Demiterea directorului juridic CPR pt. deservicii aduse profesiei


Musafir

#376 Schimbarea treptei de specializare prin interviu pe internet

2017-11-08 13:02

Comparativ cu modelul de evaluare prezentat mai jos sistemul prin care psihologii sunt programati la interviurile pentru schimbare treapta de specializare doar in Bucuresti este unul invechit si ineficient prin costurile finaciare suportate de psihologi. Astazi este foarte posibil  ca schimbarea treptei de specializare sa se faca prin interviu pe internet, urmand ca atestatele sa fie comunicate prin curier sau posta la adresa de domiciliu.

"Doru Dima, directorul de tara al Profiles International Romania si directorul general al companiei Dima Consulting Group din Brasov

Produsele cu care venim noi reprezinta o premiera pentru Romania in special in ceea ce priveste modalitatea de derulare a evaluarii: pe Internet. Sa presupunem ca exista o companie doreste sa faca angajari. Managerul de resurse umane face o prima selectie a CV-urilor primite. Apoi, contra unei sume de bani, intra pe site-ul nostru si isi construieste o pagina proprie. Apoi, introduce pe pagina sa numele si datele de contact ale persoanelor selectionate si, aproape automat, canditatii alesi primesc pe e-mail un mesaj in care li se spune ca firma X i-a selectat in vederea angajarii. De asemenea, ei mai primesc si o parola si sunt rugati sa intre pe site si sa completeze un chestionar. De cealalta parte, angajatorul va primi in cateva minute un raport de evaluare care-i va spune daca acea persoana este potrivitta pentru un anumit post. Costurile pentru acest tip de evaluare sunt foarte mici in comparatie cu varianta clasica", a explicat Dima. El a adaugat ca in acest moment sunt setate in sistem doua companii - Raiffeisen Bank si Brau Union."

http://www.zf.ro/profesii/profiles international pe piata romaneasca 2974669

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2017-11-08 13:06



Musafir

#378 Aspecte despre care psihologii nu vor mai putea sa vorbeasca dupa ce noua putere se va instalain cpr

2017-11-08 13:49

https://infoinsider.ro

INSIDER: „Colegiul Psihologilor din România (CPR/COPSI), mână în mână cu Ministerul Muncii, a reuşit să pună jugul pe toţi psihologii din România, formatori din domeniu, supervizori etc. Ministerul Muncii a introdus legi şi norme prin care, implicit, toţi licenţiaţii în psihologie care vor să îşi practice meseria sunt obligaţi să plătească taxe de protecţie la COPSI – taxă de interviu 300 lei, taxă trecere pe treaptă superioară 300 lei, formări obligatorii după terminarea facultăţii de cel puţin 2 ani care costă peste 4.500 lei/an (din care o parte se varsă tot la COPSI), plus o cotizaţie anuală de 250 lei pentru care nu se oferă nici o facilitate. Dacă descoperim psihologi pe Marte, îi punem să plătească taxă la COPSI?!

Ca reacţie la aceste abuzuri, un grup de specialişti şi profesori universitari din toată ţara, recunoscuţi pentru activitatea profesională şi pentru verticalitate, a luat iniţiativa „Manifestul Universitaria pentru însănătoşirea CPR”. Prin această acţiune se doreşte mobilizarea tuturor psihologilor pentru reabilitarea profesiei şi pentru stoparea abuzurilor acestui mâncător de bani, valori şi principii, numit COPSI.


Musafir

#379

2017-11-08 14:04

Calin Valentin

,,A inceput eliberarea documentelor profesionale in aproape toata tara, un aspect asteptat cu sufletul la gura de multi dintre noi. Sunt legale aceste documente? Presedintele Dafinoiu nu isi asuma sa semneze documente prin care sa scoata bani din contul CPR din Libra, dar va semna documentele profesionale prin care colegii nostri isi vor putea desfasura legal activitatea? Va invit la un experiment imaginar: instanta cere o expertiza psihologica, o realizeaza un coleg de-al nostru care a obtinut treapta de autonom in aceasta perioada, iar partea adversa contesta documentul pe motiv ca psihologul are un atestat obtinut de la un colegiu contestat si nerecunoscut legal. Cine isi pierde credibilitatea, cine aduce prejudicii imaginii psihologiei si utilitatii activitatii psihologului?,,


