NU MAI VREM VIETI PIERDUTE

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția NU MAI VREM VIETI PIERDUTE

Fulop Adrian

#126

2016-03-07 18:24

Multumesc tuturor care semneaza aceasta petitie ! Haideti sa strangem un numar mare de semnaturi ! O sa fac si o petitie scrisa ,cu,care o sa ma prezint la primarie ! Va rog sa dati share la petitie pe Facebook , pe orice ! Multumesc mult pentru sprijinul acordat ! #SCHIMBAREAINCEPECUNOI


Musafir

#127

2016-03-07 18:31

Prietenul meu Cristi a murit la 14ani calcat de profesorul de sport pe drum .. http://observator.a1.ro/social/profesorul-beat-ia-ucis-un-elev-137657.html <--mai multe aici..

Musafir

#128

2016-03-07 18:31

M-am săturat de proşti,şpăgari,mincinoşi şi nu mai am cuvinte de comparație...
NuVremVietiPierdute

#129 Nu mai vrem vieti pierdute!Pana cand Dumnezeu v-a avea grija de ei?

2016-03-07 18:40


Musafir

#130

2016-03-07 19:12

de acord cu petitia,dar am unele comentarii cu privire la cauzele care se vehiculeaza,nu doar cu ocazia acestui acccident.se spune ca soselele sunt de vina,ca nu avem autostrazi,ca nu sunt semnalizate trecerile de pietoni,etc.FALS!Daca ar fi asa,toata ziua s-ar produce accidente.Si in cazul de pe C.Bucuresti,trecerea era semnalizata corect:doua masini pe banda 2 si 3 au oprit!!!Dar semnalizarea nu este ptr.smecherii soselelor care cred ca acestea sunt doar ptr.ei insisi,nu si ptr.alti participanti la trafic.Exista o singura solutie ptr.stoparea accidentelor(evident ca la indemana autoritatilor):Celor care comit accidente pe trecerea de pietoni(mortale sau nu) sa li se ia DREPTUL DE A MAI CONDUCE VREODATA MASINA!!!sa nu spuna cineva ca este o lege prea dura,ca li se ia un drept care li se cuvine.Dar dreptul celor care sunt ucisi sau schiloditi de acesti criminali nu conteaza?Admiram corectitudinea celor din occident.Acestia nu sunt mai buni decat romanii de ex.Insa teama de amenzi si alte repercusiuni drastice ii face sa fie corecti.si acolo legea se aplica de la cel mai mic pana la cel mai mare! la noi sunt sute de cazuri cand cei care ucid pe trecere nu patesc nimic!


Musafir

#131

2016-03-07 19:18

Pentru ca si fiica mea a fost lovita de un prost tot pe trecerea de pietoni.

Musafir

#132

2016-03-07 19:34

Pentru ca m-am saturat sa vad cum toti tinerii care au un viitor in România mor... Omorâți de niste idioți fara viitor si care au in cap numai prostii.. RUȘINE LOR! Sa-i ia naiba!!

Musafir

#133

2016-03-07 19:40

Înger printre îngeri.

Musafir

#134

2016-03-07 19:47

Problema este un „Cod Rutier” prea blând cu cei care se comportă agresiv în trafic şi o aplicare cu deficieţe a acestuia. Pentru astfel de lucruri ar trebui să milităm – schimbarea legii şi aplicarea ei fără discriminare. Pe câţi dintre cei care au accidentat mortal pietoni pe trecere i-aţi văzut să ia mai mult de unul sau doi ani şi aceia cu suspendare? Cât de interesate sunt autorităţile de rezolvarea acestei situaţii, a siguranţei pietonilor la treceri? Locuiesc intr-un cartier străbătut de o stradă deosebit de aglomerată, traversarea ei fiind de cele mai multe ori o aventură. Cei din cartier am cerut semaforizarea trecerii. Răspunsul a fost negativ justificat de faptul că s-ar perturba traficul ! Nu s-a ţinut cont de accidentele nenumărate care au avut loc aici, soldate cu răniţi şi cel puţin unul sau doi morţi pe an. Aceste lucruri nu prea contează pentru autorităţi. Se muţumesc să dea vina pe pietoni. Câtă aroganţă ! Trebuie sa militam nu numai pentru semaforizarea trecerilor de pietoni periculoase ci mai ales pentru modificarea „Codului Rutier” şi schimbarea atitudinii autoritîţilor faţă de această problemă care a devenit un fenomen deosebit de ingrijorător în ultimul timp, astfel încât şoferii agresivi cu pietonii, sau cei care provoaca accidente pe trecerile de pietoni, să aibă mult mai mult de suferit. Simpla semaforizare a unei treceri de pietoni nu rezolvă decât intr-o mică măsură siguranţa pietonilor. Vă spun acest lucru din experienţă. Am scăpat de accidentare, la treceri de pietoni semaforizate, doar din pur noroc. De nenumărate ori era să fiu lovit de şofreri inconştienţi care au trecut pe culoarea roşie la treceri semaforizate. Sunt destui cere nu ţin cont de semafoarelor de la trecerile de pietoni fără să păţească consecinţele legii. Le ignoră in mod deliberat, pentru că ştiu că nu vor păţi nimic. Dacă s-ar prevedea si camere de supraveghere să-i depisteze pe contravenienţi şi dacă legea ar ţine cont de imaginile inregistrate fără dreptul de a le contesta, daca pedepsele pentru neacordarea priorităţii pietonilor ar fi exemplare, dacă, în cazul accidentării unui pieton pe trecere s-ar anula permisul şoferului vinovat iar în cazul unui accident mortal anularea permisului să fie fără dreptul de a mai obţine altul şi, mai ales, dacă şoferii ar fi conştienţi că nu vor scăpa de pedeapsă, poate că lucrurile s-ar putea îndrepta.


