Lipsa Timbrelor pentru psihologi=Prostitutie Intelectuala!


Musafir

#601 Re:

2012-05-16 19:10

#600: -

o logica exista.... dar doar pentru cei care nu se sfiesc sa gandeasca critic, stiintific... ;)

pai nu studiile stiintifice demonstreaza daca o ipoteza (examenul psihologc aptitudinal are relevanta pt scoala de soferi) este valida sau nu???

multi au spus ca soarele se invarte in jurul pamantului... pana s-a dovedit stiintific ca nu e asa.

multi spuneau ca "lasatul de sange" e un leac pt vindecare...pana s-a dovedit stiintific ca nu e asa.

cati oameni au murit pt ca sunt unii care se incapataneaza sa nu li se testeze "credintele personale" cu testul rece al realitatii?

cate genii au fost initial desconsiderate pt ca nu au gandit "conform" sau "aliniat" oamenilor de rand?

teama pe care o au psihologii sa nu cumva sa li se arate "negru pe alb" ca multe din credintele lor sunt false e de nesuportat.

pot intelege asta pt ca.... surprise!!!.. si eu sunt psiholog.. dar unul care intr-un tarziu a inceput sa-si puna intrebari, sa nu mai preia fara discriminare "miturile" promovate de "marii profesorii universitari in majoritate psihologi nepracticanti" si care propun cercetari ale caror concluzii nu au nici o aplicabilitate practica, realizate de studenti pentru note. aceeasi profesori care socotesc ca traducerile unor carti de catre studenti constituie experienta practica...

doar pt ca cineva mi-a turnat in cap ani in sir ideile lui despre examenul psihologic nu inseamna ca am orbit in fata evidentei: testarea psihologica nu are legatura cu realitatea. de multe ori mi s-a pus intrebarea: de ce trebuie s-o facem? raspunsul= pt ca asa cere legea. pt ca nu aveam de unde sa arat ca s-a dovedit stiintific ca are valoare.

pt ca, stimate coleg/a, nu poti dovedi cu argumente logice sustinute de fapte "valoarea ex.psihologic". argumentele dumitale pur subiective ar putea decurge doar din nevoia imperioasa si disperata de a-ti justifica tie insuti/insati ca a meritat imensa suma de bani investita pana acum in aceste domenii numite psihologia muncii si transporturilor care, intre noi vorbind, nu exista ca atare in tarile cu traditie in cercetarea psihologca.

"n-ai dreptate" nu e un argument valid, apropo. si nici "Dar sa anulezi valoarea ex.psihologic numai pentru ca nu exista studii...draga domnule profesor asta n-are nici o logica." vad doar refuzul realitatii in aceasta fraza.


Musafir

#602 Re: Re: si pt cei care inca mai cred in Mos Craciun

2012-05-16 19:17

#601: - Re:

Mai exista si alti psihologi in lumea asta care au curaj sa supuna la test ceea ce multi dintre noi cred ca e Adevarul absolut si care se crizeaza cand cineva vine cu alta opinie. Asta e.... nimic nu e mai dificil decat sa accepti ca Mos Craciun nu exista....

50 de mari mituri ale psihologiei populare. Înlăturarea concepţiilor greşite despre comportamentul uman

Scott O. Lilienfeld, Steven Jay Lynn, John Ruscio, Barry L. Beyerstein

Deşi disponibile cu promptitudine în librării şi pe internet, sursele de psihologie populară abundă în mituri şi concepţii greşite, dezinformarea referitoare la psihologie fiind cel puţin la fel de răspândită ca informaţia corectă. Fără un ghid călăuzitor, demn de încredere, pentru a face distincţia între mitul psihologic şi realitate, suntem expuşi riscului de a ne pierde într-o junglă de concepţii greşite.


