NU MAI VREM VIETI PIERDUTE

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția NU MAI VREM VIETI PIERDUTE


Musafir

#26

2016-03-06 07:59

Stop viața are prioritate !!
Fulop Adrian

#27

2016-03-06 08:00

Am citit toate comentariile voastre ! Multumesc ca ma sustineti,da mi-am dat seama ca pasarelele sunt costisitoare,semafoarele sunt mult mai ok decat pasarelele,o sa schimb si la petitie ! #ingeriprintreingeri


Musafir

#28

2016-03-06 08:08

Sper sa se rezolve cat mai repede ceva in tara asta pana nu vor muri mai multe persoane tinere si nevinovate imi pare rau pt ce sa intamplat

Musafir

#29

2016-03-06 08:16

Deoarece vreau sa ajut in cauza prevenirii accidentelor rutiere.

Musafir

#30

2016-03-06 08:21

Vrem sa sustinem vietii
Hnn

#31 Re:

2016-03-06 08:36

#3: Floo -  

 Eu sunt sofer: in zons trecerilor de pietoni viteza trebuie redusa la max. 30 km /ora. Cel mai bine ar fi poate instalarea de semafoare actionate de pietoni


Musafir

#32

2016-03-06 08:40

Se impune extinderea acestei masuri in toate zonele intens circulate din Brasov si mentionez printre altele zona Grivitei unde trecerile de pietoni sunt ignorate total de catre conducatorii auto !!!!

Musafir

#33

2016-03-06 08:53

Nu mai vrem atâtea vieți pierdute! !! Sa se faca dreptate

Musafir

#34

2016-03-06 09:06

Pentru a spune STOP accidentelor și pentru pierderea a multor vieți nevinovate.

Musafir

#35

2016-03-06 11:10

Nu mai vreau vieti pierdute!Intr o zi putem fi noi!

Musafir

#36

2016-03-06 11:16

Am semnat această petiție pentru siguranța noastră, atât a pietonilor, cât și a șoferilor.

Musafir

#37

2016-03-06 11:26

Sunt brasoveanca dar sunt stabilita in Londra, locuim pe str Hermann Oberth deci cunosc foarte bine zona deoarece socrii mei locuiesc pe str Berzei Am o fetita de 13 ani care vine regulat in vacante in Romania si care este obisnuita ca sa i se acorde prioritate la fiecare trecere de pietoni pt ca in Marea Britanie soferii opresc din instinct la trecerile de pietoni de orice fel. Acum spuneti mi dvs ce confidenta sa am eu ca mama sa mi las fata sa traverseze Calea Bucuresti pt a putea sa mearga la bunicii ce locuiesc pe Berzei
Fara dubii vreau semafor la orice trecere de pietoni la o asemenea artera circulata cum e Calea Bucuresti
Fulop Adrian

#38

2016-03-06 12:18

Multumesc ca ma sustineti !

#ingeriprintreingeri

#schimbareaincepeprinnoi


Musafir

#39

2016-03-06 12:35

Incompetenta sau indiferenta ? In ambele situatii cineva trebuie sa raspunda. Si fiindca nu e un caz izolat, iar pana acum nimeni n-a schimbat nimic, cred ca solutia e , ca mai tot timpul in Romania, solidaritate civica . Felicit initiatorii ! Voi fi alaturi de voi.
Dumnezeu s-o odihneasca!

Musafir

#40

2016-03-06 12:50

Prea multi tineti au astfel de accidente ! De ce ea? Adriana ,fata de 16 ani s-a stins . Soferul o sa fie tras la raspundere si atat...va scapa usor ... Dar ,ea ? Pentru ea e deja prea tarziu . Familia ,prietenii , cunoscutii, apropiatii sunt distrusi si neputinciosi in momentul de fata pentru ,Adriana . Toti vorbim despre a face totusi ceva .... Si ce ? Nu se rezolva nimic ... Traim doar cu speranta ca va fi totusi mai bine . Dumnezeu s-o odihneasca ! Adio, copil frumos !
Daniel Claudiu Maftei

#41

2016-03-06 13:42

 Eu as desfiinta toate trecerile de pietoni si le-as inlocui cu pasarele suspendate, cu scari rulante actionate electric de senzorii de prezenta. Suntem totusi in 2016 si nu sa facut un upgrade tehnologic corespunzator. Umanitatea in esenta ei, este tare primitiva la capitolul siguranta rutiera!

