Revizuire barem proba romana EN 2012, sesiunea 25 iunie 2012

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Revizuire barem proba romana EN 2012, sesiunea 25 iunie 2012


Musafir

#1426 Re:

2012-06-25 23:34

#1402: Elena -

Exact.

PUTETI SA VA CACATI PE VOI MULT SI BINE CA MINISTERUL NU STIU CE FEL DE SUBIECT A FACUT ... DAR NU CRED CA SUBIECTUL DE EXAMEN IL FACE TOT TARANUL.

CUM ATI FI VRUT SA SE FACA DEPARTAJAREA? CU O PROPOZITIE GEN "ANA ESTE ELEVA" SAU CE PANA MEA?

SI IN PLUS, DE CE S-AR SCHIMBA BAREMUL? PENTRU CA ASA VRETI VOI?

:-J


Musafir

#1427

2012-06-25 23:34

E clar ca dificultatea subiectului a pus in incurcatura elevii. Atata vreme cat si corpul profesoral este divizat intre cele 2 solutii, iar profesorii sunt cei ce i-au invatat pe elevi, e destul de evident ca e discriminatoriu sa penalizezi cu 6 puncte varianta ''predicativa''.

Musafir

#1428 Re:

2012-06-25 23:34

#1402: Elena -

Voi ati sapat pe sub gardul Domnului??

Anonim

#1429 Re: Acesta este adevarul :)!

2012-06-25 23:34


Musafir

#1430

2012-06-25 23:35

Daca inversai propozitiile si faceai contragerea iesea un predicat nominal asa ca se poate interpreta in mai multe moduri si spun asta chiar daca nici pana acuma nu mi-am dat seama cum ar venii subiectiva.
Multi colegi de ai mei care se tin bine de carte au luat-o predicativa, si culmea! cei mai 'varza' au dat la nimereala si au pus C
Este o nedreptate ceea ce se intampla aici. Poate ca era subiectiva iar ce ma gandesc eu este total gresit, dar subiectele ar trebui sa fie de nivel mediu si din moment ce profesorii se cearta pe aceasta tema refuz sa cred acest lucru.
Bafta la proba scrisa la matematica!
Anna

#1431

2012-06-25 23:35

Acum serios vorbind, e f bine daca semneaza cati mai multi oameni, dar chiar exista posibilitatea sa se accepte ambele variante???

Musafir

#1432 :)

2012-06-25 23:35

Depinde cum privesti fraza, poate fi si SB, si PR. Daca iei "este dificultatea" ca predicat nominal, atunci iti iese subiectiva. Daca iei "dificultatea" ca subiect si faci "dificultatea este ceea ce...", atunci este predicativa. Este o chestiune de perspectiva, ambele variante sunt corecte. Pentru binele tuturor, ar trebui sa puncteze ambele raspunsuri drept corecte.

Musafir

#1433

2012-06-25 23:35

Luați și subordonata predicativă în considerare ! Vă rugăm .
525

#1434 examen

2012-06-25 23:35

ma e subiectiva daca nu sa le puna pe amandoua corecte dar care a facut subiectiva sa primeasca mai mult 10 p
atributiva

#1435 Re:

2012-06-25 23:36

#1: - eu am pus atributiva,are ceva?

 

A

#1436 Re:

2012-06-25 23:37

#2: -

auzi draga mea,daca ai fi fost in locul copiilor care dadeau examenul atunci si si fi trecut prin stresul acela,nu ai gandi asa. daca iei propozitia invers este predicativa. si daca o iei asa tot predicativa ramane deci esti tu proasta si nu stii. mai chinuiete putin si dupaia vorbim

musafir

#1437 Re: Re: bine inteligentule contesta tu profesorii de la Sf.Sava.Nici nu visezi sa intrii tu acolo(9

2012-06-25 23:37

#31: - Re: bine inteligentule contesta tu profesorii de la Sf.Sava.Nici nu visezi sa intrii tu acolo(9.94)

Asta nu inseamna ca cei de la Minister nu sunt capabili, ca tot profesori de la licee de elita din Bucuresti sun cei ce alcatuiesc aceste subiecte...