Cartea de faţă sondează 50 de mituri larg răspândite ale psihologiei populare, convingeri menţinute pe scară largă care contrazic ostentativ cercetarea psihologică sau exagerări sau distorsionări ale unor afirmaţii care conţin un sâmbure de adevăr şi înarmează cititorii cu cunoştinţe exacte, pe care le pot utiliza pentru a lua decizii mai bune în lumea reală. Tonul informal, antrenant, limbajul non/tehnic fac accesibilă cartea, în mod egal, specialiştilor şi nespecialiştilor.

"Deseori ne aflăm la mila unor guru ai autoperfecţionării ce împart sfaturi psihologice care constituie un amestec confuz de adevăruri, adevăruri înjumătăţite şi erori indiscutabile.[...]
Pe cât de mult sperăm ca această carte să reprezinte un ghid pentru evaluarea psihomitologiei, ne dorim din tot sufletul ca ea să vă fie de asemenea un bun ghid pentru întreaga viaţă în vederea distrugerii altor mituri din domenii diferite, dar de o importanţă crucială, inclusiv din medicină, mediul înconjurător, politică, economie şi educaţie."
Autorii

"Este adevărat că psihologia ţine în mare parte de bunul simţ? Oricine îşi pune această întrebare va găsi răspunsuri convingătoare în această carte uimitoare, care pune la pământ 50 de mituri ale psihologiei populare şi decapitează scurt alte 250. Mai mult, veţi găsi exemple fascinante ale felului în care ştiinţa funcţionează şi susţine gândirea critică. Pentru profesori, studenţi, scriitori şi oricine doreşte să devină mai isteţ, această carte, pe cale să devină o lucrare de referinţă, reprezintă o sursă valoroasă de informaţii şi un prilej pentru o lectură captivantă."
David G. Myers, profesor de psihologie socială la Hope College (Michigan)

Cuprins:


Prefaţă
Introducere
Lumea vastă a psihomitologiei

1 Capacitatea cerebrală
Mituri despre creier şi percepţie
Mitul 1 Majoritatea oamenilor îşi folosesc numai 10% din capacitatea cerebrală
Mitul 2 Unii oameni se află sub dominanţa emisferei stângi, alţii sub dominanţa emisferei drepte
Mitul 3 Percepţia extrasenzorială (PES) este un fenomen ştiinţific dovedit
Mitul 4 Percepţiile vizuale sunt însoţite de mici radiaţii ieşite din ochi
Mitul 5 Mesajele subliminale pot convinge oamenii să cumpere anumite produse

2 Din leagăn pană in mormânt

Mituri despre dezvoltare şi îmbătrânire
Mitul 6 Muzica lui Mozart creşte inteligenţa sugarilor
Mitul 7 Adolescenţa este, inevitabil, o perioadă a frământărilor psihice
Mitul 8 Majoritatea oamenilor trec printr‑o criză la mijlocul vieţii (pe la 40‑50 de ani)
Mitul 9 Bătrâneţea este in mod tipic asociată cu creşterea insatisfacţiei şi cu senilitatea
Mitul 10 Atunci când află că sunt pe moarte, oamenii trec cu toţii printr‑o serie de stadii psihologice

3 O reamintire a lucrurilor trecute

Mituri despre memorie
Mitul 11 Memoria umană funcţionează ca un casetofon sau o cameră video şi înregistrează cu acurateţe evenimentele pe care le trăim
Mitul 12 Hipnoza este folositoare pentru recuperarea amintirilor unor evenimente uitate
Mitul 13 Indivizii refulează in mod obişnuit amintirile experienţelor traumatizante
Mitul 14 Majoritatea oamenilor afectaţi de amnezie uită toate detaliile vieţilor lor anterioare

4 Să‑nveţi un cal bătrân in buiestru
Mituri despre inteligenţă şi învăţare
Mitul 15 Testele de inteligenţă (IQ) sunt nereprezentative pentru anumite grupuri de oameni
Mitul 16 Dacă sunteţi nesigur de răspunsul dumneavoastră atunci când daţi un test, este mai bine să rămâneţi la bănuiala dumneavoastră iniţială
Mitul 17 Trăsătura definitorie a dislexiei o reprezintă inversarea literelor
Mitul 18 Studenţii şi elevii învaţă cel mai bine atunci când stilurile de predare se potrivesc cu stilurile lor de învăţare

