Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!


Musafir

#40551 ...CE FACI CORNELWE DACA TE PRIND PRIN GOVORA BAI?..MI O SU...GI CU BIDIN?

2015-06-25 17:05

#40549: CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA. - Re: Re: Re: Re:  

 LASA L PE MISTREANU CORNEL,IL VOI FU..TE N GURA EU FOTA,FARA PERDEA,TE MANINC CORNELE,VIN LA GOVORA SI TE FU..T IN GURAAA


Musafir

#40552 Re: ...CE FACI CORNELWE DACA TE PRIND PRIN GOVORA BAI?..MI O SU...GI CU BIDIN?

2015-06-25 17:09

#40551: - ...CE FACI CORNELWE DACA TE PRIND PRIN GOVORA BAI?..MI O SU...GI CU BIDIN? 

 CORNELEEEEEE,TE ARUNC IN RIUL HINTA,SA TI SPUNA M.U.ISTU L DE BIDIN CUM I AM TRAS O LA IONESCU MARIAN,MAI TI MINTE BIDINEEE,SI TU URMEZIII,TE FU..T EU FOTA CIT DE CU...RIND,,HAI PA MU..ISTILOR CERNEVISTIIIIIIIII.

MINE FAC 4 PLUS 9 EGAL 13 ANI,ATIT AM,VOI CIT AVETI MU....ISTILOR CEDRNEVISTIII?

#40553 Re: Re: ...CE FACI CORNELee DACA TE PRIND PRIN GOVORA BAI?..MI O SU...GI CU BIDIN?

2015-06-25 17:34

#40552: - Re: ...CE FACI CORNELWE DACA TE PRIND PRIN GOVORA BAI?..MI O SU...GI CU BIDIN? 

 zimi la multi ani cornele,sa te frec prin gura,ca maine fac 49 de ani,eu PICASSO,sa mi su..geti pu...la dusmanilor.

ANTON PAUL

#40554 Re: Re: ...CE FACI CORNELWE DACA TE PRIND PRIN GOVORA BAI?..MI O SU...GI CU BIDIN?

2015-06-25 17:35

#40552: - Re: ...CE FACI CORNELWE DACA TE PRIND PRIN GOVORA BAI?..MI O SU...GI CU BIDIN? 

 

#40550 Auziti ce spune cel mai mare HOT:

2015-06-25 17:49

 

paginadebanci.ro

 

PIPEREA SI PARAKLETOS CER CSM SA VERIFICE INDEPENDENTA JUDECATORILOR DIN DOSARELE CLIENTI VS BANCI

 

HAHAHA, MARE BASCALIE: HOTUL STRIGA... HOTII! HAHAHA

ANTON PAUL 0756-104814

CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA.

#40555 Re: Re: Re: ...CE FACI CORNELWE DACA TE PRIND PRIN GOVORA BAI?..MI O SU...GI CU BIDIN?

2015-06-25 17:41

#40554: ANTON PAUL - Re: Re: ...CE FACI CORNELWE DACA TE PRIND PRIN GOVORA BAI?..MI O SU...GI CU BIDIN? 

 SUNA-L BA PICASSO  TE SORCOVESTE CU BANCILE ,  ANTON PAUL 0756-104814 , TE FACI CA NU VEZI. ASTA VREA SA CONVERSEZE CU TINE LA TELEFON. ETE ...TEEE...., VREA CONVERSATIE LA TELEFON SI NU TE SUN EU, NA, LASA CA  TE CONVERSEZI CU PICASSO.

JAF LA OLTCHIM !!! SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA.: OLTCHIM CAND RUPE TACEREA ?????

CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA.  

A FOST O COMPLICITATE SINDICATE #30922 (TOATE INCLUS SI VINCEA DE LA CARTEL ALFA ) SI STATUL ROMAN#31641SUNT IN CULPA.

ANTON PAUL

#40556 Re: Re: Re: Re: ...CE FACI CORNELWE DACA TE PRIND PRIN GOVORA BAI?..MI O SU...GI CU BIDIN?

2015-06-25 18:10

#40555: CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA. - Re: Re: Re: ...CE FACI CORNELWE DACA TE PRIND PRIN GOVORA BAI?..MI O SU...GI CU BIDIN? 

 Nu mai, telefonul este pentru marele HOT, neica Piperea... Oricum telefonul este ascultat .... Asa ca o conversatie cu el, inregistrata, nu strica la dosar.

CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA.

#40557 Re: Re: Re: Re: Re: ...CE FACI CORNELWE DACA TE PRIND PRIN GOVORA BAI?..MI O SU...GI CU BIDIN?

2015-06-25 18:36

#40556: ANTON PAUL - Re: Re: Re: Re: ...CE FACI CORNELWE DACA TE PRIND PRIN GOVORA BAI?..MI O SU...GI CU BIDIN? 