Musafir

#380

2017-11-17 08:14

Mihai Sora, mesaj la implinirea a 101 ani:Cand nedreptatea devine lege, rezistenta devine datorie

Din psihologie nu se poate trăi în România. Doar cei care au prins niște "trenuri" speciale se descurcă. Restul...  Din păcate!... Nu se poate vorbi de Colegiul Psihologilor ca de o institutie de incredere si care ne apara drepturile...nici pe departe...imi asum spunan ca totul este doar "bani". Am facut si formari si Mastere, si sincer oricata pasiune ai pune in ceea ce faci pana la urma avem nevoie si de bani...si realizez ca toate diplomele acumulate nu ma incalzezc cu nimic (dar sunt inca destui care fac psihologie ptr ca da bine; dar sunt si cativa care au facut ani buni de formare in psihoterapie si abia reusesc sa traisca cu toata pasiunea si daruirea fata de ceea ce fac...si cand ajung pe la Colegiu mai sunt luati si peste picior).


Musafir

#381

2017-11-17 08:16

Dureroase comentarii. Adevărate din păcate. Ar trebui să dea mai mult de gândit celor de la copsi. In concluzie am bagat foarte multi bani in acest domeniu dar nu vreti sa stiti cat am scos in 2 ani jumate de cabinet. Pai nu am scos ca bani tot de acasa duc, doar ca de data asta nici nu mai lucrez in alta parte asa ca duc bani din salariul sotului. Daca v-a merge vreodata cabinetul nu stiu eu stiu doar ca nu am clienti si platesc lunar chiria cu banii sotului. Nu cred ca vom ajunge sa facem bani din psihologie la noi in tara in conditiile in care vechii psihologi au acaparat scolile de soferi si clinicile de medicina muncii sau in conditiile in care psihologii care colaboreaza cu clinicile de medicina muncii lucreaza sub preturile pietei ca sa acapareze cat mai multe firme mari.


Musafir

#382

2017-11-17 08:17

..........Medicul de medicina muncii din orasul meu lucreaza cu nasa sa psiholog, ..cel cu scoala de soferi cu fina sa psiholog..si uite asa..intr-o piata liberala..clienti rataciti care au ajuns in cabinet..au fost intrebati apoi: Ce ai cautat la aia?..sau ..indicatii clare..Te duci unde zic eu!!!.. ...Totul este dirijat si este o mafie!!!!... Acum ma uit in urma ..sau traiesc in prezent..am 2 copii..care ma intreaba...mama cand imi iei o carte de colorat?..hainutele lor si hainele mele au ramas mici sau sunt ponorosite..in concedii nu am fost de 10 ani..numai economii ca sa ajung..PSIHOLOG!!!!.. Mi-e rusine sa ma uit in ochii sotului meu si in ochii copiilor mei..am sacrificat tot pentru aceasta profesie ....si acesta este rezultatul. Vreau ca experienta mea sa fie o marturie reala viitorilor studenti in psihologie si colegilor din breasla care nu au curajul sa schimbe sistemul care ne conduce.....


Musafir

#383

2017-11-17 08:22

Iulian-Laurentiu Stefan, facebook

"Ofițerul SRI Dragoș Iliescu, membru în CNADCU, fost cadru la SNSPA, actualmente la Universitatea din București și producător de teste psihologice, a preluat în mod ilegal domeniul aferent website-ului utilizat de către Colegiului Psihologilor din România...  

