BNR trebuie sa intervina asupra cursului CHF pt.credite

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția BNR trebuie sa intervina asupra cursului CHF pt.credite

26

#26 am imbulinat o

2011-08-02 22:45

am credit in chf si nu sunt deacord ca bnr sa intervina(mai devreme sau mai tarziu tot noi vom plati). Platesc 20 de mil lunar pentru ca am fost un prost si mi-am asumat acest risc. In schimb nu sunt deacord cu faptul ca banca mi-a marit dobanda cu de la sine putere. Pentru mine asta inseamna diferenta dintre viata si moarte. Nu sunt protejat de nimeni in relatia cu banca. Fac ce vor, sunt o furnica care se pune cu un elefant.

Musafir

#27

2011-08-03 11:31

Sunt de acord cu inghetarea cursului la chf.

Musafir

#28 curs chf

2011-08-03 11:32

Sunt de acord cu inghetarea cursului la chf

Musafir

#29 Re: am imbulinat o

2011-08-05 11:46

#26: 26 - am imbulinat o

Ma surprinde atitudinea ta conform careia esti un prost. Este adevarat ca tu ai luat decizia insa numai dupa ce angajatii bancii ti-au spus ca este cea mai sigura moneda. Criza a enit tot din cauza falimentului unei banci, nu? Deci cam tot de la ei..

Tu trebuie sa andesti la rece si sa faci un calcul: daca ai luat un apartament care valora sa zicem 60.000 euro si ai luat un imprumut de 100.000 CHF, acum ai de platit 90.000 Euro la el. Te intrebi foarte simplu: oare se mai merita? Si daca ajungi la concluzia ca nu, te duci frumos la banca si ii dai variantele: isi ia banca apartamentul si se transforma in agentie imobiliara sau te ajuta cu o dobanda mai mica, astfel incat sa poti suporta cursul. Azi te duci tu, maine altul si tot asa. Trebuie sa intelegeti ca intre voi si banca este o relatie in 2 sensuri, nu intr-un sg sens in care banca taie si spanzura. Insa romanii stiu sa tina capul plecat....

Am semnat petitia..si ce se intampla? Nimic....deci fiecare trebuie sa mergem la banci si sa discutam raspicat ce si cum...Ca daca se duce numai unul i se propune reesalonarea care este o alta tampenie....


Musafir

#30

2011-08-05 13:13

M-am bucura foarte tare daca am putea face ceva bun pentru noi cu acesta petitie.
corina
Musafir

#31

2011-08-07 15:00

E vina noastra ca am luat credite in CHF dar in alte tari oamenii sunt protejati chiar si de ce si-au facut cu mana lor-neintentionat- caci daca era sa nu ne avertizeze BNR-ul doar asa.. usor si din cand in cand ci sa interzica sau sa inaspreasca conditiile impuse bancilor la creditele in CHF pricepeam si noi si bancile s-o luam mai usor.. prin urmare ajutati-ne la greu ca noi va platim taxe sau altfel spus noi vom emigra daca nu mai putem trai aici si va lasam cheile de la case..

ANDREI

#32

2011-08-08 23:47

Cu creditul in chf am luat un apartament cu 52 mii euro,acum crescand chf si/a dublat valoarea dar pe piata nu valoreaza decat 25 mii euro. Ce zice/ti , mai merita sa platim ratele in aceste conditii, ce e de facut ?
IOANA

#33

2011-08-08 23:51

SUNTETI IN SITUATIA DE A NU PLATI RATELE? CE SE INTAMPLA IN CAZUL ACESTA?

Musafir

#34

2011-08-09 22:27

inghetati curs chf ca la unguri
iuliana

#35

2011-08-09 23:14

haideti fratilor sa mergem in fata guvernului ca nu se mai poate in asa stil de bataie de joc
jiulia

#36

2011-08-09 23:16

sa traiasca cine poate cu un salariu de 6 mil cu 2 copii si o rata de 8 mil in chf eu cred ca o sa inebunesc de tot si ma duc si le dau foc la aia de la banca
jiulia

#37

2011-08-09 23:18

statu face restructurari si reduceri de salarii si ratele cresc bagamias ceva in gura lor de fraieri
elena_x2

#38

2011-08-10 00:03

si eu sunt la fel de disperata luna asta in 20 trebuie sa platesc rata si nu stiu de unde o sa scot banii
as vrea inghetarea cursului ca murim
Daniel

#39 Daniel

2011-08-10 10:45

Si eu am un credit in CHF care m-a terminat...am o rata de 585 de CHF si sunt aproape in situatie de incapacitate de plata....

trebuie sa facem ceva pentru ca nimeni nu ne ajuta....Cand este vb de Euro, cum a crescut putin a intervenit BNR, cumpara si stabilizeaza....cand este vb de CHF, nimeni nu face nimic....Posibil sa fie alte interese la mijloc, pe care noi, cei cu credite in CHF sa le platim....

Trebuie sa ne unim si sa facem ceva....

Musafir

#40 Re: Daniel

2011-08-10 12:29

#39: Daniel - Daniel

Corect!

Parerea mea este ca trebuie facute presiuni asupra bancilor pentru scaderea temporara a dobanzii. Ce parere aveti?

