Concediu de îngrijire copil- 3 ani.

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Concediu de îngrijire copil- 3 ani.


Musafir

#26

2016-05-24 12:29

Si eu sunt o mămică cu un băiețel de un an și nouă luni care alăptez încă si ma gândesc cu greu ce voi face cu băiețelul când mă voi duce la munca

Musafir

#27

2016-05-24 12:30

da cat e salariul in tarile europene unde concediu maternal e 3-4 luni???? sa imi deie si mie 3000 de euro pe luna si atuncea nu mai cerem 3 ani!!!!


Musafir

#28

2016-05-24 12:41

As zice sa va ganditi de doua ori inainte sa semnati aceasta petitie. Chiar nu va ganditi ca este prea mult 3 ani? Am doi baieti si amandoi au fost dati la cresa si sunt bine sanatosi amandoi. Din contra cresa ii ajuta sa fie si ei independenti nu sa depinda de noi toata ziua. Vreti sa stati toata ziua cu copii dupa voi? Doi ani sunt suficienti si poate chiar prea mult cat credeti ca poate statul sa ne intretina si asa suntem putini cei care muncim si vrem sa o ducem mai bine de unde daca ne dorim sa stam cat mai mult acasa. Cereti stimulente de intoarcere la munca suport financiar sa putem sa ne descurcam in cazul acesta nu sa stam acasa. Credeti ca dupa 3 ani de stat acasa mai stii sa faci ce faceai inainte la fostul loc de munca toate evoluiaza si se schimba ramai in urma si dupa te miri de ce nu mai poti lucra pe fostul job si de ce seful a angajat pe altcineva ganditi altfel legile. 

 

Anonim

#29

2016-05-24 12:44

Concediul de maternitate este de 2 ani. Este suficient pentru mama si copil. Dupa cei 2 ani copiii merg la cresa sau stau cu bunicii(in functie de situatie). Mi se pare mai mult decat rezonabil.Daca se aproba o prostie de acest gen, se va gasi cineva care apoi sa ceara 4 ani acasa cu copilul si tot asa pana probabil ajungem la varsta de 18 ani. Dragelor, ca sa va sustineti copiii trebuie sa si munciti. Nu aveti cu cine sa-i lasati dupa varsta de 2 ani? Pai atunci nu mai pierdeti vremea cu Facebook-ul si cu petitii de genul, ci intrati pe internet cu scopul de a va gasi un job de acasa care astfel sa va permita sa stati cu copilul si sa castigati si bani.Scopul nu e sa stam acasa cat mai mult pe banii statului (care oricum sunt foarte putini) ci sa progresam astfel incat sa ne fie si noua bine si copilului.

In Europa se sta 3-4 luni acasa. Si daca au salarii mai mari asta nu inseamna ca e mai usor sa-ti lasi la cresa bebelusul de 4 luni(si ca idee salariul in Europa nu e nici pe departe 3000 de euro,depinde de situatie si de post). Nu e nici acolo totul roz si usor si frumos. In loc sa ne bucuram ca putem sta 2 ani, cautam sa ne plangem si sa mai cerem 1 an de la stat? Dar voi va ganditi ca si economia are de suferit? Ce angajator sta sa te astepte 3 ani sa te intorci?

Asa ca, fruntea sus, cautati solutii daca nu vreti sa va intoarceti la munca. Ori cautati un serviciu part-time,ori munca de acasa, ori incepeti sa va ocupati ca alte mamici de facut prajituri, torturi, crosetat etc pentru a avea un venit lunar.

 

Iar daca nu ai nevoie de bani, atunci stai pe banii sotului acasa pana face copilul 18 ani sau chiar 40.


Musafir

#30

2016-05-24 12:47

pentru ca si eu am o fetitza si nu o sa pot lasa niciunde
Mihaela

#31

2016-05-24 12:52

Parerea mea e ca deja devenim un pic nesimtite. Un copil de 2 ani se poate descurca la cresa, cu bona, cu mamaia, etc. Deja ce s-a obtinut anul acesta eu zic ca e un merit de nedescris. Haideti sa ne multumim cu ce am obtinut. Sunt mama a doi copii. Pe primul l-am lasat cu mamaie de la 11 luni si a fost ingrozitor. Acum ii multumesc lui Dzeu ca pot sta pana la 2 ani sa il pun si pe piticu micu pe picioare.  

 

Stiti vb aia: ti-am dar un deget, mi-ai luat toata mana....cam asa se intampla cu petitia asta. D c nu v-ati trezit in astea 5 luni?!? 


Musafir

#32 Re:

2016-05-24 12:54

#29: Anonim -  

 Bine ai zis! ;)


Musafir

#33

2016-05-24 13:02

Doresc ca pe viitor mamicile să fie lângă copii cât mai mult timp. Nu am un copil încă, dar dacă as avea cu siguranță mi-ar fi de folos si m-as bucura să pot sta cât mai mult alături de copilul meu.