Elena Plesca Nici nu ma mir ca o clica de pseudo intelectuali care isi vad închise perspectivele profesionale,se manifesta disperat.Semn că fac din ce in ce mai multe vizibile greseli.Actiunea a fost anuntata pe un sit , l-am citit si am.luat opinie.Cum poti reînvia o organizatie declarată închisă in sedinta de Consiliu al CPR, iar la conducerea ei sa fie psihologi care nu au trecut prin procesul de înscriere si mai apoi de alegeri?Disperare, numele tau e "Universitaria"

Iulian-Laurentiu Stefan După cum știi, psihopații nu au limite în a încerca să obțină controlul"


Musafir

#384

2017-11-17 08:24

COMUNICAT pentru evitarea participării la activități ilegale/clandestine a solicitanților atestatelor de liberă practică sau a membrilor Colegiului Psihologilor din România

Prin prezenta atragem atenția tuturor solicitanților atestatelor de liberă practică asupra faptului că în prezent nu se pot convoca și/sau organiza în mod legal nici una dintre comisiile aplicative ale Colegiului Psihologilor din România și nu au fost desemnați prin vot președintele și membrii Comitetului director ai Colegiului Psihologilor din România.  După data de 19 aprilie 2017, dată la care au expirat mandatele tuturor membrilor Comitetului director și președintelui Colegiului Psihologilor din România, organizația profesională nu mai poate convoca comisiile aplicative, nu mai poate realiza activitatea de atestare profesională și nu mai poate emite atestate de liberă practică care permit exercitarea profesiei de psiholog în România. De asemenea, sediul Colegiului Psihologilor din România este situat în strada Stoian Militaru, nr. 71, sector 4, București, activitățile de atestare profesională fiind organizate doar la sediul organizației profesionale. Astfel, menționăm faptul că în data de 27 iunie 2017, prin sentința pronunțată în dosarul nr. 10837/4/2017, Judecătoria Sectorului 4 București a recunoscut legitimitatea reprezentanților Colegiului Psihologilor din România (Mihai Aniței, până în data de 19 aprilie 2017 și Ștefan Iulian-Laurențiu, după data de 19 aprilie 2017 până în prezent) și a respins ca neîntemeiată cererea formulată de către Florinda Golu, autointitulată “președinte interimar”, în numele forurilor de conducere ale Colegiului Psihologilor din România. De asemenea, având în vedere sentința civilă din data de 7 iulie 2017, pronunțată de către Judecătoria Sectorului 4 București, în dosarul nr. 15002/4/2017 și sentința civilă din data de 14 iunie 2017, pronunțată de către Judecătoria Sectorului 4 București, în dosarul nr. 10835/4/2017, prin care se constată că numita Florinda Tinella Golu nu a deținut calitatea de președinte/reprezentant legal al Colegiului Psihologilor din România, actele semnate și ștampilate de către numita Florinda Tinella Golu în perioada 10 aprilie 2017 până în prezent, în numele și pe seama Colegiului Psihologilor din România, sunt nule, fiind produse prin falsificare și uzurparea de calități oficiale, neputând produce efecte juridice. Totodată, numita Florinda Tinella Golu a semnat acte ilegale de convocare a unor ședințe ale unor așa-zise foruri de conducere ale Colegiului Psihologilor din România, fără a avea calitatea de reprezentant legal al