Musafir

#1438

2012-06-25 23:37

Sa o luam asa? Au vrut sa vada cati se descurca si cati nu. Asa va fi si la mate. Un exercitiu mai greu. De unde fac ei diferentierile?:> E ceva de logica in toata treaba asta. Au vrut sa vada cati gandesc ca e subiectiva si cati nu:>. Bun sunt una din persoanele care a scris ca e predicativa dar dupa ce am citit de mai multe ori ar suna "ceea ce ma jeneaza este dificultatea rasfoirii". Daca pui cui iese "A e-bookului" daca pui cine/ce nu are subiect :-??. Nu poate avea subiect in primul rand. Asa ca lasati voi astea si sa vedem baremul, cum se hotarasc dar va spun ca e subiectiva :|. E o concluzie la care m'am gandit toata ziua si dupa ce am citit de mai multe ori, nu poate raspunde la intrebare.

Musafir

#1439

2012-06-25 23:37

Tot ce pot sa fac eu este sa sper ca aceasta petitie sa ne faca dreptate.Dupa spusele multora propozitia este sub,asa e,dar acest ex a fost mult prea greu pentru niste elevi de cls 8.

Musafir

#1440

2012-06-25 23:38

Oare cand ne vom vindeca si noi de superficialitate ?
Bobobobobo

#1441 CE ESTE ASTA?

2012-06-25 23:38

Scrie un comentariu...Stimata doamna de la Sf.Sava Bucuresti, va felicitam pentru motivatia petitiei dar consideram ca nu este suficienta deoarece intrebarea din capul locului a fost formulata gresit. Daca ar fi fost formulata astfel: Care este propozitia subordonata din fraza urmatoare ... si precizati felul ei? Atunci s-ar fi constatat la nivel national ca 90% din candidati nu stiau care este subordonata si cu atat mai mult nu putea preciza felul ei. Cei care au precizat ca propozitia subordonata este subiectiva, fiti convinsa ca nu au stiut care este subordonata, deoarece ei au pus intrebarea "Cine ma jeneaza?" si au considerat ca raspuns propozitia "Dificultatea rasfoirii" care defapt nu era subordonata. Va spune acest lucru un doctor in limba si literatura romana, motiv pentru care va rugam ca petitia dvs, sa revina si sa solicite anularea evaluarii acestui item care trebuie considerat corect pentru toti elevii care au dat orice raspuns. Un astfel de item a creeat discutii in randul licentiatilor in limba romana ceea ce pentru un absolvent de gimnaziu este o cerinta exagerata. Cei care au intocmit o astfel de varianta au preluat acest item de la o anumita admitere la facultatile de litere fara a trece prin filtrul gandirii ca acest item poate fi oricand interpretabil si ca nu trebuia inclus pentru evaluarea nationala a unor absolventi de gimnaziu. Rusine, patata sa le fie tinuta stiintifica a unor autori de modele de subiecte pentru evaluari nationale, autori falsi care alearga dupa adeverinte, diplome, certificate de formare continua in vederea obtinerii unor gradatii de merit sau a unor functii. Astfel de autori ar trebui retrogradati din punct de vedere profesional si cu ingaduinta sa li se acorde dreptul de a fi profesori suplinitori si nu profesori de elita sau chiar sa fie dati afara din invatamant. Ne intrebam mereu "De ce calitatea invatamantului romanesc este in cadere libera?", datorita acestor pseudoprofesori.
Consideram ca dupa atatea interventii si semnaturi pe acest site, ministrul invatamantului, profesor din preuniversitar este in primul rand dator sa se autosesizeze si sa anuleze acest item in sensul de a il considera valid pentru toti elevii, indiferent de solutia data. Multumesc cititorilor si urmati-mi exemplul, sa taiem raul de la radacina al prostiei din aceasta tara! Succes tuturor elevilor pe data de 27.06.2012 pentru disciplina Matematica!