Musafir

#34

2016-05-24 13:09

Un copil are nevoie de prezența mamei la vârsta frageda

Musafir

#35

2016-05-24 13:13

Si eu am copil de 1a4l si cand ma gandesc ca in decembrie o sa incep munca si nu am cu cine sa il las ma apuca nervii. Eu stau in Tuzla si nu mi-l primeste la gradinita pt ca o sa fie prea mic. De la 3 ani se primeste aici la gradinita.Si sunt si niste cerinte nu trebuie sa mai aiba pampers!

Musafir

#36 Re:

2016-05-24 13:29

#25: -  

 Cata dreptate exista in acest comentariu! Si eu vreau sa stau acasa cu bebe cat mai mult, dar dupa 2 ani este decizia fiecarei mamici ce face mai departe.


Musafir

#37 Re:

2016-05-24 13:35

#29: Anonim -  

 Bineeere! Te sustin in afirmatii!


Musafir

#38

2016-05-24 13:41

Am semnat aceasta petitie pentru ca nu sunt de ajuns cei 2 ani de concediu de crestere a copilului deja existenti,copilul are nevoie sa stea cu mama lui in primii 3 ani de viata deoarece consider ca la 2 anisor este mult prea mic pentru toate schimbarile ce ii se adauga brusc in viata ,multumesc!

Musafir

#39

2016-05-24 13:50

Ca mamicile sa numai munceasca deloc

Musafir

#40

2016-05-24 13:50

Asa sa fie .Si eu vreau sa stau 3 ani cu micuta acasa .


Musafir

#41

2016-05-24 14:02

Copii merita toata atentia!

Musafir

#42

2016-05-24 14:38

Am semnat aceasta petitie,din cauza ca si eu am un copil,si nu stiu ce voi face cu el la varsta de doi ani!!!!

Musafir

#43 Re:

2016-05-24 14:47

#25: -  Ana-Maria

 Intr-o tara in care ajungi sa muncesti 12din24h(sau chiar mai mult)in care salariul min.pe ec.este 800lei,iar la cresa platesti 10-20lei/zi la stat, guvernatii/parlamentarii au salarii de peste 7000lei,iar noi am ajuns sa muncim ca niste sclavi pt a ne asigura un trai decent,in care ajungi sa iti vezi copilul doar dim./seara cand doarme,iar copilul ajunge sa iti spuna nenea/tanti din cauza ca aloci f.timp sa stai cu el, cred ca meritam si noi MAMELE acest lucru,pt a oferi o educatie buna si nu cea din cresele de acum(batai,intoxicatii,boli etc) Suntem o tara europeana,dar hai sa nu comparam situatia noastra cu alte tari,ca avem multe de remediat!!!!

Sa nu mai comparam perioadele lui mamie/tataie etc..am avansat si noi,dar multe sisteme in tara noastra au ramas la fel sau mai rau!

Esti liber sa alegi cand sa te intorci la munca,daca ti se pare ca petreci prea mult timp cu copilul tau!


Musafir

#44

2016-05-24 15:14

Am semnat aceasta petitie dintr-un simplu motiv:copilul meu de un an jumatate!nu avem posibilitate de a lasa copilul in grija unei crese sau dadace pana la varsta de 3 ani,moment in care copilul va incepe programul la camin si plus in zilele noastre nu ne permitem sa lasam copii pe mainile unor straini la cate se intampla!va multumesc

Musafir

#45 Re:

2016-05-24 15:21

#29: Anonim -  

 ceea ce ai zis e adevatat!dar si statul ar trebui sa se gandeasca sa ofere locuri,precum cresele si pt copii care de exemplu nu au mutatii pe orasele mari si is la tara la o distanta de 10 km!iar ca sa duci un copil la o cresa particulara cu program prelungit te costa cat un salar!asa ca noi de ce sa fim intelegatori cu statul cand statul nu ne intelege pe noi oamenii de rand,mai de la tara ca sa zic asa!

 


Musafir

#46

2016-05-24 15:22

Am semnat aceasta petitie , deoarece vreau sa am eu grija de copilul meu.

Musafir

#47

2016-05-24 15:32

Buna ziua, am un baietel de 2 anisori ( implineste luna viitoare) si are probleme de sanatate..tetrapareza spastica. Am primit decizie ca mi se faceboprire pe indemnizatie crestere copil luna viitoare!
Dorina

#48

2016-05-24 15:32

In cea mai importanta perioada cind copilul necesita cea mai mare atentie si educatie mamele sunt nevoite sa iasa la munca,3 ani ar fi foarte bine pt copilasii nostri.

Larisa

#49 Re:

2016-05-24 15:34

#46: -  

 Semnez această petiție deoarece sunt de acord cu voi eu nu am pe nimeni să mă ajute așa că oricum statul știe să facă numai taxe si impozite mari , de plătit ,plătim oricum deși avem asigurări , au grijă să si umple buzunarele toți deputați si noi avem niște salarii de nimic , un salariu de al nostru e cât o masă de al lor pe zi sunteți de acord cu mine??? Vrem 3 ani pt copii noștri , meritam si noi nu ??


Musafir

#50 Re:

2016-05-24 15:41

#1: -  

 ar fi f bine 3 ani deoarece in localitatile nici nu il primeste la varsta de doi ani

.semnez afirmativ

 

 

 

 

 

 

 

abcdef