instituției, dezinformând psihologii și opinia publica cu privire la calitatea sa oficială și a predat în data de 15 iulie 2017 numitului Ion Dafinoiu, autointitulat “președinte al Colegiului Psihologilor din România” (acesta nefiind ales în mod legal, potrivit dispozițiilor Legii nr. 213/2004), o ștampilă falsă, confecționată și utilizată de către aceasta. Pe cale de consecință, s-a constituit un dosar de urmărire penală și pentru numitul Ion Dafinoiu, având în vedere toate actele false semnate și ștampilate cu o ștampilă falsă, de către numitul Ion Dafinoiu în perioada 15 iulie 2017 și până în prezent, în numele și pe seama Colegiului Psihologilor din România, unele dintre acestea fiind comunicate instituțiilor publice.  Pe numele numitei Florindei Tinella Golu și a numitului Ion Dafinoiu există deja mai multe dosare de urmărire penală, pentru săvârșirea și/sau înlesnirea comiterii următoarelor fapte penale: fals intelectual, abuz în serviciu, falsificare de instrumente oficiale, folosirea instumentelor false, uzurpare de calități oficiale, fraudă informatică și acces ilegal la un sistem informatic. Având în vedere transmiterea către psihologi și solicitanții atestatelor de liberă practică a unor documente neoficiale, fără valoare legală, în scop de dezinformare, de către numita Laura Cristina Pătruț, prin care se anunță organizarea unor așa-zise ședințe ale comisiilor aplicative, vă aducem la cunoștință faptul că acestea sunt false și nu provin de la Colegiului Psihologilor din România, această persoană neavând calitatea de salariat sau reprezentant al Colegiului Psihologilor din România și neputând emite/transmite documente oficiale către membrii Colegiului Psihologilor din România.  În prezent, Colegiul Psihologilor din România a solicitat pe cale judiciară Curții de Apel București să analizeze situația actuală a organizației profesionale și să se pronunțe asupra modalității de convocare a Convenției naționale, rezultate în urma alegerilor desfășurate în perioada 18 ianuarie 2017-18 aprilie 2017, în vederea desemnării forurilor de conducere ale instituției. În concluzie, facem apel către toți membrii organizației profesionale să nu sprijine și să nu participe la niciuna dintre acțiunile/activitățile promovate și solicitate de către numiții Ion Dafinoiu, Dragoș Iliescu, Doru Dima, Ion Duvac, Laura Cristina Pătruț sau alte persoane fără calități oficiale, în numele și pe seama Colegiului Psihologilor din România, direct sau prin intermediari și să se abțină de la utilizarea actelor/documentelor emise de către aceste persoane. Menționăm faptul că potrivit dispozițiilor art. 323 din Codul penal al României privind sancționarea infracțiunii de uz de fals, folosirea unor acte false, indiferent de denumire (atestate, adeverințe, certificate, etc.) emise de către persoane neautorizate (așa-zis “Comitet director al Colegiului Psihologilor din România”), în vederea producerii unei consecinţe juridice, respectiv, pentru a face dovada calității profesionale, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 3 ani sau cu amendă, când înscrisul este oficial, şi cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă, când înscrisul este sub semnătură privată.