Putem sa asiguram o vizibilitate sporita, putem instala semafoare, dar esenta problemei ramane. Trebuie schimbate multe elemente din viata asa zis moderna. Am ramas cu trecerea pentru pietoni probabil de pe vremea cand s-au inventat drumurile pietruite. Cand am precizat siguranta rutiera, m-am referit strict la infrastructura si nu la tehnologiile implementate in autovehicule. Daca siguranta rutiera a infrastructurii tinea pasul tehnologic al inovarii macar cum a evoluat banala bicicleta, tot era ceva. In egala masura sunt total impotriva drumurilor cu circulatie in ambele sensuri. O caracteristica primitiva a cailor de transport rutier care determina pierderea de vieti omenesti in proportie de 90% din accidentele rutiere. :(


Musafir

#42

2016-03-06 14:00

N-am apucat sa o cunosc personal pe Ariadna dar era de o frumusete rara ,imi pare rau pentru familie ei ,pentru colegi ..
Sincere condoleante ..:((

Musafir

#43

2016-03-06 14:09

Sătul de ignoranță autorităților și inaptitudinea lor de a schimba ceva .....nu e de ajuns ca au schimbat indicatoarele rutiere cu unele mai mari și au pus și avertismente luminoase....aceste din urma consider ca sunt montate prea sus iar noaptea mai ales când plouă nu ajuta cu nimic...și eu sunt șofer,deci cunosc......vrem să se pună limitatoare de viteză la fiecare trecere,semafoare orice să descurajeze bizonii din trafic...să se încurajeze mersu pe jos,bicicletele,transportul în comun și cât mai puține mașini...asta e cheia succesului dintr-un oraș ce se vrea ,se crede european...

Musafir

#44 Re:

2016-03-06 14:19

#17: Iosif -  

 Pasarelele at fi doar o problema de costuri si fiind vorba de vieti omenesti nu ar conta cat ar costa. Spatiu cu siguranta ar fi, oriunde s-ar amplasa acestea, cu conditia ca montajul sa aibe o structura in forma literei Z, cu acces la pasarela prin intermediul unor scari rulante, acestea  fiind paralele cu strada, cu o structura dubla, pe o parte pentru a urca, pe o parte pt a cobori. Am comentat si eu situatia, militand pentru pasarele cu scari rulante actionate electric, cu comanda data de senzori de prezenta. Pe de alta parte se asigura si o fluenta corespunzatoare a traficului rutier, de care depindem cu totii direct sau indirect.


Musafir

#45

2016-03-06 16:05

Pentru ca s-au luat prea multe vieti pe aceasta trecere de pietoni!!!

Musafir

#46

2016-03-06 17:05

Locuiesc in Brasov si chiar a devenit periculos sa traversezi regulamentar

Musafir

#47

2016-03-06 17:06

Pe a face ca politia RUTIERa și autoritățile sa ia masuri și sa nu mai ignore gesturile nesimțiților di criminalilor din trafic
Lucka

#48 Re:

2016-03-06 17:06

#4: Fulop Adrian -  

 Atata timp cat nu se monteaza damburi speciale pentru reducerea vitezei in preajma trecerilor de pietoni , de intersectii , o sa fie victime mult timp de acum incolo ... din pacate ...

IN TOATA LUMEA asta exista aceste damburi !!! Din Germania pana in Egipt !!!

In Germania se numesc " politisti culcati "  !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Fulop Adrian

#49 Re: Re:

2016-03-06 17:08

#48: Lucka - Re:  

 Incerc sa fac tot ce pot. Vreau sa am siguranta pe trecerea de pietoni, chiar am fost marcat de moartea Ariadnei. Daca si pe trecere am ajuns sa fim calcati...Va multumesc oricum ca sustineti aceasta idee !


Musafir

#50

2016-03-06 17:11

Sant pieton dar și șofer. ..sincer în ambele cazuri atunci când sant nevoita sa traversez strada dat și când conduc și ma apropii de o trecere de pietoni,va spun sincer...îmi este frica... Avem nevoie de semafoare la fiecare trecere de pietoni,delimitatoare de viteza..orice care pot face în asa fel sa nu mai fie pierderi de vieții.. Autoritățile trebuie sa facă ceva,neapărat. .ar trebui sa ieșim în strada sa putem face o schimbare..