 CE "DISTRACTIE" SI CE " MISTO " PE BANDITII ASTIA SI PUSLAMALELE HOARDE, HOATE SI PENALE DINTRE NOI SI CARDASIA LOR CU INFRACTORII VAMPIRIZATI ECONOMIC,  SA TOT FACI CONVERSATIE SI PALAVRAGEALA PE TELEFON, CHIAR SI PE UNDE MAI TOACA EI RASNITA SI MORISCA LOR INFECTA SI ODIOASA AU RAMAS INREGISTRARI SI NU ASTEA DE PE YOUTUBE SAU PRESA SI MASS-MEDIA, ACOLO UNDE LE-A STAT  LOC CIOCULETUL SI PLISCUL DESCHIS IN ILEGALITATI COMISE DETALIATE TOATE, PE FAPTELE LOR CONDAMNABILE DE LEGI SI LEGE, BLA, BLA,BLA SI CRA,CRA,CRA..., BA MAI MULT AU PUS SI SEMNATURI SI AU PUPICU_RIT DORSALE SI LINS BINE CALCAND SI IGNORAND TOT SI PE TOTI IN ILEGALITATE PENALA. D-NU DRAGHICI ACUM SE CHINUIE PRIN BU_RESTI SI TOATE INSTITUTIILE IL PLIMBA SI-L PASEAZA DIN USA IN USA SI PESTE TOT AIUREA ..., NENOROCITIII!!!

JAF LA OLTCHIM !!! SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA.: OLTCHIM CAND RUPE TACEREA ?????

CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA.  

A FOST O COMPLICITATE SINDICATE #30922 (TOATE INCLUS SI VINCEA DE LA CARTEL ALFA ) SI STATUL ROMAN#31641SUNT IN CULPA.

 

 

DACA VA INTEREASEAZA ESTE ROMEO RADULESCU PE VTV. RO LIVE SI  VTV.TV DISCUTA LA EMISIUNEA CRITERII  DESPRE NOI OLTCHIM.


Musafir

#40558 Re: Re: Re: Re: Re: ...CE FACI CORNELWE DACA TE PRIND PRIN GOVORA BAI?..MI O SU...GI CU BIDIN?

2015-06-25 18:39

CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA.

#40559 CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA.

2015-06-25 18:44

DACA VA INTEREASEAZA ESTE ROMEO RADULESCU PE VTV. RO LIVE SI  VTV.TV DISCUTA LA EMISIUNEA CRITERII  DESPRE NOI OLTCHIM.

 

JAF LA OLTCHIM !!! SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA.: OLTCHIM CAND RUPE TACEREA ?????

 

CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA.  

 

A FOST O COMPLICITATE SINDICATE #30922 (TOATE INCLUS SI VINCEA DE LA CARTEL ALFA ) SI STATUL ROMAN#31641SUNT IN CULPA.

 

OLTCHIMUL E AL NOSTRUUUU,SA MI SUG..ETI PU.LAAA

#40560 Re: CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA.

2015-06-25 19:00

#40559: CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA. - CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA. 

 sa tineti minte ce va spune unul FOTA,OLTCHIMUL nu e al vosrtru mu..istilor ,CRAUNISTILOR cernevistii,nici al tau piperea,ponta ,cavcarau[papagalu de crin antonescu cu mui..istul de vosganian

ANTON PAUL

#40561 Re: Re: Re: Re: Re: Re: ...CE FACI CORNELWE DACA TE PRIND PRIN GOVORA BAI?..MI O SU...GI CU BIDIN?

2015-06-25 19:00

#40558: - Re: Re: Re: Re: Re: ...CE FACI CORNELWE DACA TE PRIND PRIN GOVORA BAI?..MI O SU...GI CU BIDIN? 

 Eu nu am nimic impotriva sa faca el ce vrei tu, poate atunci ar face ceva palpabil si temeinic, ca de vorbarie de doi lei si de minciuni ne-am saturat cu totii.


Musafir

#40562 Re: Auziti ce spune cel mai mare HOT:

2015-06-25 19:14

#40550: ANTON PAUL - Auziti ce spune cel mai mare HOT: 

 Domnule Anton Paul, cel de se intituleaza creanta salariala si a umplut petitia asta cu sute de rererepostari pe care nici el nu le intelege, vad ca se ia si de dumneata.

Fa un efort si afla cine este individul, ca el nu are c_uraj sa o faca...marele erou.

Dam o bere.

CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA.

#40563 Re: Rares Bogdan acum la realitatea tv. Despre Oltchim. LIVE:

2015-06-25 19:14

#35465: Rares Bogdan acum la realitatea tv. Despre Oltchim. LIVE: - Rares Bogdan acum la realitatea tv. Despre Oltchim. LIVE: 

 

OLTCHIM si ARPECHIM!

http://www.realitatea.net/

INTRATI IN DIRECT SI SPUNETI TOT :

Așteptăm părerile și întrebările voastre la jocu rideputere@realitatea.net

LIVE ACUM OLTCHIM:


REALITATEA TV LIVE

http://webtv.realitatea.net/live

 

Societate in insolventa,
in insolvency,
en procedure collective

SC OLTCHIM SA RM VALCEA

CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA.

#40564 Re: Re: Auziti ce spune cel mai mare HOT:

2015-06-25 19:17

#40562: -  <= PENTRU SCOSI DIN CONTEXT  CA TINE, VA RASPUND SI VA REEXPLIC CE NU INTELEGETI.