Colegiului Psihologilor din România București,

7 noiembrie 2017


Musafir

#385

2017-11-17 08:25

Ar fi bine ar fi, pina cand va hotarati care si cum sunteti, sa ne sistati si noua plata cotizatiei anuale...ca sincer, noi cui dam banii acum??? unii se imbogatesc pe seama noastra, a cotizantilor!


Musafir

#386

2017-11-17 08:26

Filiala Bucuresti a Colegiului Psihologilor din Romania 

Colegiul Psihologilor din România funcționează potrivit Legii nr. 213/2004, astfel că orice atribuție legală, inclusiv atestarea profesională, trebuie îndeplinită numai de către forurile de conducere alese în mod legal. La data de 19 aprilie 2017 au expirat mandatele președintelui și membrilor Comitetului director, iar noii membri ai celor două foruri de conducere nu au putut fi aleși din lipsa cvorumului ședințelor Convenției naționale.  Această situație, fără precedent în istoria breslei, a fost generată de dorința grupului de interese din zona universitară și comercială, dar și de la nivel teritorial, de a obține controlul asupra conducerii organizației profesionale, în detrimentul drepturilor și intereselor psihologilor de a-și exercita profesia în mod liber. În urma demersurilor judiciare pe care le-am realizat în ultima perioadă, avem speranța că la începutul anului viitor se vor putea demara atât procedurile de acces în profesie/atestare profesională, cât și acțiuni concrete pentru aprobarea unor masuri in vederea accesibilizarii metodelor și tehnicilor de evaluare și asistenta psihologică, necesare oricărui psiholog pentru validitatea activității profesionale. Blocarea activității Colegiului Psihologilor din România a fost posibilă din cauza acțiunilor iresponsabile ale unui grup de persoane, preponderent din mediul universitar, dar și foști președinți de filială teritorială sau comercianți de teste, care, folosindu-se de influența pe care o exercită asupra unei părți a membrilor, au realizat o activitate de dezinformare și de denigrare sistematică, reușind să blocheze procesul electoral. Din păcate, Legea nr. 213/2004 nu reglementează situațiile de blocaj și nu oferă o soluție juridică pentru ieșirea din aceste situații, motiv pentru care ne-am adresat instanței de judecată competente să interpreteze și să ne ofere o soluție juridică pentru convocarea Convenției naționale și deblocarea situației. Întreaga responsabilitate pentru blocarea procesului electoral aparține unui grup de interese, a cărui activitate ilegală a fost prezentată autorităților publice centrale și organelor de urmărire penală. Profesia de psiholog este o profesie tânără, motiv pentru care nu a fost cristalizată încă o elită independentă, consistentă și suportiva, formată din practicieni profesioniști, fara relații de dependentă fata de mediul universitar sau de comercianții testelor/platformelor de evaluare și asistență.  In perioada 2013-2017 au fost adoptate măsuri extrem de îndrăznețe, menite sa asigure cadrul de promovare a deontologiei profesionale, evidența și normarea activității profesionale, eliminarea practicii ilegale, eliminarea confuziei dintre profesia de psiholog si activitatea didactica, reglementarea competentelor pentru fiecare specialitate profesională, reglementarea stricta a condițiilor de realizare a formarii profesionale, care au generat nemulțumiri in rândul mediului universitar, celor care au profitat in mod abuziv de pe urma exercitării mandatelor in forurile de conducere și comercianților de teste. Pe aceasta cale, invitam toți psihologii sa se abțină de la reacții sau declarații care pot afecta prestigiul profesiei de psiholog, sa fie solidari și sa susțină demersurile Colegiului Psihologilor din România, menite sa elimine practica ilegala, conflictul de interese, impostura și lipsa de profesionalism.


Musafir

#387

2017-11-17 08:27

Absolvenții formarilor de baza sunt lipsiți de competente practice dar dezvolta o dependenta "cultivată " de idolii lor.

 


Musafir

#388

2017-11-17 08:29

E din ce in ce mai nashpa sa fii liber profesionist...!


Musafir

#389

2017-11-17 08:32

Christian V Eu pot să confirm faptul că lui Bogdan nu îi place democrația, când am vrut să postez pe grupurile administrate de el un articol în care cer rezolvarea conflictului de interese de la vârful CPR !!!, NU a dat voie !!!!????. Eu l-am urmărit demult și pot să afirm clar că se folosește de FB pentru a-și crește popularitatea și a manipula inocenții. Dacă îl vom lăsa să prindă putere!!!, ILS va fi mic copil pe lângă acesta ...


Musafir

#390

2017-11-17 08:34

CPR - Caracterul meu depinde de modul in care ma tratezi.


Musafir

#391

2017-11-17 08:39

alegericpr.ro sau al doilea cpr

Comunicacat

Stragi molegi,

Va reinvitam la nesupunere fata de primul cpr legal

Va prezentam o modalitate ilegala prin care sa deturnam comenzile de timbre de la primul cpr legal la al doilea cpr ilegal

Urmeaza sa deturnam si viramentul cotizatiei catre primul cpr legal la al doilea cpr ilegal, o va comunicam si contul nostru banesc in care sa virati cotizatia la al doilea cpr ilegal

Doar pacalindu-va pe voi putem prelua noi puterea.

Forurile de reconducere ale celui de-al doilea Colegiu al Psihologilor din România vor congestiona întreaga activitate de neevidență și insecurizare a actului profesional!

Vă invităm să parcurgeți fara atenție comunicacatul, au mai rămas douăzeci de săptămâni până la netransmiterea comenzilor: cu costuri mai mari, cu eliminarea drumurilor utile și a independenței de angajați care răspund prompt solicitărilor, tratându-ne cu respect.

În conformitate cu indeciziile neadoptate în ședința Comitetului semidirector și Consiliului celui de-al doilea Colegiu al Psihologilor din România din data de 06 octombrie 2097, a fost nefinalizată procedura pentru neeevidența și insecurizarea actului profesional prin congestionarea acestor activități nespecifice profesiei voastre de către neactualele foruri de reconducere realese, în mod nedemocratic si ilegal, în cadrul Reconvenției Naționale ilegale din 15 iulie 2097.