 

anca&benny

#41 chf de nar fi fost

2011-08-10 14:31

buna sunt si eu una dintre cei care au mers cu turma,dar uneori nu ai de ales.ratele sunt de cand sunt si bancile si tot pt oameni sunt facute si astea.exemplul meu e acelasi incep cu o rata de 400,00 lei(pt ca mai mult nu mi se permite ca numi ajung veniturile)parca stiau ei ceva ca vor creste chf de nu-mi va ajunge 2 salarii de muncitor (binenteles)sa le platesc si am ajuns in 10.08.11 sa platesc valoarea in chf de 1100,00.am crezut ca lesin dar bi ca eram cu sotul......si dragi destepti care va descurcati si fara rate in viata si faceti bani de pe o zi pe alta numai voi stiti cum,ce era sa fac 2 tineri casatoriti care nu aveau posibilitatea sa stea la parinti ca erau destui si pe acolo decat sa-si ia un apartament mic in rate si doar la valuta la care iti permitea politica bancii.crezi ca noi nu ne faceam credit in lei????da ce banca iti dadea bani de un aprtament la salariiile romanilor.ai mei au un apartament tot prin rate si au terminat de plati,dar intradevar alfel de rate cum era pe vremea lui ceasca,ca dor ni de el cateodata.apoi in 2007 la noi in salaj erau chiriile cat o rata pe luna.....deci tu ce ai fi facut ca tanar si fara experienta cand vedeai pe tota lumea la casa lui doar cu 400 de lei pe luna??///oareeeeeeeee?si uite asa visul meu a devenit un cosmar,si cand ma gandesc ca ma rugam la D-zeu sami aprobe creditul acum am rog sa ma scape de el:)no in fine cam asta e si povestea mea ca si a altora,acum asteptam deznodamantul ca dor tot ce urca urca pana la un loc da ma si coboara,ori sa termina lumea sata ori a scadea francul.sa aveti o zi faina toti si succes celor cu rata in chf.
x

#42

2011-08-10 15:09

Cand am luat acel credi in CHF mi s-a spus ca nu ma incadrez la o rata mai mare de 700 roni iar acum am o rata de 1300 romi ACUM MA INCADREZ cei ce aveti putere si va bateti cu pumnii in piept la fiecare alegeri ca o sa ajutati oamenii acum de ce nu interveniti sii lasati sa-si bata joc de noi ca daca nu NE incadram atunci acum NE incadram SA VA FIE RUSINE CA NICI NU MAI STIM CUM SA VA NUMIM ca totul e de la voi SOMN USOR IN PARLAMENT ca lumea moare de foame bine inteles care nu FURA

Alex

#43 Varianta

2011-08-10 17:38

Este adevarat ca pe termen lung nu se stie pana la ce paritate va cobora francul insa un lucru este clar: daca ramane la paritate cu euro, toti cei care am luat credit in franci ne vom trezi cu niste apartamente care nu mai fac banii. Acum ideea este ca nici interesul bancilor nu este sa devina agentii imobiliare, deci au interesul ca noi sa ne platim creditele. Parerea mea este ca trebuie negociat. Si nu reesalonari, pentru ca asta este cea mai mare pacaleala. Pur si simplu astfel amani greul. Trebuie umblat la dobanda, mai ales ca Libor-ul va tinde spre zero, iar gandurile sunt chiar spre dobanda negativa...Deci ar trebui actionat ca atare, presiune pe banci. Se pare ca OTP-ul deja a iesit cu o varianta. Nu stiu daca dupa anumite presiuni insa oricum este un inceput...
Astept pareri!

Musafir

#44

2011-08-11 12:37

super..am credit in chf (vreo 35000 au mai ramas) si doresc sa-l refinantez,da na ca evaluatorul spune o suma prea mica pe ipoteca care valora odata 90000chf....eu rata nu mai am cum sa o platesc...sa se spele cu locuinta pe mama lor de hoti

Musafir

#45

2011-08-11 12:41

isarescule mancati-as,pune niste chf la bataie ca-i nasoala treaba

Musafir

#46

2011-08-11 14:22

am o rata de 270 franci si un venit de 1400 ron. 3 rate restante. ajutor bnr!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
47

#47

2011-08-12 04:51

criminali

Musafir

#48

2011-08-12 08:52

dobanda la banca trebuie redusa
alexandra

#49

2011-08-13 12:48

chiar nu ii intereseaza si de noi, oamenii de rand care avem credite in chf. Am luat credit de buna voie, dar asta nu inseamna ca trebuie sa ajungem in strada.Guvernantii au avut depozite ..., fie au luat credite in alta moneda, fie nu au mai avut nevoie de banii bancilor ca au avut grija sa isi procure. Noi in cate vieti am fi reusit sa economisim????????????baitaie de joc. ne meritam soarta, daca nu ne convine sa plecam, dupa cum ne sugera chiar presedintele acestei tari.

Musafir

#50

2011-08-13 12:55

de ce in alte tari se poate face si la noi niciodata. Am fost la Volksbank pentru a cere reesalonarea creditului, sa ne prelungeasca creditul cu inca 10 ani, noi mai avem de platit 22 de ani si nu am implinit 30 de ani. dar cei de la banca nu pot face nimic, asa am luat creditul asa mergem mai departe. Nu am cerut imposibilul, tot noi platim dar am vrea o perioada mai lunga. Cu cei de la Volksbank nu te poti intelege, regret si azi decizia de a apela la servicile lor.Imi inchipui ca asa procedeaza si celelalte banci, dar cu acesti indivizi nu ai ce, fac numai ce vor, lor sa le fie bine. Fugiti de ei cat puteti, nu faceti ac tampenie pe care am facut-o noi, aceasta este parerea mea......................si a altora