Stop internarii copiilor in spital fara parinti!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Stop internarii copiilor in spital fara parinti!


Musafir

#226

2016-04-28 21:33

Bieții copilasi prin ce traume trec!!!

Musafir

#227

2016-04-28 21:36

În 2013,soțul meu lucra în Sibiu. Am fost într-un week-end la el,împreună cu băiețelul meu,pe atunci în vârstă de aproape 4 ani. Din păcate a făcut o infecție urinara și a trebuit sa ne internam in spital. Mi s-a spus ca îmi este interzis sa ma internez cu băiețelul și ca el va rămâne în spital,iar eu sa plec acasă. Am refuzat și am început sa tip la ele. Le-am amenințat și pana la urma mi-au dat voie sa ma internez cu copilul. Ceea ce s-a petrecut în spital a fost un coșmar,nici nu mai vreau să-mi amintesc. După 2 zile am plătit o ambulanta BGS și am venit în MedLife Bucuresti....cadrele medicale de acolo sunt niște animale. Nu au nimic în comun cu PEDIATRI pe care noi i-am întâlnit de-a lungul timpului

Musafir

#228

2016-04-28 21:53

Este inuman ce se petrece acolo si ca mama a doi copii nu as putea trece niciodata peste acest abuz pshihologic asupra copiilor dar si a parintilor.

Musafir

#229 Re:

2016-04-28 22:00

#1: -  

 Am avut fetita internata la doar doi anisori, ce-i drept au vindecat-o, dar o luna am tras dupa ( se trezea noaptea urland nu cateva minute, ore intregi) nu ma lasa sa o iau in brate nimic. A fost tare greu si pe deasupra nu-mi iesise o analiza la sange si cand am sunat peste cateva zile o  doamna asistent, daca o pot numi asa mi-a vorbit pe un ton execrabil... ma gandesc ca daca cu mine si-a permis asta...  sigur o facea si cu copilasii. In fine sper din tot sufletul sa se rezolve si sa ne ajute Dumnezeu sa fin sanatosi!


Musafir

#230

2016-04-28 22:04

nu am cuvinte pentru tot ce se intampla in aceasta tara...nu se poate sa iti lasi copilasul intr-un spital,sa sti ca e legat de pat!!incredibil ce oameni josnici si cruzi...mamele nu au voie sa isi paraseasca pruncii cand sunt bolnaviori.

Musafir

#231

2016-04-28 22:12

Am semnat aceasta petitie penttu ca mi se pare inadmisibil internarea micutilor intr-un mediu strain in care ei sunt oricum bolnaviori, fara prezenta mamei .

Musafir

#232

2016-04-28 22:50

Pentru k nu cred k este normal un copil bolnav si apatic sa stea departe de bratele mamei ...niciodata ...copilul meu la 3 ani a calcat intr un cui si merg la Alexandrescu fiind gravida in 6 luni si imi zice facem antititanus si il curatam cu o pensa inauntru in sala ...vedeti el deja plange asa o sa l auziti si knd asteptati afara ...cu emotii de gravida si mila in sine ptr propriul copil ma uit prostita si pierduta ,copilul in brate speriat urla de frik si de durerea piciorului unde cuiul ii intrase tot in talpa ...sotul se uita si spune nu exista asa ceva ,nu lasi copilul singur,il luam acasa asa nu il las Doamna nu vreau ...treaba Dumnavoastra asta sunt regulile,se baga ii buzunar 20 de lei asistentei si dintr o data,buna femeie se reincarnase si zice cu o voce blanda ....haideti k il curatam aici pe masa nu mai intram in sala,i au facut acolo si injectia ....Doamne ies rosie toata cu burta cimpoi de tare si speriata de situatia in sine si nu mi venea sa cred ....ce sistem avem;ce oameni rai lucreaza cu copii,nu au demnitate si nici scrupule ...rusine tuturor k nu se fac schimbari majore in aceasta privinta !!!

Musafir

#233

2016-04-28 22:51

Nu poti separa copiii de mama nici sananosi, cu atat ma mult cand sunt bolnavi (sunt mororcansi, speriati, suferinzi). @ cadrele medicale care nu accepta prezenta mamei- gunoaielor !!!

