BNR trebuie sa intervina asupra cursului CHF pt.credite


Musafir

/ #63

2013-06-20 15:00

interesant este altceva
nimeni nu a observat ca toti am platit la contractarea creditului o anumita suma cu titlul de ,,COMISION STUDIERE DOSAR,,Cu alte cuvinte am platit un consultant financiar, consultant platit si de banca, care in loc de consiliere a ascuns totul.Ei stiau in momentul acordarii creditelor ca , de-a lungul istoriei,in perioade de crize economice valoarea francului creste foarte mult.Ar fi fost obligatia lor ca la momentul studierii dosarului sa atraga atentia asupra acestui risc.Nu toti suntem experti financiari,la fel cu nu suntem nici doctori,nici mecanici, iar pentru serviciile lor platim.Asta s-a intamplat si acum.Eu cred ca este vorba de o inselaciune in toata regula.Sper ca undeva,prin tara sa se sesizeze si un avocat inteligent.Repet,consultatia a fost contra cost , iar expertul financiar al bancii a numarat doar adeverintele de salariat,le-a adunat si impartit la numarulde rate...ATAT.Oare nu trebuia sa faca si altceva???Cum ar fi fost sa studieze si riscul cresterilor valutare, sa anticipeze valoarea acestora, avand in vedere antecedentele istorice , sa informeze clientul si apoi sa acorde creditul???
Daca la medic platim o consultatie,asteptam de la acesta sa spuna adevaruldespre boala pe care o avem si sa ne dea tratamentul complet si corect,altfel se numeste ...,,culpa medicala,,

la fel este sim la mecanic,daca acesta schimba doar cauciucurile uzate pe interior, fara sa faca si reglajul directiei nu a rezolvat problemamsi in acest caz este vinovat,iar in momentulcand a schimbatb rtotilenu a strans suficient prezoanele si se comite un accident...cine este vinovat domnilor..???

Asta este am platit un serviciu degeaba.

Despre asta vorbesc. Eu consider ca a fost inselaciune in toata regula.Sper sa ne ajute cineva sa avem rate normale ,nu sa primim pomana asa cum se crede.Doar sa intram in normalitate.Si solutii sunt.Dar cine sa le vada???