Lipsa Timbrelor pentru psihologi=Prostitutie Intelectuala!

Musafir

#626 Re: Fiti binecuvantati

2012-06-01 13:10

#625: Raluca - Fiti binecuvantati

Nu , Raluca, nu merita ei, constiinta  , obrazul si buzunarul lor asa ceva.  Numai o sfanta  binecuvantare data in ...instanta ,  conform legislatiei europene, si dupa principiul "adevarul te va elibera",  i-ar putea izbavi cu adevarat.

Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2012-06-05 12:51


Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2012-06-06 10:45


Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2012-06-07 19:18



Musafir

#630 Re: Re:

2012-06-08 18:51

#629: Musafirul musafirului - Re:  

 Ma gandesc ca nu degeaba Romania deriva de la rom. Traim in satra si aici nimeni nu se revolta. Aici toata lumea cerseste,cu umilinta,o bucata de paine.

Psihologii tineri sunt cersetori mai obedienti decat cei batrani,uita-te la media de varsta a celor care au semnat petitia razvatirii.

Cristian Holban

#631 Re: Am luat teapa de la COPSI

2012-06-15 02:10

#622: Gregorian - Am luat teapa de la COPSI

fraier este cine se duce si alearga dupa tot felul de credite si de workshopuri, ca sa aiba tot felul de adeverinte si de diplome sa le atarne pe pereti.

mi-am luat autonom pe clinica si de atunici nu au mai vazut un banut de la mine, nici macar pentru timbre desi sunt filatelist.

in alta ordine de idei eu nu accep nici un control la mine in cabinet de la copsi, sa vina cu mandat de la judecator , d...daca reusesc sa-l obtina.

Anitei si cu gasca lui din conducerea copsi nu numai ca nu au reusit sa faca ceva util pentru aceasta meserie dar au reusit sa terfeleasca imaginea psihologilor, si sa ne imparta in mai multe tabere.

este timpul ca impostorii si incompetentii sa plece, anitei , iti asteptam demisia

Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2012-06-16 17:18


Musafir

#633 Antrenamentul marilor maestri

2012-06-26 00:03

Daca nu stiati, priviti cu ce se ocupa in realitate maestrii de ceremonii ai Colegiului exact ca preotii de la BOR :


Titulari marcii COLEGIUL PSIHOLOGILOR DIN ROMANIA
Nr. Titular Adresa Date de contact
1 COLEGIUL PSIHOLOGILO******************** Str. Stoian Militaru******************** Click aici

Clase NISA inregistrate de marca COLEGIUL PSIHOLOGILOR DIN ROMANIA
Clasa Descriere clasa
Clasa 35 Publicitate; gestiune afacerilor comerciale; administratie comerciala; lucrari de birou; import-export, lant de magazine.
Clasa 41 Educatie; instruire; divertisment; activitati sportive si culturale.
Clasa 42 Servicii stiintifice si tehnologice, precum si servicii de cercetare si de creatie, referitoare la acestea; servicii de analiza si cerectare industriala, crearea si dezvoltarea calculatoarelor si a programelor de calculator.
Clasa 44 Servicii medicale; servicii veterinare; servicii de igiena si de ingrijire a frumusetii pentru oameni sau animale; servicii de agricultura, horticultura si de silvicultura.
Clasa 45 Servicii juridice; servicii de siguranta pentru protejarea bunurilor si indivizilor; servicii personale si sociale oferite de catre terti destinate sa satisfaca nevoile indivizilor.

Sursa : http://www.listamarci.ro/marca-colegiul-psihologilor-din-romania-157925.htm
un participant la conferinta

#634 Re: Duvac...securist cu ganduri mari, care pune la punct tinerele psiholoage pe facebooc

2013-04-09 18:51

#10: Psiholog - Duvac...securist cu ganduri mari, care pune la punct tinerele psiholoage pe facebooc

Buna seara! Dupa un an de la ultimele voastre postari am zis sa cautt si eu un forum cu opinii despre domnul Duvac. ei bine am sa postez, din pacate, un comentariu negativ la adresa dansului caci tare nemultumita am fost astazi in urma unei conferinte pe care a organizat-o pe teme legate de psihologia business-ului. In primul rand am platit suma de 100 euro crezand ca imi voi imbogati cunostintele despre acel subiect insa am asistat aproximativ 6 ore la un discurs de lauda la adresa propriului sau CV precum si la reclama facuta clinicii sale...iar eu nu am aflat nimic nou despre subiectul anuntat!! si ca sa fie treaba treaba la un moment dat un domn din sala a adresat o intrebare care cumva punea la indoiala ce afirmase unul dintre prezentatori. pe langa faptul ca nu l-a lasat sa vorbeasca pe motiv ca nu este suficient timp a facut si o "gluma", spune dl Duvac, foarte nepoliticoasa, ironica si umilitoare la adresa domnului ce pusese intrebarea, toate acestea pe fundalul aplauzelor catorva "fani" ai domunului Duvac, fani care probabil si-au ales ca model acest individ arogant (sau au cazut in capcana idealizarii pe care dl Duvac le-a intins-o.... ).