 A UMPLUT PETITIA CU CE MA CARE NU INTELEG??? HAI SPUNE TU..., CE NU SE INTELEGE IN  PRICEPEREA TA INGUSTA SI LIPSA, PENTRU TINE???? ZI, TE CITESC SI ITI RASPUND ASA CUM MAI DENUMIT " CREANTE SALARIALE " ASA SPUI TU CA MA INTITULEZ EU, BAAAA ASTEA SUNT SUMELE DE BANI ALE NOASTRE CARE SUNT FURATE SUB DENUMIREA DE CREANTE SALARIALE, ASA SUNT IN ACTE OFICIAL ...!!!

UITE, FA-TI OCHII MARI , PUNE SI LUPA  SI CASCA GURAAAAA MAREEEEEE,  ASTEA SUNT CREANTELE SALARIALE PLATI COMPENSATORII:

SALARII PLATI COMPENSATORII CCM SUMA NETA: 38.164.916 LEI (9 milioane euro) la 929 salariati(602 în Vâlcea şi 327 în Piteşti) disponibilizati:  

1.    17.106 lei pentru o vechime  intre 0 - 5 ani, reprezentând o suma neta echivalenta cu 6 salarii medii brute existente in S.C. Oltchim S.A., la data concedierii;
2.    34.212 lei pentru o vechime  intre 5 - 15 ani, reprezentând o suma neta echivalenta cu 12 salarii medii brute existente in S.C. Oltchim S.A., la data concedierii;
3.    51.318 lei pentru o vechime mai mare de 15 ani, reprezentând o suma neta echivalenta cu 18 salarii medii brute existente in S.C. Oltchim S.A., la data concedierii;

 

JAF LA OLTCHIM !!! SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA.: OLTCHIM CAND RUPE TACEREA ?????

CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA.  

A FOST O COMPLICITATE SINDICATE #30922 (TOATE INCLUS SI VINCEA DE LA CARTEL ALFA ) SI STATUL ROMAN#31641SUNT IN CULPA.

CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA.

#40565 CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA.

2015-06-25 19:37

UNDE SUNT BANII????

UNDE SUNT BANII???? JOS CENZURA !!! SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA.: OLTCHIM CAND RUPE TACEREA ?????

Salarii compensatorii pentru personalul deja disponibilizat :

5.1 Situatia datoriilor generate de functionarea societatii debitoare dupa deschiderea procedurii insolventei si neachitate pana la data de 30 noiembrie 2014
La data de 30 noiembrie 2014, Oltchim S.A. inregistra datorii cu_rente si restante in valoare de aproximativ 50 milioane Euro, defalcate dupa cum urmeaza:

Sold Datorii nete acumulate in insolventa Mii Euro:

Participatie RCS-RDS 1,509

Dobanzi Credite Banci 5,850

Furnizori interni si externi 21,574

Clienti in avans interni si externi 478

Salarii nete fara taxe, exclusiv platile compensatorii 3,354

Salarii compensatorii pentru personalul deja disponibilizat 8,699

2. Creditorii salariaţi primesc 100% din valoarea creanţelor acestora.

Sursa: Informatii furnizate de catre societatea debitoare  pag 81 din 315 din :PLANUL DE REORGANIZARE 2015.

Reducerea de personal vizează 929 de salariaţi (602 în Vâlcea şi 327 în Piteşti) şi are ca scop realizarea unei economii lunare de aproximativ 1.200.000 euro (14,4 milioane euro anual). Demn de remarcat este procentul mare (peste 60%) de salariaţi care au solicitat benevol să fie acceptaţi pe listele de disponibilizări.

 http://www.rominsolv.ro/ ; http://www.oltchim.ro/

CONTRACTUL COLECTIV DE MUNCA ( CCM ) si toate drepturile cuvenite salariatului, fiecaruia in functie de creantele neachitate inpotriva S.C. Oltchim S.A.

SALARII PLATI COMPENSATORII CCM SUMA NETA: 38.164.916 LEI (9 milioane euro) la 929 salariati(602 în Vâlcea şi 327 în Piteşti) disponibilizati:

1.    17.106 lei pentru o vechime  intre 0 - 5 ani, reprezentând o suma neta echivalenta cu 6 salarii medii brute existente in S.C. Oltchim S.A., la data concedierii;
2.    34.212 lei pentru o vechime  intre 5 - 15 ani, reprezentând o suma neta echivalenta cu 12 salarii medii brute existente in S.C. Oltchim S.A., la data concedierii;
3.    51.318 lei pentru o vechime mai mare de 15 ani, reprezentând o suma neta echivalenta cu 18 salarii medii brute existente in S.C. Oltchim S.A., la data concedierii;

Legea 85/2006 privind procedura insolventei, consolidata ABROGATA

Art. 3.10. creantele salariale sunt creantele ce izvorasc din raporturi de munca între debitor si angajatii acestuia. Aceste creante sunt înregistrate din oficiu în tabelul de creante de catre administratorul judiciar/lichidator;

Art. 96.  (2) Planul va stabili acelasi tratament pentru fiecare creanta din cadrul unei categorii distincte, cu exceptia cazului în care detinatorul unei creante din categoria respectiva consimte un tratament mai putin favorabil pentru creanta sa.

