BNR trebuie sa intervina asupra cursului CHF pt.credite

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția BNR trebuie sa intervina asupra cursului CHF pt.credite

ss

#51 s

2011-08-16 08:26

omul imprumuta ca sa-si procure o casa pe care o va locui si in care va trai si in acelasi timp plateste o rata.Deci depindem de cineva care sa ne dea bani si pe care sa-i returnam in timpul vietii.
Dar de aici si pana la aberatii de astea de nu-ti mai valoreaza casa cu cat ai imprumutat ..e mare diferenta.
Stopati d-lor aberatiile astea.CHF trebuie tinut sub control cel putin pentru credite.

Musafir

#52

2011-08-16 08:28

bancile trebuie sa se multumeasca cu o dob mai mica

Musafir

#53 Re: Varianta

2011-08-19 00:32

#43: Alex - Varianta 

 Creditul in franci este o treaba f. buna daca bancile ar fi oneste si nu lipitori perfide si singeroase.

La Garanti Bank, contractele de imprumut in CHF prevedeau Dobanda= Libor + 2,6% marja, iar prin scaderea Libor valoarea ratelor lunare a scazut drastic in CHF, ramanand aproximativ la fel in lei.

ESTE ABSOLUT NORMAL CA PENTRU O MONEDA IN APRECIERE CUM ESTE CHF, DOBANZILE SA SCADA, SUNT LEGILE FINANCIARE DUPA CARE FUNCTIONEAZA LUMEA DINTOTDEAUNA !!!

Problema la noi este ca Boc, prin OU-50/2010 a binecuvantat bancile sa-si aroge ce marje vor ele, astfel ca, pentru cei ce-au luat credit inainte de 2008 inclusiv, in situatia in care LIBOR/Euribor revine la valorile de atunci, ei vor plati cu cca 3% dobanzi procentuale mai mari decat cele de la momentul accesarii creditului, daca s-au grabit sa semneze actele aditionale conform acestei ordonante. Previziunile sunt ca peste 4-5 ani dobanzile LIBOR/EURIBOR vor reveni la valorile din 2008.

PENTRU CEI CARE NU ATI SEMNAT ACTE ADITIONALE IN CARE SA ACCEPTATI O MARJA ABERANTA A BANCII (o marja de bun simt este pana in 4%) VA RECOMAND SA ACTIONATI BANCILE IN JUDECATA SI SA NU MAI FACETI TARGURI CU ELE, PT CA VA DAU CU O MANA SI VA IAU CU 3  !!!!!


Musafir

#54 Re: Re: am imbulinat o

2011-08-24 17:14

#29: - Re: am imbulinat o 

 se pare ca tu nu prea ai avut de a face cu bancile sincer.  Mai aveam sa dorm in fata bancii crede-ma. Am facut scandal, petitii, reclamatii. Banca o da la intors mereu.  Singurul lucru pe care l-am obtinut de la piraeus a fost o reesalonare sau o amanare cu consecinte nu tocmai roz. Sa dai cheile la casa cu teren si sa ti-o vanda cu 25000 si apoi sa-ti puna poprire pe salariu, sa-mi las copilul pe drumuri nu cred ca e o situatie convenabila. Nu va mai dati cu parerea in legatura cu lucruri de care nu stiti.

CHF Rules

#55 de acord

2011-09-04 04:56

de acord cu petitia

Musafir

#56

2011-09-06 14:56

am un credit labancpost inchf luat in 2008 in 3 ani nu se vede ca le platesc rate ci numai dobinzi si am restanta ca mi sa diminuat salariu am facut numeroase plingeri catre ei ptr ami putea plati rata omeneste dar nu stiu decit sa tre sune ca ai restanta sunt stresat cu tel de luni pina duminica de catre recuperatori cu amenintari ca ma executa silit daca nu le platescva multumesc in speranta unei rezolvari ma duc si la opc sa rezolve ei
gheorghisor ciumecu

#57 gheorghisor ciumecu

2011-09-25 00:17

Ah, ati luat credite si acum va doare, ai? :))