Procedura neelaborată nu respectă toate prevederile cuprinse în Hotărârea nr. 3/2013 a Comitetului director privind evidența profesională a psihologilor cu drept de liberă practică, publicată de primul Colegiu în Monitorul Oficial nr. 654 din 24 octombrie 2013.
 

1.  Cum nu vor fi comandate timbrele neprofesionale emise ilegal de catre al doilea  CPR?

1.1 Adresa pentru netrasmiterea comenzilor pentru timbrele neprofesionale ilegale este: nucomenzitimbre CUCU alegericpr.ro

1.2  La adresa de necomandă nu se va completa un formular în care nu vor fi cuprinse următoarele câmpuri neobligatorii:- numele și renumele psihologului cu/fara drept de liberă practică;
- codul impersonal;
- codul formei de neexercitare în care psihologul nu își desfășoară inactivitatea;
- cantitatea deținută de psiholog în cadrul formei de neexercitare: psiholog titular sau psiholog neangajat (numărul și data contractului individual de nemuncă pentru psihologii neangajați în forme de neeexercitare);
- numărul de timbre neprofesionale necomandate, număr neraportat la subnorma de nemuncă a psihologului;
- luna-satelitul prin care nu se transmite comanda de timbre neprofesionale;
- adresa de nelivrare a timbrelor neprofesionale.

1.3  După netransmiterea comenzii nu se va primi un mesaj de neconfirmare a nerecepționării solicitării.
 
NEIMPORTANT:  Nu vor fi analizate toate solicitările din perspectiva deținerii cantitatii de psiholog inactiv a fiecărui moleg care nu plasează o comandă și din perspectiva desfășurării inactivității într-o formă de neexercitare a profesiei de psiholog cu drept de liberă practică. Numărul de timbre nu trebuie să fie raportat la subnorma de nemuncă aferentă fiecărei luni de necomandă (în situația în care, la subcontractele de nemuncă ale psihologilor neangajați intervin modificări de subnormă prin acte neadiționale, nu este neobligatorie netrasmiterea substrasului din Revisal care să nu ateste orice nemodificare neoperată).
 

2. Când nu pot fi comandate timbrele neprofesionale emise ilegal de catre al doilea CPR?
 

2.1 Timbrele neprofesionale ce vor fi emise ilegal nu pot fi comandate începând cu data de 04 decembrie 2097.
2.2 Timbrele neprofesionale ce vor fi emise ilegal nu vor fi livrate la adresele menționate în formularul de necomandă începând cu data de 18 decembrie 2097.
 
 
3. Care este costul timbrelor neprofesionale ce vor fi emise ilegal și ce nu include acest cost? 

Acest cost este independent de numărul de timbre neprofesionale necomandate, emise ilegal și de adresa la care nu vor fi livrate, costurile neputând fi reduse dacă nu se livrează mai multe necomenzi la aceeași adresă.

Costul include și nelivrarea timbrelor neprofesionale emise ilegal.
  • 90,50 lei pentru fiecare timbru necomandat, dacă comanda cumulată este de maxim 100000 de timbre;
  • 90,45 lei pentru fiecare timbru necomandat, dacă comanda cumulată este de 125000 – 200000 de timbre;
  • 90,40 lei pentru fiecare timbru necomandat, dacă comanda cumulată este de minim 225000 timbre.
 
 4. Cum nu vor fi achitate timbrele neprofesionale emise ilegal de cel de-al doilea CPR?

 
Timbrele neprofesionale emise ilegal nu vor fi achitate ramburs, odată cu nelivrarea acestora.
 

Stragi molegi,

faceti ceva ca sa nu raspundem penal numai noi pentru activitatile desfasurate ilegal, sa raspunde-ti daca se poate doar voi!

