Eliminarea temelor pentru acasa

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Eliminarea temelor pentru acasa


Musafir

#26

2016-11-07 15:30

Pt ca copii trebui sa aibă o copilărie.
Addicted

#27

2016-11-07 15:45

Ar trebui sa renunte si la școala, copiii astia! Ar trebui sa umble aiurea sau sa isi petreaca timpul navigand pe internet, ca acolo nefiind supravegheati si indrumati, stiu ei foarte bine ce sa caute! Parintii nu isi aloca timp mai deloc pt copil, acasa! Si apoi vor rezultate la școala, unde tot profesorul este de vina! In gimnaziu isi insusesc un gram de cultura generală! Orice informatie e binevenită si nu poti sa stii cand vor avea nevoie de ea! Nu pot sa inteleg pe cei care sunt impotriva scolii, considerand ca totul e nefolositor! Si in acest spirit educa si copiii! Rușine.....


Musafir

#28

2016-11-07 16:07

Ar trebui sa le ramana timp copiilor si pentru activitati creative, sportive care sa ii ajute in dezvoltarea mentala si fizica.... pe langa timpul petrecut la scoala.

Musafir

#29

2016-11-07 17:56

Pentru ca imi doresc UN viitor European pt copiii mei

Musafir

#30

2016-11-07 18:48

Ptr cã educatie nu înseamnã epuizarea copilului!!!

Musafir

#31

2016-11-07 19:46

Deoarece fiica mea are si cate 6 ore pe zi si la TOATE are de facut teme. Daca pe mine ma obosesc si ma streseaza temele astea dar pe ea care ramane fara timp liber din cauza lor.

Musafir

#32

2016-11-07 20:23

NU MAI EXISTA COPILĂRIE,IAR CE ÎNVAȚĂ ACUM NU ESTE FOLOSITOR!

Musafir

#33

2016-11-07 20:42

Pentru copilăria furată!

Musafir

#34

2016-11-07 21:53

Temele pentru acasa intr-o cantitate excesiva aduc doar adversitate fata de scoala si tot ceea ce reprezinta sistemul actual.

Musafir

#35

2016-11-07 22:08

Temele pentru acasă ar trebui să fie opționale. Cât și ce anume vor să studieze în timpul cât nu sunt la școală este opțiunea fiecăruia, sau? Noi, adulții, suntem penalizați la serviciu dacă acasă avem alte preocupări sau activități?
Ceea cs se întâmplă în România este un abuz asupra copiilor! Nu de puține ori am auzit de profesori care în loc sa predea la clasă, dau teme și amenință. Copiilor NU li se poate cere mai mult decât le este predat în cele 6 ore cât petrec la școală. Cadrele didactice care pretind altfel ar trebui acuzați de abuz în serviciu! Sună aiurea? Dar copii noștri Cum credeți că se simt? Este normal să fie supuși unui astfel de stres? DE CE?

Musafir

#36

2016-11-07 22:52

Am semnat pentru ca am un băiat in clasa întâi si are de scris nu o oară cum scrie in regulamentul scris mai sus.Copii din ziua de azi " lucrează" scrie mai mult decât părintii.Pentru vârsta lor este foarte mult si nu mai au timp să îsi trăiască copilăria le ati furat copilăria.

Musafir

#37

2016-11-08 06:32

Calitatea timpului petrecut in familie este importanta in dezvoltarea copilului! Vrem sa-i luam de la scoala fara teme, sa aiba timp de joaca, de relaxare. Ce nu reusesc dascalii sa faca, dau teme in sarcina parintilor! Ii trimitem la scoala sa invete, acasa trebuie sa aiba joaca, relaxare( a nu se intelege tablete, computere, televizor)! Vrem copii puternici !
George

#38 O țară de analfabeți

2016-11-08 10:02

 Pot doar sa sper ca aceasta petitie a fost facuta de copii sau de parintii care s-au saturat sa faca temele copiilor.E o absurditate.Prin temele pentru acasa se consolideaza cunostintele elevilor si subiectele pe care un profesor nu le poate atinge in cele 40-50 minute.Eu am avut teme pentru acasa cu duiumul cand eram elev si am avut si timp de joaca si de "trait copilaria".Sper ca este o gluma proasta.Maine-poimaine o sa cereti reducerea orelor la jumatati de ora.Sper ca cei care au semnat petitia isi vaccineaza macar copiii.

George

#39 Re:

2016-11-08 10:04

#27: Addicted -  

 Complet de acord cu dumneavoastra.Si eu sunt la fel de revoltat.


Musafir

#40

2016-11-08 12:34

Am semnat pt ca vad mame care întâmpină personal probleme in rezolvarea temelor de clasa a-III-a. Copiii nu inteleg la scoala. De asemenea consider ca jumatate din cunostintele băiatului meu se datoreaza eforturilor mele ca părinte in a-i explica ce a facut la scoala. Am semnat pt ca din pacate cadrul didactic de la clasa primara rezonează mai mult cu valorile superficiale si nu stabilirea încrederii in elevii sai.

