Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!

CREANTELE SALARIALE OLTCHIM DISPONIBILIZATII 2013:

#35851 Re: DNA S.O.S OLTCHIM

2015-04-01 10:49

#35343: DNA&DIICOT S.O.S. OLTCHIM VALCEA SI ARGES !!!! - DNA S.O.S OLTCHIM 

 

HAI LA VALCEA IN OLTCHIM!!!!!!!!!!!!!!

S.O.S. OLTCHIM !!! SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA LA  SC. OLTCHIM SA.

AUGUST 2012 PANA AZI 2015........

UNDE SUNT BANII DE LA  OLTCHIM?????

CREANTELE SALARIALE OLTCHIM DISPONIBILIZATII 2013 SI TOATE DREPTURILE SALARIALE !!!

 

A FOST O COMPLICITATE DIN AUGUST 2013 PANA-N 2015 INTRE SINDICATE (TOATE INCLUS SI  IONEL VINCEA DE LA CARTEL ALFA SI FOST MENTCHIM FALIMENT ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA.

CREANTELE OLTCHIM.

#35852 Re: Re: CREANTELE OLTCHIM DISPONIBILIZATII 2013:

2015-04-01 11:14

#35481: CREANTELE SALARIALE OLTCHIM DISPONIBILIZATII 2013: - Re: CREANTELE OLTCHIM DISPONIBILIZATII 2013: 

 

 ASA A INCEPUT TOTUL CU  MASA SI DANSUL LA OLTCHIM, SERVIREA SI DEGUSTAREA DE BUNATATI SI TOTI FRIPTURISTII LA MASA BOGATA A ACESTUI COLOS INDUSTRIAL COMBINATUL CHIMIC RAMNICU VALCEA

„Banii, graficul de privatizare, plus şapte sticle de whisky”

La cea de-a doua rundă de discuţii, nu lipsită de accente hilare, a fost adusă, la cererea protestatarilor, şi Dana Maria Mardare, director Resurse Umane, „pupila” administratorului special, Bogdan Stănescu: „Distinsă doamnă Mardare, aveţi influenţă specială asupra administratorului special, distinsul domn Stănescu. Prietenii ştiu de ce ( !!!). Nu ne mai recitaţi Moartea căprioarei! Spuneţi-i dumneavoastră distinsului să nu vină joi cu lozinci, ci cu graficul de privatizare şi cu banii noştri. Daţi-ne, doamnă Mardare, banii şi scăpaţi de noi! Mai aveţi, distinsă doamnă, şi o datorie de şapte sticle de whisky, pentru că domnul Stănescu Bogdan a pierdut pariul. Acum o lună mi-a promis că vom primi banii în aceste zile şi că, dacă nu îi primim, o să dea el şapte sticle de whisky. Sper că distinsul nostru administrator special are onoare şi se va achita şi de această datorie”, i-a spus Ion Ţoanţă directoarei Mardare. În jurul orei 13.00, protestatarii au părăsit sediul Oltchim. Ei au anunţat că protestele continuă. Reprezentanţii Oltchim au refuzat să ofere mass-mediei relaţii în legătură cu această situaţie, motivând că doar administratorul special şi administratorii judiciari au aceste competenţe.

http://www.indiscret.ro/articol-proteste

O fi si Toanta, sau si Burdoaza ... ???? SUNT 10 scosi si autointitulati din joben  de PERSU MAGICIANUL:

Protestul fostilor angajati Oltchim

https://www.youtube.com/watch?v=djb9FaUijlY

 

Publicat pe 7 mai 2014

Fostii angajati ai combinatului Oltchim au protestat in fata Prefecturii si CJ Valcea

 domnilor/doamnelor/domnisoarelor/divelor/starletelor....

 

 CE VOCALI ERAU EI O DATA...EHEEEE...GOARNAA FRATIOAREEE, GOARNA SI VEDETELE TV...

 

Si cei 10 negrii mititei, care au fost extrasi de persu din joben. Va stiti voi babuinilor.

PROTOCOALELE LE DISCUTAM CU DNA DE FATA, N-AM IMPUTERNICIT PE NIMENI SA SE FACA PE SUSTA PROTOCOALE IN DEFAVOAREA ALTOR CREANTE SALARIALE DISPONIBILIZATII 2013 SI ORICE FEL DE PROTOCOL IN DEFAVOAREA ALTORA...!!!!!!

 Alt aspect, NIMENI, ABSOLUT NIMENI NU ARE VOIE PE LEGE SA DECIDA IN NUMELE ALTEI CREANTE SAU ALTOR DREPTURI CREANTE DIN ACTELE PE CARE LE DETINE / DETINEM, CEEA CE S-A INTAMPLAT....