Lavra Cristiva Păvruț
 
al doilea Colegiu al Psihologilor din România
Comulier pe probleme de comunicacare
și nepurtător de cuvânt

alegericpr.ro sau sau al doilea cpr


Musafir

#392

2017-11-17 10:03

Toleranta si intelegerea sunt ingredientele unei bune convietuiri!


Musafir

#393 Re: cum a inceput noul presedinte(Daffy) munca? Cu o vacanta, bineinteles!

2017-11-17 10:16

#292: -  

"Marea transformare a inceput cu o Mare Pauza a Presedintelui! A delegat si a plecat. Dupa o pregatire intensa, dupa batalii si nopti pierdute, presedintele a fost surprins de castig si a plecat sa-si revina. Fara un comunicat in care sa precizeze directia de lucru, intentiile pe care le are, lasa totul la voia intamplarii, iar mintea noastra a inceput sa construiasca pe aceasta lipsa.

A inceput eliberarea documentelor profesionale in aproape toata tara, un aspect asteptat cu sufletul la gura de multi dintre noi. Sunt legale aceste documente? Presedintele Dafinoiu nu isi asuma sa semneze documente prin care sa scoata bani din contul CPR din Libra, dar va semna documentele profesionale prin care colegii nostri isi vor putea desfasura legal activitatea? Va invit la un experiment imaginar: instanta cere o expertiza psihologica, o realizeaza un coleg de-al nostru care a obtinut treapta de autonom in aceasta perioada, iar partea adversa contesta documentul pe motiv ca psihologul are un atestat obtinut de la un colegiu contestat si nerecunoscut legal. Cine isi pierde credibilitatea, cine aduce prejudicii imaginii psihologiei si utilitatii activitatii psihologului?

CVC"


Musafir

#394

2017-11-17 10:23

,,VALOREAZA MAI MULT UN PSIHOLOG FARA TESTE DECAT UN TEST FARA PSIHOLOG"  

 


Musafir

#395

2017-11-17 10:27

"Primul lucru pe care oamenii care ma cunosc ma intreaba este: “esti cumva psiholog?”. Sunt mandru sa raspund ca nu."

economiaonline.ro/prostituarea-psihologiei-in-romania/

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2017-11-17 10:35



Musafir

#397 Problemele din CPR se vor rezolva greu, poate in ani de zile

2017-11-17 11:17

Numarul psihologilor care lucreaza in spitale sau alte institutie publica(ex.DGAS) sau private este dublu fata nr. psihologilor ce practica profesia liberala reglementata prin Legea 213/2004. Ca urmare CPR nu reprezinta intreaga profesie. Profesia de psiholog nu inseamna CPR.


Musafir

#398

2017-11-17 11:54

WEBSITE-UL WWW.COPSI.RO AR PUTEA DEVENI NEFUNCȚIONAL

ÎN URMA UNUI NOU ATAC INFORMATIC În data de 15 noiembrie 2017, după reluarea activității pe website-ul aferent domeniului copsi.ro de către Colegiul Psihologilor din România, numitul Dragoș Iliescu a preluat din nou controlul asupra domeniului, in acest moment website-ul putând fi nefunctional, în funcție de rețeaua de Internet din care se accesează. Adresele de email ale instituției, programul de comanda a timbrelor profesionale și toate informațiile prezentate pe website-ul copsi.ro ar putea deveni inaccesibile utilizatorului și membrilor organizației profesionale. Amintim faptul ca website-ul copsi.ro este destinat spre utilizare exclusiva de către Colegiul Psihologilor din România, încă de la înființarea organizației profesionale în anul 2005, în mod neîntrerupt, fiind transferat definitiv dreptul de folosință/utilizare in urma atacului informatic din luna aprilie 2017. În vederea evitării unor situații nedorite, până la preluarea definitiva a domeniului copsi.ro, Colegiul Psihologilor din România va identifica o soluție provizorie pentru a asigura accesul la programul de comanda a timbrelor profesionale și la adrese de email in vederea comunicării eficiente cu membrii organizației profesionale, care urmează sa va fie comunicată in cursul zilei de astăzi. Va mulțumim pentru înțelegere!


