Fumatul Permis in Locuri Special Amenajate in Spatiile Publice - Semneaza si da Share !


Musafir

#376

2016-03-19 01:32

Sunt fumătoare,într-adevăr și legea respectivă mă afectează în mod personal. Consider ca problema fumatului nu a fost adoptată în modul corespunzător,cel mai corect mod fiind nu a interzice accesul fumatului în orice incintă ci divizarea spațiilor publice pentru a se potrivi atât nevoilor fumătorilor cât și nefumatorilor.

Musafir

#377 Re: Re: legea CORECTA

2016-03-19 01:33

#42: - Re: legea CORECTA 

 In Franța se fumează pe strada ;) nu in cafenele,nu in restaurante,nu in baruri... 


Musafir

#378

2016-03-19 01:34

Părerea mea la tot tămbălăul ăsta cu nefumatul este că ar trebui să se lase pe seama crasmarilor decizia de a putea face alegerea dacă în localul fiecăruia se poate fuma sau nu. Și afișat mare ca pe pachetele de țigări dacă se poate fuma în crâșme sau nu..... Și atunci nefumătorii vor merge acolo unde nu vor mai fi intoxicați de țigări..... Și sunt de acord cu fumatul doar în crâșme..... Și nicăieri altundeva ca și spațiu public..... Gata.... Am terminat de scris..... ma duc sa trag o țigară..... :)

Musafir

#379

2016-03-19 01:34

Mie mi se pare si intradevar este o mare porcarie aceasta lege. Avem drepturi si noi fumatorii la fel ca si nefumatorii. Este o discriminare pe fata. Asa cum ei au dreptul sa stea linistiti intr-o cofetarie, avem si noi dreptul de a fuma linistiti o tigara la cafeaua de dimineata. Sunt de acord cu interzicerea in anumite spatii sau delimitarea insa nu sunt de acord cu discriminarea. Spre exemplu acum cateva ore am iesit intr-un bar cu un grup de amici(toti fumatori ca si mine) pe terasa in jur de 15 persoane, in bar doar barman-ul care iesea constant la tigare si 2 nefumatori. Asta cred ca este cel mai bun exemplu care dovedeste ca aceasta lege este penibila. Majoritatea romanilor suntem fumatorii. Sa se inteleaga, suntem oameni si avem drepturi egale..

Musafir

#380

2016-03-19 01:38

Am semnat aceasta petitie deoarece sunt de accord cu cea care a redactat-o. Nu cred ca prioritar in aceasta tara era legea antifumat. Comentariul presedintelui Klaus a fost ca suntem ultima sau printre ultimele tari din Uniunea Europeana care nu a adoptat aceasta lege. Daca tot vrem sa ridicam tara la rang European si sa fim in rand cu Uniunea Europeana trebuie sa umblam la alte domenii. Avem de toate (spitale, scoli, medici, profesori etc) si singura problema care a ramas este fumatul. Nu sunt de accord cu aceasta lege
Razvan

#381 Re: Re: Alegere

2016-03-19 01:38

#368: -meh - Re: Alegere 

 Sa inteleg ca simpla mea prezenta ca nefumator langa tine e lipsa de respect din partea mea ? :)) Cu ce te-am ofensat eu pe tine, om simplu ca si tine dar nefumator? Buna ziua pot sa-ti dau cu si mai mare drag cand fumezi afara.

ghinoin nenica , faliment scrie pe tine , apuca te de vandut scobitori

#382 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: #332

2016-03-19 01:43


Musafir

#383 Re: Re: legea CORECTA

2016-03-19 01:44

#67: Fumător - Re: legea 

Nu se golește nimic, am ieșit in centrul vechi de ex si erau cafenelele pline,cine vroia sa fumeze ieșea frumos afara sau se abțineau. 

Am vazut același lucru in Franța cand am fost in vacanța anul trecut cand eram fumător. In 4 zile am fumat de 3 ori mai puțin 

asta sa o crezi tu ca mai schimbati voi ceva la legea asta

#384 Re: Re: Re: Re: Alegere

2016-03-19 01:45

ELA INCO

#385 Re: legea CORECTA

2016-03-19 01:50

#15: robert - legea CORECTA 

 Dar băutura nu proboaca boli numai fumatu?De ce nu lasă la latitudinea persoanei unde sà intre și unde nu.Lucrez la bar unde e alcool și fumàtori știți cv?Mai mult rău face alcoolul decât fumul,alcoolul ia mințile,creeazã probleme,scandaluri etc,dar țigara nu.Iar nefumătorii clienți niciodată n su refuzat sa stea în bar orcât de mult fum ar fi fost.Contează locul ambiența,nu fumul sau cum arată locul.Așa că....gândiți și din alte perspective.Alcoolul de ce nu se interzive,pt că atâtea crime si nenorociri s au întâmplat din pricina lui.Eheee noi luăm doar ce ne convine sau....normal trăim în România și asta ne ocupă tot timpu.Uitațivă pe net în Austria,în Franța clienți de ai mei au spus că fumează în baruri si discoteci.Dar noi avem trai ca cei din UE?A nu,nu trai ne trebuie nouă ca în UE,sau salarii,sau viață decentă lipsită de stres de nevoi,nouă ne trebuie foar LEGI ca n UE și restu...DUMNEZEU CU MIL


Musafir

#386 Re: Re: legea CORECTA

2016-03-19 01:51

#31: Lrv - Re: legea CORECTA 

 Daca stam sa luam cazurile extreme ... Si un fumător poate arunca un chiștoc de Țigara nestins si sa dea foc localului ... Si uite cum fumatul ucide. Pe bune acum. Legea asta e de câțiva ani si in alte state din Europa,știu ca e mai comod sa fumezi oriunde si oricând,dar cel care nu fumează nu este obligat sa ti suporte tie fumul de Țigara! 


