Lipsa Timbrelor pentru psihologi=Prostitutie Intelectuala!

Quoted post


Musafir

#607 Re: Re: Re: Re: Re: Re: si pt cei care inca mai cred in Mos Craciun

2012-05-17 20:51

#606: - Re: Re: Re: Re: Re: si pt cei care inca mai cred in Mos Craciun

eu inca n-am intalnit instructor interesat de rezultatele ex. psih dar majoritatea vor sa stie ce castiga ei daca iti aduc elev la testare. elevii (cei care ajung sa fie testati pe bune pt ca n-au bani de spaga sau nu vor sa dea) vor sa stie cum au iesit la teste si ies pe usa si uita pt ca nu prea au incredere in teste.

suna frumos ideea de a face consiliere pt constientizare dar .... cum scapam de replica "dar sa nu dureze mult" pt ca oamenii au lucruri mai importante in viata decat sa asculte un psiholog (dispretuit pt ca munceste pe bani putini si are imaginea terfelita in mass-media).

normal ca vreau o abordare stiintifica. mi-a ajuns cea "intuitiva". scuza-ma daca in viziunea mea stiinta aduce un plus de credibilitate.

pt a reduce nr. de accidente, politia trebuie sa-si faca treaba, amenzile sa fie marite, permisele sa fie suspendate pe perioade mai mari sau definitiv mai ales celor care incalca in mod repetat regulile, drumurile sa fie reparate etc. la noi nu functioneaza educatia si vorba buna ci mana ferma si pedepsele.

btw, as vrea sa va vad pe voi explicandu-i unui cocalar (scuze de exprimare) plin de aur si care deja conduce bmw fara permis treaba asta cu constientizarea riscului =))=))=))

si fara suparare, cati dintre voi ati fost scuipati cand ati refuzat spaga ca sa eliberati aviz fara testare iar in sala erau 3-4 indivizi dubiosi?

si inca o curiozitate: la scoala auto cu care colaborez, din nr. total de elevi inscrisi intr-o luna, la testarea psiho ajunge numai o parte si ma indoiesc ca restul vine cu avize obtinute pe bune... asta e realitatea mea

Raspunsuri


Musafir

#608 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: si pt cei care inca mai cred in Mos Craciun

2012-05-18 11:04:08

#607: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: si pt cei care inca mai cred in Mos Craciun 

 Felicitari pentru luciditate si realism.

Bun, de aici exista doua directii: Declaram tara asta a cocalarilor sau concluzionam ca avem o pb-ma care trebuie rezolvata.

Repet,interdisciplinar, in relatie cu politia rutiera.Asta inseamna teste de personalitate, o metodologie unitara si transmiterea rezultatelor zilnic,asa incat sa se poata face  cercetare .Politia rutiera ar putea sustine demersul ,ne-ar ajuta si psihologii lor.

Printre candidatii pentru obtinerea permisului stii ca exista si multi tineri interesati sincer sa se cunoasca,multi tineri care pun intrebari.Pb-ma este ca nu avem ce sa le spunem-pentru ca acum nu prea avem ce sa le spunem dupa actuala metodologie bazata pe aptitudini si total ineficienta.

De aici amaraciunea si dezgustul(inclusiv pentru psihologie)a tuturor psihologilor din sistem.Asta poate sa se schimbe. Cel putin incercati sa va mai pastrati o bruma de speranta.