 

NU SE OBSERVA, DISCUTAM ACELEASI IDEI SI REPETAM TRECUTUL, IAR VIITORUL SI PREZENTUL ASTA....!!!!!!!!!! NE-ATI INJURAT CAND V-AM SPUS,  CA SUNTETI PE DRUMUL GRESIT, CHIAR SI ACUM.....

 

- in filmulet, salariatii disponibilizati 2013 strigau NU LIDERI, IAR VOI HOP LIDERI PESTE VOINTA TUTUROR, INCALCAND CHIAR SI CCM LEGE, intitulati si de comun acord cu psd.

ATI INTRAT IN JOCUL PARTIDELOR POLITICE. PERSU, CILEA, PREFECTII, CONDUCERE OLTCHIM, GUVERN, SINDICATE CU ALTE INTERESE SI ALTII... S.AM.D. SI-AU BATUT JOC DE TOTI SI PSD STIA CA VOI NU AVETI LIDERI DECAT SINDICATELE DIN OLTCHIM PE CCM LA NIVELUL COMBINATULUI CHIMIC. ATI FOST FOLOSITI PE POST DE CAMPANIE ELECTORALA SI SI-AU ATINS SCOPUL, OBSTRUCTIONAND JUSTITIA, PROCESUL INSOLVENTEI OLTCHIM  PRIN  TARAGANAREA EVENIMENTELOR SI LIPSA LOR DE INTERES SI ALTE FAPTE..... PRIN FURT, EI TOT CEEA CE AU DORIT AU REALIZAT.

 

A FOST O COMPLICITATE SINDICATE #34833(TOATE INCLUS SI  IONEL VINCEA DE LA CARTEL ALFA SI FOST MENTCHIM FALIMENT ) SI STATUL ROMAN#30014 SUNT IN CULPA.

#31217

P.S. SAU POATE NU V-AM SPUS SI NU VA TOT REAMINTESC:

OLTCHIM SE JUDECA IN INSOLVENTA PE PROCEDURA LA TRIBUNALUL RAMNICU VALCEA SI PITESTI DE CATRE JUDECATORUL-SINDIC. PERSU AR FI TREBUIT SA  NE EXPLICE CE  A FACUT BALAN MIHAI DE LA CET GOVORA IN OLTCHIM RAMNICU VALCEA,.... SI MULTE ALTELE...

 

Reducerea de personal vizează 929 de salariaţi (602 în Vâlcea şi 327 în Piteşti) şi are ca scop realizarea unei economii lunare de aproximativ 1.200.000 euro (14,4 milioane euro anual). Demn de remarcat este procentul mare (peste 60%) de salariaţi care au solicitat benevol să fie acceptaţi pe listele de disponibilizări.

 

http://www.rominsolv.ro/ ; http://www.oltchim.ro/


Musafir

#35853 mitu-belitu

2015-04-01 11:15

S-a deschis alimentara lui Diculoiu,s-a platit chiria?

 


Musafir

#35854 NAS ROSU

2015-04-01 11:16

Nu s-a platit caci s-au platit salariile Biroului Executiv al SLO.

vorbiti cu cine s-a ocupat de alimentara.

CREANTELE SALARIALE OLTCHIM DISPONIBILIZATII 2013:

#35855 CREANTELE SALARIALE OLTCHIM DISPONIBILIZATII 2013:

2015-04-01 12:42

 planul Rominsolv – BDO. aici : Plan_Reorganizare_Oltchim

Salarii compensatorii pentru personalul deja disponibilizat :

T1 8,659; T2 17,821; T3 17,821; T4 17,821; T5 17,821; T6 17,821; T7 17,821;T8 17,821; T9 17,821; T10 17,821; T11 17,821;T12 17,821

2. Creditorii salariaţi primesc 100% din valoarea creanţelor acestora.

5.1 Situatia datoriilor generate de functionarea societatii debitoare dupa deschiderea procedurii insolventei si neachitate pana la data de 30 noiembrie 2014
La data de 30 noiembrie 2014, Oltchim S.A. inregistra datorii curente si restante in valoare de aproximativ 50 milioane Euro, defalcate dupa cum urmeaza:

Sold Datorii nete acumulate in insolventa Mii Euro:

Participatie RCS-RDS 1,509

Dobanzi Credite Banci 5,850

Furnizori interni si externi 21,574

Clienti in avans interni si externi 478

Salarii nete fara taxe, exclusiv platile compensatorii 3,354

Salarii compensatorii pentru personalul deja disponibilizat 8,699

Bugetul de stat 7,334  ;

Bugetul local 1,542

TOTAL DATORII 50,340 Sursa: Informatii furnizate de catre societatea debitoare  pag 81 din 315 din :PLANUL DE REORGANIZARE 2015.

