BNR trebuie sa intervina asupra cursului CHF pt.credite

Quoted post

26

#26 am imbulinat o

2011-08-02 22:45

am credit in chf si nu sunt deacord ca bnr sa intervina(mai devreme sau mai tarziu tot noi vom plati). Platesc 20 de mil lunar pentru ca am fost un prost si mi-am asumat acest risc. In schimb nu sunt deacord cu faptul ca banca mi-a marit dobanda cu de la sine putere. Pentru mine asta inseamna diferenta dintre viata si moarte. Nu sunt protejat de nimeni in relatia cu banca. Fac ce vor, sunt o furnica care se pune cu un elefant.

Raspunsuri


Musafir

#29 Re: am imbulinat o

2011-08-05 11:46:44

#26: 26 - am imbulinat o

Ma surprinde atitudinea ta conform careia esti un prost. Este adevarat ca tu ai luat decizia insa numai dupa ce angajatii bancii ti-au spus ca este cea mai sigura moneda. Criza a enit tot din cauza falimentului unei banci, nu? Deci cam tot de la ei..

Tu trebuie sa andesti la rece si sa faci un calcul: daca ai luat un apartament care valora sa zicem 60.000 euro si ai luat un imprumut de 100.000 CHF, acum ai de platit 90.000 Euro la el. Te intrebi foarte simplu: oare se mai merita? Si daca ajungi la concluzia ca nu, te duci frumos la banca si ii dai variantele: isi ia banca apartamentul si se transforma in agentie imobiliara sau te ajuta cu o dobanda mai mica, astfel incat sa poti suporta cursul. Azi te duci tu, maine altul si tot asa. Trebuie sa intelegeti ca intre voi si banca este o relatie in 2 sensuri, nu intr-un sg sens in care banca taie si spanzura. Insa romanii stiu sa tina capul plecat....

Am semnat petitia..si ce se intampla? Nimic....deci fiecare trebuie sa mergem la banci si sa discutam raspicat ce si cum...Ca daca se duce numai unul i se propune reesalonarea care este o alta tampenie....