Art. 101. (2) Tratament corect si echitabil exista atunci când sunt îndeplinite cumulativ urmatoarele conditii:

b) nici o categorie sau nici o creanta apartinând unei categorii nu primeste mai mult decât valoarea totala a creantei sale;

Art. 41. (3) În cazul în care se confirma un plan de reorganizare, dobânzile, majorarile ori penalitatile de orice fel  sau cheltuielile accesorii la obligatiile nascute ulterior datei deschiderii procedurii generale se achita în conformitate cu actele din care rezulta si cu prevederile programului de plati. În cazul în care planul esueaza, prevederile alin. (1) si (2) se aplica corespunzator pentru calculul accesoriilor cuprinse în programul de plati, la data intrarii în faliment.

Art. 64.(6) Creantele nascute dupa data deschiderii procedurii, în perioada de observatie sau în procedura reorganizarii judiciare vor fi platite conform documentelor din care rezulta, nefiind necesara înscrierea la masa credala. Prevederea se aplica în mod corespunzator pentru creantele nascute în procedura de faliment. UNDE SUNT BANII DE LA  OLTCHIM?????

CREANTELE SALARIALE OLTCHIM DISPONIBILIZATII 2013 SI TOATE DREPTURILE SALARIALE !!!

DATI BANII TUTUROR SI NU NE MAI VEDETI PE PETITIE SAU PE LA VOI IN AUDIENTE, MITINGURI, SEDINTE,...!!!
VA OBLIGA LEGEA SA NE PLATITI SALARIILE TOATE CATRE NOI  LA ZI!!!! SI  EVITATI  FALIMENTUL!!!!!

SALARIILE PLATILOR COMPENSATORII CREANTELE OLTCHIM DISPONIBILIZATII 2013 TOATE, valoarea totala a creantei sale, vor fi platite conform documentelor din care rezulta   


Musafir

#40566 Re: Re: Re: Auziti ce spune cel mai mare HOT:

2015-06-25 19:37

#40564: CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA. - Re: Re: Auziti ce spune cel mai mare HOT: 

 La cat de idiot esti, tot ce imi doresc e sa iti iei banii la SF ASTEAPTA! CA PREA RETARDAT SI ISTERIC ESTI!

Cei din greva foamei sa ii ia MAINE, iar tu sa o mai su_gi o tura.

Tu traiesti degeaba si ne poluezi aerul, SCONCS BATRAN.

CA AI FOST UN IMPUTIT SI CAND LUCRAI IN OLTCHIM.

CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA.

#40567 CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA.

2015-06-25 19:38

RESTITUIE IN INTEGRUM ( RESTITUTIO IN INTEGRUM ) CU PENALIZARILE SI DAUNE-INTERESE TOT

 Salarii compensatorii pentru personalul deja disponibilizat :

T1 8,659; T2 17,821; T3 17,821; T4 17,821; T5 17,821; T6 17,821; T7 17,821;T8 17,821; T9 17,821; T10 17,821; T11 17,821;T12 17,821

5.1 Situatia datoriilor generate de functionarea societatii debitoare dupa deschiderea procedurii insolventei si neachitate pana la data de 30 noiembrie 2014


La data de 30 noiembrie 2014, Oltchim S.A. inregistra datorii cu_rente si restante in valoare de aproximativ 50 milioane Euro, defalcate dupa cum urmeaza:

Sold Datorii nete acumulate in insolventa Mii Euro:

Participatie RCS-RDS 1,509

Dobanzi Credite Banci 5,850 Furnizori interni si externi 21,574

Clienti in avans interni si externi 478

Salarii nete fara taxe, exclusiv platile compensatorii 3,354

Salarii compensatorii pentru personalul deja disponibilizat 8,699

Bugetul de stat 7,334

Bugetul local 1,542

TOTAL DATORII 50,340

Sursa: Informatii furnizate de catre societatea debitoare

pag 81 din 315 din Plan_Reorganizare_Oltchim.

 DECIDE:

Incepand cu data de 14.06.2013, inceteaza contractul individual de munca (CIM ):

#28420 Re: Re: CONTRACTUL COLECTIV DE MUNCA ( CCM ) si toate drepturile cuvenite salariatului, fiecaruia in functie de creantele neachitate inpotriva S.C. Oltchim S.A.

  CONTRACTUL COLECTIV DE MUNCA:  Art.36, Art. 37 si Art.42,

Art38.

Al1.b) incepand cu 01.01.2012 se acorda o compensatie in functie de vechime,astfel:

1. pentru vechime intre 0 -5 ani o suma neta echivalenta cu 6 salarii medii brute existente in S.C. Oltchim S.A. la data concedierii;

2. pentru vechime intre 5-15 ani o suma neta echivalenta cu 12 salarii medii brute existente in S.C. Oltchim S.A. la data concedierii;

3. pentru vechime >15 ani o suma neta echivalenta cu 18 salarii medii brute existente in S.C. Oltchim S.A. la data concedierii.

REGULAMENTUL DE SALARIZARE:

Art. 37.
Toate drepturile banesti cuvenite salariatilor se platesc inaintea oricaror obligatii banesti ale societatii.
Art. 38.
Al.1. In caz de faliment sau lichidare judiciara, salariatii au calitatea de creditori privilegiati, drepturile lor banesti urmand sa fie platite integral inainte de a-si revendica cota parte ceilalti creditori.
Al.2. Salariatilor li se va comunica in scris, pe baza de cerere scrisa adresata serviciului Financiar, dovezile eventualelor retineri legale efectuate.