Musafir

#234

2016-04-28 23:03

Sa le fie rusine celor care conduc acest spital din Sibiu! Cu ei as incepe demiterea si i-as trage la raspundere pe toti! Asta e abuz, nu ingrijirea pacientului! Traumatizeaza emotional atat copiii cat si parintii! In cazul copiilor sunt semnalate si abuzuri fizice! In celelalte tari din UE nu numai ca unul din parinti va fi internat alaturi de copilul minor (indiferent ca are 2 ani sau 17),daca acel copil nu va fi insotit pe perioada ospitalizarii de o ruda, nici macar nu-l interneaza! Doamne fereste, doar in cazul unui copil abandonat vor face exceptii, dar si atunci persoane din ONG-uri vor veni si vor sta cu el prin rotatie. Si tu ca parinte, daca ai o problema urgenta anunti asistenta pwntru a veni un voluntar si a sta cu copilul cat timp lipsesti. NICIODATA, subliniez, NICIODATA nu iti permit sa lasi copilul neacompaniat pe timpul spitalizarii! Deci trasi la raspundere si arestati de la managerul spitalului pana la asistente pentru abuz in functie si maltratarea fizica si psihica a bietilor copilasi! E revoltator!

Musafir

#235

2016-04-28 23:25

Deoarece nu as putea sa stiu ca un copil bolnav , nu are langa el persoana ce îi usureaza aceasta situatie in care se afla.Este suficient ca nu este acasa la el,cat sa sufere bietul copil.

Musafir

#236 Re:

2016-04-28 23:43

#2: -  

 


Musafir

#237

2016-04-29 01:31

Nu se poate asa ceva

Musafir

#238 Re:

2016-04-29 03:52

#14: -  

 


Musafir

#239

2016-04-29 04:22

Deoarece am avut nepotul internat in acest spital, fara sa fie internata alaturi de el si mama lui, iar atunci cand l-am luat acasa, copilasul era traumatizat psihic! Isi dadea cu pumnii in cap!

Musafir

#240 Re:

2016-04-29 04:51

#1: -  

 Sunt de acord


Musafir

#241

2016-04-29 04:54

Și copiii noștri au drepturi. Au dreptul de a sta alături de părinții lor în orice situație.

Musafir

#242

2016-04-29 04:56

Am semnat pentru ca asa ceva este inadmisibil!Nusepoate asa ceva decat in Romania!Cum sa lasi copilasu bolnav in spital singur?Cum mai poti respira ca mama cand esti obligata sa-l lasi acolo singurel?De ce numai in tara noastra exista atatealegi care isi bat joc de copii?

Musafir

#243 Re:

2016-04-29 05:14

#1: -  

 Inadmisibil!

23

#244 doar o parere

2016-04-29 05:16

#65: Alin -Munchen -  

 Mulțumesc ca ați scris tot ce vroiam sa scriu şi eu! O mamă in devenire!


Musafir

#245

2016-04-29 05:26

De neimaginat! fara cuvinte cat poate fi de dureros acest lucru. Pana si in Evul Mediu mamele isi aveau copiii aproape...

Musafir

#246

2016-04-29 05:35

Am semnat aceasta petitie, deoarece nu mi se pare normal ca un copil mic ce sufera sa fie internat fara unul din parinti, sau o persoana f apropiata lui!!!psihic, emotional ar fi mult mai bine sa aiba pe cineva linga el zi si noapte sa nu se simta abandonat tocmai cand ei au nevoie de cei dragi !!!!

A.Gheorghevici

Musafir

#247

2016-04-29 05:37

Asemea regim de internare nu se poate aplica nici celui mai violent animal!
Ma întreb, oare, personalul spitalului respectiv nu are copii? Nepoti? Nu sunt mame? Cum sa te lase inima sa te porti in asemenea hal cu niste sulete nevinovate??
Doamneee, in ce tara am ajuns sa traim!

Musafir

#248

2016-04-29 05:39

M-am lovit si eu de lipsa de suflet a acestor "cadre medicale", dar nu la Infectioase, ci la Pediatrie, unii oameni ar trebui sa stea acasa, nu sa lucreze intr-un mediu pe care evident il urasc.

Musafir

#249

2016-04-29 05:43

Nu este posibil ca un cadru medical si nici un om din lumea asta să interzică internarea unui copil mic,bolnav fiind,singur fără unul din părinti si mai ales tinut legat,înfometat,etc. Eu ca mamă nu as accepta sub nici o forma ca fetita mea să stea singură în spital nici un moment. Tara asta e mare,nu există doar spitalul din Sibiu, doamnelor,mamicilor,dacă aveti copii bolnavi si mergeti la spital nu acceptati si nu va lăsati copii singuri in mana acestor criminali, mergeti la alt spital. Avem drepturi,nu acceptăm astfel de comportament din partea unor medici oricine ar fi ei. Nu vă culcati pe o ureche,haideti să facem ceva cu acesti oameni fără suflet,să îi trimitem unde le este locul,printre criminali.

Musafir

#250

2016-04-29 05:44

Cum poti sa faci rau unui copil? Asta nu tine de civilizatie, uniune europeana, bogatie, saracie, ci de bun simt si respect fata de fiintele din jurul tau. Eu spun stop monstrilor!!!!