Reducerea de personal vizează 929 de salariaţi (602 în Vâlcea şi 327 în Piteşti) şi are ca scop realizarea unei economii lunare de aproximativ 1.200.000 euro (14,4 milioane euro anual). Demn de remarcat este procentul mare (peste 60%) de salariaţi care au solicitat benevol să fie acceptaţi pe listele de disponibilizări.

http://www.rominsolv.ro/ ; http://www.oltchim.ro/

CONTRACTUL COLECTIV DE MUNCA ( CCM ) si toate drepturile cuvenite salariatului, fiecaruia in functie de creantele neachitate inpotriva S.C. Oltchim S.A.

SALARII PLATI COMPENSATORII CCM SUMA NETA: 38.164.916 LEI (9 milioane euro) la 929 salariati(602 în Vâlcea şi 327 în Piteşti) disponibilizati:

1.    17.106 lei pentru o vechime  intre 0 - 5 ani, reprezentând o suma neta echivalenta cu 6 salarii medii brute existente in S.C. Oltchim S.A., la data concedierii;
2.    34.212 lei pentru o vechime  intre 5 - 15 ani, reprezentând o suma neta echivalenta cu 12 salarii medii brute existente in S.C. Oltchim S.A., la data concedierii;
3.    51.318 lei pentru o vechime mai mare de 15 ani, reprezentând o suma neta echivalenta cu 18 salarii medii brute existente in S.C. Oltchim S.A., la data concedierii;

Legea 85/2006 privind procedura insolventei, consolidata ABROGATA

Art. 3.10. creantele salariale sunt creantele ce izvorasc din raporturi de munca între debitor si angajatii acestuia. Aceste creante sunt înregistrate din oficiu în tabelul de creante de catre administratorul judiciar/lichidator;

Art. 96.  (2) Planul va stabili acelasi tratament pentru fiecare creanta din cadrul unei categorii distincte, cu exceptia cazului în care detinatorul unei creante din categoria respectiva consimte un tratament mai putin favorabil pentru creanta sa.

Art. 101. (2) Tratament corect si echitabil exista atunci când sunt îndeplinite cumulativ urmatoarele conditii:

b) nici o categorie sau nici o creanta apartinând unei categorii nu primeste mai mult decât valoarea totala a creantei sale;

Art. 41. (3) În cazul în care se confirma un plan de reorganizare, dobânzile, majorarile ori penalitatile de orice fel  sau cheltuielile accesorii la obligatiile nascute ulterior datei deschiderii procedurii generale se achita în conformitate cu actele din care rezulta si cu prevederile programului de plati. În cazul în care planul esueaza, prevederile alin. (1) si (2) se aplica corespunzator pentru calculul accesoriilor cuprinse în programul de plati, la data intrarii în faliment.

Art. 64.(6) Creantele nascute dupa data deschiderii procedurii, în perioada de observatie sau în procedura reorganizarii judiciare vor fi platite conform documentelor din care rezulta, nefiind necesara înscrierea la masa credala. Prevederea se aplica în mod corespunzator pentru creantele nascute în procedura de faliment.

UNDE SUNT BANII????

JOS CENZURA !!! Noi avem  regulile lor U.E. , ONU , Romania, U.S.A. & NATO,

Convenţia europeană a drepturilor omului 

 

SA INCEAPA PLATILE CATRE CREDITORI, PRIMII SALARIATII (PLATILE COMPENSATORII SI ANGAJATI)

DATI BANII TUTUROR SI NU NE MAI VEDETI PE PETITIE SAU PE LA VOI IN AUDIENTE, MITINGURI, SEDINTE,...!!!

VA OBLIGA LEGEA SA NE PLATITI SALARIILE TOATE CATRE NOI  LA ZI!!!!

SI  EVITATI  FALIMENTUL!!!!!

SALARIILE PLATILOR COMPENSATORII CREANTELE OLTCHIM DISPONIBILIZATII 2013 TOATE.


Musafir

#35856 IA DE LA FOTA SI LINGE O PINA SE TOPESTE,CA AM FOST COFETAR.

2015-04-01 13:25

#35834: - tulburare obsesiv-compulsiva 

 CE E TAMBALAGIULE CERNEVIST AI PRINS GRAI DUPA PERDEA,SA TI TRAGEM PRIN GURITA NUMAI M...UITA?


Musafir

#35857 EU AM LINS O LA UNUL, TU LA CITI AI LINSOOOO

2015-04-01 13:36

#35833: - Re: Re: Re: MULT NU MA AI.................SI O SA TE AM PAPUSA MICA SI SECSOASA. 