si ma intreb, oare ce fel de psiholog este dansul daca unui participant- care achita o suma considerabila- ii raspunde in acel mod.... am vazut ca si mai sus a postat un comentariu foarte acid la adresa cuiva care si-a exprimat parerea....

foarte trist, Domnule Psiholog!

Marin

#635 Re: Dumping

2013-09-24 15:19

#540: Marina - Dumping

Concurenta intre psihologi in mod evident trebuie sa duca la scaderea preturilor la serviciile practicate de catre acestia . Din punctul dumneavostra de vedere inteleg ca ar fi fost vreo intelegere intre psihologi sa practice un pret unic pe localitate si societatea in cauza nu a respectato ? Tot ce este posibil . Oricum este de apreciat ca au practicat pretul respectiv in beneficiul  populatiei. Cred ca trebuie sa cautati in lex semnificatia  cuvantului dumping.

Alege numele de user

#636 Subiect

2013-12-05 14:10

Scrie un comentariu...

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2013-12-05 14:11


Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2013-12-05 14:35


Psiholog

#639 Din nou timbre ?

2013-12-05 14:37

Din nou timbre pentru anul 2014 ?
Dupa ce ne-au facut de rusine in fata intregii tari, introducand ad-hoc timbrele, certandu-se intre ei, si apoi renuntand la ele, dupa ce au avut ideea injositoare de a ne umili in fata persoanelor de la ghiseul postei, ca si cand angajatii de la posta decid daca avem sau nu dreptul sa profesam, acum vor sa introduca din nou sistemul timbrelor?
Este o masura nula, chiar mai rau de atat, a facut intrega breasla de rusine, i-a obligat pe unii care au investit in timbre, sa le para rau si sa umple netul de anunturi cu timbre de vanzare second.
Cautati in lume cele mai performante sisteme de sanatate, de invatamant, formare si training si o sa vedeti ca niciunul nu foloseste timbre. Azi sunt 50 de bani dar maine vor fi mai mult si mai mult.
Ideea este sa mai stranga niste bani de la noi.
Disperarea lor de a vinde timbrele se vede insasi pe prima pagina a site-ului in care ne roaga sa le comandam.
NU CUMPARATI NICIUNUL TIMBRELE "PROFESIONALE". Profesia ti-o ofera studiile, jobul si experienta nu timbrele.
Vreti o evidenta a actelor profesionale? Sunt in lume nenumarate exemple de sisteme performante de acest gen, exluzand timbrele.
Taxe tot mai mari, pentru ce? Psihologii mor de foame !
S-a stabilit clar la nivel national ca psihologii nu vor timbre !
n.dumeritu

#640 Nu vreau timbre!

2014-02-07 21:15

1)Timbrele(profesionale)nu confera in nici un fel calitate examinarii psihologice,calitatea este conferita doar de pregatirea psihologului.La eliberarea timbrelor nu cere nimeni foaia matricola sau nota de la licenta,se cer doar bani.
2)Este o taxa care sufoca si mai tare bugetul psihologului care trebuie sa plateasca pe langa timbre si "credite" foarte scumpe ,taxe de agreare la MT,cotizatie,taxe de dosar ptr treptele profesionale si altele care poate imi scapa acum.
3)Pe "piata "este inflatie de psihologi pentru ca accesul in profesie s-a facut intr-o frenezie aducatoare de bani care acum s-a intors impotriva sistemului.
4)Sunt avize false?Sunt impostori pe piata?Exista registrul psihologilor la Colegiu,cu coduri de parafa,cu adrese etc.Exista legi,politie ,justitie.Nu am auzit de vreun medic care sa puna timbru profesional pe reteta (chiar daca iti prescrie un medicament poate neadecvat bolii tale)
5)Se vrea profesionalism?Atunci trebuie elaborate protocoale de examinare care sa stebileasca ce anume trebuie sa evidentieze evaluarea psihologica:aptitudini(care),trasaturi de personalitate(ce),tendinte psihopatologice,atitudine,comportament si chiar aspectul fizic sub aspectul integritatii anatomo-functionale.La medici exista protocoale clinice pentru fiecare boala,de ce nu face asta si onor Colegiul?
6)Nu sunt de acord cu aceasta "segregare " dupa parerea mea exagerata pe specialitati,cred ca in specialitatea Psih.Muncii puteau fi inglobate si Transporturile si chiar Siguranta nationala in felul asta insa erau reduse mult taxele,comisiile,comisioane intr-un cuvant banii.