Musafir

#387

2016-03-19 01:59

Sunt constienta de eventualele complicatii pe care le provoaca fumatul ( pasiv/activ) atat mie, cat si celor din jur, dar asta nu inseamna ca trebuie sa iesim afara dintr-un bar sau club sa fumam o tigare din moment ce majoritatea au sisteme de aerisire foarte bine puse la punct. E absurd ( mai ales ca toti ne asumam acest viciu/obicei ) deoarece aceste locatii nu sunt frecventate de batrani/copii, ci de tineri-care peste 90% din ei au fumat o tigare cel putin o data-de curiozitate. Delimitarea spatiilor este o idee foarte buna. Lasati-ne sa ne relaxam in felul nostru, in clubul nostru plin de fumatori,macar atat...daca altceva in tara asta nu se poate! Sau de ce nu interziceti pur si simplu tigarile?! Vreti legi ca in afara? Ei bine, cam in urmatorii 50-60 de ani sa aveti pretenii de genul, cand mariti salariile si rezolvati alte probleme ale tarii mult mai importante decat faptul ca eu cu prietenele mele fumam doua-trei tigari intr-o cafenea.

Musafir

#388

2016-03-19 02:00

pentru ca sunt fumator. As vrea sa se modifice legea astfel incat nu sa fie permis fumatul peste tot cum era inainte ci sa se amenajeze spatii pentru fumatori cu aerisiri si toate cele.

Musafir

#389

2016-03-19 02:01

lasti-ne sa fumam

Musafir

#390

2016-03-19 02:05

E corect si adevarat!

Musafir

#391

2016-03-19 02:20

Am semnat aceasta petiție ,nu pentru ca nu sunt de acord cu legea antifumat, ci pentru că și noi , fumătorii , avem aceleași drepturi ca nefumatorii. De ce sa fim supuși discriminării , când se poate ajunge la o cale de mijloc ? Nimeni nu e mai presus ca nimeni. Toți suntem oameni și ne trăim viața , cu vicii sau nu. Unde e EGALITATEA acum? Țin sa precizez, ca în tarile din U.E unde este aplicata aceasta lege de ani buni, EXISTĂ locuri speciale pentru fumători. De ce nu ar putea fi și la noi la fel , de ce suntem nevoiți sa renunțăm la un lucru care pana la urma ne face sa ne simțim ok. Voi nefrumatorii , ați renunta vreodată la ceva pentru semenii voștrii? V.ați sacrifica trupul în vânt și ploaie pentru noI? NU. Dar de ce sa nu stați voi nefrumatorii pe terasele cafenelelor , în aer liber , și de ce sa nu stăm noi înăuntru , ca suntem fumători și nu ne place aerul curat. Sper sa se ia în considerare aceasta petiție, și statul sa aducă măcar acum EGALITATEA intre oameni. Va mulțumesc !

Musafir

#392 ion

2016-03-19 02:23

Drogatilor..va arde pipota ? :)))) Gata cu figurile si banii arsi de pomana.. La alergat cu voi!


Musafir

#393 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: #332

2016-03-19 02:25

#382: ghinoin nenica , faliment scrie pe tine , apuca te de vandut scobitori - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: #332 

 Sa ma pis in gura ta si in a tuturor care gandesc ca tine daca eu inchid 20 de oameni cu familie acasa raman fara servici jegosulee


Musafir

#394

2016-03-19 02:45

Sunt fumător și nu vreau să ies la o cafea dimineața și sa fiu nevoit sa ies afară în frig

Musafir

#395

2016-03-19 02:58

1. Se face o discriminare - ar trebui să iasă la înaintare autoritatea aia deșteaptă care se ocupă cu combaterea discriminarii;
2. Sunt plătitor de taxe și impozite - am aceleași drepturi ca un nefumator;
3. Plătesc contribuții la sănătate mai mult decât un nefumator care, poate, beneficiază mai mult decât mine;
4. Suntem poluați din toate părțile, dar nu eliminăm nimic altceva, decat țigările! Ce ziceți de mașini????
Anglia

#396 Legea acceptata în alte tari

2016-03-19 03:10

Trăiesc de câțiva ani în United Kingdom,  aici este aceeași lege (chiar mai drastica)  și toată lumea este de acord. Și nu mai e nici o problema.  De ce în România această lege ridica imediat o DISCRIMINARE? 


Musafir

#397

2016-03-19 03:11

Sunt fumătoare si chiar nu pot accepta asa ceva..

Musafir

#398

2016-03-19 03:16

Pt ca sunt de acord cu dumneavoastra!

Musafir

#399

2016-03-19 03:30

Ma simt discriminat !

Musafir

#400

2016-03-19 03:42

Legea nu este buna !!!! Decat sa fumezi pe strada si sa te vada copiii,mai bine in baruri si cafenele unde cei sub 18 ani nu au acces !!!! Barurile si cafenelele sa poata sa decida ce vor sa fie ,pentru fumatori sau pentru nefumatori !!!! Romania are nevoie de alte legi !!!!! Asta e asa sa aratam si noi ca muncim !!!!!! Daca au ceva cu tigarile sa eradicheze contrabanda cu ele,dar astia sunt bani ffff multi la negru !!!!