiaza la Religie nu este dovedit, asta ne indreptateste sa credem ca dv. vorbiti fara sa aveti o baza in ceea ce priveste cunoasterea religiei!

Afirmati ca poporul roman ii discrimineaza pe cei care nu fac parte din majoritate! Stau sa ma gandesc acum: va simtiti cumva discriminat? Cum puteti sa priviti, din functia pe care o aveti, cu atata dispret poporul din care faceti parte?

Acuzati profesorii ca vor sa ia bani dar dv. ce faceti acolo unde sunteti, pe banii poporului? Vreti sa il distrugeti? Ii jicniti pe oameni cu dispret, numindu-i fanatici crestini, considerandu-va, in mod paranoic, deasupra celor care au o alta parere decat dv?

Pai dv. ne discriminati pe noi!

Iar in ceea ce priveste termenul "secularizare", poate ati uitat ca el mai inseamna si "laicizare".

Copiii care invata la scoala nu trebuie sa faca cerere pentru dreptul lor de a nu ajunge ca in vremea comunismului!

Cand vine vorba, insa, de stiinta, spuneti ca frazele sunt manipulatorii, fara sa analizati frazele dv. care sunt mai mult decat manipulatorii.

Daca "Romania este una dintre cele mai religioase tari europene, dar totusi din rapoartele politiei romane rezulta ca infractiunile violente au un procent foarte mare la noi", este fiindca nu au studiat religie in scoala si parintii copiilor acestora de care doriti sa va bateti joc pentru ca, in viitor, fara valori morale,ei sa fie usor manipulati.

Credem ca legea ar trebui sa fie facuta in functie de religie, adica in functie de Legea lui Dumnezeu!

"Religia nu trebuie scoasă din trunchiul comun, deoarece face parte din trunchiul existenţei umane."

Spuneti ca nu al tuturor oamenilor!Nu-i confundati pe toti cu dv!

Iar in ceea ce priveste comunismul, stiam demult ca era utopic dar cand vedem ca exista oameni cu mentalitate din acel timp, incepem sa credem ca ne-am inselat!

Mda...ne asteptam ca un Remus Cernea sa lupte impotriva profesorilor si a Bisericii Ortodoxe...are si el o preocupare majora acolo unde este, obligandu-ne pe noi sa platim pentru ca el sa ia salariu...si nu unul de profesor!