5 Stări alterate
Mituri despre conştiinţă
Mitul 19 Hipnoza este o stare aparte de „transă", ce diferă de starea de veghe
Mitul 20 Cercetătorii au demonstrat că visele au un înţeles simbolic
Mitul 21 Oamenii pot învăţa diverse lucruri, cum ar fi o limbă străină, in timp ce dorm
Mitul 22 In timpul experienţelor „in afara corpului", conştiinţa oamenilor părăseşte corpurile acestora

6 Am sentimentul că...
Mituri despre emoţie şi motivaţie
Mitul 23 Testul poligraf („detectorul de minciuni") reprezintă un mijloc precis de detectare a scornelilor
Mitul 24 Fericirea este determinată, in mare parte, de circumstanţele externe
Mitul 25 Ulcerele sunt cauzate in principal sau in întregime de stres
Mitul 26 O atitudine pozitivă poate opri cancerul

7 Animalul social
Mituri despre comportamentul interpersonal
Mitul 27 Opusele se atrag: cel mai repede ne îndrăgostim de oamenii care sunt diferiţi de noi
Mitul 28 Unde‑s mulţi, puterea creşte: cu cat asistă mai mulţi oameni la un incident, cu atât este mai mare şansa ca cineva să intervină
Mitul 29 Bărbaţii şi femeile comunică in modalităţi complet diferite
Mitul 30 Este mai bine să ne exprimăm furia faţă de alţii, decât să o ţinem in noi

8 Cunoaşte‑te pe tine însuţi
Mituri despre personalitate
Mitul 31 Copiii crescuţi in acelaşi fel vor avea, la maturitate, personalităţi asemănătoare
Mitul 32 Faptul că o trăsătură poate fi moştenită genetic înseamnă că nu o putem schimba
Mitul 33 Stima de sine scăzută reprezintă o cauză majoră a problemelor psihice
Mitul 34 Majoritatea oamenilor care au fost abuzaţi sexual in copilărie dezvoltă tulburări de personalitate severe la vârsta adultă
Mitul 35 Reacţiile oamenilor la petele de cerneală ne spun foarte multe despre personalităţile lor
Mitul 36 Scrisul de mană dezvăluie trăsăturile noastre de personalitate

9 Trist, nebun şi rău
Mituri referitoare la boala mentală
Mitul 37 Etichetările psihiatrice provoacă rău pentru că stigmatizează oamenii
Mitul 38 Doar oamenii cu depresii majore se sinucid
Mitul 39 Oamenii cu schizofrenie au o personalitate multiplă
Mitul 40 Indivizii crescuţi de părinţi alcoolici prezintă un set distinct de simptome
Mitul 41 De curând, americanii au trecut printr‑o epidemie masivă de autism infantil
Mitul 42 Când e lună plină, creşte numărul internărilor la psihiatrie, dar şi cel al infracţiunilor

10 Cu mintea la tribunal
Mituri despre psihologie şi lege
Mitul 43 Majoritatea oamenilor bolnavi mental sunt violenţi
Mitul 44 Realizarea profilului psihologic al criminalului ajută la rezolvarea cazurilor
Mitul 45 Un mare procent de infractori folosesc cu succes, in procese, apărarea bazată pe alienarea mentală
Mitul 46 In mod normal toţi oamenii care mărturisesc o infracţiune sunt vinovaţi de ea

11 Capacităţi şi pastile
Mituri despre tratamentul psihologic
Mitul 47 Judecata expertului şi intuiţia sunt cele mai bune mijloace de luare a deciziilor clinice
Mitul 48 Abstinenţa reprezintă singurul scop realist In tratamentul alcoolicilor
Mitul 49 Toate psihoterapiile eficiente forţează oamenii să caute "cauzele" profunde ale problemelor lor In copilărie
Mitul 50 Terapia electroconvulsivă ("prin şocuri") reprezintă un tratament periculos şi brutal