 DECIT SA LING 2 ANI ,MAI BINE O LING O DATA SI BINE,TREABA E CA TU AI LINS O CU TACTO CERNEV DE PREA MULTE ORII, IAR ACUM FACETI CRA CRA SI ZBIRRRR SPRE BULGARIA.


Musafir

#35858 Re: EU AM LINS O LA UNUL, TU LA CITI AI LINSOOOO

2015-04-01 13:51

#35857: - EU AM LINS O LA UNUL, TU LA CITI AI LINSOOOO 

 Linge linge fota, sa dai de kaka de diculoi.

Ca ce iti mai place sa papi.

Tu si cu bidin, frate-tu de cealalta baricada.


Musafir

#35859 Re: Re: EU AM LINS O LA UNUL, TU LA CITI AI LINSOOOO

2015-04-01 13:58

#35858: - Re: EU AM LINS O LA UNUL, TU LA CITI AI LINSOOOO 

 Scuze, am uitat sa ma recomand. Click: Emil Ghioca. 


Musafir

#35860 Re: Re: Re: EU AM LINS O LA UNUL, TU LA CITI AI LINSOOOO

2015-04-01 14:28

#35859: - Re: Re: EU AM LINS O LA UNUL, TU LA CITI AI LINSOOOO 

 CE ZICI CA MI O LINGI CU MATA CA SA VEZI DACA E FOTA,ZBIRRRR IN MATA DE TRADATOR POPONAR SI DA MI SI MIE NISTE ZLOTIIIIIIIIIII.


Musafir

#35861 Re: Re: Re: Re: EU AM LINS O LA UNUL, TU LA CITI AI LINSOOOO

2015-04-01 14:30

#35860: - Re: Re: Re: EU AM LINS O LA UNUL, TU LA CITI AI LINSOOOO 

 AM UITAT SA TI SPUN CA ATI STA MAI BINE IN ROSU ,CA POATE O BELESTI UN PIC LA MOSU,PUI DE COMUNIST RETARDAT.

CREANTELE SALARIALE OLTCHIM DISPONIBILIZATII 2013:

#35862 Soluţie pentru plata salariilor restante la Oltchim

2015-04-01 14:30

Actualitate | Numarul 489 | 1 Aprilie 2015
 
Cinci parlamentari propun cumpărarea creanței salariale de către stat
 

Senatorul vâlcean Adrănel Cotescu (PNL) i-a adresat de curând o întrebare ministrului delegat pentru dialog social, Liviu Marian Pop. Cotescu este interesat de soarta gravă a salariaţilor disponibilizaţi de Oltchim şi de plata salariilor lor compensatorii. Astfel, împreună cu alţi patru parlamentari (dintre care trei de Vâlcea şi unul de Argeş), Cotescu a venit cu o iniţiativă interesantă. Senatorul susţine că statul ar putea cumpăra creanţa salarială.

 
Adrănel Cotescu a trimis întrebarea pe adresa cabinetului ministrului delegat, Liviu Pop, pe 23 martie a.c. „În data de 09.03.2015, a avut loc Adunarea Generală a Creditorilor Oltchim SA, având ca ordine de zi exprimarea votului cu privire la Planul de Reorganizare propus de consorţiul de administratori RomInsolv SPRL şi BDO Bussines Restructuring. Deşi planul a fost votat de majoritatea creditorilor prezenţi, urmează ca acesta să fie supus aprobării judecătorului sindic la termenul din 25 martie a.c. Chiar şi în ipoteza în care acest plan de reorganizare ar fi confirmat, condiţia gravă a disponibilizaţilor subzistă, aceştia urmând a-şi recupera în totalitate drepturile salariale în decursul a 3 ani. În aceste condiţii, nu se poate susţine că s-ar rezolva situaţia foştilor angajaţi ai Oltchim, având în vedere cazurile tragice rezultate din imposibilitatea efectivă a asigurării mijloacelor de existenţă a sute de familii din judeţul Vâlcea. O posibilă soluţie ar fi cumpărarea creanţei salariale de către statul român – acţionar majoritar al Oltchim SA, având în vedere că Ministerul Finanţelor Publice nu ar înregistra niciun fel de pierdere, această creanţă urmând a fi acoperită conform planului de reorganizare. Subsemnatul, împreună cu alţi 4 parlamentari (deputaţii Traian Dobrinescu, Romeo Rădulescu, Mihai Deaconu - deputat de Argeş - şi senatorul Remus Daniel Niţu), am înaintat deja această propunere Primului-Ministru Victor Ponta, prin adresa depusă la Secretariatul General al Guvernului înregistrată cu nr. 17/3302/19.03.2015 şi Ministerului Finanţelor Publice, prin adresa înregistrată sub nr. 18417/19.03.2015. Având în vedere cele expuse, vă rog să îmi comunicaţi, domnule ministru, dacă, în calitatea dumneavoastră de Ministru pentru Dialog Social, având atribuţii în facilitarea desfăşurării dialogului în vederea obţinerii unui consens, veţi sprijini iniţiativa noastră ori ce altă soluţie veţi propune pentru plata salariilor compensatorii ale disponibilizaţilor de la Oltchim, pentru a nu se ajunge la plata acestora în decursul a 3 ani, în situaţia ipotetică a aprobării planului de reorganizare de către judecătorul sindic”
NEWS :