Musafir

#58

2012-01-06 19:15

AR TREBUI SA NU MEARGA NIMENI LA VOT ANUL ACESTA SA SE FACA SI EI DE RAS SA VADA UNIUNEA CATA INCREDERE AVEM IN GUVERNELE NOASTRE,CA ORICUM NU AVEM CU CINE VOTA. SI O CAMPANIE CARE SA NE PUNA DE ACORD SA NU MAI ACHITE NIMENI RATELE,ASA CUM A FOST CU BENZINARIILE,NUMAI CA PE O PERIOADA LUNGA,CA POATE ASA SE VOR GANDI LA NOI.
datornic CHF

#59

2012-03-30 18:07

daca exista o asociatie sau un organism infiintat, la care sa ne inscriem cei cu creditelein CHF,valutasata nenorocita spineti-mi sa ma inscriu si eu,sa facem ceva ca ne distrugebanca asta nenorocita WOLKSCBANK,tinuta in brate de BNR ne protejeazailustrulIsarescu!
gelu

#60 chf

2012-08-13 23:02

propunem sa infintam un club, o asociatie, ceva care sa ne reprezinte pe noi cei care avem credite in chf.
Loredana

#61 Re: chf

2012-11-12 03:03

#60: gelu - chf

exista din apr.2012 asociatia ACCBAR-Asociatia de Consiliere a Clientilor Bancari si Asiguratilor din Romania

www.accbar.ro

robotu

#62

2012-11-14 06:50

Nu inteleg cum nu se autosesizeaza autoritatile cand bancile au transformat "comisionul de risc" in "comision de administrare", incompatibil cu OUG50; de ce trebuie sa dam fiecare in judecata banca ? Autoritatile Statului ce fac in acest timp, exista doar sa-si incaseze salariile ? Noi cei nedreptatiti, intelegem ca Autoritatile sunt mana-n mana cu bancherii, ca altfel ar lua masuri imediat.

Musafir

#63

2013-06-20 15:00

interesant este altceva
nimeni nu a observat ca toti am platit la contractarea creditului o anumita suma cu titlul de ,,COMISION STUDIERE DOSAR,,Cu alte cuvinte am platit un consultant financiar, consultant platit si de banca, care in loc de consiliere a ascuns totul.Ei stiau in momentul acordarii creditelor ca , de-a lungul istoriei,in perioade de crize economice valoarea francului creste foarte mult.Ar fi fost obligatia lor ca la momentul studierii dosarului sa atraga atentia asupra acestui risc.Nu toti suntem experti financiari,la fel cu nu suntem nici doctori,nici mecanici, iar pentru serviciile lor platim.Asta s-a intamplat si acum.Eu cred ca este vorba de o inselaciune in toata regula.Sper ca undeva,prin tara sa se sesizeze si un avocat inteligent.Repet,consultatia a fost contra cost , iar expertul financiar al bancii a numarat doar adeverintele de salariat,le-a adunat si impartit la numarulde rate...ATAT.Oare nu trebuia sa faca si altceva???Cum ar fi fost sa studieze si riscul cresterilor valutare, sa anticipeze valoarea acestora, avand in vedere antecedentele istorice , sa informeze clientul si apoi sa acorde creditul???
Daca la medic platim o consultatie,asteptam de la acesta sa spuna adevaruldespre boala pe care o avem si sa ne dea tratamentul complet si corect,altfel se numeste ...,,culpa medicala,,

la fel este sim la mecanic,daca acesta schimba doar cauciucurile uzate pe interior, fara sa faca si reglajul directiei nu a rezolvat problemamsi in acest caz este vinovat,iar in momentulcand a schimbatb rtotilenu a strans suficient prezoanele si se comite un accident...cine este vinovat domnilor..???

Asta este am platit un serviciu degeaba.

Despre asta vorbesc. Eu consider ca a fost inselaciune in toata regula.Sper sa ne ajute cineva sa avem rate normale ,nu sa primim pomana asa cum se crede.Doar sa intram in normalitate.Si solutii sunt.Dar cine sa le vada???


Musafir

#64

2013-08-14 17:37

Am un credit in franci elvetieni, cea mai proasta alegere am putut face, imi plang de mila cati bani am dat si creditul nu a scazut timp de 5 ani. se-au batut joc de noi ,protestez ca statul si banca la care am facut imprumutul nu are grija noastra, nu am nici o luna restanta si sunt disperata ca nu se mai depreciaza in conparatie cu euro. Sunt dezamagita total, va rog rezolvati ceva ...... ne lasa fara casa.