Musafir

#41

2016-11-08 13:43

Toti copiii au nevoie de o copilarie fericita!

Musafir

#42

2016-11-08 16:04

Si eu uram temele si totusi ma descurcam foarte bine la scoala, iar temele le faceam in clasa rapid.

Musafir

#43

2016-11-08 16:13

Am semnat pentru nepoata mea care la anul va merge la şcoală si pentru copiii din centrul de plasament la care lucrez.

Musafir

#44

2016-11-08 18:15

E nedrept sa rapim timpul liber al copiilor . Fiul meu este elevul unui colegiu de renume din Iaşi , zilnic petrece sase sau sapte ore la scoala ,iar pentru teme aloca acelasi numar de ore zilnic .Sfarsitul de saptamana e doar pentru teme , lectura suplimentara,proiecte obligatorii saptamanale impuse de scoala .Profesorii spun ca performanta se obtine doar prin munca , fara limite , vacante . Un profesor foarte cunoscut al colegiului a spus ca vacanta de vara este inutila , elevii de plictisesc, uita ce au invatat . Mult succes !

Musafir

#45

2016-11-08 20:14

Deoarece am un copilas si temele ne ocupa foarte mult timp din zi , intampinand dificultati la rezolvarea lor , teme greoaie

Musafir

#46

2016-11-09 01:25

Statistica arata ca degeaba intra in sistemul de educatie de la 2 ani daca la 15 ani sunt analfabeti ... exagerarea "informatiei cu forta" nu are nicio logica, este ca si cum le-ai viola creierul :)) ...

Invatamantul a devenit un chin, 99% din copii nu mai au absolut nicio placere sa invete pentru ca nu invata dupa aptitudinile fiecaruia ci dupa niste norme in care sistemul are impresia ca toti sunt egali ... ceea ce este absolut fals.
Apoi, foarte multi profesori care predau materii "de bac" in loc sa depuna efort pentru explicarea materiei la ore, au o tehnica de "debusolare" prin care elevii nu inteleg nimic, dar li se ofera alternativa: pregatire pe bani ... astfel de obiceiuri trebuie sa dispara, dar este necesara modificarea legislatiei, sistemul nu mai are nevoie de milioane de ingineri :)) ce sa faca cu ei ? sa schimbe becurile pe led ? ...

Si la cat de mult a evoluat stiinta si tehnologia, este imposibil ca elevii sa mai invete totul, sistemul de educatie trebuie schimbat din radacini, viitorii elevi au nevoie sa mearga pe aptitudini nu pe general, trebuie o "separare" a lor in functie de preferinte si inclinatii, fiecare se mearga de mic pe drumul lui. Acum este prea tarziu ca la 18 ani sa-si mai aleaga un drum, toate aptitudinile cu care a fost inzestrat au disparut de mult au fost anihilate de sute de mii de formule matematice, chimie si fizica, sunt ingropate adanc sub milioane de cuvinte inutile, bagaj de umplutura fara nicio valoare reala pentru personalitatea lor.

Musafir

#47

2016-11-09 04:35

doresc sa petrec mai mult timp de calitate cu copilul meu si nu sa imi petrec timpul facand temele cu el
Mihaela

#48

2016-11-09 07:51

Copiii invata suficient in clasa, in afara scolii copiii au o viata a lor pe care nu trebuie sa o dedice tot scolii! Profesorii cer prea multe de la copii. Daca nu exista niciun profesor care sa stie si sa predea toate materiile, de ce au pretentia ca un copil sa invete toate materiile? Toti profesorii le dau teme pentru acasa fara sa se mai gandeasca la faptul ca au teme obligatorii si la alte materii. Copilul sta uneori si face teme pana noaptea tarziu pentru ca se mai gaseste profesoara de matematica sa le dea de pe o zi pe alta sa rezolve 20-30 de probleme. Copilul nu are timp de odihna sau de hobby-urile lui. Pur si simplu acest sistem omoara creativitatea si fericirea copiilor. Vreau ca ai mei copii sa faca ce vor ei acasa, nu ce le ordona altcineva.


Musafir

#49

2016-11-09 11:53

Am doi copii la scoala,unul la liceu si unul la gimnaziu,mi se pare absurd sa si petreaca putinul timp pe care il au acasa tot cu temele.

Musafir

#50

2016-11-09 12:40

Simplu,din pacate si eu ma confrunt cu aceasta situatiesi sincer nu e benefica nici unei parti-mai exact Copil-Parinte-Invatator.
Copil-epuizat
Parinte-Depasit
Invatator-Obosit?!



Publicitate plătită

Vom expune reclama pentru această petiție în atenția unui număr de 3000 de persoane.

Aflați mai multe informații...