#35863 Prin CET Govora bântuie spaima disponibilizărilor

2015-04-01 14:32

Revolta salariaţilor faţă de măsura eliminării primelor de vacanţă şi zvonul privind 400 de concedieri.

 

 

Decizia de eliminare a primei de vacanţă la CET Govora şi perspectiva concedierii a circa 400 de salariaţi generează primele manifestări de revoltă la această societate comercială cu capital integral de stat. Potrivit unor surse sindicale, în urmă cu două săptămâni, peste 50 de oameni au protestat faţă de această situaţie: „Conducerea a dispus să fie tăiate primele de vacanţă, iar cei care deja le-au încasat, să le restituie. În plus, se aude că vor fi daţi afară în jur de 400 de oameni din cauza problemelor economice. Şi nu este vorba despre cei preluaţi de la minele Berbeşti şi Alunu, ci strict de cei de la Râmnicu Vâlcea. Să ne explice directorul general, Mihai Bălan, care este situaţia, nu să ne ţină cu orele pe la uşă. Acum vreo două săptămâni, peste 50 de oameni au protestat şi au vrut să stea de vorbă cu el, pentru a le spune adevărul. Cum încă mai credem în domnul director, deşi, zilnic, ne dă din ce în ce mai puţine motive, i-am liniştit pe cei care au protestat şi i-am trimis la lucru”, a declarat pentru Indiscret în Oltenia unul dintre liderii de sindicat ai CET Govora. Potrivit aceleiaşi surse, la CET ar putea fi eliminate şi bonurile de masă. Până la recenta preluare a personalului de la minele Berbeşti şi Alunu, CET Govora a avut aproximativ 1.200 de salariaţi.

Nici directorul Mihai Bălan şi nici Gheorghe Păsat, preşedintele Consiliului Judeţean Vâlcea, instituţie în subordinea căreia se află CET, nu au putut fi contactaţi pentru a explica această situaţie. 

http://www.indiscret.ro/articol

CIT E ROATA DE PATRATA,CUNOST PROVERBUL EMUILUSI ?

#35864 GAOAZAAAA,AM AUZIT CA AI SI TU 2 FETE POPONARULE CARE ESTI

2015-04-01 14:49

#35861: - Re: Re: Re: Re: EU AM LINS O LA UNUL, TU LA CITI AI LINSOOOO 

 SA DEA D ZEU SA PATESCA CE AU PATIT SI SOTIILE NOASTRE,A MEA,A LUI TUGURIN,ETC

NEWS :

#35865 S-a hotărât reorganizarea RAJDP: 95 de salariaţi vor fi disponibilizaţi!

2015-04-01 14:55

S-a hotărât reorganizarea RAJDP: 95 de salariaţi vor fi disponibilizaţi!

Şedinţa ordinară a Consiliului Judeţean Vâlcea de ieri a fost una lungă, nu mai puţin de 42 de proiecte de hotărâre fiind dezbătute şi aprobate de aleşii judeţeni. De departe, cel mai disputat proiect de hotărâre a fost cel privind aprobarea planului de reorganizare a Regiei Autonome Judeţene de Drumuri şi Poduri Vâlcea, plan care include disponibilizarea a 95 de angajaţi din cadrul unităţii. Consilierii PSD nu au fost de acord cu disponibilizările şi, în consecinţă, nu au votat nici planul de reorganizare.