Musafir

#65

2013-09-22 17:35

Camatarie cu acte in regula,camatarii iti iau viata si te cruta de suferinta insa bancherii te lasa cu pielea si in agonie!!!

Musafir

#66

2013-10-10 11:14

Să se termine odată cu sclavia financiară. Am împrutat pentru nişte termopane şi plătim o vilă. Asta s-o creadă ei că este credit. E hoţie cu lege. Eu ştiu o vorbă "Lasă, lasă că nici noi nu suntem proşti" Nu??? Ruşine!

Musafir

#67 Re: Re: Re:

2013-10-10 11:44

#14: Johnny - Re: Re:

Jonny, poate nu te înţeleg eu bine, dar dacă te-am înţeles scuză-mă dar eşti praf. Ori poate serveşti bancherii. În acest caz îmi cer scuze! Ştii tu ce faci.


Musafir

#68

2013-11-22 14:43

am luat un credit de la bancpost in anul 2007 in valoare de 68000 euro ,am platit pina in prezent 65000 euro iar cind am verificat ce sold am ,m am speriat 70000euro.Nu stiu ce sa mai fac.

Musafir

#69

2013-12-11 18:29

si eu am un credit in CHF ,am cistigat in prima faza procesul cu banca ,insa acestia au facut recurs si tot asa nu se m-ai termina,suntem amenintati de banca in fiecare luna ca v-om regreta procesul pe care l-am intentat bancii
ioan

#70

2013-12-31 07:20

am fost atrasi intr-o escrocherie pt care platim cu virf si indesat iar bnr cu vinzatorul de tara m isarescu partas si profitor de situatia noastra apare ca un nevinovat.Le doresc la cei partasi la aprobarea acestei esccrocherii sa le li sa dubleze tensiunea si toate bolile pe care le au.Acestia nu sunt oameni in primul rand;daca lasi o parte atat de insemnata a populatiei tarii sa sufere de pe urma acestui imprumut si nu faci nimic pentru a opri acest calvar nu meriti decat sa o sugi o data pentru toti si sa nu-ti mai areti chipul nenorocit in lume

Musafir

#71 Re: Dar de ce sa te apere BNR?

2014-01-11 21:03

#6: Bogdan Radu - Dar de ce sa te apere BNR?

Inteleg ca vrei sa pari viteaz,dar gandeste mai intai de toate.DE CE A CRESCUT CHF-UL ATAT?Ca sa faca smecherii depozite in bancile elvetiene si tot ei sunt si cei care au de castigat ,iar noi suntem prostii care suferim consecintele si ducem povara ca au stiut sa ne ameteasca ca e cea mai buna alegere ca sa avem si noi cica o casa a noastra.Asa ca lasa mustrarile de constiinta ca nu cred ca daca se vor refinanta aceste credite la cursul din 2007 tu ai sa fii cel care refuza aceasta sansa doar ca sa pari cel mai VITEAZ dintre toti..Hai sa fim seriosi......

A 8

#72 Solutii !!!

2014-01-15 12:33

Sunt si eu in aceiasi situatie in care se afla cei care au luat credit in CHF si acum nu mai am posibilitatea de a plati ratele. Ati auzit de Dl. Piperea ? www.piperealaw.ro Ce credeti ?

Musafir

#73 Re: Cretitatul

2014-02-08 07:44

#23: Creditatul in valuta - Cretitatul

Nu toti s-au nascut bogati ca tine. Nu-ti inteleg interventia, daca ai audi si termopane de ce comentezi cu privire la cei care au vrut sa aiba si ei ce ai tu dar nu au cu ce?


Musafir

#74

2014-03-17 18:07

sper din tot sufletul sa se rezolve cu aceste credite in franci elvetieni.efectiv ne-au adus la sapa de lemn
nu mai reusim sa platim rata

Musafir

#75

2014-04-10 17:59

daca ne omoara bancile cu acordul BNR-ului cine dracu va mai plateste ratele....si salariile grase?