Art. 39

Al.2. Intarzierea nejustificata a platii salariului sau ne

plata acestuia poate determina obligarea angajatorului la plata de daune-interese pentru repararea prejudiciului produs salariatului.

Ceea  ce a comunicat si ITM la solicitarea noastra:

".... art.166 alin4 din aceeasi lege "intarzierea nejustificata a platii salariului sau neplata acestuia poate determina obligarea angajatorului la plata de daune-interese pentru repararea prejudiciului produs salariatului."

SALARII PLATI COMPENSATORII CCM SUMA NETA: 38.164.916 LEI (9 milioane euro) la 929 salariati(602 în Vâlcea şi 327 în Piteşti) disponibilizati:

1.    17.106 lei pentru o vechime  intre 0 - 5 ani, reprezentând o suma neta echivalenta cu 6 salarii medii brute existente in S.C. Oltchim S.A., la data concedierii;
2.    34.212 lei pentru o vechime  intre 5 - 15 ani, reprezentând o suma neta echivalenta cu 12 salarii medii brute existente in S.C. Oltchim S.A., la data concedierii;
3.    51.318 lei pentru o vechime mai mare de 15 ani, reprezentând o suma neta echivalenta cu 18 salarii medii brute existente in S.C. Oltchim S.A., la data concedierii;

Art. 6 - Prezenta decizie isi produce efectele de la data comunicarii sale.*SI ART. 41 DIN CCM CARE SPECIFICA ACEEASI DECIZIE.  (BANII TREBUIAU ACHITATI PE LOC 15.05.2013)

UNDE SUNT BANII????

CREANTELE SALARIALE OLTCHIM 30.01.2013: DNA S.O.S. OLTCHIM

HAI LA VALCEA IN OLTCHIM!!!!!!!!!!!!!!

S.O.S. OLTCHIM !!! SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA LA  SC. OLTCHIM SA.

UNDE SUNT BANII DE LA  OLTCHIM?????

SUNTEM PRADUITI!!!!!!    

INSOLVENTA OLTCHIM 30.01.2013

Societate in insolventa,
in insolvency,
en procedure collective

SC OLTCHIM SA RM VALCEA

UNDE SUNT BANII????

CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA.

#40568 Re: Re: Re: Re: Auziti ce spune cel mai mare HOT:

2015-06-25 19:42

#40566: -   <= MA IMITI SI PROST SCOS DIN CONTEXT, BATI CAMPIII..., DEVIEZI SI TOTAL  AIURITOR SI PARALEL CU CE  ESTE PUBLIC SI REAL SI MULTE ALTELE..., ASA CA, FA-TI RUGACIUNI SA NE ACHITE TOT LA TOTI:

 EEEE ATUNCI MA SUPORTI ATAT CAT NU MAI AI TU LIMBA AIA OTRAVITA SI TOXIINFECTIA SI MIZERIA TA PUBLICA  PESTE TOT, MINTE NU AI SIGUR  SI CLANTA TA SI ALTORA CA TINE RAMANE SUGACE SI SUGATIVA DE SERVICI STRICATA SI DORINTA TA VA MURII CU LIMBUTA TA INFIPTA IN TARUSI, ASA CA ROAGA-TE SA NE LUAM BANII TOTI DISPONBILIZATII 2013 CA NE JURAM NICI NU MAI STI CA AM FOST CANDVA PE AICI. HAHAHAHAHA. ASTA DACA NU PATESTE OLTCHIM CEVA CA TE ALERGAM SI TE HALIM CU TOT SI PE TOTI VA  MANCAM.

UITE, FA-TI OCHII MARI , PUNE SI LUPA  SI CASCA GURAAAAA MAREEEEEE,  ASTEA SUNT CREANTELE SALARIALE PLATI COMPENSATORII:

SALARII PLATI COMPENSATORII CCM SUMA NETA: 38.164.916 LEI (9 milioane euro) la 929 salariati(602 în Vâlcea şi 327 în Piteşti) disponibilizati:  

1.    17.106 lei pentru o vechime  intre 0 - 5 ani, reprezentând o suma neta echivalenta cu 6 salarii medii brute existente in S.C. Oltchim S.A., la data concedierii;
2.    34.212 lei pentru o vechime  intre 5 - 15 ani, reprezentând o suma neta echivalenta cu 12 salarii medii brute existente in S.C. Oltchim S.A., la data concedierii;
3.    51.318 lei pentru o vechime mai mare de 15 ani, reprezentând o suma neta echivalenta cu 18 salarii medii brute existente in S.C. Oltchim S.A., la data concedierii;

 

JAF LA OLTCHIM !!! SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA.: OLTCHIM CAND RUPE TACEREA ?????

CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA.  

A FOST O COMPLICITATE SINDICATE #30922 (TOATE INCLUS SI VINCEA DE LA CARTEL ALFA ) SI STATUL ROMAN#31641SUNT IN CULPA.

CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA.

#40569 CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA.

2015-06-25 19:46

CREANTELE OLTCHIM.

Legea 85/2006 privind procedura insolventei, consolidata ABROGATA

Art. 41. (3) În cazul în care se confirma un plan de reorganizare, dobânzile, majorarile ori penalitatile de orice fel  sau cheltuielile accesorii la obligatiile nascute ulterior datei deschiderii procedurii generale se achita în conformitate cu actele din care rezulta si cu prevederile programului de plati. În cazul în care planul esueaza, prevederile alin. (1) si (2) se aplica corespunzator pentru calculul accesoriilor cuprinse în programul de plati, la data intrarii în faliment.