95 de oameni pleacă acasă

„Nu e o fericire să anunţăm înainte de Paşti că 95 de angajaţi vor fi disponibilizaţi. Fondul pentru salariile compensatorii este prevăzut în buget şi se ridică la 17,8 miliarde lei. Se acordă în maxim şase tranşe, în funcţie de vechimea fiecăruia. Se vor acorda maxim şase salarii pentru vechime mai mare de 15 ani. Am avut nenumărate discuţii cu sindicatele, cu conducerea executivă a Consiliului Judeţean, am avut câteva cazuri, dar nu am găsit un alt loc de muncă în alte subunităţi subordonate Consiliului Judeţean. Sfârşitul lunii aprilie cred că va fi data cea mai apropiată pentru disponibilizare. Altă posibilitate nu există. Am spus de acum trei ani. În ultimii trei ani situaţia financiară a Regiei s-a agravat. Am făcut numeroase solicitări de disponibilizare către conducerea judeţului în anii precedenţi. Am depus şi documentele necesare pentru o eventuală concediere individuală. Prima iniţiativă am avut-o în 2011, cu 29 de persoane, a urmat în anul 2012 cu 38 de persoane, în 2013 - 55, apoi 80 şi acum am ajuns la 95”, a spus directorul RAJDP Vâlcea, Nicolae Vălimăreanu. Au urmat tot felul de schimburi de replici între consilierii judeţeni ai PSD şi cei ai PNL, au fost puse tot felul de întrebări directorului Vălimăreanu, însă concluzia finală a fost că fără aceste disponibilizări Regia intră în faliment.

O situaţie dură

Vicepreşedintele Dumitru Persu a ţinut să facă unele precizări: „Consiliul Judeţean Vâlcea administrează aproape 1000 de kilometri de drumuri judeţene. RAJDP a avut rezultate excepţionale în anumite perioade, au fost ani în care Regia executa lucrări care însumau peste 500 miliarde lei. Din păcate, în ultimii ani, Regia a căzut puternic şi din cauza unei strategii prost gândite şi aplicate, pe motivul că actualii manageri ai acestei structuri n-au avut curajul să ia lucrurile în piept şi să aplice principiile economiei capitaliste. La regia noastră s-au întâmplat lucruri care nu sunt tocmai ortodoxe şi, din păcate, dânşii au cedat în faţa unor strategii, altele decât sunt acum. Din fericire, însă, spun eu, restructurarea şi reorganizarea regiei este absolut necesară, pentru că nu poţi să mergi în continuare pe cifră de afaceri foarte mică, salarii plătite tuturor, de la TESA până la muncitori. N-a spus domnul Vălimăreanu nici un moment că eu am fost întotdeauna de acord cu reorganizarea şi restructurarea Regiei, pentru că simţeam pulsul economic al activităţii acesteia şi, din păcate, nu a aplicat niciodată ceea ce am spus de fiecare dată. Ne trezim astăzi în faţa unei situaţii foarte dure pentru oamenii care muncesc acolo…”, a spus vicele Persu. Directorul Vălimăreanu a mai dezvăluit şi alte lucruri: „N-a fost lipsă de curaj din partea noastră, cel puţin a mea, pentru evitarea unor cheltuieli nejustificate. S-a mers până acolo încât în ultimii doi-trei ani nu eram eu sunat de către Consiliul Judeţean, ci direct şefii de secţii pentru execuţie de lucrări. Nu vreau să mai continui, sunt multe de spus”.

Fără reorganizare, intră în faliment

Cel care a primit în atribuţii să se ocupe de verificarea situaţiei la RAJDP a fost vicepreşedintele Romulus Bulacu. Acesta a menţionat: „Când am preluat şi m-am documentat asupra stării RAJDP, am preluat-o cu 39 de miliarde lei pierderi în 2013 şi cu 35 de miliarde pierdere în 2014. Noi aşa am preluat-o. Dacă mai stăteam şi dacă mai stăm în continuare, ea intră în faliment. Să nu credeţi că pe noi nu ne doare sufletul când este vorba de oameni. Şi pe noi ne doare, dar să ştiţi că ei sunt 300 de oameni acolo. Trebuie să ne gândim la toţi. S-au angajat oameni în plus şi fără să aibă de-a face cu profesionalismul în domeniu. În primul rând trebuie să plece din Regie cei care n-au legătură cu regia. După zeci de întâlniri, inclusiv sindicatele au fost de acord că această restructurare trebuie să se facă. Şi pe noi ne-a interesat ca modul de disponibilizare să fie foarte corect. În primul rând să respectăm regulile, dar în al doilea rând să rămână într-adevăr cei care trebuie şi ştiu ce să facă. Sunt factori externi care au determinat situaţia de acum. Unul este factorul politic care a contribuit foarte mult. Din cauza aceasta n-am vrea să ne implicăm noi, ci să se implice cei care se pricep. Factorul politic trebuie redus, să lucrăm pe principii economice de piaţă. Factorii interni trebuie şi ei să muncească mai mult. Problema ţine de o mai bună organizare internă, pentru că ce ne aşteaptă nu e uşor. Să nu credeţi că dacă pleacă 95 de oameni lucrurile s-au rezolvat. Nu neapărat a da aceşti oameni afară rezolvă problema. Este problema şi de management şi le-am cerut un management profesionist, fără intervenţii politice. Pentru că dânşii asta reclamă, că li se spunea să ia macaraua de la Lungeşti şi să o trimită la Câineni. Păi asta însemnă miliarde de lei pierdere. Sunt nişte lucruri care s-au întâmplat şi vrem să nu se mai întâmple”, a spus vicepreşedintele Romulus Bulacu.