revoltat

#641 Nejustificat de multe specialitati si credite

2014-03-15 12:37

Un numar exagerat de mare de specialitati create artificial. Un numar exagerat de mare de credite exagerat de scumpe.LA NICI O CATEGORIE PROFESIONALA NU INTALNESTI ASA O JECMANEALA.La medici creditele nu se cer in functie de specialitati si sunt mult mai ieftine sau gratuite.La biologi, chimisti, biochimisti la fel.
Sergiu

#642 Dispare obiectul muncii

2014-03-19 06:58

Pentru membrii lor:
- Corpul expertilor contabili cer adeverinta de la medicul neurolog sau psihiatru
- Ordinul asistentilor medicali si moaselor - cer adeverinta de la medicul de familie sau de medicina muncii pentru membrii lor, au renuntat la a solicita avizul psihologic.
- avizul psihologic pentru scolile de soferi nu mai merge la politie, ramane la scoala de soferi, deci nu mai trebuie timbrat de catre psihologi autorizati, clinicile  emit pe banda rulanta avizele, fara sa le pese de timbre.
Cate putin dar sigur obiectul muncii psihologilor cu cabinet pe specializarile munca, transporturi dispare.

Cine ne apara nu ne cere bani.

psiholog

#643 valoarea sociala a muncii

2014-03-19 10:48

...daca toti psihologii ar disparea peste noapte ce implicatii sociale ar avea acest fapt? dar daca medicii ar disparea? dar inginerii? dar.....? Sa revenim cu picioarele pe pamant.Noi suntem doar acceptati nu suntem necesari sau vitali. Normal ca s-a renuntat la avize daca am vrut independenta. Pe ce ne-am bazat cand am cerut-o(cei care au cerut-o)?
Miha

#644 Re: valoarea sociala a muncii

2014-03-19 12:11

#643: psiholog - valoarea sociala a muncii

Inscrierea in colegiu inseamna pierderea independentei psihologului practician. Stau in cabinet si exclud singurul client care il am in ultimele doua saptamani pentru ca trebuie sa respect regulile COPSI. Il trimit la  ,,plimbare" catre clinica X unde se fac ,, toate evaluarile psihologice posibile" oricum fara timbre psihologice, oricum psihologul de acolo nu e membru COPSI, oricum ,,evaluarea psihologica" e facuta de asistentele medicale, clinica pompoasa are sediul in marele oras X (psihologul de la centru a imprastiat stampile in toate filialele si face evaluari,, on line", cand e plecat la serviciu),   asistente care aplica copia stampilei psihologului de la ,,centru" pe avizul intocmit pe loc, tot de ele. Asa ca in final eu platesc taxe, anuale, schimbare treapta( multi bani nu gluma, fata de alte profesii), fac cursuri peste cursuri avizate de Colegiu, majoritatea de 2 lei, intrucat ,,umplutura de cunostinte acumulate" nu imi folosesc la cabinetul de pe Terra (poate pe Marte or fi bune dar nu cred), toate platite cu milioane(raportat la obligatiile medicilor si asistentelor fata de cursurile obligatorii, COPSI e sus rau cu preturile). Stau si imi recunosc vinovatia: am avut incredere in copsi iar acesta face adulter fata de mine zilnic.

psiholog

#645 Re: Re: valoarea sociala a muncii

2014-03-19 17:26

#644: Miha - Re: valoarea sociala a muncii 

 despre ce clinici e vorba ? private, publice?

psiholog

#646 vorbe fara rost

2014-03-20 12:48

Concret, ce s-a obtinut cu introducerea timbrelor:Jumatate din orasul unde locuiesc are facultatea de psihologie facuta la Spiru, la filiala locala a oraselului. Astia au job, facultatea a fost asa, de-un pamplezir. Da acu au doua joburi. Odata pe luna isi ridica timbrele aferente s.a.m.d.Asta in timp ce psihologii care traiesc doar din psihologie li se lungesc urechile de foame.
Preturile serviciilor psihologice sunt neschimbate si pe piata au patruns doar psihologii care au acceptat invoieli cu cabinete sau clinici.
N-am fost in stare sa ne unim, n-am fost in stare sa luptam pentru ceea ce credem ca-i corect.De ce sa nu recunoastem adevarul, avem conducatorii care-i meritam.Hai sa nu mai bombanim fara rost.
Stela

#647 Re: vorbe fara rost

2014-03-20 14:18

#646: psiholog - vorbe fara rost

Mai socializam si noi pana la urmatoarea petitie!