Musafir

#399

2017-11-17 11:55

COMUNICAT
privind reluarea utilizării de către Colegiul Psihologilor din România a website-ului www.copsi.ro

Prin prezenta informăm toți membrii Colegiului Psihologilor din România și opinia publică asupra faptului că organizația profesională a fost supusă unui atac informatic, soldat cu preluarea pentru câteva ore a domeniuluiwww.copsi.ro de către numitul Dragoș Iliescu, însă in prezent website-ul este utilizat de către organizația profesională.
De asemenea, amintim tuturor persoanelor interesate că website-ulwww.copsi.ro este utilizat încă de la înființare de către Colegiul Psihologilor din România, în vederea prezentării informațiilor legate de exercitarea profesiei de psiholog, precum și facilitării comunicării cu membrii și a accesului acestora la actele de evidență a activității profesionale.
Atacul survenit în data de 14 noiembrie 2017, se bazează pe întocmirea unor acte false de către persoane care nu dețin calitatea de membru sau președinte, după caz, al Asociației Psihologilor din România, având ca scop blocarea website-ului și implicit, blocarea accesului la e-mailurile organizației profesionale și la interfața de comanda a timbrelor profesionale.
În zilele următoare vom prezenta psihologilor și organelor judiciare toate detaliile demersurile realizate de către un grup de persoane din mediul universitar, care nu dețineau nici o calitate in forurile de conducere ale Asociației Psihologilor din România, pentru obținerea unei anumite legitimități in relația cu psihologii romani.
În aceasta ordine de idei, menționam faptul ca persoane neautorizate au semnat acte de împuternicire în numele președintelui asociației, au aplicat o ștampila a asociației și și-au atribuit in mod ilegal competente ale Colegiului Psihologilor din România, reglementate potrivit dispozițiilor Legii nr. 213/2004.
În următoarea perioada, Colegiul Psihologilor din România va formula acțiunile judiciare necesare în vederea anulării înregistrărilor realizate și tragerea la răspundere a persoanelor care fac parte din grupul organizat.


Musafir

#400

2017-11-17 11:58

NUMITUL DRAGOȘ ILIESCU A PRELUAT ÎN MOD ILEGAL DOMENIUL AFERENT WEBSITE-ULUI COLEGIULUI PSIHOLOGILOR DIN ROMÂNIA

Prin prezenta vă aducem la cunoștință faptul că numitul Dragoș Iliescu a preluat controlul domeniului aferent website-ului www.copsi.ro, motiv pentru care am formulat o plângere penală împotriva acestuia, sesizând Guvernul României și celelalte autorități publice.
Totodată, aceeași persoană a modificat găzduirea website-ului, motiv pentru care în următoarea perioadă vor putea surveni modificări ilegale și vor putea fi publicate informații neautorizate de către Colegiul Psihologilor din România.
Menționăm faptul că website-ul www.copsi.ro, având ca utilizator Colegiul Psihologilor din România, a mai fost supus unor atacuri informatice și în luna aprilie 2017, motiv pentru care am sesizat Parchetul general.
Totodată, utilizând acte false, ilegale, fără drept, numitul Dragoș Iliescu, alături de Cătălin Nedelcea și Daniel David, persoane care nu au calitatea de membri ai Asociației Psihologilor din România, s-au autointitulat Consiliul director al Asociației Psihologilor din România, motiv pentru care vom sesiza Parchetul general.
Această acțiune premeditată reprezintă o reluare a acțiunilor ilegale derulate în luna aprilie 2017, care au ca obiectiv preluarea controlului Colegiului Psihologilor din România de către același grup de persoane.
Totodată, activitatea organizației profesionale are de suferit, deoarece persoane neautorizate au acces la e-mailurile personalului salariat, iar programul de comanda al timbrelor profesionale și registrele de evidență nu vor mai putea fi accesate o anumită perioada de pe site-ul copsi
Facem apel către toți psihologii, membri ai Colegiului Psihologilor din România, să dea dovadă de calm și să ignore orice altă informație care nu corespunde realității juridice, până la reluarea activității Colegiului Psihologilor din România pe website-ul copsi