NEWS :

#35866 „Nea Ioane, nu te supăra, ai băgat Regia-n faliment!”

2015-04-01 15:01

• atacul violent al PSD-ului la adresa conducerii RAJDP s-a întors fulgerător împotriva lui Dumitru Persu, dat de gol pentru fariseismul inegalabil
• după decenii de politică de stânga, anul 2015 îl găsește pe veteranul pesedist propovăduind capitalismul, dar votând împotrivă

Ședința de ieri a Consiliului Județean a stat sub semnul problemelor de la RAJDP, iar social-democrații au sărit la gâtul directorului Nicolae Vălimăreanu atunci când în atenția aleșilor a ajuns planul de reorganizare și restructurare. Cum documentul prevede disponibilizarea a circa o sută din cei trei sute de angajați, pesediștii n-au putut rata ocazia de a juca, din nou, cartea protecției sociale.
Ioana Liță și-a reiterat neîncrederea în actuala conducere pe care a renegat-o încă din momentul instalării, Constantin Pârvu i-a anunțat pe liberali că e gata să aducă oamenii la protest, iar Alexandru Oproaica s-a legat de contractele dubioase de închiriere la care a recurs Regia în ultimii ani. În apărarea sa, Vălimăreanu a declarat că datoriile RAJDP-ului sunt în jur de 50 de miliarde în condițiile în care creanțele Regiei sunt de 39 miliarde lei vechi. Argumentele sale nu l-au convins aproape deloc pe Dumitru Persu care l-a certat pe directorul liberal pentru că nu a trecut la restructurări cu câțiva ani mai devreme.
După o veritabilă lecție de capitalism și valorile nepieritoare ale acestuia, „vicele” pesedist a revenit în front și a votat alături de colegii săi de partid împotriva proiectului. Vălimăreanu a avut, însă, grijă să-i amin­tească moralistului pesedist de o declarație făcută într-un consiliu de administrație al Regiei prin care-l avertiza pe Ion Cîlea: „Nea Ioane, nu te supăra, ai băgat Regia-n faliment!”

http://curieruldevalcea.ro/nea-ioane

 


Musafir

#35867 Re: Prin CET Govora bântuie spaima disponibilizărilor

2015-04-01 15:03

#35863: NEWS : - Prin CET Govora bântuie spaima disponibilizărilor 

Scoteti cocletii la vedere!
Transferati-i pe cei din conducerea SVO si pe mentorul lor craunelius ciornev la CET sa va apere asa cum ne-au aparat pe noi in combinat (adica in combinatie cu zlotii lui zaremba)!


Musafir

#35868 Prin CET Govora bântuie spaima disponibilizărilor

2015-04-01 15:09

#35867:
Nu-l lasati pe Balan sa  umble prin cet cu pantalonii desfacuti!
Astia mai sus enumerati, cocletii si cernevistii deopotriva, abia asteapta sa mai suga ceva.

 Mai mult: http://www.libertatea.ro/


Musafir

#35869 Re: Re: EU AM LINS O LA UNUL, TU LA CITI AI LINSOOOO

2015-04-01 15:12

#35858: - Re: EU AM LINS O LA UNUL, TU LA CITI AI LINSOOOO 

 APROPO RAHAT CERNEVIST SAU POPONAR CERNEVIST,NU EU AM LINS  SI AM MINCAT RAHAT DE OLTCHIM,VOI NEMERNICILOR SI TRADATORILOR CERNEVISTII,VOI ATI TRADAT OAMENI PT. NISTE ZLOTII,EU DECIT AM SPUS ADEVARUL OAMENILOR CA NU SE MAI REPORNESTE OLTCHIMUL,ATI UITAT VAD,ORICUM LUMEA NU UITA  MAI CIUMPALACILOR.


Musafir

#35870

2015-04-01 15:20

S-A DUS DRACU JUDETUL VALCEA. NUMAI DISPONIBILIZARI SI DECIZII DE DISTRUGERE, HAOS.


Musafir

#35871 Pentru 35840

2015-04-01 15:50

Sentinta 617/31.01.2013 are pe prima pagina erori grosolane:

1.Cererea de insolventa s-a facut in ian. 2013 si nu in ianuarie 2012!(vezi pag.1);

2.Hotararea CA 52/24.01.2012 este de fapt 52/24.01.2013!! (vezi pag.1)

3. Nu se putea solicita insolventa in ianuarie 2012 cu documente din luna a sasea 2012!!!! (vezi atent pag.1).

Oare nu poate fi declarata nula aceasta sentinta care are atatea greseli (????), cu implicatiile legale pe care le are in cazul OLTCHIM-ARPECHIM?