Ne folosim doar 10% din capacitatea creierului? Suntem atraşi de parteneri diferiţi de noi, care ne completează? Majoritatea oamenilor bolnavi mental sunt violenţi? Hipnoza ajută la reamintirea unor evenimente uitate? În fiecare zi, ştirile de presă, programele de televiziune, filmele şi internetul ne bombardează cu afirmaţii în ceea ce priveşte o mulţime de subiecte psihologice – funcţionare cerebrală, amintiri recuperate, testarea cu poligraf, relaţii romantice, relaţii copil–parinte, tulburări mentale şi psihoterapie, pentru a numi doar câteva dintre ele.


Musafir

#603 Re: Re: Re: si pt cei care inca mai cred in Mos Craciun

2012-05-17 11:08

#602: - Re: Re: si pt cei care inca mai cred in Mos Craciun 

 Psihologia este o stiinta.Daca dumneavoastra tineti mortis sa-i anulati valoarea asta nu ma priveste. Poate ar trebui totusi sa nu uitati ca daca dati frau liber malului nisipos al ocultismului, misticismului sau altor teorii revolutionare riscati sa va inecati acolo. Asta a zis-o Freud, nu eu.

Sa presupui ca examenul psihologic pentru scoala de soferi trebuie scos doar pentru ca nu exista studii care sa-i dovedeasca valoarea dovedeste cel putin rea vointa.

Pentru ca, va intreb:exista studii care sa-i dovedeasca  nonvaloarea?Ca oameni de stiinta nu avem noi oare datoria sa facem cercetare, sa cautam solutii pentru a ne dovedi eficienta in rezolvarea unor probleme reale?

De ce sa scoatem ex.psihologic? Nu mai bine l-am perfectiona si l-am face mai adecvat concretului?


Musafir

#604 Re: Re: Re: Re: si pt cei care inca mai cred in Mos Craciun

2012-05-17 13:15

#603: - Re: Re: Re: si pt cei care inca mai cred in Mos Craciun

eh, n-am anulat valoarea psihologiei, de ce exagerezi dramatic? psihologia inseamna mai mul decat testare psihologica (in orice tara civilizata, cei mai multi psihologi lucreaza pe ramura clinica)

freud a fost contestat inca de pe cand traia de chiar discipolii lui importanti... ca sa nu mai spun cat de combatut este azi... daca nu va este frica, va recomand sa cititi cate ceva despre "viziunea" lui prin prisma cercetatorilor de azi... vrei sa admir un om care era toxicoman si care le spunea pacientilor cum sa-si traiasca viata? please... cauta un alt exemplu...

nu e rea vointa propunerea de a scoate ex. psihologic ci o concluzie nascuta din ce am vazut cu ochii mei si din feedbackul primit de la elevii scolilor de soferi, de la instructori, de la pol. rutiera, de la alti soferi etc... dar te inteleg, asa iti castigi tu banii si ai ramane fara activitate, e normal sa-ti aperi sursa de venituri, chiar cu multa incrancenare, indiferent de argumentele contra.

pai nu exista studii deloc.... iar nonvaloarea este dovedita de nr. enorm de accidente de pe soselele tarii (pe ce loc suntem in Europa, stii? "In coada clasamentului se afla in ordine Polonia, Bulgaria, Romania si Grecia.")

in forma sa actuala, DA, ex. psiho la scoala de soferi este nonvaloare: nu rezolva nimic, nu foloseste criterii relevante, nu previne nimic.