Musafir

#648 Re: Laurentiu Stefan, baiatul de mingi al lui Anitei

2014-04-03 20:15

Stoian

#649 Anularea Hotararii 2/2010 a colegiului Psihologilor pentru absolventi: 3 ani cu un master si 4 ani

2014-05-29 10:44

Stimati colegi psihologi, readuc in atentia dumneavoastra practicile conducerii colegiului psihologilor, a comisiilor de schimbare treapta, practici, comportamente generale, ,,bazate" pe hotararea data in 2010 cu nr. 2, hotarare ce arunca in dizgratie, umilinta si discriminare orice psiholog cu buna credinta ce s-a inscris in colegiu dupa luna aprilie 2010, a fost multicotizant disciplinat, a sperat ca dupa parcurgere unor stadii complexe va ajunge la dezvoltare personala.
Pentru cei ce nu cunosc inca situatia, aceasta se prezinta asa: pana in luna aprilie 2010, accesul de la treapta de psiholog in supervizare la autonom se facea in baza unor criterii, suficiente consumatoare de energie psihica si fonduri transferate in contul colegiului:
- calitatea de membru al colegiului, taxe inscriere/ atestate - si mai important acordare increderii membrilor colegiului - supunere obligatorie
- cabinet conform cerintelor colegiului, cheltuieli dictate in contul colegiului , supunere obligatorie
- parcurgerea perioadei de 1 an de supervizare/raport supervizare - actualmente valoarea acestuia e transformata in hartie de sters de catre membrii colegiului, de vreme ce nu stim cota, valoarea  acordata de dumnealor acestui raport, facut de supervizorii dumnealor,- supunere obligatorie
- achitarea taxei anuale la zi - supunere obligatorie
- credite in nr. de 1o pe fiecare an/specialitate  pentru cei inscrisi inmainte de mai 2010/ 20 credite/specializare ulterior - supunere obligatorie
- achitare taxe examinare, cheltuieli deplasare la Bucuresti, stres asteptare, cheltuieli pentru deplasare din nou, ridicare atestate - supunere obligatorie
Suficiente obligatii, cheltuieli majore stabilite de ,,stapani". Orice psiholog absolvent de facultate in domeniu, cu durata de 3 sau 4 ani ( problema ce a creat discriminare), schimba treapta pe autonom dupa cheltuielile si investitiile de mai sus, avea sansa de a se dezvolta - rezultat foarte important - pentru a-si justifica investitiile financiare si emotionale, scopul dezvoltarii si al multumirii fata de activitatea depusa.
Hotararea 2/2010, agresiv pronuntata, invocata, cu putere de intimidare, de conducerea colegiului si membrii comisiilor, ne pune in inferioritate majora, pe noi cei care ,,am avut ghinionul" de a ne inscrie in colegiu, ulterior lunii aprilie-mai 2010.
Concret, situatia discriminatorie e comuna multor psihologi ce au investit incredere si resurse financiare in colegiu (eroarea consta in increderea acordata convertita in abuz, exces de zel), e reala si dramatica daca:

- v-ati inscris in colegiul psihologilor, dupa luna aprilie-mai 2010,

- daca ati facut 4-5 ani de facultate,

-daca ati urmat doar un master in psihologie,

-daca ati cheltuit mult cu taxele platite colegiului pentru deschiderea cabinetului,

- daca ati urmat multe cursuri de formare continua(in orice locatie stabilita de colegiu)cheltuieli in valoare de zeci de milioane de lei in contul colegiului,

- daca v-ati platit taxele anuale colegiului si ati cumparat timbre de la colegiu,

- daca v-ati platit supervizorii colegiului cu zeci de milioane si v-au facut un raport bun de recomandare,

- daca ati platit taxele pentru comisii si ati venit la Bucuresti din orice colt al tarii,...