Musafir

#1442

2012-06-25 23:38

Lumea din ziua de azi ori este retardata ,ori este angajata de minister...

Musafir

#1443

2012-06-25 23:38


Musafir

#1444

2012-06-25 23:38

Intr-adevar, este o situatie interpretabila. Ambele variante ar putea fi luate drept ,,corecte". Trebuie revizuit baremul fara nici o discutie.

Musafir

#1445

2012-06-25 23:38

Nu ar fi corect sa nu puncteze si celor care au scris predicativa, atata timp cat si profesorilor le dau batai de cap acest subiect, de elevi ce sa mai spunem !! sa nu uitati sa CONFIRMATI PE E-MAIL. Multumiri tuturor
Alice

#1446 Greseli si erori

2012-06-25 23:38

Deci,dupa ce am vazut toate aceste lucruri nu cred ca ar trebui sa ne jignim.Fiecare are o parere si nu trebuie schimbata.Eu am ales subiectiva pentru ca asa mi-a spus instinctul.Intr-adevar nu e nimic care sa ceara subiectiva si la fel de bine putea sa fie predicativa.Noi ca elevi nu stim daca e raspunsul corect predicativa , dar totusi ne injuram.Fiti atenti
Elevii care au ales varianta incorectă "predicativă" au încurcat propoziţia principală şi cea secundară între ele. "Este dificultatea răsfoirii" este propoziţia principală, iar "ceea ce mă jenează" este cea secundară. "Dată fiind ordinea cuvintelor şi absenţa unei intonaţii speciale şi a unor indicii suplimentare, răspunsul corect este "subiectivă"", spune Rodica Zafiu. EU SUSTIN punctarea ambelor puncte si nu neaparat pentru ca predicativa este corecta ci pentru ca nici ministerul nu a stiut raspunsul.

Musafir

#1447 Re: CE ESTE ASTA?

2012-06-25 23:38

Cineva

#1448 Re:

2012-06-25 23:39

#1391: Nicu -  

 Apreciez faptul ca tu ai aratat cum ai gandit, fata de altii care s-au apucat sa ii injure pe cei care au pus PR. Iti voi spune cum am gandit eu: cand am realizat contragea am spus "jenanta este dificultatea rasfoirii". In manual si in caietul special am mai intalnit cazuri in care numele predicativ are o astfel de topica. Poate nu ti se pare o dovada credibila, dar asa am gandit.

19

#1449 Vai si amar!!!

2012-06-25 23:39

Mie una mi se pare o prostie fraza data in examen , pur si simplu nu are sens. Acum acel copil care a scris predicativa ar trebui sa fie depunctat pe nedrept?! Eu zic ca nu. Pana la urma nu e vina noastra ca cei care au facut subiectele n-au fost in stare sa faca unul clar si de clasa a8a!!! Dupa parerea mea ar fi corect si cinstit pentru toti ca ambele variante sa fie punctate. Acele 60 de sutimi conteaza foarte mult. Si cel care a gresit sunt sigura ca nu a gresit din cauza ca nu a invatat , ci din cauza ca ministrul invatamantului nu stie altceva decat sa incurce elevul. Rusine oricum celora care au facut subiectul ! Chair suntem calcati in picioare.

Musafir

#1450 Re:

2012-06-25 23:39

Pentru voi nu este corect , dar pentru cei care au scris predicativa cum e? Pana nici ministrul nu a stiut sa explice de ce e subiectiva :| si lumea se asteapta sa se faca dreptatea ...propun sa se dea macar 3 puncte celor cu predicativa pentru ca e pacat sa piarda puncte ....parerea mea :).