eu as vedea altfel evaluarea psihologica in transporturi: permisul auto sa nu depinda de ea initial (e treaba instructorilor, a profesorilor de legislatie si a pol.rutiere sa hotarasca daca o persoana e capabila sa conduca o masina) dar in caz de accidente, de amenzi multiple, de consum de alcool, de violenta in trafic etc atunci cel care a incalcat voit regulile de circulatie sa fie orientat spre psiholog care sa-i faca o evaluare CLINICA, educatie si interventie psihologica si care sa hotarasca daca persoana respectiva este pregatita mintal sa fie participant in trafic.

la adapostul laboratorului auto, in acele conditii artificiale, nu prea poti deduce cum se va comporta o persoana in trafic, in situatii de stres sau criza iar reflexele de ninja testate cu softurile nostre atotprezente nu fac decat sa-l incurajeze sa riste.

chiar daca reiese in timpul unei testari ca o persoana are un comportament orientat spre risc si cautarea de senzatii tari, este asta un motiv sa-i dai aviz de inapt? si pe ce baza? exista vreun protocol clar structurat de testare? probele tale sunt valide? poate ca persoana dovedeste reflexe de sofer de raliu, atentie concentrata si distributiva peste medie, orientare in spatiu f. buna, coordonare motorie excelenta, memorie normala, gandire clara etc. dar cel mai important dintre toate, exista vreo lege care sa clarifice conditiile pt inaptitudine?

asa cred eu ca arata o abordare stiintifica a testarii psihologice. sa pui intrebari, sa aduci argumente, sa propui ipoteze si sa le verifici, sa tragi concluzii si sa actionezi conform acestora indiferent de cum ai vrea tu, in plan personal, subiectiv, sa fie realitatea.

Alt musafir

#605 Re: Re: Re: Re: Re: si pt cei care inca mai cred in Mos Craciun

2012-05-17 15:47

#604: - Re: Re: Re: Re: si pt cei care inca mai cred in Mos Craciun

Pentru discutia acestor  probleme cred ca ati ales gresit grupul tinta. Acesta ar trebui sa fie  mai degraba  chiar decidentii din Colegiul Psihologilor care au nenorocit domeniul cu viziunea lor de cazarma  - testati/consiliati (trageti in) tot ce misca ! - care a transformat psihologii in soldatii si sponsorii Colegiului ,dar asta ar fi echivalent cu a canta Traviata in fata unor surzi sau a vorbi de funie in casa spanzuratului .

Problemele  in discutie pe acest forum sunt de fapt : statutul psihologului; statutul Colegiului, starea domeniului si reforma acestuia.

Discutiile "de specialiate" pot avea loc a la long  dar numai dupa reforma administrativa  a domeniului  si scoaterea parazitilor din sistem.

 


Musafir

#606 Re: Re: Re: Re: Re: si pt cei care inca mai cred in Mos Craciun

2012-05-17 17:47

#604: - Re: Re: Re: Re: si pt cei care inca mai cred in Mos Craciun 

 Rezultatele examenului psihologic  (ex.nu trebuie sa fie numai aptitudinal)sunt discutate cu instructorul si cursantul. Constientizarea riscului,a limitei de pericol asta conteaza in cazul scolilor de soferi.Asta se poate obtine.

Dumneata vrei o abordare stiintifica, eu ti-am oferit una practica. Abordand pb-ma interdisciplinar se poate reduce numarul de accidente auto.

 


Musafir

#607 Re: Re: Re: Re: Re: Re: si pt cei care inca mai cred in Mos Craciun

2012-05-17 20:51

#606: - Re: Re: Re: Re: Re: si pt cei care inca mai cred in Mos Craciun

eu inca n-am intalnit instructor interesat de rezultatele ex. psih dar majoritatea vor sa stie ce castiga ei daca iti aduc elev la testare. elevii (cei care ajung sa fie testati pe bune pt ca n-au bani de spaga sau nu vor sa dea) vor sa stie cum au iesit la teste si ies pe usa si uita pt ca nu prea au incredere in teste.