Art. 64.(6) Creantele nascute dupa data deschiderii procedurii, în perioada de observatie sau în procedura reorganizarii judiciare vor fi platite conform documentelor din care rezulta, nefiind necesara înscrierea la masa credala. Prevederea se aplica în mod corespunzator pentru creantele nascute în procedura de faliment.

Art. 96.  (2) Planul va stabili acelasi tratament pentru fiecare creanta din cadrul unei categorii distincte, cu exceptia cazului în care detinatorul unei creante din categoria respectiva consimte un tratament mai putin favorabil pentru creanta sa.

Art. 101. (2) Tratament corect si echitabil exista atunci când sunt îndeplinite cumulativ urmatoarele conditii:  b) nici o categorie sau nici o creanta apartinând unei categorii nu primeste mai mult decât valoarea totala a creantei sale;

Anexa nr. 3 –Evolutia soldului datoriilor nete acumulate in insolventa (SCENARIUL A) SCENARIUL A - Evolutia soldului datoriilor nete acumulate in insolventa MII EURO T1 T2 T3 T4 T5 T6 T7 T8 T9 T10 T11 T12

DECIZIE DE INCETARE A CONTRACTULUI COLECTIV DE MUNCA 15.05.2013 -14.06.2013.

 Salarii compensatorii pentru personalul deja disponibilizat :

T1 8,659; T2 17,821; T3 17,821; T4 17,821; T5 17,821; T6 17,821; T7 17,821;T8 17,821; T9 17,821; T10 17,821; T11 17,821;T12 17,821

5.1 Situatia datoriilor generate de functionarea societatii debitoare dupa deschiderea procedurii insolventei si neachitate pana la data de 30 noiembrie 2014
La data de 30 noiembrie 2014, Oltchim S.A. inregistra datorii cu_rente si restante in valoare de aproximativ 50 milioane Euro, defalcate dupa cum urmeaza:

Sold Datorii nete acumulate in insolventa Mii Euro:

Participatie RCS-RDS 1,509

Dobanzi Credite Banci 5,850

Furnizori interni si externi 21,574

Clienti in avans interni si externi 478

Salarii nete fara taxe, exclusiv platile compensatorii 3,354

Salarii compensatorii pentru personalul deja disponibilizat 8,699 <= ~9,000000 EURO CARE PIPEREA A DECLARAT CA-I PLATESTE LA SECUNDA.

Reducerea de personal vizează 929 de salariaţi (602 în Vâlcea şi 327 în Piteşti) şi are ca scop realizarea unei economii lunare de aproximativ 1.200.000 euro (14,4 milioane euro anual). Demn de remarcat este procentul mare (peste 60%) de salariaţi care au solicitat benevol să fie acceptaţi pe listele de disponibilizări.

SALARII PLATI COMPENSATORII CCM SUMA NETA: 38.164.916 LEI (9 milioane euro) la 929 salariati(602 în Vâlcea şi 327 în Piteşti) disponibilizati:  

1.    17.106 lei pentru o vechime  intre 0 - 5 ani, reprezentând o suma neta echivalenta cu 6 salarii medii brute existente in S.C. Oltchim S.A., la data concedierii;
2.    34.212 lei pentru o vechime  intre 5 - 15 ani, reprezentând o suma neta echivalenta cu 12 salarii medii brute existente in S.C. Oltchim S.A., la data concedierii;
3.    51.318 lei pentru o vechime mai mare de 15 ani, reprezentând o suma neta echivalenta cu 18 salarii medii brute existente in S.C. Oltchim S.A., la data concedierii;

http://www.rominsolv.ro/ ; http://www.oltchim.ro/ 

Bugetul de stat 7,334

Bugetul local 1,542

TOTAL DATORII 50,340

Sursa: Informatii furnizate de catre societatea debitoare  pag 81 din 315 din LINK:PLANUL DE REORGANIZARE 2015.

Art. 3. 22. prin program de plata a creantelor se întelege tabelul de creante mentionat în planul de reorganizare care cuprinde cuantumul sumelor pe care debitorul se obliga sa le plateasca creditorilor, prin raportare la tabelul definitiv de creante si la fluxurile de numerar aferente planului de reorganizare, si care  cuprinde:

a) cuantumul sumelor datorate creditorilor conform tabelului definitiv de creante pe care debitorul se obliga sa le plateasca acestora;
b) termenele la care debitorul urmeaza sa plateasca aceste sume;

Art. 3.10. creantele salariale sunt creantele ce izvorasc din raporturi de munca între debitor si angajatii acestuia. Aceste creante sunt înregistrate din oficiu în tabelul de creante de catre administratorul judiciar/lichidator;

"1. Creditorii garantaţi primesc între 68-75% din valoarea creanţelor acestora (...).

2. Creditorii salariaţi primesc 100% din valoarea creanţelor acestora.

3.Creditorii bugetari primesc între 16-18% din valoarea creanţelor acestora (…).

4.Creanţele chirografare, conform art. 96 din Legea 85/2006, primesc 30%.