Musafir

#135

2016-03-07 19:50

Pentru ca si pe fiica mea a lovit-o un chior tot pe trecerea de pietoni!
Trebuie montate cocoase inaintea tuturor trecerilor de pietoni si radare fixe pentru a-i face pe toti soferii sa mearga civilizat.

Musafir

#136

2016-03-07 20:52

Și eu am doi copii si nu doresc să se întâmple așa ceva la nici un copil. Viața are prioritate.

Musafir

#137

2016-03-07 22:54

Am semnat deoarece, fata care a fost spulberata pe trecerea de pietoni, putea sa fie oricare dintre noi (Doamne ferește). ....eu am un tel în viata și acela de a schimba anumite lucruri. ..situații nu prin vorbe ci prin fapte (atât cât ne permite legea și statutul nostru social)! Sa mă iertați dacă am spus ceva rău sau nepotrivit!

Musafir

#138

2016-03-08 00:16

deoarece sint consternat si revoltat de aceste accidente

Musafir

#139

2016-03-08 00:22

deoarece doresc sa nu mai moara oameni in accidente de circulatie

Musafir

#140

2016-03-08 05:20

Din spirit de solidaritate am semnat aceasta petitie. Se vede treaba ca romanii nu sunt civilizati. In Vest nu se intampla asemenea tragedii pentru ca oamenii se respecta, sau sunt obligati sa respecte regulilie de convietuire sociala. La noi sunt prea multi teribilisti, cocalari si manelisti!

Musafir

#141

2016-03-08 06:02

Sunt revoltat deoarece primaria nu pune un semafor cu temporizator pt pietoni la acea trecere de pietoni. Este extrem de necesar!

Musafir

#142

2016-03-08 06:13

Ptr eradicarea cocalarilor care au permis de conducere. Oare cand o sa vedem zilnic macar un echipaj de politie care sa supravegheze traficul de pe strazile oraselor? Eu nu am mai vazut un politist in intersectie de ani de zile, cred. Ma refer la Brasov. Poate in alte orase or fi...

Musafir

#143

2016-03-08 08:49

Problema pe care o avem nu se rezolva prin pasarale. Din punctul meu de vedere un incept ar fi prin:

1. Modificare codului rutier.

Spre exemplu:

a.) Cati soferi nu au scapat cu basma curata ca au condus cu viteza excesiva in oras . (suspendarea permisului pe 3-6 luni ar putea fi o solutie, si nu o amenda pentru ca "nu ai avut centura" cum se intampla in multe cazuri)

b.) Cati soferi nu vau taiat calea in timp ce erati pe trecere? (ce puteti face/ati facut cand sa intamplat acest lucru)

 

2. Educarea pietonilor.

a.) Unii pietonii cand trec strada se cred invulnerabili (exemplu: trecerea de pietoni nu este locul unde sa ne uitam pe telefon sau alte activitati care iti indeparteaza atentia de la traficul din jurul tau)

b.) Unii pietoni nu se asigura. (mergem pe premiza: "Opreste ala... ca sunt pe trecere de pietoni")

Nu putem eradica accidentele pe trecerile de pietoni dar putem reduce numarul accidentelor pe trecerea de pietoni si gravitatea lor.


Musafir

#144

2016-03-08 10:12

Viața are prioritate

Musafir

#145

2016-03-08 10:15

Osolutie ar fi trecre cu denivelare(in cazul slatinei trecerile sunt eficiente si nu mai circula toti nebunii cu viteza)

Musafir

#146

2016-03-08 10:43

Pentru siguranta noastra!

Musafir

#147

2016-03-08 13:27

Am semnat petitia pentru ca autoritatile sa ia masuri ca sa nu se mai intample asemenea necazuri; problema este valabila in multe localitati, nu numai in Brasov.
Numai bine.

Musafir

#148

2016-03-08 13:33

Am semnat petitia pentru ca autoritatile sa ia masuri ca trecerile de pietoni sa fie mai vizibile. Sa fie marite amenzile, pentru ca soferii sa respecte pietonii la trecerile semnalizate.
Multa sanatate.

Musafir

#149

2016-03-08 13:55

Locuiesc pe Calea Bucuresti si trec zilnic pe la trecerile de pietoni din zona!! Este nevoie urgent de un semafor in zona, pentru a evita asemenea tragedii!!

Musafir

#150

2016-03-08 15:34

Pentru ca merita să-i atenționam pe toți din România cu privire la aceste evenimente stupide.
Doar ca situația trebuie să fie raportată și parlamentului României!!!
Doar asa putem salva vieți nevinovate!