... Atunci nu conteaza aceste eforturi, asteptati-va, sincer, sa plecati de la colegiu dezamagiti, umiliti, cu banii luati si foarte probabil descurajati cu motivatia secatuita in a mai continua aceasta profesie ,,de lux" - metafora-  pentru a forta justificarile exceselor ce vor urma in hotararile colegiului.
Daca ati urmat 4 sau 5 de facultate si nu ati urmat cate um master pe munca !!!, un master pe transporturi !!!, un master pe aparare !!!, luati-va gandul de la iesirea din supervizare, luati-va gandul de la banii dati colegiului - nu mai valorati in ochii conducerii si a comisiilor, nu aveti ,,forta justificarii" celor inscrisi in colegiu inainte de mai 2010 !!! nu sunteti ,,echivalenti", veti fi respinsi. Nu v-au spus profesorii dumneavoastra, sau v-au spus ca sunteti ok, cu 4-5 ani de facultate, supervizare si cursuri de formare, fiecare curs evaluat nu cu 10 ci cu 20 de credite/specializare, nu conteaza - veti fi victime ale copsi.

,,Cand v-ati inscris in colegiu..." e intrebarea si ,,justificarea legala" ca eforturile si banii dumneavoastra, platiti in conturile colegiului sa fie ,,papati", e ,,forta justificatoare" ca sa sa ,,bagati" bani in continuare, in aceleasi conturi, e ,, justificarea " pentru ,,noi vrem mai mult, niciodata nu e suficient", e justificarea stapanului fata de iobag.

Judecati singuri discriminarea introdusa de hotararea 2/2010, judecati-va singuri daca ati fost disciplinati si ati platit darile de mai sus in conturile colegiului si v-ati supus cu incredere deciziilor acestor ,,conducatori" ,,psihologi cu empatie suficient dezvoltata" ca doar sunt ,,doctori".
Asteptati-va la situatii neprevazute, asteptati-va cainformatiileati din facultate, obtinute de la supervizori, obtinute la cursurile lor, sa fie puse sub semnul intrebarii, al indoielii, cu sarcasm. Asteptati-va sa vi se spuna ca 3 ani de facultate sunt peste 4,daca sunteti membru dinainte de mai 2010, ca 4-5 ani sunt peste 6, daca v-ati inscris dupa mai 2010.
Modelul Bologna studii de scurta durata 3 ani, continuat cu 2 ani master pentru echivalare cu studiile de lunga durata a fost ,, fortat" speculat, scopul abuzului il deduceti fiecare.
Opiniile psihologilor practicieni confirma nemultumirile fata comportamentul membrilor colegiului, nemultumirile majore, multe la numar, sunt prezente la orice intalnire, in discutiile private ale psihologilor sunt adevaratele convingeri, nu cele propagate pentru mentinerea orgoliului si a puterii ce da ,,dreptul" la abuz asupra celorlalti in aceasta profesie.
Exteriorizarea acestor nemultumiri generale apare pe internet acolo unde este deschis un forum, petitie,:
- Razboiul timbrelor - comentarii de nemultumire fata de abuzurile multiple ale membrilor colegiului
- C-o fi, c-o pati, Copsi teapa la nivel inalt - comentarii de nemultumire fata de abuzurile multiple ale membrilor colegiului
- Lipsa timbrelor - prostitutie intelectuala - comentarii de nemultumire fata de abuzurile multiple ale membrilor colegiului

Noi psihologii, abuzati de exagerarile membrilor colegiului, avem caracteristici comune:
- ne-am inscris in colegiu cu buna credinta si speranta de dezvoltare personala
- am urmat disciplinat ,,solicitarile" conducerii colegiului in sensul ca: am platit in conturile colegiului, pentru ca ei sa o duca bine, sumele enorme aratate mai sus - taxe de formare la greu, am crezut ca supunerea noastra va fi in in folosul nostru, nu pentru manipularea noastra.Rezultatele: abuz, nemultumire aproape generala(excluzand membrii cu putere din colegiu), biruri fara rezultate  macar satisfgacatoare pentru noi cotizantii.
De ce nu suntem respectati, de ce puterea lor e dirijata impotriva noastra, de ce nu contam decat ca platitori de taxe, de ce suntem discriminati dupa bunul plac al membrilor colegiului, de ce daca am fost ,,disciplinati" fata de ei suntem abuzati?


Anonymous

#650 Exprimati-va multumirile/nemultumirile pentru ceea ce a afacut/face pentru dumnevoastra

2014-05-29 12:57

Exprimati-va multumirile/nemultumirile pentru ceea ce a facut/face pentru dumnevoastra Colegiul Psihologilor.
http://www.petitieonline.com/anularea_prevederilor_hotararii_22010_a_colegiului_psihologilor