5.Celelalte creanţe chirografare primesc 0%”, se arată în planul Rominsolv – BDO.

Societate in insolventa,
in insolvency,
en procedure collective

SC OLTCHIM SA RM VALCEA

CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA.

#40570 CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA.

2015-06-25 19:49

 

 

Sentinta nr. 617 din 30.01.2013 pronuntata de Tribunalul Valcea in dosarul 887/90/2013

http://portal.just.ro/

 S.C.Oltchim S.A se judeca pe legea insolventei aprobata de judecatorul-sindic in ianuarie 2013.

#28417 Legea nr. 53 din 2003 - Codul Muncii (republicat si actualizat 2013)

 CONTRACTUL COLECTIV DE MUNCA ( CCM )SC OLTCHIM SA RM VALCEA 2011-2014

#28418 OUG nr. 36/2013 - aplicarea in perioada 2013-2018

#28419 Re: Re: H.G. 241/08.05.2013

 DECIDE:

Incepand cu data de 14.06.2013, inceteaza contractul individual de munca (CIM ):

#28420 Re: Re: CONTRACTUL COLECTIV DE MUNCA ( CCM ) si toate drepturile cuvenite salariatului, fiecaruia in functie de creantele neachitate inpotriva S.C. Oltchim S.A.

  CONTRACTUL COLECTIV DE MUNCA:  Art.36, Art. 37 si Art.42,

Art38.

Al1.b) incepand cu 01.01.2012 se acorda o compensatie in functie de vechime,astfel:

1. pentru vechime intre 0 -5 ani o suma neta echivalenta cu 6 salarii medii brute existente in S.C. Oltchim S.A. la data concedierii;

2. pentru vechime intre 5-15 ani o suma neta echivalenta cu 12 salarii medii brute existente in S.C. Oltchim S.A. la data concedierii;

3. pentru vechime >15 ani o suma neta echivalenta cu 18 salarii medii brute existente in S.C. Oltchim S.A. la data concedierii.

REGULAMENTUL DE SALARIZARE:
Art. 37.
Toate drepturile banesti cuvenite salariatilor se platesc inaintea oricaror obligatii banesti ale societatii.
Art. 38.
Al.1. In caz de faliment sau lichidare judiciara, salariatii au calitatea de creditori privilegiati, drepturile lor banesti urmand sa fie platite integral inainte de a-si revendica cota parte ceilalti creditori.
Al.2. Salariatilor li se va comunica in scris, pe baza de cerere scrisa adresata serviciului Financiar, dovezile eventualelor retineri legale efectuate.

Art. 39

Al.2. Intarzierea nejustificata a platii salariului sau neplata acestuia poate determina obligarea angajatorului la plata de daune-interese pentru repararea prejudiciului produs salariatului.

Ceea  ce a comunicat si ITM la solicitarea noastra:

".... art.166 alin4 din aceeasi lege "intarzierea nejustificata a platii salariului sau neplata acestuia poate determina obligarea angajatorului la plata de daune-interese pentru repararea prejudiciului produs salariatului."

Art. 6 - Prezenta decizie isi produce efectele de la data comunicarii sale.*SI ART. 41 DIN CCM CARE SPECIFICA ACEEASI DECIZIE.  (BANII TREBUIAU ACHITATI PE LOC 15.05.2013)

SALARII PLATI COMPENSATORII CCM SUMA NETA: 38.164.916 LEI (9 milioane euro) la 929 salariati(602 în Vâlcea şi 327 în Piteşti) disponibilizati:

1.    17.106 lei pentru o vechime  intre 0 - 5 ani, reprezentând o suma neta echivalenta cu 6 salarii medii brute existente in S.C. Oltchim S.A., la data concedierii;
2.    34.212 lei pentru o vechime  intre 5 - 15 ani, reprezentând o suma neta echivalenta cu 12 salarii medii brute existente in S.C. Oltchim S.A., la data concedierii;
3.    51.318 lei pentru o vechime mai mare de 15 ani, reprezentând o suma neta echivalenta cu 18 salarii medii brute existente in S.C. Oltchim S.A., la data concedierii;

CONTRACT INDIVIDUAL DE MUNCĂ

M. Drepturi si obligatii generale ale partilor

1. Salariatul are , in principal, urmatoarele drepturi:

    a) dreptul la salarizare pentru munca depusa;

    n) alte drepturi prevăzute de lege sau de contractele colective de muncă aplicabile

4. Angajatorului ii revin, in principal, urmatoarele obligatii:

  a) sa inmaneze salariatului un exemplar din contractul individual de munca, anterior inceperii activitatii;

    a¹) sa acorde salariatului toate drepturile ce decu_rg din contractele individuale de munca, din contractul colectiv de munca aplicabil si din lege;

   c) sa acorde salariatilor toate drepturile ce decu_rg din lege, din contractul colectiv de munca aplicabil si din contractele individuale de munca;

    d) sa elibereze, la cerere, un document care sa ateste calitatea de salariat a solicitantului, respectiv activitatea de acesta, durata activitatii, salariul, vechimea in munca, in meserie si specialitate;

   g) sa infiinteze registrul general de evidenta a salariatilor si sa opereze inregistrarile prevazute de lege;

       i) sa asigure confidentialitatea datelor cu caracter personal ale salariatilor.

clanța gargaunul

#40571 Re: Re: Re: Re: Re: Auziti ce spune cel mai mare HOT:

2015-06-25 20:04

#40568: CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA. - Re: Re: Re: Re: Auziti ce spune cel mai mare HOT: 

 Coa_ie hai sa iti spun ce am patit ieri la farmacie.