suna frumos ideea de a face consiliere pt constientizare dar .... cum scapam de replica "dar sa nu dureze mult" pt ca oamenii au lucruri mai importante in viata decat sa asculte un psiholog (dispretuit pt ca munceste pe bani putini si are imaginea terfelita in mass-media).

normal ca vreau o abordare stiintifica. mi-a ajuns cea "intuitiva". scuza-ma daca in viziunea mea stiinta aduce un plus de credibilitate.

pt a reduce nr. de accidente, politia trebuie sa-si faca treaba, amenzile sa fie marite, permisele sa fie suspendate pe perioade mai mari sau definitiv mai ales celor care incalca in mod repetat regulile, drumurile sa fie reparate etc. la noi nu functioneaza educatia si vorba buna ci mana ferma si pedepsele.

btw, as vrea sa va vad pe voi explicandu-i unui cocalar (scuze de exprimare) plin de aur si care deja conduce bmw fara permis treaba asta cu constientizarea riscului =))=))=))

si fara suparare, cati dintre voi ati fost scuipati cand ati refuzat spaga ca sa eliberati aviz fara testare iar in sala erau 3-4 indivizi dubiosi?

si inca o curiozitate: la scoala auto cu care colaborez, din nr. total de elevi inscrisi intr-o luna, la testarea psiho ajunge numai o parte si ma indoiesc ca restul vine cu avize obtinute pe bune... asta e realitatea mea


Musafir

#608 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: si pt cei care inca mai cred in Mos Craciun

2012-05-18 11:04

#607: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: si pt cei care inca mai cred in Mos Craciun 

 Felicitari pentru luciditate si realism.

Bun, de aici exista doua directii: Declaram tara asta a cocalarilor sau concluzionam ca avem o pb-ma care trebuie rezolvata.

Repet,interdisciplinar, in relatie cu politia rutiera.Asta inseamna teste de personalitate, o metodologie unitara si transmiterea rezultatelor zilnic,asa incat sa se poata face  cercetare .Politia rutiera ar putea sustine demersul ,ne-ar ajuta si psihologii lor.

Printre candidatii pentru obtinerea permisului stii ca exista si multi tineri interesati sincer sa se cunoasca,multi tineri care pun intrebari.Pb-ma este ca nu avem ce sa le spunem-pentru ca acum nu prea avem ce sa le spunem dupa actuala metodologie bazata pe aptitudini si total ineficienta.

De aici amaraciunea si dezgustul(inclusiv pentru psihologie)a tuturor psihologilor din sistem.Asta poate sa se schimbe. Cel putin incercati sa va mai pastrati o bruma de speranta.


Musafir

#609

2012-05-18 11:29

Si daca tot transmitem rezultatele in vederea realizarii unei cercetari ...avizele ar putea veni direct de acolo, de la cei care centralizeaza rezultatele.Daca noi nu mai dam rezultatul examinarii atunci nici cocalarii nu mai au cum sa ne ameninte.Astfel s-ar putea realiza si mult dorita evidenta a numarului avizelor eliberate.Dar asta doar pt.scolile de soferi si eventual pe siguranta circulatiei.
In ceea ce priveste psihologia muncii,cata vreme ex.psihologic este parte integranta a ex.de medicina muncii asta nu se poate face,cei care lucreaza in domeniu au explicat in cometariile anterioare.
L

#610 Vand timbre

2012-05-21 16:51

Vand timbre psihologice cumparate in baza Disp.1/2012 a COPSI.
Editie limitata.
Musafir de pe alt forum

#611 Re: Vand timbre

2012-05-21 21:09

#610: L - Vand timbre

Ok Bianca, dreptul tau.

Madalina

#612 Bataie de joc

2012-05-22 17:11

Am cumparat timbre si am ramas cu ele. Bani arucati la gunoi. Bataie de joc.
Alt musafir

#613 Re: Bataie de joc

2012-05-22 17:55

#612: Madalina - Bataie de joc

Da ?! Scurt . In regim de urgenta ...despagubiri in instanta de la Colegiu plus despagubiri morale (de la un leu in sus....) de la toti initiatorii si semnatarii legali ai capodoperei fiscale psihologico-notaresti.... Un avocat tanar si bun se poate afirma urgent in lupta cu Goliat pentru ca va rade o tara intreaga de initiativa stefan-gheorghist-timbrista !