CINE STIE SA RASPUNDA DPDV JURIDIC?

CREANTELE SALARIALE OLTCHIM DISPONIBILIZATII 2013:

#35872 CREANTELE SALARIALE OLTCHIM DISPONIBILIZATII 2013:

2015-04-01 16:09

#35871: - Pentru

 Ba baiatule, TU TE JOCI CU TOATA LUMEA ASA, MAI CITESTE INCA O DATA, ESTE DECIZIE SENTINTA DATA DE JUDECATORUL-SINDIC RAMNICU VALCEA LA DESCHIDEREA PE PROCEDURA INSOLVENTA OLTCHIM LEGEA 85/2006, UN ACT AUTENTIC CARE INTRUNESTE TOATE FORMELE LEGALE SI PE ACTUL ASTA OLTCHIM ESTE IN INSOLVENTA SI SE JUDECA IN TRIBUNALUL RAMNICU VALCEA NR.617/30.01.2013 PROCESUL FALIMENT OLTCHIM IN INSOLVENTA.

Societate in insolventa, in insolvency, en procedure collective

 
 
 Ce contrezi tu ma aici si aduci explicatii tampe??? Declari tu nula o decizie si o hotarare a judecatorului-sindic Ramnicu Valcea??? Daca in Tribunalul Valcea asa a fost inregistrat la data de 25 ianuarie 2012 S.C. OLTCHIM S.A  DE CATRE STATUL ROMAN PRIN REPREZENTANT DIRECT doleanta lor a intra in insolventa si s-a decis deschiderea insolventei in 30.01.2013 DE CATRE JUDECATOR, tu cu cine crezi ca deviezi si arunci nebunii pe petitie si vorbesti sau lasi scris  cretinitati.
 
DE CE NU SE PUTEA, NU VREI TU???
 
ESTI TU DECLAR BAAAA NUL, TU ESTI NUL DIN PUNCT DE VEDERE NEURONAL SI JURIDIC.

 


Musafir

#35873 pENTRU 35872

2015-04-01 16:39

STIMATE DOMN,

1. Eu am facut o constatare.Insolventa a fost solicitata in ianuarie 2013 si nu in ianuarie 2012 (te rog citeste documentul), cum se specifica in document; 

2.Hotararea CA 52/24.01.2013 este mentionata in acelasi document ca fiind nr.52/24.01.2012 (vezi pag.1 in motivare si cateva paragrafe mai jos!);

3.DACA insolventa A FOST SOLICITATA IN IANUARIE 2012 ATUNCI INSEAMNA CA A SOLICIT-O ROIBU (AICI ESTE O PROBLEMA!!!!!!);

TE/VA ROG SA CITESTI/CITITI PRIMA PAGINA DIN HOTARAREA TRIBUNALULUI SI A JUDECATORULUI SINDIC!

MULTUMESC SI SCUZATI "NULITATEA MEA"!

Sentinta nr. 617 din 30.01.2013

#35874 Sentinta nr. 617 din 30.01.2013

2015-04-01 16:40

CREANTELE SALARIALE OLTCHIM DISPONIBILIZATII 2013:

#35875 CREANTELE OLTCHIM:

2015-04-01 16:44

#35873: - pENTRU 35872 STATUL ROMAN CONDUCE SI CONDUCEA OLTCHIM LA ORICE DATA VREI TU.

 BATI CAMPII. NU DEOSEBESTI SI INSITI CU CRETINISM VOIT.. ESTI CAZUT IN CAP SAU NU INTELEGI CA NU ROIBU CI REPREZENTATUL STATULUI ROMAN TRIMIS DE LA MINISTERUL ECONOMIEI, ATUNCI PUTEA SA AIBE O ALTA DENUMIRE MINISTERUL IN ANULK RESPECTIV 2012..., STATUL ROMAN A SOLICITAT DESCHIDEREA INSOLVENTEI SI REPET PENTRU INDIVIZI BABUINIZATI CA TINE " Daca in Tribunalul Valcea asa a fost inregistrat la data de 25 ianuarie 2012 S.C. OLTCHIM S.A  DE CATRE STATUL ROMAN PRIN REPREZENTANT DIRECT doleanta lor a intra in insolventa si s-a decis deschiderea insolventei in 30.01.2013 DE CATRE JUDECATOR"

OLTCHIM ESTE IN INSOLVENTA PE ACTELE DE TU LE CREZI NEADEVARATE.

A DRACU DE BAUTURA CARE TI-A SPALAT NU NUMAI CREIERUL CI AI RAMAS SI NUL DE DREPT.