Am un caine care de doua zile latra la luna. L am dus la veterinar si a zis ca e stresat. Merg la farmacie sa ii iau DIAZEPAM si ghici ce imi zice farmacista: nu mai avem domnule, ca le ia pe toate un nebun. El isi zice Clanța salariala. Nu ai cum sa nu il stii: are ochii bulbucati, face spume la gura, umbla cu niste foi colorate si le arata tuturor, el zice ca sunt legi. Sa nu te puna dracu sa zici ceva de salarii disponibilizati, ca nu mai scapi de nebun. Se tine dupa tine toata ziua. Daca vede ca nu il bagi in seama, te blesteama, zice de țăruși infipti, te scuipa, apoi iti cere bani de bere. El zice ca i-a recomandat doctorul. Vezi ca minte, ca asta e cu capul si nu are voie la alcool.

Asa ca incercati in alt oras, in valcea asta a epuizat diazepamul. 

Bine ca il ia la timp, ca face ca toti dracii, scuipa,musca, vai de el

CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA.

#40572 CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA.

2015-06-25 20:05

JAF LA OLTCHIM 2012-2013-2015:UNDE SUNT BANII DE LA OLTCHIM PUSCARIASIULE???

CREANTELE SALARIALE OLTCHIM 30.01.2013: DNA S.O.S. OLTCHIM 

 Un calau neindemanatic: Victor Ponta

 A început devreme, în septembrie 2012, cu Oltchimul. S-a hârjonit cu Dan Diaconescu într-o panaramă de privatizare ratată, după care a lăsat lucrurile să se rezolve de la sine. Nu s-au rezolvat nici până în ziua de azi. Combinatul încă se zvârcoleşte pe eşafod şi mii de oameni din industria orizontală umblă bezmetici cu căpăţânile atârnânde: nici să moară nu pot, nici să trăiască n-au cum.

Dar atâţia şi atâţia oameni cu ce i-or fi greşit lui Victor Ponta?

Citeste mai mult: adev.ro/ngqr2l

 

OLTCHIM si ARPECHIM!

 

Un calau neindemanatic: Victor Ponta 

Ansamblul "Liviu Dragnea" din Teleorman - VIORELE, VIORELE (pamflet muzical).

CLICK:    www.youtube.com/watch?v=BsxvBnlhQQk

https://www.youtube.com/watch?v=3I_F5rkGc7E < =Imnul angajatilor la Oltchim - Serviciul Roman de Comedie

 

VICTOR VIOREL PONTA

 

http://www.pna.ro/comunicat  IMPARȚIALITATE·INTEGRITATE·EFICIENȚĂ  05 iunie 2015 Nr. 1026/VIII/3

 

COMUNICAT

În dosarul mediatizat prin comunicatul  nr. 494/VIII/3 din 13 martie 2015,

 

Societate in insolventa,
in insolvency,
en procedure collective

SC OLTCHIM SA RM VALCEA


Musafir

#40573 Re: Re: Re: Re: Re: Auziti ce spune cel mai mare HOT:

2015-06-25 20:06

#40568: CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA. - Re: Re: Re: Re: Auziti ce spune cel mai mare HOT: 

 CA TOT ZICI CA MA ALERGI SI MA HALESTI. EU ZIC SA IMI HALESTI POOOLA, CA ALTCEVA NU AI CE IMI FACE.

IMI HALESTI POOOLA DE PRIN IUNIE 2013.

SPOR LA HALEALA, MORTII MA TII

CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA.

#40574 CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA.

2015-06-25 20:09

LA PERSONAJE CA ASTIA DE INTRA IN FARMACII PENTRU EI #40571  SI CONFUNDA CU MEDICAMENTELE CAINELUI CU ALE LUI RETETE, NU AVEM CE SAI RASPUNDEM, BAAA  MISTREANU CONSTANTIN - CORNEL ,   CORNEL SI JAVRA TA DE O PLIMBI,  STIM CA-TI PLIMBI CATELUL IN PARCULET CA ACUM NAAA, NU PREA MAI AI MULTE DE FACUT..., VEZI-TI TU DE SANATATEA TA SI NU TE MAI URCA LA VOLAN STI TU DE CE, ORICUM ITI VOR LUA ASTIA CARNETUL LA UN CONTROL MAI AMANUNTIT SI TE-AM DOVEDIT AICI PE PETITIE CA ESTI PLECAT SI SCOS DIN CONTEXT CU TOTU, BAAA ESTI PLECAT RAU AI LASAT PE PETITIE.


Musafir

#40575 Re: CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA.

2015-06-25 20:20

#40574: CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA. - CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA. 

 Coa_ie , rupt din contextul vietii esti tu! Esti plecat demult cu sorcova pe carari doar de tine stiute.

Tactu si mata sunt fierti ca au facut un asemenea animal. Ce sa le ceri, cand esti facut la betie si avortat pe cu_r?

Tu coloreaza legile di da i bataie, ca a ramas petitia fara legi...fu tu ti rasa in bot