Desteptarea ! Care te alaturi Madalinei ?


Musafir

#614

2012-05-22 18:23

Da` ce-ati fi vrut,scuze din partea colegiului?
Restituirea sumei investite?
DOAMNE FERESTE! Chiar asta ati fi vrut? Nu pot sa cred!!!!

Musafir

#615 Re: Re: Bataie de joc

2012-05-22 18:26


Musafir

#616

2012-05-22 18:30

Ha,ha!"Care te alaturi?",in conditiile in care distinsii membrii ai colegiului au inceput controlul preliminar la toate cabinetele.
Intrebarea corecta este :"care masochist se alatura?". Glumet mai esti mata!

Musafir

#617

2012-05-22 18:39

La urma urmei timbrele sunt un obiect de decor interesant,eu le tin pe pervaz,ma intampina cu voiosie in fiecare dimineata.
Sigla aceea minunata isi falfaie aripioarele colorate si de pe fiecare timbru ne transmite,multiplicat,acelasi mesaj minunat:"Fraierilor!"
Lebedev

#618 Balta lebedelor dambovitene

2012-05-23 18:02

" Ia uiti bai, răţi! "

Asa striga trecut un moldovean simpatic intr-o reclama despre delfinii "maidanezi" pe care a crezut ca i-a vazut anul trecut prin Dambovita...

Si ia uite mai frate ce posteaza o specializata abscons in ..."resursa umana" si descalecatoare de "centre", "acreditata COPSI",etc. care crede ca-i poate ajuta pe altii ,cand domeniul ei este condus varza de ceilalti, si mai trage ( fara nume, ca o anonima ce este )de la inaltimea cabinetului ei fara nume una in falca "prostilor" care crede ca vor sa-i fure maimuţa :

" Posted by cabinet on May 13, 2012. Articole - No Comments
In timp ce psihologii români sărbătoresc abolirea Dispozitiei 1/2012 a preşedintelui COPSI, dupa aproape 3 luni de adevarat război “psihologic”, psihologii de prin alte părţi ale lumii, spre deosebire de psihologia românească (atât cât există), îşi îndreaptă atenţia către probleme cu adevărat importante." ( http://cabinetpsiholog.com/noua-stare-de-jelire/)

Ca sa vezi pe unde baltesc "centrii" de decizie profesionala...

Musafir

#619

2012-05-26 11:14

De ce nu vrea nimeni sa cumpere timbre?

Musafir

#620 Re:

2012-05-26 16:35

#619: -

pai ce sa facem cu ele? crezi ca avem bani de risipit inutil?

sau era o intrebare retorica?


Musafir

#621 Re: Re:

2012-05-28 10:48

#620: - Re:  

 Nu era retorica, cautam si eu fraieri,se poarta.

Gregorian

#622 Am luat teapa de la COPSI

2012-05-28 15:26

Am luat teapa de la copsi cu timbrele. Luam tepe obligatorii de la aceast colegiu si prin faptul ca ne obliga sa urmam cursurile dumnealor pentru obtinerea a 20 credite/an/specializare, cursuri tinute departe si mai ales sunt cursuri de 2 lei platite foarte scump.

Musafir

#623 Re: Am luat teapa de la COPSI

2012-05-28 16:52

#622: Gregorian - Am luat teapa de la COPSI  

Asa este,timbrele sunt de departe cea mai groasa teapa. Creditele sunt o teapa mult mai eficienta.

Raluca

#625 Fiti binecuvantati

2012-05-31 19:45

Binecuvantati fiti voi cei de la COPSI pentru tot raul pe care il faceti.