Concediu de îngrijire copil- 3 ani.

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Concediu de îngrijire copil- 3 ani.


Musafir

#151

2016-05-25 04:54

Si eu sunt mamă. Am 4 copii si stiu ce înseamnă să nu ai cu cine să lasi copiii când ai nevoie.

Musafir

#152

2016-05-25 04:55

Cresele de stat nu sunt suficiente, iar la cele particulare...nu isi permite toata lumea si in plus nu stie parintele pe mana cui isi lasa copilul, unele nu sunt acreditate...

Musafir

#153

2016-05-25 04:55

Copilul este orea mic pt al Luc la cresa si trece prin multe schimbari

Musafir

#154

2016-05-25 05:03

Si eu vreau sa stau mai mult langa copilul meu , pt ca find atat de mici se vor produce prea multe schimbari in viata lor .


Musafir

#155

2016-05-25 05:19

Sunt mama

Musafir

#156

2016-05-25 05:34

Am bebe de 5 luni si 2 sapt. Pentru el conteaza foarte mult mama,atat alaptarea cat si atentia noastra de al supraveghea si pe timp de zi si pe timp de noapte. Noi stim ce este bine pt ei,cum trebuie hraniti,cand trebuie schimbati,cand nu mai vor sa pape( nu sa il oblige ).cand vor sa faca nani. La 3 ani e cat de cat mai maricel.

Musafir

#157

2016-05-25 05:39

Eu am o fetita cu Sindrom Down ea oricum are retard mintal dar si daca ar fi fost sanatoasa nu aveam cum sa o duc la gradinita, un copil la 2 ani nu stie sa spuna pe intelesul tuturor cand ii este sete, foame, il doare ceva sau vrea la baie.Aceste lucruri le stie doar persoana care sta in permanenta langa el.

Musafir

#158

2016-05-25 05:41

Vreau sa ma dedic in educarea si cresterea copilului

Musafir

#159

2016-05-25 05:56

copii la varsta de 2 ani inca sunt ft mici si sant copii care inca nu se pot acomoda inca la camin
musafir

#160 Re:

2016-05-25 06:06

Fata am alaptato pana la 2 ani si 7 luni, la 1 an si 11 luni m-am intors la lucru, fatita foarte frumos la cresa, important este sa se adapteze mama ( eram mai mult eu speriata decat fetita), copilul se adapteaza foarte usor si solutii se gasesc numa sa se vrea, dar e mai usor numa stam acasa si sa primim totul de-a gata, cine vrea sa stea acasa nu are decat dar nu pe spatele altora care muncesc, toata lumea doreste sa primeasca dar cand e vorba de dat la schimb ceva sau sa se munceasca majoritatea fuge ca e mai usor, cine vrea se poate si cu salar mic sa traiasca si fara ajutor de la socrii, parinti sau ajutor de de mai stiu eu unde, dar sa se vrea sa se munceasca si sa stie sa se dramuiasca fara alcol, bautura sau malluri toata ziua si mancat numa in oras, se poate deci is mama si nu semnez ca este o aberatie.

musafir

#161 Re: ar fi grozav

2016-05-25 06:16

#101: - ar fi grozav  

 Mam intors la munca si la 1 an si 11 luni ca asa e legea o luna e a tatalui, fetita e alaptata are 2 si 8 luni , merge la crese si nu e o problema sa si adaptat si manaca san linistita, plus ca legea te protejeaza daca te intorci la lucru sunt obligati sa iti acorde pauze pentrua laptare, deci nu trebuie sa stai acasa 3 ani rupt de lune sa alaptezi, copilul se dezvolta foarte armonios in cresa sau gradinita, important e sa aiba parintele incredere, vecinul meu desi sau ocupat de el pana la 3 ani au stat acasa, se vede diferenta enorma intre cei in colectivitate si cei care stau acasa cu mamica atatea ani, chiar daca se crede ca e benefeic, pe o parte este benefic dar in acelas timp este si mai benefeic sa fie in colectivitate, macar 4 ore, restul depinde de fiecare parinte si fiecare e liber sa aleaga, nu trebuie sa aleaga statul pentru nimeni, sunt parinti care desi legea zice sa stai 2 ani sau intors dupa 3 luni  si nu din cauza salariului, cine vrea sa stea acasa 3 ani nu are decat dar nu mi se pare normal uni muncesc si uni trag chiulu, 2 ani este deajuns pentru copil sa stai acasa, si inrest trebuie sa sti sa aranjezi prioritatiile si va fi bine si pentru copil, si familie si lucru si salar numa sa se vrea.


Musafir

#162

2016-05-25 06:18

Am semnat aceasta petiție deoarece îmi doresc sa stau cât mai mult acasă cu copilul meu.

Musafir

#163

2016-05-25 06:23

copii au nevoie de noi , doi ani inseamna mult prea putin
ioana

#164 Re:

2016-05-25 06:29

#143: -  

 Corect, fiecare e liber, dar cine vrea sa stea acasa nu are decat sa stea dar nu pe spatele celor care muncesc, 2 ani e deajuns pentru un copil, defapt nu e deajuns pentru parinte ca se obisnuite cu binele pe banii altora, copilul se dezvolta in societate foarte bine,  copil merge la cresa, are aproape 3 ani, este alptat si asta nu ma impiedicat sa lucrez si sa ii acord dupamesele copilului si sotului si casei, timpul normal ca nu ajunge pentru cele care toata ziua sunt pe net pe facebook sau toata ziua numa la cosmetica si in oras, toate trebuie cu moderatie si este timp pentru toate, cine nu are timp ca e putin ar face bine sa se gandeasca ce inseamna un copil, copilul il faci ca il doresti nu ca sa te ajute statul cu bani si ani de stat degeaba, copilul este o realizare a fiecarui parinte nu al statului, statul trebuie sa ajute dar nu im maniera care cereti voi, cine vrea sa stea si sa primeasac sunt doar profitori si egoisti. Urat din partea celor care cer acest lucru


Musafir

#165

2016-05-25 06:31

Pt ca si eu m-a aflu in aceeași situatie

Musafir

#166

2016-05-25 06:33

Am 2 gemeni de 1an și 10 luni și trebuie să renunț la servici , pentru a sta cu ei acasă , ptr ca bonă ptr ei nu îmi permit.
alina

#167 Re: v-ati dereglat la cap?

2016-05-25 06:38

#60: Ana - v-ati dereglat la cap? 

 O petitie care sa le permita sa stea pana se marita copilul de preferat si dupa ce e maritat, normal ca sau dereglat, copilul trebuie invatat sa fie independent nu dupa fusta mamei, al meu e bine mersi la cresa si nu a patit nimic decat niste raceli normale, cu cat se invata cu puful si numa cu mama o sa avem o societate de dereglati in ritmul asta, numa sa se stea si sa se primeasca, ca e greu sa muncesti si sa iti meriti bani, las ca mai bine sa fraierim si sa stam cu burta la soare, petitia chiar nu isi are rostul decat pentru profitori

elena

#168 Re:

2016-05-25 06:42

#61: -  

 Cautati alt servici, adapteaza la noua conditie ce in care e familia si copilul, noi trebuie sa ne adaptam si sa ne facem viata usoara nu alti, nu e bine serviciu de 12 ore, cauta unul cu alt program, fiecare e liber sa aleaga dar nu pe banii altora care muncesc si stiu sa se adapteze situatie.


Musafir

#169

2016-05-25 06:45

Am un bebe mic de 5luni si ma gandesc cu groaza ca trece timpu si incepem muna

Musafir

#170

2016-05-25 06:45

Buna sunt mirela si am un baietel de 1an si 5 luni si ma gandesc cu groaza ca in sep ar trebui sa incep lucrul si mie cel mai greu as dori sa fie concediu pentru cresterea copiilului pina la ,3 ani o zi buna
paula

#171 Re: Re:

2016-05-25 06:46

#45: - Re:  

 In primul rand munciti ca sa primiti, nu stati ca sa primiti, si crese se gasesc numa sa vrei si la stat dar lumea e comoda si nu se intereseaza prea mult, stiu n cazuri care nu si-au dat copilul la cresa ca nu au stiut cand sunt inscrieri dar nici nu sau interesat si dupa vin sa ceara 3 ani de stat pe banii altora ca ei nu sunt in stare sa isi organizeze lucrurile ca stau pe net si facebook si fac petiti fara sa gandeasac

musafir

#172 Re:

2016-05-25 06:47

#163: -  

 Bine ca nu doriti sa stai pana termina facultatea, ca e prea putin 2 ani, copilul nu e catel sau jucarie, tre sa il pregatesti pentru viata de mic nu in puf numa in casa cu fustita lu mamica.


Musafir

#173

2016-05-25 07:09

chiar este nevoi de mai mult de 2 ani? Nu ai cu cine il lasa pe copil , crese nu prea sunt locuri , sunt prea mici . Eu l-am dus la 1an si 8 luni la cresa si in prima zi si spart capu. A racit , a facut indigestie, a fost oparit la fundulet. ect. Tot este mult mai bine ingrijit de mama....

Musafir

#174

2016-05-25 07:39

Pt ca 2 ani nu sunt suficienti pt a sta cu copilul..tocmai cand are nevoie de noi din pacate noi trebuie sa plecam la munca si trebuie sa i ducem la gradinita unde la noi in tara aceasta unitate nu mai este sigura..
oana

#175

2016-05-25 07:40

Nu e vb ca nu e ingrijita de mama, normal ca mama il ingrijeste cum stie ea mai bine, dar credeti ac ce se intampla la 2 ani, de exemplu oparit, indigestie sau alte lucru se intampla la 2 ani la cresa, daca e sa se intample ceva se intampla si la 3 ani la gradi, sau in scoala sa isi sparga capul sau alte lucruri, si la gradinita raceste si la scoala, de asta nu ai cum sa il feresti, de spart capul si asta incercerci sa eviti dar si daca e mare riscurile cu copilul sa pateasca ceva is la tot pasul indiferent de varsta pentru asta nu trebuie 3 ani sa stea mama acasa,